Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


18 İnanılmaz Buğday Yararları

18 İnanılmaz Buğday Yararları

 1. Kiran Patil tarafından en son güncelleme - 13 Mart 2019

 2. Diyabet, metabolizmayı iyileştirir ve astım ve safra kesesi taşlarını önler. Aynı zamanda sindirimi arttırır. (Ez_write_tag ([![!336,280

Buğday Nedir?

 1. Buğday, bir çim türünden (Triticum) gelen en yaygın tahıl taneleridir. Kepek (dış tabaka), buğday tohumu ve endospermden (en iç kısım) oluşan buğdayın bütün çekirdeği, muazzam bir enerji kaynağıdır. Buğday Güneybatı Asya'da yetişmiştir, ancak bugün birçok ülkede insan tüketimi için yetiştirilen tahıl ürünlerinden biridir. Genellikle, buğday ekimi daha yüksek enlemlerde yapılır. Öncelikle ekmek, simit, kek ve kek gibi unlu mamuller pişirmek için kullanılır.

Beslenme

 1. Rafine edilmemiş buğday, karmaşık karbonhidratlar, diyet lifi ve ılımlı miktarda protein içerir. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre filizlenmiş buğday, katalitik elementler, mineral tuzlar, kalsiyum, magnezyum, potasyum, kükürt, klor, arsenik, silikon, manganez, çinko, iyot, bakır, B vitamini ve E vitamini bakımından zengindir. antioksidanlarda, özellikle beta-karoten gibi karotenoidlerde bol miktarda bulunur.

 2. Çekirdeğin kalbi olan buğday tohumu, özellikle E vitamini açısından zengindir. Dünyadaki diyet yapılarında B vitamini kompleksinin ana kaynağı olduğu ve vitaminleri içerdiği bilinmektedir. Tiamin, folik asit, B6 vitamini ve manganez, magnezyum ve çinko gibi mineraller gibi. Buğday tohumu yağı, gücü arttırır ve ömrünü uzatır.

 3. Çekirdeğin dış tabakası olan buğday kepeği, liganlar, ferulik asit, fitik asit, alkilresorsinoller, lutein, flavonoidler ve saponinler olarak adlandırılan fitokimyasallar ve antioksidanlar bakımından zengindir.

Sağlık Faydaları

 1. ;

Obeziteyi Kontrol Ediyor

 1. Bir tam tahıl olan buğday, ağırlığı kontrol etme konusunda doğal bir yeteneğe sahip, ancak bu yetenek kadınlar arasında daha belirgin. Tam tahıllı ürünleri uzun süredir tüketen kadınlar, diğerlerine göre çok daha fazla kilo kaybı gösterdi. Ayrıca, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, araştırma yoluyla, tam buğdayın, rafine formundan ziyade obez hastalar için iyi bir seçim olduğunu göstermiştir.

Enerjiyi Artırıyor

 1. İngiltere'deki Northumbria Üniversitesi Beyin, Performans ve Beslenme Araştırma Merkezi tarafından yayınlanan bir rapora göre, B vitamini içeriği ile tam buğday vücuda enerji sağlamaya yardımcı oluyor. Üstelik, tüm tahıl daha uzun süre boyunca kendinizi tam hissetmenizi sağlayan ve daha uzun bir süre boyunca enerji veren karmaşık karbonhidratlar içeriyor.

Metabolik Bozuklukları Önler

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Tip 2 Diyabeti Önlüyor

 1. Buğday, 300'den fazla enzim için yardımcı faktör görevi gören magnezyum bakımından zengin. Bu enzimler, vücudun fonksiyonel olarak insülin ve glikoz salgılanmasında kullanılmasına neden olur. Ayrıca, Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, tam tahıl tüketiminin düzenli olarak kan şekeri kontrolünü desteklediğini söyledi. Şeker hastalığından muzdarip insanlar, diyetlerinde pirinç yerine buğdayı değiştirerek şeker seviyelerini kontrol altında tutabiliyorlar.

