Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Nohutların 15 Harika Faydası (Garbanzo Fasulyesi)

Nohutların 15 Harika Faydası (Garbanzo Fasulyesi)

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 23 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Nohut (Garbanzo Fasulyesi) nedir?

 1. Nohut veya nohut fasulyesi, nerede yediğinize bağlı olarak Ceci fasulyesi, Bengal gram veya Mısır bezelye olarak da bilinen ünlü bir baklagildir. Bu küçük, soluk kahverengi fasulye, 7.000 yılın daha iyi bir kısmı için yetiştirildi ve onları gezegendeki en eski ve en popüler baklagiller yaptı.

 2. Nohut türleri: Kabaca tanımlanmış 90 nohut türü vardır. Her ne kadar en yaygın varyantlar soluk kahverengi, siyah, yeşil ve kırmızı nohut olmasına rağmen.

Nohutun Besin Değerleri

 1. ;

Nohutların Sağlığa Faydaları

 1. Nohutun sağlık yararlarından bazılarına göz atalım:

Diyabeti Önle

 1. Nohutların sindirimi optimize ederek kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan yüksek miktarda çözünür lifi vardır. Normal seviyelerde insülin ve kan şekeri sağlayarak diyabet gelişimini önleyebilir ve insanların durumu yönetmesine yardımcı olabilir. Araştırmacılar, nohut ve buğday bazlı gıdaların insülin duyarlılığı üzerindeki etkilerini karşılaştırmak için bir deney yaptılar. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan deney sonuçları, nohut bazlı gıdaların kan şekeri düzeyleri için daha iyi olduğunu ortaya koyuyor.

Kilo Verme

 1. Diyet lifi ile birleştirilmiş yüksek besin yoğunluğuna sahip olan nohut fasulyesi kilo vermeye çalışanlar için mükemmeldir. Bastyr Üniversitesi Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Petra Eichelsdoerfer bir çalışmada, lif, vücudun daha uzun süre tam hissetmesine yardımcı oluyor, açlık hormonu olan ghrelin ile etkileşime girerek bir dereceye kadar serbest kalmasını engelliyor. Besinlerin ve minerallerin karışımı aynı zamanda vücudu enerji dolu ve aktif tutar, böylece yorgunluk ve öğünler arasında atıştırma önlenir. Bu, nohutları genel kalori alımını azaltmak için mükemmel kılar, çünkü her bir fincan nohut başına 270 kaloriye rağmen, kendinizi aç hissetmezsiniz.

Sindirimi Geliştirin

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kalp Sağlığını Artırın

 1. Kardiyovasküler sağlığımız, nohut çekirdeklerinden iki farklı şekilde güçleniyor. İlk olarak, yüksek çözünür lif seviyeleri, kolesterol seviyelerini dengelemeye ve ateroskleroz, kalp krizi ve felçleri önlemeye yardımcı olur. İkincisi, bu baklagil ayrıca kandaki LDL (kötü) kolesterol miktarını da azaltabilir. Dahası, nohut çekirdeğinde bulunan tek yağlar, kalbin korunmasına ve vücuttaki iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olan yararlı çoklu doymamış yağlar olan omega-3 yağ asitleridir. Elsevier Amerikan Diyetetik Birliği Dergisi'nde yer alan bir araştırma, nohutun serum lipid seviyelerinin de artmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

İyi Protein Kaynağı

 1. Nohut, büyüme ve gelişme için gerekli proteinlerin yanı sıra vücutta uygun iyileşme ve onarım için önemli bir kaynaktır. Doğru besin alımına sahip olmalarını sağlamak isteyen vejetaryenler için ideal bir seçenektir. Bununla birlikte, kişi bir tek protein kaynağı olarak nohutlara güvenmemelidir. Dengeli bir protein alımı önerilir.

Zengin Antioksidan Kaynağı

 1. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Kemikleri Güçlendirin

 1. Demir, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko yönünden zengin olan nohut fasulyesi kemik sağlığı için son derece iyidir. Bu minerallerin çoğu kemik mineral yoğunluğunu iyileştirmek ve osteoporoz gibi yaşa bağlı koşulları önlemek için gereklidir.

Genetik Hataları Önle

 1. Folat, özellikle kadınlar için birçok farklı sebepten dolayı önemli bir B vitaminidir. Düşük folat seviyeleri, nöral tüp defektleri ve çocukların doğumundaki diğer komplikasyonlarla yakından ilişkilidir. Hamilelikte beslenmeye folate bakımından zengin nohut eklemek bebeğin sağlıklı doğumunu sağlamak için lezzetli bir yoldur.

