Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


23 Kabartma tozu için faydaları ve kullanımları

Alt satırda

 1. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, kabartmada yaygın olarak kullanılır.

 2. Bu, artık özelliklere sahip olması nedeniyle karbon dioksit üreterek hamurun kabarmasına neden oluyor.

 3. Pişirmenin yanı sıra, kabartma tozu çeşitli ev kullanımlarına ve sağlık yararlarına sahiptir.

 4. İşte 23 avantaj ve kabartma tozu kullanımları.

1. Mide ekşimesi tedavi

 1. Mide ekşimesi ayrıca asit reflü olarak da bilinir. Midenin üst bölgesinde yükselen ve boğazınıza yayılabilen acı verici bir yanma hissidir (1).

 2. Mideden geri akan asit ve yemek borunuzdaki, midenizi ağzınıza bağlayan tüp olan asit neden olur.

 3. Birkaç yaygın reflü nedeni aşırı yeme, stres ve yağlı veya baharatlı yiyecekler yemektir.

 4. Kabartma tozu, mide asitini nötralize ederek mide ekşimesi tedavisinde yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı kabartma suyunu bir bardak soğuk suyla çözün ve yavaşça karıştırın (2).

2. Gargara

 1. Gargara, iyi bir ağız hijyeni rutini için harika bir ektir. Ağzınızın köşelerine ve dişlerinizi, diş etlerine ve diş fırçalama sırasındaki dil kaçıklarına ulaşır.

 2. Pek çok garnitür, gargarayı değiştirmek için kabartma tozu kullanıyor. Nefesinizi tazelemeye yardımcı olabilir ve antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler sağlar (3, 4, 5).

 3. Soda gargara kabartma tarifi basit. Yarım bardak ılık suya yarım çay kaşığı kabartma tozu ekleyin ve ardından her zamanki gibi pişirin.

3. Canker Yaralar yatıştırır

 1. Canker yaraları ağzınızın içinde oluşabilecek küçük, ağrılı ülserlerdir. Soğuk yaraların aksine, canker yaraları dudaklarda oluşmaz ve bulaşıcı değildir.

 2. Araştırma, kabartma tozu gargarasının, kanser yaralarının neden olduğu yatıştırıcı ağrı için harika olduğunu buldu (6, 7).

 3. Önceki bölümdeki tarifleri kullanarak kabartma tozu gargara yapabilirsiniz. Ağız yarası iyileşene kadar günde bir kez bu karışımla ağzınızı çalkalayın.

4. Dişlerinizi Beyazlatın

 1. Kabartma tozu, diş beyazlatmada kullanılan popüler bir ilaçtır.

 2. Pek çok çalışma, kabartma tozu içeren diş macununun dişleri beyazlatmak ve plak çıkarmak için kabartma tozu olmadan diş macunundan daha iyi olduğunu bulmuştur (8, 9, 10). [! 1582 => 1140 = 5!

5. Deodorant

 1. Şaşırtıcı şekilde, insan ter kokusuzdur.

 2. Ter, koltuk altınızdaki bakteriler tarafından parçalandıktan sonra ancak koku alır. Bu bakteriler, terinizi kokusunu veren asitli atık ürünlere dönüştürür (13, 14).

6. Egzersiz Performansını Artırabilir

 1. Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu, sporcular arasında popüler bir destektir.

 2. Bazı çalışmalar kabartma sodasının, özellikle yüksek yoğunluklu antrenman ve sprint gibi anaerobik egzersizler sırasında daha yüksek bir performansa ulaşmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir (16, 17).

 3. Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kas hücreleriniz, egzersiz sırasında aldığınız yanma hissinden sorumlu olan laktik asit üretmeye başlar. Laktik asit ayrıca hücrelerin içindeki pH'ı düşürerek kaslarınızın yorulmasına neden olabilir.

 4. Kabartma tozu yüksek bir pH değerine sahiptir, bu da yorgunluğunuzu geciktirmenize yardımcı olabilir ve zirvede daha uzun süre egzersiz yapmanıza izin verir (18, 19).

 5. Örneğin, bir çalışmada kabartma tozu alan kişilerin kabartma tozu almayan insanlardan ortalama 4.5 dakika daha uzun süre egzersiz yaptıklarını bulduk (20). [! 1582 => 1130 = 8!

