Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


24 Sağlığa Faydalı Lezzetli Şifalı Otlar

24 Sağlığa Faydalı Lezzetli Şifalı Otlar

 1. Ayrıca iştah açmak, kemikleri güçlendirmek, stresi azaltmak, sindirimi iyileştirmek, hastalıklara karşı korumak, soğuk algınlığı iyileştirmek, ağız sağlığını korumak ve hormonları dengelemek için de iyidirler.

Baharatların Sağlığa Faydaları

 1. Gıda Bilimi ve Beslenme Dergisi ile İlgili Eleştirel İncelemeler'de yayınlanan bir araştırmaya göre, yemek tariflerine lezzet eklemek için kullanılan çeşitli baharatlar birçok sağlık yararı da sağlıyor. Ayrıca, Amerikan Beslenme Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Mayıs 2014 McCormick Bilim Enstitüsü Bilim Zirvesi'nde çeşitli çalışmaların bir işbirliği sunuldu. Baharatların ve bitkilerin lezzetli yemeklerle halk sağlığını iyileştirmeye nasıl yardımcı olduğunu vurguladı.

 2. Dünyanın en popüler baharatlarının çoğunun genel sağlığımıza katkıda bulunabileceği heyecan verici faydalara bir göz atalım! Bunlara tarçın, zerdeçal, zencefil, adaçayı, nane, nane, zerdeçal ve fesleğen dahildir.

 1. Yenibahar, yatıştırıcı, antienflamatuvar ve zararlı bir baharattır. Yararları arasında kanseri azaltmak, ağız sağlığını geliştirmek, sindirimi uyarmak, kemik büyümesini kolaylaştırmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek yer alır. Aynı zamanda kan basıncını düşürmede yardımcı olur ve analjezik bir madde olarak işlev görür.

Anason tohumu

 1. Bu güçlü baharat, mide, spazmodik, sindirici, balgam söktürücü, sindirim, balgam söktürücü ve uyarıcı özelliklerin yanı sıra bir antioksidan içerir. Demir, potasyum, bakır ve manganez gibi harika bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu tohumlar bağışıklık sistemini güçlendirirken ve cildinizin kalitesini artırırken vücut parçalarının dolaşımını ve oksijenlenmesini artırmaya yardımcı olur.

Ararot

 1. Roket, büyüme ve gelişmeye, kan basıncını düşürmeye, dolaşımın artmasına ve sindirim sisteminin sağlığının iyileştirilmesine yardımcı oluyor.

Defne Yaprağı

 1. Defne yaprağı, dünya çapında çok popüler bir baharattır ve kanseri önleme, bağışıklığı artırma, sinir borusu bozukluklarını azaltma, ağız sağlığını, cilt bakımını ve saç bakımını koruma kabiliyeti nedeniyle övgüyle söz edilir. Aynı zamanda sinir sistemi fonksiyonunun iyileştirilmesine, vücut metabolizmasının düzenlenmesine ve kansızlık gibi kana bağlı durumların önlenmesine yardımcı olur.

Karabiber

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Cayenne Biber

 1. Cayenne biberi sinüsleri temizleme, idrara çıkmayı artırma, toksinleri vücuttan atma, diyabeti yönetme, kanseri önleme ve kan basıncını düşürme yeteneğine sahip. Acı biber kullanımı, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle kilo kaybını hızlandırmaya, metabolizmayı optimize etmeye, hormonal aktiviteyi düzenlemeye ve toksinlerle ve potansiyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Kapari

 1. Kapari kanseri önler, hastalıkları azaltır, bağışıklığı arttırır, kan damarlarını güçlendirir, pıhtılaşmayı azaltır, kolesterol seviyesini düşürür ve kan dolaşımını arttırır. Ayrıca A vitamini, K vitamini, niasin, riboflavin ve demir ve bakır gibi mineraller gibi çok çeşitli vitaminler sunarlar.

Kimyon Tohumları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Kakule

 1. Kakule'nin sağlığa faydaları, sindirime yardım etme, spazmları azaltma, kan basıncını düşürme, metabolizmayı arttırma, dolaşımı iyileştirme ve idrara çıkma sıklığını ve hacmini arttırma yeteneğini içerir. Ayrıca riboflavin, niasin, C vitamini ve demir, manganez ve potasyum gibi mineraller gibi temel vitaminleri sağlar.

