Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sadece birkaç kaloride bol miktarda besin

 1. Kırmızı pancarlar Chenopodiaceous familyasına aittir. Geçmişleri eski zamanlara kadar uzanır ve yetiştiriciliğinin en erken belirtileri yaklaşık 4000 yıl önce Akdeniz bölgesinde idi. Oradan muhtemelen Babil'e nakledildiler ve MS 9. yüzyılda Çin kültürüne ve mutfağına girmişlerdi. Uzun zamandır cinsellikle ilişkilendirilmişler ve binlerce yıldır afrodizyak olarak kullanılıyorlar.

 1. Pancar genellikle salatalara, çorbalara ve turşulara katkı maddesi olarak eklenir ve ayrıca doğal bir renklendirici olarak kullanılır. Pancar tüm yıl boyunca bulunmasına rağmen, hala mevsimlik bir sebze olarak kabul edilmektedir. Pancar, gerçek bir gıda maddesi olarak kullanılmasının yanı sıra, aynı zamanda bir sakaroz kaynağı olarak değerlidir ve bu da onları tropikal şeker kamışı yerine kullanılabilir bir ikame haline getirir. Bu nedenle genellikle rafine şeker yapımında kullanılırlar.

 1. Pancarların etkileyici bir beslenme profili var.

 1. Kalorileri düşüktür ve birçok değerli vitamin ve mineral içerirler. Aslında, ihtiyacınız olan hemen hemen tüm vitamin ve minerallerden biraz içerirler.

 1. 100 gram pişmiş pancar porsiyonundaki besin maddelerine genel bir bakışı burada bulabilirsiniz:

 1. Pancar ayrıca inorganik nitratlar ve pigmentler içerir, bunların her ikisi de sağlık açısından bir dizi fayda sağlayan bitki bileşikleridir.

 1. Pancarın sağlık açısından en çok konuşulan faydalarından bazılarına buradan göz atın.

Kan basıncını düşürür

 1. Güneşin her yirmi dört saatte bir doğup doğmadığından emin değilim, ama en azından kan basıncımız yükseliyor.

 1. Çoğumuz için en az. Özellikle de bizden en iyisini isteyen bir işte. O zaman ne yapabilirsin? Sadece pancar yiyin.

 1. Pancar ile kan basıncı arasındaki ilişkiyi öğrenmek ister misiniz? Bir çalışma, pancar suyunun dört hafta içinde kan basıncını düşürebildiğini buldu. Uzmanlara göre bu, vücudun nitrik okside dönüştürdüğü nitratların varlığından kaynaklanıyor. Ve bu süreçte kan damarları genişler.

 1. Düzenli pancar suyu tüketimi de bu faydalı etkileri uzatabilir. Yani geceleri en sevdiğiniz dizileri izlerken ne atıştıracağınızı bilmiyorsanız, şimdi biliyorsunuz. Günde 250 ml'ye kadar pancar suyu tüketmek, çoğu antihipertansif ilaçtan daha etkili olabilir. Her neyse, bu değişikliği yapmadan önce doktorunuza danışın.

 1. Başka bir çalışmada da benzer bulgular vardı - nitrat ve pancar suyunun inorganik takviyesi kan basıncını düşürmeye yardımcı oldu. Bu, kardiyovasküler hastalık riski taşıyan kişiler için yararlı olabilir.

Kalp için iyi

 1. Temelde yukarıdaki nokta ile aynı şey burada da geçerlidir. Pancardaki nitratlar kan basıncını düşürür, böylece kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

 1. Bir araştırmaya göre, sadece bir haftalık düzenli pancar suyu dozu, kalp yetmezliği riski olan yaşlı insanlarda dayanıklılığı ve kan basıncını önemli ölçüde artırabilir.

 1. Başka bir ABD çalışma göstermiştir ki pancar suyu önler yenmesi miyokardiyal enfarktüs (kalp dokuya kan akışının tıkanması)].

