Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Gerçek Yemekleri Yenmenin 21 Sebepleri

Alt satırda

 1. Gerçek yemek bir bütündür, tek bileşenli yiyecek.

 2. Çoğunlukla işlenmemiş, kimyasal katkı maddesi içermeyen ve besin bakımından zengin.

 3. Özünde, bu, insanoğlunun yalnızca binlerce yıl yediği yemek türüdür.

 4. Ancak, işlenmiş gıdalar 20. yüzyılda popüler hale geldiğinden, Batı diyeti yemeye hazır öğünlere doğru kaymıştır.

 5. İşlenmiş gıdalar uygun olsa da sağlığınıza zarar veriyor. Aslında, gerçek gıdaya dayalı bir diyeti takip etmek, sağlığı ve yüksek yaşam kalitesini korumak için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri olabilir.

 6. İşte gerçek yemek yemenin 21 nedeni.

1. Önemli besinlerle dolu

 1. İşlenmemiş hayvansal ve bitkisel besinler, en iyi sağlık için ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri sağlar.

 2. Örneğin, 1 su bardağı (220 gram) kırmızı dolmalık biber, brokoli veya portakal dilimleri C vitamini için% 100'den fazla RDI içeriyor (1, 2, 3).

 3. Yumurtalar ve karaciğer, kolin bakımından özellikle yüksektir, bu, doğru beyin fonksiyonu için gerekli bir besindir (4, 5).

 4. Tek bir Brezilya fıstığı, bütün bir gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz tüm selenyumları sağlar (6).

 5. Aslında, bütün yiyeceklerin çoğu iyi vitamin, mineral ve diğer faydalı besin kaynaklarıdır.

2. Şekeri az

 1. Bazı araştırmalar, şekerli yiyecekleri yemenin obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı riskinizi artırabileceğini öne sürüyor (7, 8, 9).

 2. Genel olarak konuşursak, gerçek gıda şekerli birçok işlenmiş gıdadan daha düşüktür.

 3. Meyve şekerli olmasına rağmen, aynı zamanda su ve lif bakımından da yüksektir, bu da soda ve işlenmiş yiyeceklerden daha sağlıklı olmasını sağlar.

3. Kalp sağlığı

 1. Gerçek yemek, magnezyum ve sağlıklı yağlar dahil olmak üzere kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar ve besinlerle doludur.

 2. Besleyici, işlenmemiş gıdalar açısından zengin bir diyet yemek yemek, kalp hastalığının en büyük itici güçlerinden biri olarak kabul edilen iltihabı azaltmaya da yardımcı olabilir (10). [! 1184 => 1130 = 5!

 1. Dünya nüfusu giderek artıyor ve bu büyüme ile birlikte gıda talebinde artış yaşanıyor.

 2. Ancak, milyarlarca insan için yiyecek üretmenin çevresel bir zararı var.

 3. Bu, kısmen tarım arazileri için yağmur ormanlarının tahribatı, artan yakıt ihtiyacı, böcek ilacı kullanımı, sera gazları ve atık depolama alanlarındaki ambalajların artmasından kaynaklanıyor.

 4. Gerçek gıdaya dayalı sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, enerji ihtiyaçlarını azaltarak ve insanların ürettiği biyolojik olarak parçalanamayan atık miktarını azaltarak gezegenin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir (11).

5. Fiberde yüksek

 1. Fiber, sindirim fonksiyonunu, metabolik sağlığı ve dolgunluk hissini artırmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı sağlar (12, 13, 14).

 2. Avokado, chia tohumu, keten tohumu ve böğürtlen gibi yiyecekler, fasulye ve baklagillerin yanı sıra, sağlıklı liflerde özellikle yüksektir.

 3. Bütün yiyeceklerde lif tüketilmesi, ilave bir lif almaktan veya eklenmiş lifle işlenmiş yiyeceklerden çok daha iyidir.

6. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

 1. Uluslararası Diyabet Federasyonu'na göre dünya çapında 400 milyondan fazla insan diyabet hastası.

 2. Bu sayının önümüzdeki 25 yıl içerisinde 600 milyonu aşması bekleniyor.

 3. Lifli bitkilerde ve işlenmemiş hayvansal gıdalarda yüksek bir diyet yemek, diyabet riski olan veya içinde olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

 4. 12 haftalık bir çalışmada diyabet veya prediyabetli insanlar, taze et, balık, meyveler, sebzeler, yumurtalar ve fındıkları birleştiren paleolitik bir diyeti takip ettiler. Kan şekeri seviyelerinde% 26'lık bir azalma yaşadılar (15).