Kan Basıncını Koru

 1. Düşük kan basıncını korumanın temel yollarından biri, düşük sodyumlu (düşük tuzlu) bir diyete gitmek. Garbanzo fasulyesi sodyumun doğal olarak düşük olması, yüksek kan basıncını düşürmede yardımcı olur.

Düşük İltihap

 1. Nohuttaki kolin, vücudun kronik iltihapla savaşma yeteneğinde hayati bir rol oynayan bir makro besindir. Aynı zamanda uyku döngüsünü düzenler, kaslardaki hareket aralığını arttırır, ayrıca öğrenme ve hafızayı arttırır.

Saç Dökülmesini Önle

 1. Yüksek protein ve demir içeriği nedeniyle nohut, saç dökülmesi olanlar için harika bir doğal takviye görevi görebilir. Bu fasulyeler ayrıca, A, B ve E vitaminleri ile zenginleştirilmiş, hepsi kafa derisi sağlığını iyileştiren ve kan dolaşımını artıran omega 6 yağ asitleri ile zenginler.

Göz Sağlığını Arttırın

 1. Düzenli olarak nohut alımı görme duyunuzu artırabilir. Görme korunmasına yardımcı olan A, C ve E vitaminleri gibi iyi bir çinko ve vitamin kaynağıdırlar.

Cilt Bakımı

 1. Nohutta manganezin varlığı cilt sağlığını artırır ve kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşumunu uzak tutar. Temel olarak, manganez, serbest radikallerin zararlı etkilerini tersine çevirerek kırışıklıkları önler. Bu baklagil aynı zamanda cilt üzerinde detoks etkisi sağlayan sülfitleri ortadan kaldıran molibden elementini içerir. Folat, çinko ve vitaminler gibi diğer hayati besinler cildi esnek ve parlak tutarken UV hasarı ve toksin aşırı yükünü onarır.

Denge Hormonları

 1. Nohut çekirdeği tüketmek, gece terlemeleri, ruh hali değişiklikleri ve sıcak basmaları gibi menopoz ve menopoz sonrası semptomlara karşı koymak için güvenli ve doğal bir yol olabilir. Nohut, vücudun doğal kadınlık hormonu östrojenini taklit eden fitoöstrojenler olarak bilinen bitki hormonlarını içerir.

Diğer Kullanımlar

 1. Nohut çekirdeği tüketmek, gece terlemeleri, ruh hali değişiklikleri ve sıcak basmaları gibi menopoz ve menopoz sonrası semptomlara karşı koymak için güvenli ve doğal bir yol olabilir. Nohut, vücudun doğal kadınlık hormonu östrojenini taklit eden fitoöstrojenler olarak bilinen bitki hormonlarını içerir.

Nohut Nasıl Pişirilir?

 1. ;

Hızlı Servis İpuçları

 1. Diyetinize çörek otu eklemenin bazı hızlı yolları şunlardır:

Yan Etkiler

 1. Nohut faydalarının çoğu harika olsa da, bazı yan etkiler olabilir:

 2. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.

Sonra Bunu Oku:

 1. Badem sütünün sağlığa faydaları görme, kilo kaybı, sağlıklı kemikler, sağlıklı kalp, güçlü kaslar ve iyi işleyen bir böbreğin iyileştirilmesini içerir.

 2. Stevia kilo kaybına, ağız sağlığını korumasına, güçlü kemikler oluşturmasına, boşlukları önlemeye, kan basıncını ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olan doğal bir tatlandırıcıdır.

 3. Bir antrenmandan önce yemek için en iyi yiyecekler arasında yulaf lapası, yulaf ezmesi, meyveli tatlılar, yumurta akları bulunur. Oysa antrenmandan sonra peynir, çikolatalı süt ve yoğurt yemelisin.

 4. Sağlıklı kilo alımı için en iyi yiyeceklerden bazıları patatesler, makarnalar, pirinçler, egzotik meyveler, fındıklar ve daha birçoğunu içerir.

 5. Kahvaltı veya tatlı için harika bir tarif olan matcha chia pudingi, çeşitli sağlık yararları ile, yapımı kolay ve lezzetlidir. Matcha çay EKG de dahil olmak üzere antioksidanlarla doludur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407