 1. Bir rapora göre, pancar aynı zamanda çalışan iskelet kaslarına oksijen iletimini de iyileştiriyor. Çalışan iskelet kasları yeterli oksijen almadığında, işleyişleri bozulur ve kollarınızı veya bacaklarınızı hareket ettirme yeteneği azalır. Bu, sonunda kalp hastalığına yol açabilecek fiziksel aktivitenin azalmasına neden olur.

Kanseri önlemeye yardımcı olur

 1. Pancar özütü meme kanserini ve prostat kanserini önleyebilir. Bu, pancarda betanin (bir tür betalain) varlığına bağlanabilir.

 1. Washington Howard Üniversitesi tarafından yapılan bir başka çalışmada bu pancar alımı da akciğer ve cilt kanseri gelişimini engelledi bulundu.

 1. Havuç özü ile birlikte pancar suyunun löseminin tedavisine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Pancarın kanser önleyici ve kemopreventif özelliklerini destekleyen çok sayıda çalışma var.

 1. Başka bir Fransız çalışması, betaninin kanser hücrelerinin çoğalmasını önemli ölçüde azaltabileceğini buldu.

Karaciğer için iyidir

 1. Kalsiyum, betain, B vitaminleri, demir ve antioksidanların varlığı pancarı karaciğer için en iyi gıdalardan biri yapar. Pancar ayrıca safrayı incelterek, karaciğer ve ince bağırsakta kolayca akmasına ve karaciğer sağlığının iyileştirilmesine izin verir.

 1. Pancardaki betain ayrıca karaciğere toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Pancardaki lif, karaciğerde biriken toksinleri uzaklaştırır ve bunların vücuda yeniden girmesini engeller.

 1. Karaciğer ayrıca çinko ve bakır içerir ve her ikisi de karaciğer hücrelerini oksidatif stresten koruyabilir.

 1. Ve Polonya'da yapılan bir araştırmaya göre pancar karaciğeri oksidatif hasara karşı da koruyabilir.

Enerji seviyelerini yükseltir

 1. Araştırmalar, pancarın kasları daha enerji verimli hale getirdiğini ve bu da dayanıklılığı artırdığını göstermiştir. Bu çalışmalardan biri, egzersiz bisikletlerinde bisiklet sürmek zorunda kalan 19 ila 38 yaşları arasındaki erkekler arasında gerçekleştirildi. Günde yaklaşık yarım litre pancar suyu içmek, yorulmadan yüzde 16 daha fazla döngü yapmalarını sağladı.

 1. Ve yine bu nitratlar sayesindedir. Bilim adamları, pancardaki nitratların kan akışını, hücre ve hormon sinyallerini iyileştirmeye de yardımcı olduğuna inanıyor. Bütün bunlar enerji seviyelerinin artmasında rol oynar.

 1. Pancarın ayrıca kasın vücudun ana enerji kaynağı olan adenozin trifosfat kullanımını azalttığı da bulunmuştur. Bu enerji tasarrufu sağlar ve kişinin daha uzun süre aktif kalmasına yardımcı olur.

 1. Başka bir araştırmaya göre, pancar yemek koşuculara diğerlerine göre 5 kilometrelik bir turda ortalama 41 saniyelik mütevazı bir liderlik sağladı. Bunun nedeni pancarın kanın oksijen taşıma kapasitesini iyileştirmesidir. Aynı zamanda kasların en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları oksijen miktarını da azaltır.

 1. Başka bir çalışma, pancarın uluslararası alanda kadın kayak sporcularının performansını nasıl iyileştirdiğini gösterdi. Sporculara denemelerden iki saat önce iki adet 70 mililitre pancar içeceği verildi ve belirgin bir değişiklik fark ettiler.

İltihapla savaşır

 1. İçerdikleri cömert miktardaki folik asit, lif ve betalainler pancarı gezegendeki en iyi iltihap önleyici gıdalardan biri yapar.