7. Cildiniz için iyi

 1. Genel sağlık durumunun iyileştirilmesine ek olarak, gerçek yiyecekler cildinizi besler ve korur.

 2. Örneğin, koyu çikolata ve avokado'ların cildi güneş hasarına karşı koruduğu gösterilmiştir (16, 17).

 3. Araştırmalar daha fazla sebze, balık, fasulye ve zeytinyağı yemenin kırışıklık, elastikiyet kaybını ve yaşa bağlı diğer cilt değişikliklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir (18, 19).

 4. Dahası, işlenmiş gıdalarda yüksek olan bir Batı diyetinden gerçek gıdaya dayalı bir öğeye geçmek aknenin önlenmesine veya azaltılmasına yardımcı olabilir (20).

8. Trigliseritleri düşürmeye yardımcı olur

 1. Kan trigliserit seviyeleri, gıda alımını kuvvetle etkiler.

 2. Şeker ve rafine karbonhidrat yediğinizde trigliseritler yükselme eğiliminde olduğu için, bu yiyecekleri en aza indirmek veya diyetinizden tamamen kesmek en iyisidir.

 3. Ayrıca, yağlı balık, yağsız et, sebze ve kuruyemiş gibi işlenmemiş yiyecekleri içeren trigliserit seviyelerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir (21, 22).

9. Çeşitlilik sağlar

 1. Aynı yiyecekleri tekrar tekrar yemek eski hale gelebilir. Diyetinize çeşitli yiyecekleri dahil etmek daha sağlıklıdır.

 2. Çok çeşitli et, balık, süt ürünleri, sebzeler, meyveler, kuruyemişler, baklagiller, kepekli tahıllar ve tohumlar dahil yüzlerce farklı gerçek yiyecek seçeneği var.

 3. Düzenli olarak yeni yiyecekler denemeye dikkat edin. Bazı benzersiz seçenekler arasında chayote kabağı, chia tohumları, organ etleri, kefir ve quinoa bulunur.

10. Uzun vadede daha az maliyet

 1. Gerçek yiyeceklerin işlenmiş yiyeceklerden daha pahalı olduğu söyleniyor.

 2. Bazı açılardan, bu atasözü doğrudur. 10 ülkeden yapılan 27 çalışmanın analizi, sağlıklı beslenmenin 2.000 kalori başına işlenmiş besinlerden yaklaşık 1.56 $ daha fazla olduğunu ortaya koydu (23). [! 1184 => 1140 = 11!

 3. Örneğin, bir çalışmada diyabet hastalarının tıbbi malzeme ve sağlık bakımı için bu duruma sahip olmayanlardan 2.3 kat daha fazla harcama yaptıklarını belirtmişlerdir (24). [! 1184 => 1140 = 11!

11. Sağlıklı yağlarda yüksek

 1. Bitkisel yağlarda ve yayılmalarında bulunan trans ve işlenmiş yağların aksine, doğal olarak oluşan yağların çoğu sağlıklıdır.

 2. Örneğin, sızma zeytinyağı, kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış bir yağ olan harika bir oleik asit kaynağıdır (25). [! 1184 => 1140 = 12!

 3. Dahası, uzun zincirli omega-3 yağ asitleri iltihapla savaşmaya ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Somon, ringa balığı ve sardalya gibi yağlı balıklar mükemmel kaynaklardır (28, 29).

 4. Sağlıklı yağda yüksek olan diğer gerçek yiyecekler arasında avokado, fındık, tohumlar ve tam yağlı süt bulunur.

12. Hastalık riskini azaltabilir

 1. Yaşam tarzınızın gerçek yiyeceklerini yapmak, hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

 2. Yeme alışkanlıklarının - Akdeniz diyeti gibi - bütün, işlenmemiş gıdalara dayanarak kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom riskinizi azalttığı gösterilmiştir (30, 31).

 3. Ek olarak, birkaç büyük gözlem çalışması meyve ve sebzelerde ağır olan dengeli bir diyeti, kanser ve kalp hastalığı riskinin azalmasına bağlar (32, 33).

13. Antioksidanlar içerir

 1. Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir.

 2. Tüm gerçek gıdalarda, özellikle sebze, meyve, fındık, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bitkisel gıdalarda bulunurlar. Taze, işlenmemiş hayvansal gıdalar da antioksidanlar içerir - çok daha düşük seviyelerde olsalar. [! 1184 => 1140 = 14!

 1. Gerçek yiyecek yemek, sindirim sisteminizde yaşayan bakterileri ifade eden bağırsak mikrobiyomunuz için faydalı olabilir.