 1. Tarçın, enflamasyonu azaltma, ağrıyı ortadan kaldırma, diyabeti yönetme, enfeksiyonları ortadan kaldırma, fazla gazı azaltma ve kalp sağlığını iyileştirme kabiliyeti nedeniyle övülüyor. Ayrıca bilişsel işlevlerin artmasına, güçlü kemiklerin oluşmasına, kanseri önleme ve göz ve cilt sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur! Ulusal Sağlık Enstitüleri, bu baharatın faydaları ve güvenliği hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Karanfil

 1. Karanfillerin ağız hastalıklarına karşı mücadelede yardımcı olan antimikrobiyal özellikleri var. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmek, kanseri önlemek ve kemik sağlığını korumak için de iyidirler.

Kimyon

 1. Kimyon tohumları antioksidan, antienflamatuar ve doğası gereği kirleticidir. Sindirimi artırır, sperm sayısını arttırır, güçlü kemikler oluşturur, görme yeteneğini arttırır ve maküler dejenerasyonu önler. Kimyon tohumlarının diğer faydaları arasında kalp atış hızını yönetme, kan basıncını düşürme, birçok enzimatik reaksiyonda yardımcı faktör görevi yapma, kırmızı kan hücresi sayısını artırma ve çeşitli kanser türlerini önleme yetenekleri bulunur.

Rezene Tohumları

 1. Michigan Medicine’e göre rezene, mide rahatsızlığını gidermek, gazın önlenmesi ve bebeklerde kolik ve öksürüğün tedavisi için rasyonel olarak kullanıldı. Rezene, bağırsak hareketlerini düzenleyebilme, önleme yeteneği ile de biliniyor. kanser, antioksidan aktivite ile yaşlanmayı geciktirir ve enzimatik aktiviteyi arttırır. Rezene tohumları, bakır, demir, kalsiyum, potasyum, manganez, selenyum, çinko ve magnezyum gibi pek çok mineral kaynağıdır. Aynı zamanda organik bileşikler ve pinen, myren, fenshone, chavicol, cineole, anethole, limonen ve anisik aldehit gibi asitler bakımından da zengindirler.

Çemen otu tohumu

 1. Çemen otu tohumu, bazı Asya kültürlerinde vücuda güçlü bir besin takviyesi ekleyen çok popüler ve etkili bir baharattır. Sindirimi iyileştirme ve kabızlığı azaltma, kolesterol seviyelerini düşürme, insülin seviyelerini düzenleme ve vücuttaki sıvı seviyelerini yönetme yeteneğine sahiptirler.

 1. Sarımsak, yemeğe eşsiz bir lezzet katmak için kullanılan harika bir baharattır. Avicenna Phytomedicine Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, soğuk algınlığı ve öksürük ile mücadeleye yardımcı oluyor.

Zencefil

 1. ;

Horseradish

 1. Yaban turpu idrara çıkma, iltihaplanmayı azaltma ve sinirleri yatıştırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca antioksidan bileşikleri nedeniyle kanserin önlenmesine, sağlıklı sindirimin uyarılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Michigan Medicine'e göre, yaban turpu geleneksel olarak sindirim sistemi uyarıcısı olarak ve solucanları, öksürükleri ve boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Mace

 1. Mace, bağışıklık sistemini güçlendirme, güçlü kemikler oluşturma, depresyonu azaltma, cinsel libidoyu artırma, sindirimi uyarma ve aşırı gaz ve uykusuzluğu azaltma yeteneğine sahip. Ayrıca cildin sağlıklı kalmasına, saç sağlığının artırılmasına ve vücudun tüm bölgelerine dolaşımın artmasına yardımcı olur.

Hardal Tohumu

 1. Hardal tohumları genel sağlığınızı artırabilecek organik bileşikler ve uçucu yağlarla doludur. Ayrıca organlarınızın normal çalışması için gerekli olan harika bir B-kompleks vitamin kaynağıdır.