 1. Kaşıntılı cildi rahatlatmak için kabartma tozu banyosu önerilir. Bu banyolar özellikle böcek ısırıklarından ve arı sokmalarından kaynaklanan kaşıntılarda etkilidir (21, 22, 23).

 2. Ayrıca, kabartma tozu, güneş yanıklarından kaşıntıyı gidermeye yardımcı olabilir. Mısır nişastası ve yulaf ezmesi gibi diğer malzemelerle birleştirildiğinde daha etkili görünmektedir (24, 25, 26).

 3. Bir kabartma tozu banyosu yapmak için ılık bir banyoya 1-2 bardak kabartma tozu ekleyin. Etkilenen bölgenin iyice ıslandığından emin olun.

 4. Daha spesifik alanlar için kabartma tozu ve biraz su içeren bir macun oluşturabilirsiniz. Etkilenen bölgeye kalın bir macun tabakası sürün (27).

8. Nasırları Kullanabilir

 1. Nasır, uzun süre sürtünme veya basıncın neden olduğu sert, sert cilt lekeleridir. Tipik nasırlara neden olan aktiviteler sık ​​yürüyüş, bahçecilik veya spordur.

 2. Nasırlar mutlaka ciddi olmasa da, baskı uygularken ağrı ve rahatsızlığa neden olabilirler.

 3. Çalışmalar ilginç bir şekilde, kabartma tozu banyosuna batırılmış nasırların yumuşatılmasına, herhangi bir teraziyi gidermeye ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu (28, 29).

Böbrek Hastalığı

 1. Kronik böbrek hastalığı (KBH) olan insanlar yavaş yavaş böbrek fonksiyonlarını kaybederler.

 2. Böbrekler inanılmaz derecede önemlidir çünkü aşırı atık ve suyun kandan uzaklaştırılmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda potasyum, sodyum ve kalsiyum gibi önemli mineralleri dengelemeye yardımcı olurlar (30). [! 1582 => 1140 = 10!

Tedaviler

 1. Kanser, dünyadaki ikinci önde gelen ölüm nedenidir (34).

 2. Genellikle kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan veya durdurarak çalışan kemoterapi ile tedavi edilir. Normal olarak, kanser hücreleri hızlı bir şekilde büyür ve bölünürler (35).

 3. Bazı araştırmalar kabartma gazının kemoterapi ilaçlarının daha etkili çalışmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kabartma tozu, tümörler için ortamı daha az asidik hale getirebilir, bu da kemoterapi tedavilerine faydalı olur (36, 37, 38).

 4. Bununla birlikte, kanıtlar hayvan ve hücre çalışmalarından alınan ilk endikasyonlarla sınırlı olduğundan, daha fazla insan tabanlı araştırmaya ihtiyaç var. [! 1582 => 1130 = 12!

 1. Buzdolabınızı hiç açtınız ve şaşırtıcı derecede kötü bir koku ile karşılaştınız mı?

 2. Şansınız, buzdolabınızdaki bazı yiyeceklerin memnuniyetle karşılaştıklarını ve bozulmaya başladıklarını gösteriyor. Bu kötü koku, buzdolabını boşalttıktan ve iyice temizledikten sonra uzun süre takılabilir.

 3. Bir bardağı kabartma tozu ile doldurun ve kötü kokuları etkisiz hale getirmek için buzdolabınızın arkasına yerleştirin.

12. Oda Parfümü

 1. Ticari oda spreyleri kötü kokuları ortadan kaldırmaz. Bunun yerine, bazıları sadece kötü kokuları maskeleyen koku moleküllerini salgılarlar.

 2. Buna ek olarak,% 10'dan daha az oda spreyi, ne içerdiklerini size söylüyor. Oda spreylerinde (40) bulunabilecek kimyasal maddelere karşı hassassanız bu sorunlu olabilir.

 3. Kabartma tozu, ticari oda spreyleri için mükemmel ve güvenli bir alternatiftir. Koku parçacıklarıyla etkileşime girer ve maskelemek yerine onları etkisiz hale getirir.

 4. Bir kabartma tozu temizleyici oluşturmak için şunlara ihtiyacınız olacak:

 5. Kabartma tozu ve uçucu yağları kavanoza ekleyin. Bezle veya kağıtla örtün ve ardından teli ile yerine sabitleyin. Koku solmaya başladığında, kavanoza sallayın.

