Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlığa Faydalı Şeftali Beslenmesi

Sağlık Faydaları Şeftalinin Beslenmesi

 1. Yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir ve ayrıca sindirimi ve hücre sağlığını iyileştirmenin yanı sıra detoksifikasyonda yardımcı olur. Hamilelikte değerli olan temel besinleri ve antioksidanları vardır ve ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

Şeftali Nedir?

 1. Şeftali, Çin ve Güney Asya’ya özgü sulu ve çok yönlü yaz meyveleridir. Latince isimleri Prunus persica'dır ve şeftali, dünyanın ılıman bölgelerinde yetişen yaprak döken ağaçların ürünüdür. Şeftali, erik ve kiraz gibi meyveler içeren Rosaceae ailesine aittir.

 2. Pürüzsüz bir dış yüzeye sahip olan nektarinlerin aksine, şeftali bulanık, kadifemsi bir cilde sahiptir. Hassas bir aroması ve sulu, sarımsı bir posa var. Şeftaliler, sert veya sert çekirdekli meyvelerdir, çünkü dış etli kısımları yenilebilir bir tohumu çevreleyen bir kabuğu çevreler.

 3. Etin tohumda serbest kalması veya katılaşması üzerine, şeftaliler, hamurun çukura sıkıca sarıldığı, bir yarı-freestone olan, çörek otunun sıkıca tutulduğu katlama sınıfında sınıflandırılır. eti az çabayla ve hamurun çukurdan kolayca ayrıldığı serbest taş çeşidi ile ayrılır.

Şeftali Beslenmesi

 1. USDA Beslenme Verisine göre, şeftali vücudun sağlıklı çalışması için hayati öneme sahip çok çeşitli besinleri saklar. Şeftali, zengin bir potasyum, A vitamini, beta-karoten ve C vitamini (askorbik asit) kaynağıdır. Ayrıca, iyi bir E vitamini (alfa-tokoferol), K vitamini (phylloquinone), B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B-6 vitamini ve folat kaynağıdır. Şeftali, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, çinko ve bakır gibi zengin bir mineral hazinesi sunar.

 2. Şeftalideki Kaloriler: 1 orta boy şeftali yaklaşık 59 kalori ve 0 kolesterol içerir.

Şeftalilerin Sağlığa Faydaları

 1. G. Mackinney, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley, şeftali tarafından yapılan bir çalışma da karotenoidler bakımından zengindir. Onların şaşırtıcı sağlık yararlarına bir göz atalım!

Kanseri Önle

 1. ABD Ziraat Dairesinde yayınlanan araştırmalar, şeftalilerin, anti-tümör ve anti-kanser özelliklerine sahip fenolik ve karotenoid bileşikleri bakımından zengin olduğunu ortaya koyuyor.

 2. Çalışmalar, şeftalilerde bulunan klorojenik asit ve neoklorojenik asidin, sağlıklı hücreleri olumsuz yönde etkileyen kemoterapinin aksine, normal hücreleri etkilemeden meme kanseri hücrelerinin büyümesini önlemede faydalı etkiler gösterdiğini desteklemiştir. iyi.

 3. Buna ek olarak, 2008’de Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırma, şeftali içeren botanik grubun Rosaceae’nin şeftali içeren beta-karoten bakımından zengin olduğunu ve bu nedenle akciğer kanseri.

Cilt Bakımı

 1. Şeftaliler, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur; bu da, C vitamininin iyi miktarda bulunmasından ve ayrıca zararlı serbest radikallere ve enfeksiyonlara karşı bir savunma sağlar.

 2. Şeftali cilt üzerinde ultraviyole ışınımına karşı koruyucu etki gösterir. Almanya, Düsseldorf Üniversitesi'nden Wilhelm Stahl tarafından yapılan bir araştırma, antioksidanların zeaksantin ve luteinin, UV-B radyasyonunun neden olduğu cilt hasarı üzerinde önemli anti-enflamatuar etkilere sahip olduğunu ve hücrelerin aşırı çoğalmasından koruduğunu kanıtlamıştır. Şeftalilerde bulunan flavonoidler, foto-koruyucu etkilere sahiptir ve cildin UV kaynaklı eritemden korunmasına yardımcı olur.

