Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Köri Yaprakları Kilo İçin Daha Fazla: 14 Sağlığa Faydaları

Körili Yaprak Ağırlığı için Devamı: 14 Sağlığa Faydaları

 1. Köri yapraklarının sağlığa faydaları arasında yardımcı kilo kaybı; çeşitli gastrointestinal sorunların tedavi edilmesi, diyare, diyabetin kontrol edilmesi, görme yeteneğinin iyileştirilmesi ve stresi azaltır. Köri yaprakları, sindirim sorunlarına ve sağlıksız bir kolesterol dengesine yardımcı olan çeşitli antioksidan özellikler içerir. Ayrıca kanserle mücadele özelliklerinin olduğuna inanılıyor.

Körili Yaprak Nedir?

 1. Köri yaprakları veya kadi patta, bilimsel olarak Murraya koenigii Spreng olarak bilinen köri ağacının yapraklarıdır. Rutaceae ailesine aittir. Bitki Hindistan'a özgüdür ve genellikle tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunur. Çin, Avustralya, Nijerya ve Seylan dahil olmak üzere başka ülkelerde de yetiştirilmektedir.

 2. Bitkinin yüksekliği 6 ila 15 metre uzunluğundadır. Bu bitkinin faydalı kısımları yaprakları, kökleri ve kabuklarıdır. Yapraklar her zaman eşsiz lezzetleri ve yemek pişirmedeki yararları nedeniyle aranmıştır, ancak aynı zamanda onları çok çekici kılan bazı sağlık yararları da vardır. Kullanım amacına bağlı olarak yapraklar kurutulabilir veya kızartılabilir. Taze form hem yemek hem de bitkisel ilaçlar için çok popülerdir.

 3. Ayurveda tıbbında köri yapraklarının çeşitli tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır: anti-diyabetik, antioksidan, antimikrobiyal, anti-enflamatuar, anti-kanserojen ve hepatoprotektif. Kökler vücut ağrısını tedavi etmek için kullanılır ve kabuk yılan ısırığını gidermek için kullanılır.

Körili Beslenme Gerçekleri Bırakıyor

 1. Köri yapraklarında bulunan başlıca besinler karbonhidrat, lif, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, bakır ve diğer minerallerdir. Ayrıca B3 (nikotinik asit), C vitamini, A vitamini, B vitamini, E vitamini, antioksidanlar, bitki sterolleri, amino asitler, glikozitler ve flavonoidler gibi çeşitli vitaminler içerirler!

 2. Ayrıca, önemli olmayan önemli miktarda yağ (100 g'de 0.1 g).

 3. Köri yapraklarında mevcut olan bir diğer kimyasal bileşen karbazol alkaloidleridir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, yapraklarda bulunan alkaloitlerin antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

Körili Yaprakların Faydaları

 1. Çoğu insan köri yapraklarının sadece lezzet için eklendiğini düşünüyor ve çorbalarını veya körilerini yerken yaprakları atıyor. Bununla birlikte, birçoklarının fark ettiğinden çok daha önemlidirler ve herhangi bir yan etkisi olmadan bir dizi sağlık yardımı sunarlar.

Kilo Verme

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

İshali Azaltın

 1. Araştırmalar köri yapraklarında mevcut olan karbazol alkaloitlerinin antidiarreal özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Laboratuar fareleri üzerinde yapılan deneyler, köri yapraklarından karbazol özütlerinin, hint yağı kaynaklı diyareyi önemli ölçüde kontrol ettiğini gösterdi. Bunları bir avuç köri yaprağı öğüterek tüketin ve salça veya yaprak suyunu yiyin

 1. Ayurveda’da, köri yapraklarının kullanımının hafif müshil özelliklere sahip oldukları düşünüldüğünde, gastrointestinal sorunlar için bir tedavi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Bir demet köri suyundan meyve suyu yapabilir, limon suyu ekleyebilir ve hazmı hafifletmek için karışımı tüketebilirsiniz. Yapraklardan yapılan bir salça ayran içine de eklenebilir ve her sabah aynı işlevi görmek için boş bir mideyle alın.

