Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kahve Sizin İçin İyi mi? Kahve Beslenmesinde Top 8 Sağlığa Faydaları

Enginar Beslenmesinde Nihai Düşünceler

 1. Yüz milyonlarca insan neredeyse her gün kahve içiyor ve kahve içenler genellikle "Kahve sizin için iyi mi?" Cevap, şaşırtıcı bir şekilde, evet ve hayır. Ancak, araştırmacılar kahvenin vücudunuza neler yapabileceğini anlamaya çalışmaya devam ettikçe, kahvenin potansiyel faydaları son yıllarda yoğun bir şekilde incelenmiştir.

 2. Ulusal Kahve Birliği'ne göre, ABD'li yetişkinlerin yüzde 50'sinden fazlası her gün kahve içiyor. Dünya çapında kahve, birçok ülkede suya en çok tüketilen içecektir ve kafeinin ortalama bir kişinin diyetine katkı yapan öncüsüdür.

 3. Kafein içerisindeki kahve sadece yüksek değil, aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengin ve vücudunuzun ihtiyacı olan az miktarda mikro besin içeriyor. Bununla birlikte, birçok farklı yan etki ile de bağlantılıdır ve sağlık uzmanları sıklıkla, belirli insan gruplarının sağlık üzerindeki olumsuz etkilerden kaçınmak için alımlarını sınırladığını tavsiye etmektedir.

 4. Yani kahve sağlıklı mı? Ve bunun yerine kahve içmeli veya başka alternatifler mi seçmeliyim? İşte bilmeniz gerekenler.

Kahve Nedir? Kahve Türleri

 1. Kahve, Coffea bitkisinin meyveleri tohumları olan kavrulmuş kahve çekirdeğinden demlenmiş sıcak bir içecek. Her biri kullanılan fasulyenin türüne, markasına ve demlenmesinde kullanılan yöntemlere göre farklılık gösteren birçok farklı kahve çeşidi var.

 2. Kahve unu, kahve ovaları, uçucu yağlar, şuruplar ve hatta kahve lavmanları da dahil olmak üzere çok sayıda özel kahve bazlı ürün var. Ayrıca sık sık kavrulmuş veya işlenmemiş kahve çekirdeğinden yapılmış yeşil kahve çekirdeği ekstresi formundaki takviyelere eklenir.

 3. Geleneksel kahvenin çok ötesinde birçok farklı türde kahve içeceği de var. Yaygın olarak kullanılan birkaç tür şunlardır:

Kahve Sizin İçin İyi mi? Kahvenin En Önemli 8 Faydası

 1. Kahve, Coffea bitkisinin meyveleri tohumları olan kavrulmuş kahve çekirdeğinden demlenmiş sıcak bir içecek. Her biri kullanılan fasulyenin türüne, markasına ve demlenmesinde kullanılan yöntemlere göre farklılık gösteren birçok farklı kahve çeşidi var.

 2. Kahve unu, kahve ovaları, uçucu yağlar, şuruplar ve hatta kahve lavmanları da dahil olmak üzere çok sayıda özel kahve bazlı ürün var. Ayrıca sık sık kavrulmuş veya işlenmemiş kahve çekirdeğinden yapılmış yeşil kahve çekirdeği ekstresi formundaki takviyelere eklenir.

 3. Geleneksel kahvenin çok ötesinde birçok farklı türde kahve içeceği de var. Yaygın olarak kullanılan birkaç tür şunlardır:

1. Antioksidanlar Yüksek

 1. Şaşırtıcı bir şekilde, birçok sağlık bakımı uzmanı şimdi kahve içmeyi tavsiye ediyor ve bunun için kendini suçlu hissetmene gerek duymadığın bir "suçlu zevk" olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, bazı kaynakların, kahve çekirdeğinin sağlığa faydalı faydalarından birinin, kakaodan veya bazı çay yapraklarından bile daha güçlü olabilen güçlü antioksidan özellikleri olduğunu göstermesidir.

 2. Kahvede antioksidan düzeyi diğer sağlıklı içeceklerle nasıl karşılaştırılır? Araştırmalar, ortalama bir fincan kahvenin kakao, yeşil çay, siyah çay ve bitkisel çaydan daha fazla polifenol antioksidan içerebileceğini göstermektedir. Antioksidanlarınızın çoğunu meyve ve sebzeler gibi tüm gıda kaynaklarından almaya devam etseniz de, buna katlanmanız durumunda kahve bir başka iyi katkı olabilir.