 2. Gerçekten de, birçok gerçek yiyecek prebiyotikler olarak işlev görüyor - bağırsak bakterilerinizin kısa zincirli yağ asitlerine fermente ettiği yiyecekler. Bağırsak sağlığını arttırmaya ek olarak, bu yağ asitleri kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

 3. Prebiyotiklerin gerçek besin kaynakları arasında sarımsak, kuşkonmaz ve kakao sayılabilir.

15. Aşırı yemeğin önlenmesine yardımcı olabilir

 1. Çok fazla işlenmiş ve hızlı yiyecek alımı, özellikle fazla kilolu kişilerde aşırı yemeyle ilişkilendirilmiştir (36).

 2. Buna karşın, gerçek yiyecekler işlenmiş yiyecekleri yükleyen şekerleri ve lezzetleri barındırmaz ve aşırı yemeye neden olabilir.

16. Diş sağlığını teşvik eder

 1. Sağlıklı dişler gerçek gıdaların bir başka faydası olabilir.

 2. Batı diyetindeki şeker ve rafine edilmiş karbonhidratlar, ağzınızda yaşayan plakaya neden olan bakterileri besleyerek diş çürümelerini teşvik eder. Sodada şeker ve asit kombinasyonunun özellikle çürümeye neden olması muhtemeldir (37, 38).

 3. Peynir pH'ı artırarak ve diş minesini sertleştirerek oyukların önlenmesine yardımcı görünüyor. Bir çalışma, peynir yemenin sınırlı tükürük üretimine sahip kişilerde emaye kuvvetini çarpıcı şekilde geliştirdiğini ortaya koymuştur (39, 40).

17. Şeker isteklerini azaltmaya yardımcı olabilir

 1. Gerçek yiyeceğe dayalı bir diyet, kek, kurabiye ve şekerleme gibi tatlılar için istek duymayı da azaltabilir.

 2. Vücudunuz bütün, işlenmemiş yiyecekleri yemeye uyum sağladıktan sonra, şekerli yiyeceklere duyulan istek nadir hale gelebilir ve hatta tamamen yok olabilir. Damak tadınız sonunda gerçek yiyeceği değerlendirebilir. [! 1184 => 1130 = 19!

 1. Kendi sağlığınızı ve sıhhatinizi arttırmanın yanı sıra, gerçek yiyecekler yemek de önemsediğiniz kişilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

 2. Örneğe göre liderlik, arkadaşlarınızı ve ailenizi daha iyi yemek yeme alışkanlıkları edinmeye teşvik edebilir. Aynı zamanda çocuklarınızın iyi beslenmeyi öğrenmelerine yardımcı olmanın iyi bir yolu.

19. Odağı diyetten çeker

 1. Diyet zihniyeti zararlı olabilir çünkü odağınızı kilonuzla sınırlar.

 2. Aslında, iyi beslenme kilo vermekten çok daha fazlasıdır. Aynı zamanda yeterli enerjiye sahip olmak ve sağlıklı hissetmekle ilgili.

 3. Diyet yerine gerçek yiyeceğe odaklanmak, yaşamak için çok daha sürdürülebilir ve eğlenceli bir yol olabilir. Kilo kaybını zorlamak yerine, kilo kaybının daha iyi bir diyetin ve gelişmiş metabolik sağlığın doğal bir yan etkisi olarak gelmesine izin verin.

20. Yerel çiftçileri desteklemeye yardımcı olur

 1. Çiftçi pazarlarından ürün, et ve süt ürünleri satın almak, topluluğunuzda yiyecek yetiştiren insanları destekliyor.

 2. Buna ek olarak, yerel çiftlikler genellikle süpermarketlere göre daha taze ve daha az işlenmiş yiyecek sağlar.

21. Lezzetli

 1. Her şeyin ötesinde, gerçek yemekler lezzetli.

 2. Taze, işlenmemiş yiyeceklerin inanılmaz lezzeti yadsınamaz.

 3. Lezzet tomurcuklarınız gerçek yiyeceğe ayarlandıktan sonra, işlenmiş abur cubur basitçe kıyaslanamaz.

Alt satırda

 1. Gerçek yemek, sağlıklı bir yaşam tarzının sadece bir bileşenidir.

 2. Bol miktarda egzersiz yapmak, stres seviyenizi düşürmek ve doğru beslenmeyi sürdürmek de önemlidir.

 3. Ancak, daha fazla gerçek yemek yemenin sağlığınızı iyileştirmek için uzun bir yol alacağından şüphe yok.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407