13. Çamaşırlarınızı Beyazlatabilir

 1. Kabartma tozu, çamaşırlarınızı beyazlatmanın ve temizlemenin ucuz bir yoludur.

 2. Kabartma tozu bir alkalidir - kir ve lekelerin giderilmesine yardımcı olan çözünür bir tuz. Suda çözündüğünde, kabartma tozu gibi bir alkali lekelerdeki asitlerle etkileşime girebilir ve bunların uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir (41, 42).

 3. Normal deterjan miktarınıza yarım bardak kabartma tozu ekleyin. Aynı zamanda suyu yumuşatmaya yardımcı olur, bu da normalden daha az deterjan gerekebileceği anlamına gelir (43).

14. Mutfak Temizleyici

 1. Mutfağınızda kabartma tozu kullanmak için kabartma tozunu az miktarda suyla karıştırarak bir hamur yapın. Macunu sünger veya bezle istenen yüzeye uygulayın ve iyice fırçalayın.

 2. Mutfakta, kabartma tozu ile temizleyebileceğiniz birkaç şey:

15. Çöp Kokusunu Ortadan Kaldırın

 1. Çöp torbaları genellikle çürüyen atık ürünler içerdiğinden sert kokuya sahiptir. Ne yazık ki, bu koku mutfağınıza ve evinizin diğer alanlarına yayılabilir.

 2. Neyse ki kabartma tozu, çöp kokularının giderilmesine yardımcı olabilir. Bu kokular genellikle asidiktir, bu nedenle kabartma tozu koku molekülleriyle etkileşime girebilir ve onları nötralize edebilir.

 3. Aslında, bilim adamları kabartma tozu atık kutularının altına yaymanın çöp kokusunu% 70 oranında nötralize etmesine yardımcı olabileceğini buldu (45).

16. İnatçı Halı Lekelerini Çıkarın

 1. Kabartma tozu ve sirke kombinasyonu en inatçı halı lekelerini çıkarabilir.

 2. Kabartma tozu ve sirke karıştırıldığında, temizlik ürünlerinde ortak bir bileşen olan karbonik asit denilen bir bileşik oluştururlar. Bu reaksiyon sert lekeleri parçalamaya yardımcı olabilecek çok fazla fışkırtma yaratır (46). [! 1582 => 1140 = 17!

17. Çok Amaçlı Banyo Temizleyici

 1. Mutfaklarda banyoların temizlenmesi zor olabilir. Sık kullanılan çeşitli yüzeylere sahiptirler ve bu nedenle sık sık temizlenmesi gerekir.

 2. Çeşitli ticari banyo temizleyicileri mevcut olsa da, birçok kişi daha doğal ve uygun maliyetli bir temizlik seçeneği tercih ediyor. Kabartma tozu kullanışlı bir hale gelir çünkü birçok banyo yüzeyini beyazlatır ve dezenfekte eder (47, 48).

 3. İşte kabartma tozu ile temizleyebileceğiniz birkaç yüzey:

 4. Kabartma tozu ve biraz su kullanarak bir macun yapın. Bir sünger veya bez kullanarak, karışımı temizlemek istediğiniz yüzeye iyice ovalayın.

 5. Yüzeyi 15-20 dakika sonra nemli bir bezle silin.

18. Meyve ve Sebzelerin Temizliği

 1. Birçok insan gıdalardaki pestisitlerden endişe ediyor. Pestisitler, bitkilerin böcekler, mikroplar, kemirgenler ve yabani otlardan zarar görmesini önlemek için kullanılır.

 2. Pestisitleri uzaklaştırmanın en iyi yolu meyve soymaktır. Ancak, aynı zamanda birçok meyvenin derisinde bulunan lif, vitamin ve mineral gibi önemli besinleri alamadığınız anlamına gelir.

 3. İlginç bir şekilde, son araştırmalar meyve ve sebzelerin kabartma tozu ile yıkanmasının pestisitleri soymadan çıkarmanın en etkili yolu olduğunu ortaya koydu.

 4. Bir çalışma, meyvelerin kabartma tozu ve su ile 12-15 dakika suya batırılmasının pestisitlerin neredeyse tamamını çıkardığını tespit etti (49). [! 1582 => 1130 = 20!

 1. Kabartma tozu ticari gümüş cilalarına kullanışlı bir alternatiftir.

 2. Bunun için ihtiyacınız olacak:

 3. Kabartma tozu alüminyum kabına ekleyin ve yavaşça sirke içine dökün. Sonra, kaynar suya dökün ve gümüşü pişirme kabına koyun.