Kronik Enflamasyonu Azaltır

 1. Buğdayın betain içeriği, romatizmal ağrılar ve hastalıklarda anahtar bir bileşen olan kronik enflamasyonu önler. Antiinflamatuar özelliği, osteoporoz, kalp hastalıkları, bilişsel gerileme ve tip 2 diyabet gibi diğer hastalıkların riskini azaltır.

Safra Taşlarını Önler

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Metabolizmayı Geliştiriyor

 1. Buğday ürünlerindeki lif vücuttaki sindirim sürecini arttırır ve genel metabolizmayı iyileştirir. Doktorlar tam tahıllı ekmek ve diğer lif bakımından zengin yiyecekleri yemeyi tavsiye ediyorlar. Araştırmalar, rafine tahıllardan yapılan yiyeceklerin yalnızca ağırlığı artırmadığını, aynı zamanda insülin direnci tehlikelerini de artırdığını göstermiştir.

Fiberde Yüksek

 1. Buğday ekmeği ve kepek içeriği yüksek tahıllardan oluşan lif bakımından zengin bir diyet uyguladığınızda, şişkinlik, mide bulantısı, kabızlık ve distansiyon gibi sorunların hiçbir şekilde azalmayacağından emin olabilirsiniz. saati. Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, buğdayda olduğu gibi lifin sindirim sistemini düzenli tutmaya yardımcı olduğunu söylüyor. Tahıl çeşidinin tamamı en popüler ve en kolay elde edilebilir toplu müshildir.

 2. Ayrıca, divertikülit sıklıkla iltihaplanma ve bağırsak ağrıları nedeniyle oluşur. Bu aynı zamanda, kolonun duvarında bir kese veya bir kese ile sonuçlanabilecek kronik kabızlığa ve gereksiz yere zorlanmaya neden olabilir. Bu tür vakalar, elyaf zengini bir diyete ayak uydurarak ve düzenli olarak kepekli tahıllar içererek doğal olarak kolayca çözülebilir.

Kadın Sağlığını Destekler

 1. Kepekli buğday kadınlarda enerji seviyesini ve canlılığını arttırıyor. Uzun Süreli Kadın Sağlığı Girişimi Gözlem Çalışması, tam tahılın tüketiminin enerji seviyelerini yükselttiğini ve kilo alımını, tip 2 diyabeti önlediğini ve BMI seviyelerini düşük tuttuğunu göstermiştir. Çalışma aynı zamanda daha fazla kepekli tahıl yiyen kadınların daha sağlıklı bir diyet yapmaları ve daha fazla meyve ve sebze alımlarının olduğunu göstermiştir. Taş temelli tam tahıllı ürünler, hamilelik ve emzirme sorunlarını azaltmaya yardımcı olan folat ve B vitamini içerir.

Çocukluk Çağı Astımını Önler

 1. Çocukluk Döneminde Allerji ve Astım Uluslararası Çalışması, buğday temelli bir diyetin astım gelişme şansını neredeyse% 50 azaltma kapasitesine sahip olduğu çok sayıda çalışma ile kanıtladı. Ayrıca, bronş aşırı duyarlılığı astımı destekleyen anahtar faktördür. Bu durum solunum yollarının daralması ve artan hassasiyet ile karakterizedir. Birçok ankette, tam tahıl ve balık yiyen çocukların yüksek miktarda magnezyum ve E vitamini içerdiğinden, bu tür rahatsızlıklardan muzdarip olmadığı görülmüştür. [! 469 => 1140 = 14!

Postmenopozal Belirtileri Hafifletir

 1. Rafine edilmemiş buğday ürünlerinin daha fazla alınması, menopoz sonrası kadınlarda diyetlerdeki lif ve protein içeriğinin artmasına yardımcı olabilir. Bu kilo yönetiminde, hormon dengesinde yardımcı olur ve menopoz sonrası semptomları hafifletir.