 3. Şeftaliler kozmetik endüstrisinde cilt kremleri ve güzellik paketleri üretimi için yaygın olarak kullanılır. Koyu halkalardan kurtulmana yardım ederler. Flavonoidlerin ve şeftalilerdeki temel vitamin ve minerallerin zenginliği, ölü hücrelerin atılmasına ve cildi nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur. Şeftalilerdeki antioksidanlar, lekeler ve lekeler gibi cilt sorunlarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olur

 1. Şeftaliler, yüksek lif içeriği sayesinde, kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüş gösterdiğinden, Tip 1 diyabet riskini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, 26-55'lik düşük glisemik indeksleri var ve şeker hastalarına uygun hale geldiler.

Kalp Sağlığını Geliştirin

 1. California Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, clingstone şeftalilerinin kabuğundaki ve hamurlarındaki fenolik bileşiklerin düşük LDL (kötü) seviyelerinin korunmasında ve HDL (iyi) kolesterolün uyarılmasında yardımcı olduğunu göstermiştir . Bu, kalple ilgili hastalıklar geliştirme riskini azaltmada ve optimal kardiyovasküler sağlığı korumada yardımcı olur.

Göz Bakımı

 1. Şeftali, vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten bakımından zengindir. Beta karoten, sağlıklı görüşün korunmasında ve kseroftalmi ve körlük gibi çeşitli göz hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar.

 2. Uzun süreli bir destek çalışmasında önerildiği gibi, lutein ve zeaksantin, gözün maküler pigmentinde bulunur ve retinanın yaşa bağlı maküler dejenerasyondan korunmasına yardımcı olur.

 3. Buna ek olarak, George Torrey, Ph.D., Brown ('61), Harvard ('62) ve Univ. Connecticut'taki ('68), şeftalilerde bulunan bu bileşenler retina dokularını serbest radikallerin neden olduğu hasara ve yüksek dalga boylu ışığın neden olabileceği hasarlara karşı korur.

Hipokalemiyi Önle

 1. Şeftaliler, vücudun düzgün sinir sinyallemesi ve hücresel olarak çalışması için hayati olan potasyum içerir. Şeftalilerdeki potasyum içeriği ayrıca karbonhidratları kullanan, elektrolit dengesini koruyan ve kas dokularının düzenlenmesini sağlayan metabolik işlemlerde yardımcı olur. Vücuttaki potasyum eksikliği, kas kuvvetini etkileyebilecek ve düzensiz kalp atışlarına neden olabilecek hipokalemiye neden olabilir.

Antioksidan Kapasite

 1. Araştırma, şeftali kabuğunun kabuğunun ve kabuğunun önemli antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Bir çalışmaya göre, bu meyvelerdeki klorojenik asidin varlığı da koruyucu etkilerine katkıda bulunur. [! 4249 => 1140 = 11!

Gebelikte Faydalı

 1. Şeftalilerin içindeki folat, spina bifida gibi nöral tüp defektlerinin önlenmesine yardımcı olur. Şeftalilerdeki potasyum, hamilelikte sık görülen kas kramplarının ve genel yorgunluğun önlenmesinde yardımcı olur.

Sindirimde Yardım

 1. Şeftali, alkali içerikleri ve lifleri nedeniyle sağlıklı sindirim sağlığını korumak için iyidir. Şeftalilerdeki diyet lifi suyu emer ve kabızlık, hemoroid, mide ülseri, gastrit ve düzensiz bağırsak hareketleri gibi mide rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.

 2. Ayrıca, toksik atığın bağırsaklardan arındırılmasına ve yok edilmesine ve vücudun mide kanseri de dahil olmak üzere çeşitli karın rahatsızlıklarına yakalanmasının önlenmesine yardımcı olur. Müshil özellikleri nedeniyle, şeftali ayrıca böbrek ve mesane taşlarının çözünmesine yardımcı olur.

Sağlıklı Sinir Sistemini Koruyun

 1. Şeftalilerde magnezyum varlığı vücutta stres ve anksiyete önlemeye yardımcı olur ve sinir sistemini sakin tutmaya yardımcı olur. Araştırmaya göre, magnezyum eksikliği merkezi sinir sisteminin çalışmasını etkileyebilir, bu da aşırı uyarılmış kaslara ve sinir sinyallerinin artmış aktivitesine neden olur.

 2. Bu konuda yürütülen bir araştırma araştırması, magnezyum yönünden zengin yiyeceklerin B6 vitamini ile birlikte alınmasının, çocuklarda merkezi sinir sistemi hipereksite edilebilirliği üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

 3. George A. Eby ve Karen L. Eby tarafından yapılan bir başka araştırma, magnezyum tedavisinin majör depresyon belirtilerinden iyileşmeye yardımcı olduğunu öne sürdü. Şeftali tüketiminin Ayurveda tedavisindeki sinir sistemini dengelemek için de faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ters Obezite

 1. Şeftali, obezite ile ilgili hastalıklarla mücadelede faydalı etkileri olan biyoaktif bileşenler içermektedir. Bir araştırma araştırması, şeftalilerdeki fenolik bileşiklerin varlığının, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek metabolik sendromlarla mücadelede yardımcı olan anti-enflamatuar ve anti-obezite özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir.