 3. Kahve, serbest radikal hasarlarıyla mücadelede etkilidir, çünkü kandaki antioksidanların miktarını arttırır. Kahve yararlarının çoğundan sorumlu olan önemli antioksidanlardan ikisi, hücrelerin zarar görmesine ve oksidatif strese karşı korunmasına yardımcı olabilecek klorojenik asit ve kafeik asittir.

2. Karaciğer Sağlığını Korur

 1. Kahve içmenin yararlarından bir diğeri de dolaşımı arttırması ve karaciğeri uyarması. Örneğin, İç Hastalıkları Arşivi'nde yayınlanan bir araştırma, hepatit C'li insanlarda daha fazla kahve tüketiminin karaciğer hastalık ilerlemesi oranlarıyla ilişkili olduğunu göstermiştir. Aslında, her fincan kahve için alkolik karaciğer sendromunda yüzde 20'lik bir azalma vardı. bir gün katılımcılar içti. Diğer araştırmalar, kahvenin alkollü siroz da dahil olmak üzere siroza karşı da koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

3. Fiziksel Performansı Artırır

 1. Erkekler hem de kadınlar için en etkileyici kahve avantajlarından biri, fiziksel performansını iyileştirme becerisidir ve egzersizinizi bir üst seviyeye çıkarmanıza yardımcı olur. Aslında, birçok çalışma kahvenin uyanıklığı arttırdığını ve kısa vadede zihinsel ve fiziksel performansı iyileştirdiğini göstermektedir. Araştırmaya göre, kafein doğrudan maksimum oksijen kapasitesini iyileştirmiyor, ancak sporcular için gücü ve / veya dayanıklılığı artırmaya yardımcı olabilir. Simüle edilmiş yarış koşullarında ve 60 saniye veya iki saat kadar uzun süren etkinliklerde hız ve güç çıkışını arttırdığı gösterilmiştir.

 2. Özellikle kahve içindeki kafein, uzun süreli egzersizlerden önce ve egzersiz sırasında genellikle ergogenik bir yardımcı olarak kullanılır. Bu, birçok dayanıklılık sporcusu ve spor tutkununun, spor salonuna girmeden veya yarışmadan önce biraz kahve içmeyi sevmesinin bir nedenidir, çünkü performans arttırıcı ve yüksek konsantrasyon ve dayanıklılığa katkıda bulunduğu bilinmektedir. Birmingham Üniversitesi Spor ve Egzersiz Bilimleri Fakültesi tarafından yayınlanan bir 2013 raporunda, plasebo ve kafeinsiz gruplara kıyasla egzersiz yapmadan önce kafeinli içecek ve kahve içen yetişkin erkekler arasında güç ve atletik performans sürelerinin önemli ölçüde daha hızlı olduğu görülmüştür.

4. Bilişsel Fonksiyonu destekler

 1. Kahvenin de beyne giden kan akışını arttırdığı ve bunun da bilişsel işlevi desteklediği gösterilmiştir. Ayrıca, kahve ve kafein, Alzheimer ve diğer nörolojik durumlar için doğal tedaviler olarak yoğun şekilde çalışılmıştır.

 2. Florida Alzheimer Hastalığı Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bir hayvan çalışmasında, genç erişkinlikten yaşına kadar içme suyunda kafein verilen fareler, hafıza bozukluğuna karşı koruma ve anormal proteinin düşük beyin seviyelerine karşı koruma gösterdi ( amiloid-beta veya Abeta), Alzheimer'ın gelişmesinde merkezi olduğu düşünülüyordu. "Yaşlı," bilişsel olarak bozulmuş fareler yalnızca bir ila iki aylık kafein tedavisinin ardından hafıza restorasyonu ve daha düşük beyin Abeta seviyeleri sergilediler.

5. Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

 1. Kahve içmenin (günde altı veya daha fazla fincan), tip 2 diyabet riskini önemli ölçüde azalttığına dair çok sayıda kanıt var, ancak yine de daha faydalı olabilir. Hemşire Sağlık Çalışması'na göre, günde iki veya üç fincan kahve içmek, genç ve orta yaşlı kadınlarda daha düşük tip 2 diyabet insidansıyla ilişkiliydi. İç Hastalıkları Arşivi'nde yayınlanan 18 çalışmanın büyük bir incelemesi, tüketilen her bir kahvenin, tip 2 diyabet geliştirme riskinin yüzde 7 daha düşük bir riskle bağlantılı olduğunu gösterdi.