 2. Karaciğer Detoks

Kalp krizlerini önler

 1. Tam buğday, kalp hastalıklarına karşı koruyan enterolakton adı verilen bitki lignaları bakımından zengindir. Danimarkalı bir dergi, kepekli tahılları yiyen kadınların bu savunma lignanının kan seviyelerinin oldukça yüksek olduğunu gösteren bir çalışma yayınladı. Ayrıca, diyet lifi bakımından yüksek olan tam tahıllı ürünler, kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde azaltır ve kalp krizi olasılığını azaltır. Bu tanenin yüksek miktarda alımı kandaki trigliseritleri veya yağları azaltır. Bu, aterosklerozun ve inmenin ilerlemesini yavaşlatır.

 2. British Medical Journal'da yayınlanan yeni bir çalışma, ayrıca glüten duyarlılığı olmayan kişilerin bu tür ürünlerden uzak durmaması gerektiği sonucuna vardı. Glutensiz bir diyetin ardından, solgunluk, genel tahıl tüketimini azaltabilir ve bu da kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir.

Bağırsak Sağlığını Geliştirir

 1. Buğday kepeği, yüksek lif seviyesinden dolayı insan bağırsağı mikrobiyotası üzerinde prebiyotik bir etkiye sahiptir. Gastrointestinal sistemdeki 'iyi' bakterileri beslemeye yardımcı olur, bu da sindirimi artırır ve vücuttaki besin alımını arttırır. Ayrıca, bu tahılın bir şekli olan bulgur, mükemmel bir dirençli nişasta kaynağıdır. İnce bağırsakta sindirilmez ve bağırsak florası için besin haline gelir.

Cilt Sağlığı

 1. Buğdaydaki selenyum, E vitamini ve çinko, cildi besler, sivilce ile savaşır ve güneşin zarar görmesini önler. Ayrıca, yüksek lif içeriği, sindirim sistemini düzenli olarak toksinlerin giderilmesine yardımcı olan en iyi seviyede tutar. Bu da cildin pürüzsüz ve genç kalmasına yardımcı olur.

Saç Bakımı

 1. Buğdayda bulunan çinko, sağlıklı saçı teşvik eder ve saçı çevresel faktörlerin neden olduğu zararlardan korur.

Göz Sağlığı

 1. Tam buğdayda E vitamini, niasin ve çinko, maküler ve katarakt dejenerasyonu riskini azaltır. Rafine edilmemiş tahıldaki lutein göz sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Kanser Karşıtı Özellikler

 1. Buğday kepeği dışkıdaki safra asidi salgılanmasını ve bakteriyel enzimleri önemli ölçüde azaltır, böylece kolon kanseri riskini azaltır. Ayrıca, Qu H ve ark. buğday kepeği, kanser hücresi büyümesini önlemeye yardımcı olabilecek fito-besinler olan liganlar içerir. Liganlar sıklıkla vücudumuzdaki hormon reseptörlerini işgal eder ve böylece kanser için belirli risk faktörlerini hafifletir.

 2. Mood Enhancer

 3. Buğdayda demir, folat, B ve E vitaminleri serotonin üretimini destekliyor ve enerji seviyelerini artırıyor. Bu, zihinsel sağlık sorunlarının önlenmesine, depresyonun hafifletilmesine, ruh halinin iyileştirilmesine ve genel sağlığı arttırmaya yardımcı olur. [! 469 => 1130 = 22!

 1. Tahıl genelde iki şekilde tüketilir:

 2. Farklı işlenmiş unu türleri:

]

 1. Tahıl genelde iki şekilde tüketilir:

 2. Farklı işlenmiş unu türleri:

Yan Etkiler

 1. Aşırı tüketimin yan etkileri şunlardır:

 2. Kiran Patil, Organik Gerçeklerin kurucusudur. Sağlık, beslenme ve organik yaşamla ilgilenmeye meraklıdır. B.Tech ve M. Tech'i (Kimya Mühendisliği) IIT Bombay'dan tamamladı ve son 12 yıldan beri sağlık ve beslenme hakkında aktif olarak yazı yazıyor. Çalışmıyorken gezmeyi ve bahçecilik yapmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407