 1. İran'da yapılan bir araştırmaya göre pancar, özellikle meyve suyu formunda iltihap tedavisinde etkili oldu. Bir başka Mısır araştırması, pancar özünün böbreklerdeki iltihabı tedavi edebileceğini buldu.

Beyin sağlığını destekler

 1. Pancarların, somatomotor korteksin oksijenlenmesini teşvik ederek beynin nöroplastisitesini iyileştirdiği bilinmektedir. Bu, beynin demansın erken evrelerinde en sık etkilenen alanıdır.

 1. Başka bir çalışmada, pancar suyu verildiğinde (egzersize ek olarak), yaşlı hipertansif yetişkinlerin beyin bağlantıları genç yetişkinlerinkine benzemeye başladı.

 1. Daha önce de okuduğumuz gibi, pancardaki nitratlar vücudumuzda nitrik okside dönüştürülür. Bu nitrik oksit, beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayarak beyin sağlığını iyileştirir. Nitratlar ayrıca beyne kan akışını iyileştirir.

 1. Pancar suyunun Alzheimer hastalığının gelişimini önlediği de gösterilmiştir. Bazı araştırmalara göre, pancar suyu içenler daha sağlıklı beyinlere ve gelişmiş bilişsel işlevlere sahipti.

 1. Başka bir İngiliz araştırmasına göre, diyetteki nitrat beyin kan akışını iyileştirerek beyin fonksiyonunu iyileştirebilir.

Kan şekerini kontrol eder

 1. Bunun şeker pancarı ile daha çok ilgisi var. İzlanda'dan yapılan bir araştırmaya göre, şeker pancarındaki lif hiperglisemiyi azaltabilir.

 1. Ve başka bir BK araştırması, pancar suyu tüketiminin (öğle veya akşam yemeği sırasında veya sonrasında) yemek sonrası glisemiyi baskılayabileceğini buldu.

Sindirimi iyileştirir

 1. Düzenli olarak pancar yemenin faydaları nelerdir? Bu böyle. Düzenli olarak şeker pancarı veya pancar ürünleri tüketiminin sindirimi ve kan kalitesini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ve başka bir araştırmaya göre, beyaz pancar suyu karaciğer ve dalaktaki tıkanıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. Pancar, sindirim sistemi ve kanla ilgili hastalıkların tedavisinde de yararlı olabilir.

 1. Aslında, kırmızı pancar karın sağlığı söz konusu olduğunda tarihte önemli bir yere sahiptir. Romalılar zaten kabızlık ve diğer ilgili rahatsızlıkları tedavi etmek için pancar yiyorlardı.

 1. Lif açısından zengin olan pancar, divertiküliti tedavi etmeye yardımcı olabilir. Lif ayrıca bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olur ve sindirim sisteminin genel sağlığını iyileştirir.

Kötü kolesterolü düşürür

 1. Bir hayvan araştırması, pancar özleri ile beslenen sıçanların toplam kolesterolde bir düşüş ve iyi kolesterolde bir artış yaşadığını gösterdi. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, çalışma yazarları pancardaki çözünür lifin bu yararlı özelliklerden sorumlu olduğuna inanıyor.

 1. Pancar ayrıca düşük kalorili ve kolesterol içermeyen birkaç yiyecekten biridir.

Hamilelikte faydalar

 1. Bir çalışma, pancarın nitrat takviyesi nedeniyle hamile kadınlar için özellikle faydalı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 1. Pancar da folik asit açısından zengindir, bu da hamile kadınların diyetlerine dahil etmeleri için çok iyi bir nedendir. Bunun nedeni folik asidin bebekte nöral tüp kusurlarını önlemeye yardımcı olmasıdır.

Anemi tedavisine yardımcı olur

 1. Demir eksikliğinin anemiye neden olduğunu hepimiz biliyoruz. Araştırmalar, pancarın demir açısından zengin olduğunu ve pancardan demir emiliminin diğer sebzelerden daha iyi olduğunu göstermiştir.