 2. Kahvede bulunan ana antioksidanlardan biri olan klorojenik asidin şekerli veya yüksek karbonhidratlı gıdalardan glikoz emilimini de azaltabileceğine inanılıyor. Bu, yemekten sonra şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatabilir ve insülin direncini önlemede faydalı olabilir.

6. Kalp Sağlığını Destekler

 1. Filtrelenmemiş kahve, kahvenin kolesterol dengeleyici etkilerinde bulunan diterpen bileşikleri olan önemli bir kafetol ve kahweol antioksidan kaynağıdır. Büyük epidemiyolojik çalışmalarda alışılmadık kahve tüketimi, hem neden hem de kardiyovasküler ölümler için mortalitenin azalması ile ilişkilidir.

 2. Ayrıca kahve alımı, kalp yetmezliği ve felç riskinin düşük olması ile ilişkilidir. Şaşırtıcı bir şekilde, kahve aynı zamanda kalp ritim bozukluğu riskini azaltıyor, hatta birçok kişi kalp atışlarını artırıyor ve kendilerini "çılgınca" hissettiriyor. [! 2299 => 1130 = 10!

 1. Ortaya çıkan araştırmalar, bu güçlü maddenin birkaç farklı kanser türüne karşı koruyucu olabileceğine dikkat çekerek kahve tüketimi ve kanser riski arasında bir bağlantı olabileceğini gösteriyor. Örneğin, Scientific Reports'da yayınlanan bir derleme, kahve içmenin oral, farengeal, kolon, karaciğer, prostat, endometriyal kanser ve melanom dahil olmak üzere daha az sayıda kanser riski ile ilişkili olduğunu belirtti. [! 2299 => 1130 = 11!

 1. Kahvenin en büyük yararlarından biri kilo kaybıdır ve araştırmalar kilo kaybını artırmak için yağ yakma ve metabolizmayı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Annals of Nutrition Metabolism'de yayınlanan bir araştırmaya göre, kafein, tüketimden sonraki üç saat içinde metabolizmayı ortalama yüzde 7 artırdı. Tükettiğiniz siyah kahve kalorisi miktarını azaltmak yerine, ilave şeker veya şekerli içecek kullanımını en aza indirmenin ya da şekersiz kahveye yapışmanın en iyisi olduğuna dikkat edin.

Kahve Besin Değerleri

 1. En çok yetiştirilen iki kahve türü arabica ve robusta. Diyetinize vitamin ve mineral katkısı olmasa da, kahve, enerji içecekleri, soda ve tatlandırılmış çay veya meyve sularından çok daha iyi bir seçimdir. Şeker veya karbonhidrat içermez ve neredeyse hiç kalori içermediğinden, vegan, Paleo ve ketojenik diyet dahil hemen hemen tüm diyetlere uyar.

 2. Bir sekiz onsluk normal kahve beslenmesi yaklaşık olarak:

 3. Kahvede ne kadar kafein var? Fasulye türü, üretici ve kahve yapımında kullanılan yöntem gibi faktörlere bağlı olarak seviye biraz değişebilir. Örneğin, Starbucks'tan alınan standart bir bardağın, evde yapabileceğiniz ortalama orta kızartılmış kahveden çok daha yüksek bir kahve kafein içerdiği bilinmektedir.

 4. USDA'ya göre, öğütülmüş çekirdeklerden elde edilen ortalama sekiz onsluk demlenmiş kahve, yaklaşık 95 miligram kafein içerir. Bu arada, Starbucks'ın aynı boydaki bardağı (“kısa” olur), kuyruklu 155 miligram içerir. Buna karşılık, ortalama bir espresso yaklaşık 64 miligram içerir ve bir fincan yeşil çay yaklaşık 44 miligram içerir. Bu, Starbucks'tan bir fincan kahve içmek, bir çay poşeti kullanılarak yapılan yeşil çay olarak üç katından fazla kafein sağlar.

Geleneksel Tıpta Kahvenin Tarihi ve Kahvenin Yararları

 1. Kahve, Coffea bitkisinden elde edilen kahve meyvesinin tohumları olan kavrulmuş kahve çekirdeklerinden hazırlanan asırlık demlenmiş bir içecektir. Kayıtlar kahvenin 500 yıldan uzun süredir, 15. yüzyıldan kalma, ilk kez Yemen'de yaşayan dini törenler sırasında içtiği insanlar tarafından içildiğini gösteriyor.

 2. Ayrıca tıbbi özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. Geleneksel Çin Tıbbı'na göre, kahve karaciğeri uyarır, adet düzenlenmesine yardımcı olur ve safra kesesini safra taşı oluşumuna karşı korumak için temizler.