 1. Küçük hindistan cevizi, insan sağlığı için gerekli mükemmel bir antioksidan, vitamin ve mineral kaynağıdır. Mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir, bir afrodizyak olarak çalışabilir, sindirimi iyileştirebilir, fazla gazı azaltabilir, saç ve cilt sağlığını iyileştirebilir. Ayrıca, maküler dejenerasyonun önlenmesine ve kanser gelişim şansını azaltmaya yardımcı olur.

Safran

 1. Safran birçok karotenoid içerir ve bağışıklık sisteminin sağlığını büyük ölçüde arttırır. Ayrıca yaralardaki enfeksiyonlarla savaşır, ruh halini yükseltir, uykuyu uyarır, kırmızı kan hücresi oluşumunu uyarır, spazmları elimine eder ve hormonal aktiviteyi modüle eder. Safran, içinde bulunan potasyumun damar genişletici özellikleri sayesinde kan basıncını düşürebilir.

 1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250

 1. Demirhindi, Güney Asya'daki bir baharattır, çok popülerdir, çünkü kan damarlarını ve arter gücünü iyileştirme, sindirim ve atılımı sağlıklı bir şekilde düzenleme, kanseri önleme, kan kolesterolünü düşürme ve inşa etme yeteneğine sahiptir. güçlü kemikler. Ayrıca kan dolaşımını ve oksijenlenmeyi artırmaya, vücuttaki enzimatik aktiviteyi düzenlemeye ve vücuttaki mukoza zarlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

Vanilya Fasulyesi

 1. Vanilya, tümü kendi sağlık yararları olan çok çeşitli kimyasal bileşikler ve uçucu yağlar içerir. Ancak, vanilya fasulyesi üzerinde yapılan çalışmalar, kan basıncını kontrol etmeye, kalp atış hızını düşürmeye, sinirleri yatıştırmaya, vücut metabolizmasını düzenlemeye, uykuyu uyarmaya ve güçlü kemikler inşa etmeye yardımcı olduklarını göstermiştir.

Baharat nedir?

 1. Baharatlar, başlıca gıdaları renklendirmek, lezzetlendirmek ve muhafaza etmek için kullanılan çeşitli tohumların, köklerin, meyvelerin, kabukların, sebzelerin ve diğer bitki maddelerinin kurutulmuş formudur.

Baharatların Lezzet Profili

  Mutfağa göre baharatlar

  1. Dünya çapında popüler mutfaklarda kullanılan baharatların bazılarına bakalım.

  Hint baharatları

  1. Mutfak yönleri ile ünlü olmanın yanı sıra Hindistan baharatları, kalp sağlığını iyileştirmeyi de içeren çeşitli sağlık sorunlarını tedavi etmek için uzun zamandan beri kullanılıyor (Kaynak: Sağlıklı Kalp İçin Hint Baharatları - Güncel Kardiyoloji İncelemeleri'nde yayımlanan Genel Bakış) ) Aşağıdaki baharatlar çeşitli Hint yemeklerinde bulunur:

  2. Kakule, karabiber, köri yaprağı, çemen, zencefil, rezene, ajwain, demirhindi, defne yaprağı, kırmızı biber, kimyon, kişniş tohumu, zerdeçal, karanfil, zencefil, küçük hindistan cevizi, kırmızı biber, garam masala, köri tozu ve tarçın.

  Ortadoğu baharatları

  1. Orta Doğu mutfağı aşağıdaki baharatları içerir:

  2. Kimyon, küçük hindistan cevizi, kakule, zerdeçal, sumak, Baharat, kimyon, anason tohumu, yenibahar, tarçın.

  Akdeniz Baharatları

  1. Akdeniz yemeklerinin büyük çoğunluğu bu ortak baharatları içeriyor:

  2. Tarçın, kekik, defne yaprağı, kakule, tarçın, yenibahar, biber, küçük hindistan cevizi.

  Diğer baharatlar

  1. Sichuan biber, ginseng ve chipotle, birçok mutfakta kullanılan diğer baharatlardır.

  2. Büyülemeye başla!

  3. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407