Bulantı, Sabah Bulantısı Önleyin

  Enfeksiyonla Mücadele

  1. Köri yaprakları üzerine yapılan araştırmalar, karbazol alkaloitlerin varlığı nedeniyle bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarla mücadelede etkili olduklarını ortaya koydu. Bu bileşiğin antibakteriyel, anti-enflamatuar ve anti-kanser özelliklerine sahip olduğu bilinmektedir. Bitkiden elde edilen yaprak özleri, popüler ana antibiyotik ilaçlarla karşılaştırılabilir.

  Anti-diyabetik Özellikler

  1. Köri yapraklarının sağlık açısından en büyük yararlarından biri, diyabet kontrolünde kullanılması.

  2. Uluslararası Farmasötik Bilimler Dergisi'nde belirtilen araştırmalar, yaprakların anti-hiperglisemik özelliklerinin, diyabetik sıçanlarda kan glukoz seviyesinin kontrolünde faydalı olduğunu gösterdi.

  Görme için iyi

  1. Köri yaprakları, uzmanlara göre görme açısından yararlı olan yüksek miktarda A vitamini içeriyor. A vitamini, kornea ve göz yüzeyini koruyan karotenoidleri içerir. A vitamini eksikliği gece körlüğüne, göz önünde bulut oluşumlarına ve hatta bazı durumlarda görme kaybına neden olabilir.

  Oksidatif Stresle Savaş

  1. Food Chemistry dergisinde yayınlanan araştırma çalışması, köri yapraklarının iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu göstermiştir. A, B, C ve E vitaminleri gibi çeşitli vitaminlerin varlığı oksidatif stresin ve serbest radikal temizleme aktivitesinin azaltılmasına yardımcı olur. '0'

  1. Köri yaprakları da cilt bakımında yardımcı oluyor. Yaprakların suyu veya macunu, uygun bir iyileşme ve temiz bir iyileşme için yanıklara, kesiklere, morluklara, cilt tahrişlerine ve böcek ısırıklarına uygulanabilir.

  Kanserle Savaş

  1. Fenoller gibi köri yapraklarında bulunan kimyasal bileşenler, lösemi, prostat kanseri ve kolorektal kanserleri gibi kanserlerle mücadelede yardımcıdır. Bir araştırma çalışması, köri yapraklarından elde edilen karbazol alkaloitlerinde kolon kanseri ile mücadele özelliklerinin kanıtlarını göstermiştir.

  Düşük Kolesterol Seviyeleri

  1. Bu yaprakların LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düşürmede olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. Çalışmalar LDL kolesterol seviyelerini düşürme potansiyeline sahip olduklarını göstermiştir, ancak sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Saç Bakımı

  1. Körili yaprakların saç köklerini güçlendirmede yardımcı olduğuna inanılıyor. Kuru köri yaprağı tozu yağ ile karıştırılarak saçınıza uygulanabilir. Köri yapraklarından elde edilen macun, grileşme sürecini yavaşlatmak için gri saçlı durumlarda da uygulanabilir. Bunları düzenli aralıklarla yapmak da saç büyümesini artırabilir.

  Karaciğeri Koru

  1. Karaciğeriniz sindirim sürecinde önemli bir rol oynuyor. Köri yaprakları, serbest radikallerin saldırılarına, ayrıca enfeksiyonlara neden olabilecek viral ve bakteriyel saldırılara karşı koruma sağlamada yardımcı olabilir. Köri yaprakları üzerine yapılan araştırmalar yapraklarda bulunan tanenlerin ve karbazol alkaloitlerin iyi hepatoprotektif özellikler gösterdiğini göstermiştir.

  SSS

  1. Körili yaprakları nereden satın almalısınız?

  2. Köri yaprakları nasıl saklanmalı?

  3. Köri yapraklarını gövdelerden çıkarmalı, yıkamalı ve kurumasını beklemelisiniz. Bunları bir elek veya örgülü örtü ile geniş bir tabağa yerleştirin ve yaprakları 2-3 gün boyunca güneşte bırakın. Kuru yaprakları plastik bir kapta saklayın; Onları buzdolabında bile tutabilir ve gerektiğinde bir tane bile alabilirsiniz!