 4. Hemen hemen, kararmalar kaybolmaya başlamalı ve gümüş mayaların çoğunu tavadan otuz saniye içinde çıkarabilirsiniz. Ancak, ağır kararmış gümüş eşyalar, bir dakika kadar karışımın içinde oturmaya ihtiyaç duyabilirler.

 5. Bu karışımda gümüş, alüminyum tava ve kabartma tozu ile kimyasal reaksiyona girer. Kararmazlığı gümüş malzemeden alüminyum tencereye aktarır veya kalıbın (50) tabanında soluk, sarı bir tortu oluşturabilir.

20. Bir Puanlı Tencereyi Koru

 1. Birçok insan yemek pişirirken istemeden bir tencerenin dibine çarptı.

 2. Bunlar temizlenecek bir kabus olabilir. Neyse ki, kabartma tozu ve suyla kolayca yanmış bir tencereden tasarruf edebilirsiniz.

 3. Tencerenin dibine bol miktarda kabartma tozu serpin ve yanmış alanları örtecek kadar su ekleyin. Karışımı kaynatın ve her zamanki gibi tavayı boşaltın.

 4. İnatçı lekeler kalırsa, bir temizleyici alın, az miktarda yıkama sıvısı ekleyin ve kalan yanmış bitleri yavaşça çıkarın.

21. Yağı ve Gres Yangınlarını Söndürün

 1. İlginç bir şekilde, bazı yangın söndürücüler kabartma tozu içeriyor.

 2. Kuru kimyasal yangın söndürücüler olarak bilinir ve yağ, gres ve elektrik yangınlarını söndürmek için kullanılır. Kabartma tozu, ısıyla reaksiyona girerek yangını boğar ve söndüren karbondioksit üretir.

 3. Bu, küçük yağları ve yağ yangınlarını söndürmek için kabartma tozu kullanılabileceği anlamına gelir.

 4. Bununla birlikte, kabartma gazının daha büyük ev yangınlarını söndürmesini beklemeyin. Daha büyük yangınlar daha fazla oksijen çeker ve kabartma tozu etkilerine karşı koyabilir.

22. Ev Yapımı Ot Katili

 1. Yabani otlar, yürüyüş yollarınızın ve araba yollarının çatlaklarında yetişebilen sinir bozucu bitkilerdir. Sık sık derin kökleri vardır ve kimyasal ot öldürücü kullanmadan öldürmelerini zorlaştırır.

 2. Neyse ki kabartma tozunu daha ucuz ve daha güvenli bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, kabartma tozu sodyumun yüksek olması ve yabancı otlara sert bir ortam oluşturmasıdır.

 3. Kaldırımın çatlaklarına, araba yollarına ve diğer yabancı otlara maruz kalan alanlara yetişen yabani otların üzerine birkaç avuç kabartma tozu serpin.

 4. Ancak, diğer bitkilerinizi de öldürebileceğinden, bahçenizdeki ve bahçenizdeki yabancı otları öldürmek için kabartma tozu kullanmaktan kaçının.

23. Ayakkabı Koku Giderici

 1. Kokmuş ayakkabılara sahip olmak oldukça utanç verici olabilecek ortak bir sorundur.

 2. Neyse ki, kabartma tozu, kokmuş ayakkabıların tazelenmesi için de harika bir çözüm.

 3. İki yemek kaşığı kabartma tozu iki tülbent içine ya da ince kumaş parçalarına dökün. Bezleri lastik bant veya ip ile sabitleyin ve her bir ayakkabının içine yerleştirin.

 4. Ayakkabılarınızı giymek istediğinizde kabartma tozu torbalarını çıkarın.

Alt satırda

 1. Kabartma tozu, pişirme dışında pek çok kullanıma sahip çok yönlü bir bileşendir.

 2. Kokuyu etkisizleştirmeye ve temizlemeye gelince parlar. Bu ev tipi zımba sert lekeleri çıkarmaya, kötü kokuları gidermeye ve fırın, mikrodalga fırın ve hatta kiremit harcı gibi zor alanların temizlenmesine yardımcı olabilir. [! 1582 => 1140 = 25!

 3. Dahası, kabartma tozu ucuz ve yaygın olarak bulunur. Yerel marketten bir kap kabartma tozu alabilirsiniz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407