Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


13 Elmanın Kullandığı İnanılmaz Faydalar

13 Apple’ın Kullandığı İnanılmaz Faydalar

 1. Lezzetli olmasının yanı sıra, elmanın sağlık yararları arasında kalp ve GI bozukluklarının önlenmesi, kabızlık, anemi ve diyabet bulunur. Ayrıca romatizma, çeşitli kanserler, gut ve Alzheimer ve Parkinson hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilirler. Elmalar, güçsüzlüğü azaltmada, dizanteriden rahatlama sağlamasında ve sindirimi arttırmada yardımcı olur. Son olarak, diş ve cilt bakımına yardımcı oldukları bilinmektedir.

Elma nedir?

 1. Elmalar (Malus domestica) Rosaceae familyasına ait elma ağacı tarafından üretilen unlu meyvelerdir. Elmaların derileri ince fakat sağlam, iç eti kalın ve sulu; meyve olgunlaştıkça yumuşar. İç çekirdek, fazla tüketildiği takdirde sağlığınız için zararlı olabilecek tohumları tutar. Besin maddeleri et ve ciltte zengin bir antosiyanin ve tanen kaynağıdır. İfade doğru kalır: 'Günde bir elma doktoru uzak tutar!'

 2. 2010 yılında, elmanın tüm genomunun kodu çözüldü, bu da elmaların sağlığımız için neden bu kadar yararlı olduğunu ve hangi özel bileşenlerin sorumlu olduğunu araştırmaya ve anlamada artışa neden oldu. artırmak sağlar! Dünyanın en sevilen ve en sağlıklı meyvelerinden birinin temel bileşenlerinden bazılarına göz atalım!

Elma Beslenmesi

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, elmalar birçok temel besin, vitamin ve mineral içerir. Yağ, sodyum ve kolesterol içermezler. Antioksidanlar, potasyum, diyet lifi, C vitamini ve birkaç B vitamini (niasin, B6 vitamini), elmaya atfedilen uzun sağlık yararları listesinden sorumludur.

 2. Onlar enerji dolu ve su zengini meyvelerdir, bu da sizi tam hissetmenize yardımcı olur. Haklı olarak “beslenme güç merkezleri” olarak adlandırılırlar.

Elmaların Sağlığa Faydaları

 1. Aşağıda, doktoru uzak tutmada size yardımcı olabilecek elmaların sağlık açısından en iyi yararlarından bazıları belirtilmiştir:

Sindirimde Yardım

 1. Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi, Bahçe Bitkileri Bilim Bölümü'nden Dr. Ferdous Gheyas tarafından yapılan araştırmada, elmanın çözünür lif açısından zengin olduğunu bildirmektedir. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, büyük bir elma günlük tavsiye edilen diyet lifi alımının yüzde 20'sini sağlıyor. Lifler sindirim sürecinin geliştirilmesine yardımcı olur. Elmalardaki liflerin düzenli tüketimi, yumuşak bağırsak hareketlerini ve kabızlık, ishal, irritabl bağırsak sendromunun (IBS) ve diğer mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlar.

Antikanser Potansiyeli

 1. Elmalar, hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda çeşitli kanser türlerinin, özellikle cilt, meme ve kolon kanserinin tedavisinde orta derecede iyileşme göstermiştir. Planta Medica dergisinde belirtilen epidemiyolojik gözlemlerle, günde bir veya daha fazla elmanın düzenli olarak tüketilmesi akciğer ve kolon kanseri riskini azaltabilir. Elmalar, akciğer kanserini azaltmak ve gelişirse yayılmasını yavaşlatmak için belirgin ve yadsınamaz bir kapasite gösterir. Hipotezler genellikle kaempferol ve quercetin de dahil olmak üzere yüksek miktarda bitki besleyici içerikten bahseder, ancak elmanın kansere etkisi için kesin mekanizma hala daha fazla araştırma gerektirir.

Prebiyotik Etkiler

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Vuruşları Azalt

 1. Araştırmalar, normal elma alımının hem erkek hem de kadınlarda azaltılmış bir trombotik felç riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Anemi ile yardımcı olur

 1. Elmalar, semptomları hafifletmekte ve anemi tedavisi için demir içerdiğinden yararlıdır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak, elmalar sadece anemiyi engellemekle kalmaz, aynı zamanda temel organ sistemlerinin uygun şekilde oksijenlenmesini de sağlar. Bu, kan dolaşımının artmasına ve organ sistemlerinin düzgün çalışmasına neden olur.