 3. Son yıllarda, kahvenin gizli sağlık yararlarının birçoğu, bu güçlü bileşen üzerinde gittikçe daha fazla araştırma yapıldıkça gün ışığına çıktı. Günümüzde kahve çekirdekleri, başta Orta ve Güney Amerika, Güneydoğu Asya, Hindistan ve Afrika gibi ekvator boyunca ılık, tropik bölgelerde olmak üzere dünya genelinde 70'den fazla ülkede yetiştirilmektedir.

Kahve Sizin İçin Kötü mü? Kahve Downsides

 1. Kafein ve kahve tüketiminin pek çok yararı olmasına rağmen, kahve ve olumsuz kafein etkilerinin dezavantajları da var. Peki kahve içmenin dezavantajları nelerdir? Hadi bir bakalım.

1. Bu bağımlılık yapıcı

 1. Çok fazla kafein tüketmek bağımlılık yaratan bir yan etkiye neden olabilir, bu da kafein aşırı dozuna neden olabilir. Buradaki tehlike, vücudu aşırı derecede uyarabilir, adrenal bezlerinizi yakabilir ve gerçekten vergi olabilir - ve kafeini "düzelttikten" alamadığınızda baş ağrısı, endişe, huzursuzluk, derişiklik, sıkıntı, halsizlik, sindirim ile sonuçlanabilir. iştahta sorunlar ve değişiklikler.

2. Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

 1. Bulantı, kusma ve ishal kahve tüketimiyle ilgili olası yan etkilerden sadece birkaçı. Bunun nedeni, kahvenin sindirim kanalındaki hareketi uyaran bir tür hormon olan gastrin salgılanmasından kaynaklanan müshil etkisidir. Çalışmalar ayrıca, kafeinin mide ekşimesi, bulantı ve geğirme ile karakterize bir durum olan gastroözofageal reflü hastalığının (GERD) semptomlarını daha da kötüleştirebileceğini gösteriyor.

3. Ruh Halini Değiştirebilir ve Kaygıyı Artırabilir

 1. Kahvenin içindeki kafein hormonları, nörotransmiter fonksiyonlarını, sinir sinyallerini ve kasları etkileme kabiliyetine sahip. Bu, özellikle sağlık durumunuz varsa - anksiyete, kalp problemleri veya diyabet gibi - ya da altta yatan yorgunluğun nasıl hissettiğini ve gizlendiğini değiştirmeye yardımcı olmak için kahveye dönerseniz geçerlidir. Kafein uyanıklığı arttırdığı ve adrenalin salınımını tetiklediği için, endişe ve sinirlilik duygularını kötüleştirebilir. Bu nedenle, kahve ve diğer uyarıcıların bırakılmasının yararlarından biri, özellikle devam eden stres veya kronik endişe durumunuz varsa, ruh halinizdeki gelişmeler olabilir.

4. Kalorilerde Yüksek Olabilir

 1. Kahve kilo kaybı için kötü mü? Kilo kaybı ve yağ yakma söz konusu olduğunda siyah kahvenin pek çok yararı olmasına rağmen, krema ve şekere yığılma, fazladan kalorilerin birikmesine ve sonuçta kilo kaybının tamamen engellenmesine neden olabilir. Kilo vermek için iyi bir kahve seçeneği, kahvenizin siyahının tadını çıkarmak veya stevia gibi doğal, düşük kalorili bir tatlandırıcı kullanmak için bir ipucu lezzet. Badem sütü, yulaf sütü veya tarçın, kahvenizi poundların üstüne koymadan tadını çıkarmanın birkaç basit yoludur.

5. Bazıları İçin Tavsiye Edilmez

 1. Moderasyonda, kahvenin sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak çoğu insan tarafından güvenle tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, tamamen kafein tüketmemesi gereken birkaç kişi var. Örneğin, çocukların büyüme ve gelişme üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle kahve içmekten kaçınmaları tavsiye edilmiştir. Peki kahve büyümeni engelliyor mu? Kahvenin sizi kısalttığını gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, hiperaktivite ve uykusuzluk gibi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, genellikle ergenler için önerilmez. Hamile kadınlar, olumsuz sonuçları ve doğum kusurlarını önlemek için kafein tüketimini günde 200 miligramdan daha az ile sınırlamalıdırlar.