  4. Köri yaprakları saçta nasıl kullanılmalı?

  5. Köri yaprakları, özellikle antioksidanlar ve amino asitleri içerdikleri için saç bakımında çok popülerdir. Bu yapraklardan bir avuç alıp yoğurtla karıştırıp bir macun haline getirebilirsiniz. Bunu doğrudan saçınıza uygulayın ve karışımı yarım saat bekletin. Daha sonra karışımı yıkayın ve saçınızı her zamanki gibi temizleyin. Bu saç köklerinin gençleşmesine yardımcı olabilir.

  6. Köri yapraklarından yağ nasıl yapılır?

  7. Köri yapraklarına düşmeden önce ısıttığınız bir hindistancevizi yağı tavasıyla başlamalısınız. Bu karışımın 10-15 dakika kaynamaya bırakılmasını sağlayın ve sonra yağı soğumaya bırakın. Bu noktada, yağı süzebilir ve daha sonra saç derinize masaj yapmak veya erken grileşmeyi önlemek istediğinizde kalan köri yaprağı yağını kullanabilirsiniz.

  8. Köri yaprağı tozu nasıl yapılır?

  9. Köri yaprağı tozu yapmak için tek ihtiyacınız olan bir tava, köri yaprağı ve bir tutam tuz. Kurutulmuş yaprakları tavada kızarana kadar ısıtın, kıvrılın ve gevrekleşin. Yaprakları yakma. Tuzu yavaş yavaş ekleyin, ardından yaprakları bir mutfak robotuna veya blender'a koyun. Yapraklar, tabaklara ekleyebileceğiniz ince yeşil bir baharata çok hızlı bir şekilde tozlanır. Hem lezzetli hem de hazırlaması kolay!

  10. Köri yaprakları nasıl kullanılır?

  11. Körili yaprakları yemek hazırlarken veya bu eşsiz bitkinin sağladığı bazı sağlık yararları için çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Yaprakların antioksidan içeriğinden faydalanabilmek için köri yaprağı tozu yapabilir ve yiyeceğe ekleyebilirsiniz. Ayrıca, taze yaprakları bir macuna öğütebilir ve enfeksiyonları önlemek için cilde uygulayabilirsiniz.

  12. Köri yaprakları nasıl yetiştirilir?

  13. Köri ağaçları sert bitkilerdir ve ılık iklimlerde ev bahçelerinde kolayca yetiştirilebilir. Birçok insan, baharat ihtiyaçları için kendi bitkilerini yetiştirmeyi tercih eder. Köri bitkisi donma eğilimi gösterse de, özellikle soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, kesimlerden veya tohumlardan unutabilirsiniz!

  14. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik meraklısı ve yönetiminden sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

  Sonra Bunu Oku:

  1. Ispanak görme yeteneğini geliştirir, sağlıklı cilt sağlar, kasları güçlendirir ve kalp krizini önler. Ispanak mükemmel bir A vitamini, potasyum ve demir kaynağıdır.

  2. Kutsal fesleğenin, yani tulsi'nin faydaları arasında ağız bakımı, solunum bozuklukları, rahatlama, ateş, astım, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları ve stres yer alıyor.

  3. Guava'nın en önemli sağlık yararları, kan şekeri seviyelerinin kan basıncını düzenlemeye yardımcı olma yeteneğini içerir. Ayrıca LDL kolesterol seviyesini düşürmek için kilo vermenize yardımcı olur.

  4. Ashwagandha'nın kan şekeri seviyelerini düşürme, kanserle savaşma, stres ve kaygıyı azaltma ve erkeklerde doğurganlığı arttırma yeteneğini içeren geniş bir faydaları vardır.

  5. Nane, hazımsızlık veya iltihaplanma durumunda mideyi rahatlatır. Diğer sağlık yararları arasında kilo kaybı, bulantıdan kurtulma, baş ağrısı sayılabilir. Cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olabilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407