 1. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'nden gelen bir rapora göre pancarlar demir açısından da zengindir ve kansızlığa karşı savaşmaya yardımcı olabilir. Pancardaki folik asit aynı zamanda kansızlığın gelişmesine de yardımcı olur.

Cinsel sağlığı iyileştirir

 1. Pancar, Roma döneminden beri afrodizyak olarak kullanılmaktadır. Pancar, seks hormonlarının üretimi ile doğrudan ilişkili bir mineral olan iyi miktarda bor içerir. Pancarın da rahatlatıcı bir etkisi vardır. Pancardaki betain zihninizi rahatlatır ve triptofan mutluluğa katkıda bulunur, her ikisi de sizi havaya sokmaya yardımcı olabilir.

 1. Suudi Arabistan'da yapılan bir araştırmaya göre pancar suyu cinsel güçsüzlüğün tedavisine de yardımcı olabilir.

Daha Güçlü Kemikleri ve Dişleri Teşvik Ediyor

 1. Pancarlar kalsiyum açısından zengindir ve hepimiz mineral içermeyen güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmanın imkansız olduğunu biliyoruz.

Kilo vermeye yardımcı olur

 1. Pancarı zayıflatan ideal bir yiyecek yapan bir diğer özellik de doğal tatlılığıdır. Bu yüzden yapay tatlandırıcınızı onunla değiştirebilirsiniz. Çok fazla şeker içeren bir diyet kilo alımına neden olabileceğinden, pancar kullanmak daha iyidir.

 1. Pancar lif bakımından zengindir, bu da onu en iyi zayıflama ürünlerinden biri yapar. Bu arada, pancar suyundan bahsetmişken, bazı uzmanlar meyve suyu içmenin daha iyi olduğunu söylüyor çünkü vücudunuz besinleri meyve suyundan daha iyi emebilir.

Antioksidan seviyesini yükseltir

 1. Bu, pancardaki antioksidan özelliklerini veren bileşikler olan polifenollerin ve betalainlerin varlığına bağlanabilir. Bir araştırmaya göre, pancardaki betalain pigmenti, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu özellikler oksidatif stresi tedavi etmeye ve bilişi geliştirmeye yardımcı olur.

 1. Ve sadece kırmızının kendisi değil, pancar yeşillikleri de antioksidan açısından zengindir.

Yaşlanmayı geciktirici özelliklere sahiptir

 1. Pancar, içeriden size yardımcı olabilecek A vitamini ve karotenoidler içerir. Ayrıca başka bir güçlü antioksidan olan makul miktarda lutein içerirler. Bu antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve kırışıklıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

 1. Çin'deki bir araştırmaya göre şeker pancarı pekmezi mükemmel antioksidan özelliklere sahiptir. Şeker pancarı pekmezinin fenol içeriği yaşlanmayı geciktirici özellikler gösterir.

Cilt sağlığını iyileştirir

 1. Pancarın cilde faydaları nelerdir? Pancar yemenin cilt kanseri gelişimini engellediği bulunmuştur. Pancar ayrıca, daha önce tartıştığımız gibi, sağlıklı vücudun mukoza zarlarını koruyan ve cildin sağlığını iyileştiren A vitamini içerir.

Osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir

 1. Pancardaki nitratların vücutta nitrik okside dönüştüğünü daha önce görmüştük. Bir Japon araştırması nitrik oksidin yaşam tarzıyla ilgili bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini ve osteoporozun bunlardan biri olduğunu belirtiyor.

 1. Pancarın kemik erimesini tedavi etmek için iyi olmasının bir başka nedeni de silikanın varlığıdır. Vücudun kalsiyumu verimli kullanabilmesi için bu minerale ihtiyacı vardır. Her gün bir bardak pancar suyu osteoporozu ve diğer ilgili durumları (Osteogenesis imperfecta gibi) önleyebilir.