Kahvenin Yeşil Çayın Yararları

 1. Kahvenin ve çayın sağlığa faydaları yoğun bir şekilde incelenmiştir ve potansiyel çay ve kahvenin sağlık yararları arasında bir takım benzerlikler vardır. Her ikisinde de kafein ve antioksidanlar bulunur ve bunların kronik hastalıklara, serbest radikal hasarlarına ve enflamasyona karşı koruduğu gösterilmiştir.

 2. Bununla birlikte, yeşil çay kafein içinde çok daha düşüktür, bu da alımlarını geri almak isteyenlere faydalı olabilir. Aynı zamanda, güçlü sağlık yararlarının çoğuna katkıda bulunduğu düşünülen epigallocatechin gallat (EGCG) gibi antioksidanlar içerir. Kahve gibi, yeşil çayın da kalp sağlığını iyileştirdiği, kan şekerini azalttığı, bilişsel işlevi desteklediği ve kilo kaybını arttırdığı gösterilmiştir. Kafein oranı düşük olduğu için, bazı sağlık koşulları olanlar veya etkilerine karşı hassas olanlar tarafından daha iyi tolere edilebilir.

Kahve Nerede Bulunur ve Nasıl Çekilir

 1. Kahve, dünyadaki hemen hemen her kafe, restoran ve fırında yaygın olarak bulunmakta ve ellerinizi bu kafeinli iyilik fincanına götürmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırmıştır. Kendi kahvenizi evde hazırlasanız bile, kendi grubunuzu hazırlamak kolaydır. İşte kahve demlemek için kullanılan en yaygın yöntemler:

Sağlıklı Kahve Alternatifleri

 1. Kafein tüketimini azaltmaya çalışıyor ya da sadece sabah rutininizi karıştırmaya yardımcı olacak diğer sağlıklı içecekleri aramaya çalışsanız da, kahvenin aklınıza gelebilecek birkaç enerji verici alternatif: :

Önlemler

 1. Bu faydaları elde etmek için ne kadar içmeniz gerektiğini ve kahveden ne kadar kafein aldığınızı mı merak ediyorsunuz? Ayrıca, her gün kahve içmek iyi midir, yoksa sağlık üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için kafein tüketimini kesmeli mi?

 2. Sağlıklı yetişkinler için "ılımlı bir miktar", günde ortalama 500 miligram kafein içerir; bu, yaklaşık beş fincan ev yapımı normal kahve veya biraz fazla havalandırmalı Starbucks kahvedir (ki bu yaklaşık 410 miligram vardır). [! 2299 => 1140 = 23!

 3. Sağlık uzmanlarının çoğu, günde bir ila iki bardak içmeyi idealdir; bu, olumsuz reaksiyonlarla ilişkili değildir, ancak çoğu insan için faydalı görünmektedir.

 4. Kahvenin yan etkileri nelerdir? En sık bildirilen semptomlardan bazıları mide bulantısı, kusma, ishal, anksiyete, uykusuzluk ve baş ağrısıdır. Bunların çoğu kafein tüketimi ile ilgilidir, bu nedenle alımınızı azaltmak veya kafeinsiz kahve kullanımının avantajlarından yararlanmak, bunun yerine kalıcı yan etkiler yaşayanlar için önerilmektedir.

Son Düşünceler

 1. Bu avantajları elde etmek için ne kadar içmeniz gerektiğini ve kahveden ne kadar kafein aldığınızı mı merak ediyorsunuz? Ayrıca, her gün kahve içmek iyi midir, yoksa sağlık üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için kafein tüketimini kesmeli mi?

 2. Sağlıklı yetişkinler için "ılımlı bir miktar", günde ortalama 500 miligram kafein içerir; bu, yaklaşık beş fincan ev yapımı normal kahve veya biraz fazla havalandırmalı Starbucks kahvedir (ki bu yaklaşık 410 miligram vardır). [! 2299 => 1140 = 24!

 3. Sağlık uzmanlarının çoğu, günde bir ila iki bardak içmeyi idealdir; bu, negatif reaksiyonlarla ilişkili değildir, ancak çoğu insan için faydalı görünmektedir.

 4. Kahvenin yan etkileri nelerdir? En sık bildirilen semptomlardan bazıları mide bulantısı, kusma, ishal, anksiyete, uykusuzluk ve baş ağrısıdır. Bunların çoğu kafein tüketimi ile ilgilidir, bu nedenle alımınızı azaltmak veya kafeinsiz kahve kullanımının avantajlarından yararlanmak, bunun yerine kalıcı yan etkiler yaşayanlar için önerilmektedir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407