Bağışıklığı Arttır

 1. Şeftaliler askorbik asit ve çinko bakımından zengin olup, vücudun normal çalışmasına yardımcı olur ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. C vitamini ve çinkonun immün arttırıcı rolü üzerine yapılan bir araştırmaya göre, enfeksiyonlarla mücadelede ve soğuk algınlığı, sıtma, zatürree ve diyare gibi hastalıkların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olan etkili yara iyileşmesi ve antioksidan özellikler sergilerler. Bu bileşenlerin eksikliği oksidatif patlamalara ve bozulmuş hücresel aktiviteye neden olabilir.

Yaşlanma karşıtı özellikler

 1. Şeftali, yaşlanma karşıtı özelliklere sahip bir çinko kaynağıdır. Ronald Klatz, Kitabı Durdurma adlı kitabında şeftaliler gibi çinko bakımından zengin gıdaların tüketiminin antikor üretimini arttırdığını ve serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı engellediğini söylüyor. [! 4249 => 1140 = 17!

Kemik Diş Sağlığını Geliştirin

 1. Şeftaliler, kalsiyumla birlikte kemik ve dişlerin güçlendirilmesine ve vücut dokularının bakım ve onarımına yardımcı olan fosfor içerir. Ayrıca, özellikle menopoz sonrası kadınlarda osteoporoza neden olabilen kireç çözme gibi çeşitli kemik hastalıklarının önlenmesine de yardımcı olur.

 2. Şeftali gibi fosfor yönünden zengin yiyeceklerin tüketimi, kemiklerin tekrar mineralleşmesini teşvik eder ve sertliklerini korur. Kalsiyumun yanı sıra şeftalilerdeki C vitamini içeriği de dişlerin sağlam kalmasına yardımcı olan çene kemiklerinin ve diş etlerinin güçlendirilmesinde önemli bir rol oynar. [! 4249 => 1130 = 19!

 1. Şeftaliler vücudu temizlemede ve detoksifiye etmede faydalıdırlar ve karaciğer ve böbreklerden zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı olurlar. Birçok kültürde detoks çayı gibi bitkisel detoksifikasyon ürünlerinin üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Kan Stazini İyileştirin

 1. Şeftalilerin iç çekirdeğinin, kanın aktif olmadığı kan durması durumuna karşı faydalı olduğu öneriliyor. Kan stazı, uzun süreli kan eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir ve kuruluğuna neden olabilir. Bu, doğum, karın yaralanmaları veya ameliyatlar nedeniyle olabilir.

Hücresel Sağlığı Geliştirin

 1. Şeftali, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin oluşumu için hayati önem taşıyan demir içerir. Şeftali gibi yiyeceklerin tüketimi, çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve adet ve hamilelik dönemleri dahil, yaşamın tüm aşamalarında önemlidir.

Beyin Hastalıklarını Önle

 1. Çalışmalar şeftali özlerinin merkezi kolinerjik sistem üzerinde yararlı etkiler yarattığını kanıtladı. Kolinerjik sistem, hafızanın ve öğrenme fonksiyonlarının bel kemiği işlevi gören bir nörotransmitter sistemidir. Şeftalilerde bulunan bileşenler, kolinerjik sistemin dejenere olmasını önler ve böylece Alzheimer hastalığı gibi çeşitli bozuklukları önler.

Diyet İpuçları

 1. Sağlığı teşvik eden bileşiklerin bolluğu, lezzetli lezzet ve düşük kalorili olması nedeniyle, şeftali, yoğurt, shake ve kek gibi çeşitli sağlıklı yemek tariflerine bir bileşen olarak eklenir. Şeftalilerin popüler kullanımları şunlardır:

 2. Şeftali Ağacının Diğer Kullanım Alanları

 3. Şeftalilerin yanı sıra, şeftali ağacının diğer kısımları da çeşitli sağlık yararları sağlar.

Şeftalinin Yan Etkileri

 1. Şeftalilerin aşağıdakiler gibi birkaç yan etkisi olabilir:

 2. Öyleyse ne bekliyorsun, çık oraya ve şeftali topla!

 3. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407