 1. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, betain takviyeleri vücuttaki homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Aşırı homosistein oluşumu, özellikle genç yetişkinlerde osteoporoz gelişme riskini artırabilir.

 1. Pancarın sağlığa faydalarının listesi budur. Ancak avantajlardan nasıl daha fazla yararlanabilirsiniz? Doğru pancar türünü alarak.

 1. Bu yüzden pancarları iyi seçebilmeli ve aynı zamanda onları nasıl saklayacağını da bilmeli.

 1. Evet, kesinlikle süpermarketten bir paket taze pancar alabilirsiniz, ancak soru şu ki, iyiyi kötüden nasıl ayırt edersiniz?

 1. Pancarınızı yerel pazardan satın almak daha iyidir. Güzel ve taze, organik, sağlığınız için daha iyi!

Kırmızı pancar seçimi

 1. Yalnızca küçük, sıkı ve koyu kestane rengine sahip pancarları seçin. Ayrıca kusursuz bir cilde ve berrak yapraklara sahip olmalıdır (solma belirtisi olmadan). Ayrıca sert ve sağlam kökleri tercih edin - bu, pancarların taze olduğu anlamına gelir çünkü yakın zamanda toplanmışlardır. Benekli veya lekeli pancarlardan kaçının.

 1. Bir pancar büyükse ve kökleri tüylü ise, bu pancarı almayın. Tüyler pancarın sertliğinin ve yaşının bir göstergesidir ve bu pancarı istemezsiniz.

 1. Pancarlarınızın çapı 5 santimetre olmalıdır. Daha büyük bir pancar, özellikle orta kısımda çiğneme ve odunsu tadı alacağı anlamına gelir. Bunu da istemezsin. Daha küçük pancarlar en iyisidir. Yumuşak ve lezzetlidirler.

Kırmızı pancarları nasıl saklayabilirsiniz?

 1. Eve aldıktan sonra yaprakları ve kökü kapalı 2 inç kesti. Aksi takdirde yapraklar nemi kökünden uzaklaştıracaktır.

 1. Plastik bir torba içinde ayrı ayrı yapraklar tutun ve iki gün içinde bunları kullanmak.

 1. Pancarları tıpkı diğer sebzeler gibi buzdolabında - iyi kapatılmış bir plastik poşet içinde - saklayabilirsiniz. Bunu yaparsanız, en az 7-10 gün buzdolabında bırakabilirsiniz.

 1. Haşlanmış veya konserve pancar da bir haftaya kadar buzdolabında saklanabilir.

 1. Spesifik bir dozaj olmamasına rağmen, pancar genellikle nitrat içeriğine göre dozlanır. İdeal nitrat içeriği, 1 kg pancar başına 6.4-12.8 mg nitrattır.

 1. Ancak bunun dışında, zararlı olabilecek pancar sayısını belirlemenin belirli bir yolu yoktur. Basitleştirmek için - günde bir porsiyon (136 gram) pancar yeterli olmalıdır.

 1. Pancar suyunun veya tozunun dozajını öğrenmek istiyorsanız, paketleme yardımcı olabilir. Pancar suyuna gelince - günde yaklaşık 200 ml ila 250 ml arasında konuşmuştuk.

 1. Bu oldukça kolay.

 1. Başlamanız için, burada sizin için güzel bir tarifim var. Kırmızı pancar içeren bir tarif.

 1. Pırasa ve kırmızı pancarlı alabaşlar

 1. Kırmızı pancar gerçekten Hollandalı. Ve neyin daha güzel olduğunu biliyor musun? Kırmızı pancarla pek çok şeyi çeşitlendirebilirsiniz: Sıcak ana yemekten taze salataya kadar.

 1. İdeal bir kombinasyon: Lezzetli ve sağlığınız için iyi!

 1. Foodfacts.mercola.com/beets.html

 1. Www.livestrong.com/article/413049-why-are-beets-good-for-you/

 1. Draxe.com/beet-benefits/Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c