Bağışıklık Sistemini Arttır

 1. C vitamini bakımından zengin elmalar, antioksidan bileşikler ve protein, zayıflığın önlenmesinde, bağışıklık kazanmada ve kas tonusunun geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir. Kilo almak istiyorsanız, elmalar, kalori ve protein bakımından yüksek diğer içeriklerle birlikte günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır. Ayrıca vücudun detoksifikasyonunda ve genel sağlığı iyileştirmede yardımcı olurlar.

Kontrol Diyabeti

 1. Kan şekeri kontrolü diyabet hastası olanlar için esastır. Elmalardaki polifenoller, vücut tarafından karbonhidrat alımının azaltılmasına doğrudan bağlanmıştır. Elma sirkesine odaklanan bazı araştırmalar, kan akışında oluşan kan şekeri seviyelerinin dalgalanmasını azaltabileceğini, diyabeti kontrol altında tutmada önemli bir faktör olduğunu göstermiştir. Polifenoller ayrıca sindirim sistemimizdeki glukoz emilimini azaltır ve kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için gerekli olan pankreasımızdan insülin salınımını uyarır. Son olarak, polifenoller vücudumuzdaki hücrelerdeki insülin reseptörlerini uyarır, bu da kan dolaşımımızdan şekerin alınmasını hızlandırır ve metabolizma ve uygun organ işlevi için hücrelerimize alır.

Diş Bakımı

 1. Elma yemek, dişlerin ve diş etlerinin temizlenmesinde yardımcı olur. Elmaları yediğinizde, içlerindeki lif dişleri temizler ve bu meyveden geldiği düşünülen antibakteriyel özellikler bakteri ve virüsleri uzak tutar. Diş boşluğunu azaltmasalar da, PLOS One'da yayınlanan bir araştırmaya göre, bakterilerin çoğalarak ağızda çoğalarak çoğalabilmelerini azaltan tükürük salgılanmasını (alkalin bir bileşik) uyarırlar.

Antioksidan Özellikler

 1. New York'taki Cornell Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından sıçan beyni hücreleri üzerinde yapılan bir araştırma, elmalardaki beyin bolluğunu oksidatif strese karşı koruyan güçlü antioksidanların güçlü olduğunu göstermektedir. Oksidatif stres, Alzheimer ve diğer nörodejeneratif hastalıklar ile ilişkilidir, bu yüzden onu azaltmak, bu hastalıkları azaltmak veya umarım önleme ile bağlantılıdır.

Beyin Sağlığını Arttır

 1. Elmalar, beyindeki asetilkolin miktarını arttırır; bu da konsantrasyon, problem çözme ve hafızanın iyileştirilmesine bağlıdır.

Astım Belirtilerini Giderir

 1. Elmalar, muazzam bir anti-enflamatuar davranış sergilediler ve astım açısından, diğer doğal tedaviler arasında göze çarptılar. Elma derisinde bulunan bir flavonoid olan Quercetin, iltihaplanmayı azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kalp Hastalıkları Riskini Düşürür

 1. Diğer kalp rahatsızlıkları. Elmanın antioksidan özelliği, lipit peroksidasyonu adı verilen yağların oksidasyonunu azaltır. Aynı zamanda tehlikeli basınç uygulayabilecek kan damarlarında bulunan çeşitli yağları nötralize eder. Flavonoid quercetin, kan damarlarımızdaki enflamasyonu azaltırken, polifenol epicatechin, vücuttaki kan basıncını da düşürür. '

Düşük Kolesterol Seviyeleri

 1. Elmalarda bulunan çözünen lif, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürerek kardiyovasküler hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması olmasını sağlar. Menopoz sonrası 160 kadın üzerinde yapılan bir yıllık araştırma çalışması, günlük elma tüketmenin LDL (kötü) kolesterolde ciddi bir düşüşe ve sadece üç ayda HDL (iyi) kolesterolde hafif bir artışa yol açtığını gösterdi.

Kemik Sağlığını İyileştirin

 1. Elmada bulunan kaempferol, quercetin ve myricetin gibi bileşikler, artrit ve gut gibi enflamatuar durumları azaltma ile bağlantılı. Bu nedenle, romatizmadan muzdarip insanlar, iyileşme sürecinde yardımcı oldukları için elmaları çok yararlı buluyorlar.

Vizyonu Geliştirin

 1. Elmalar, maküler dejenerasyon, katarakt ve glokom gibi durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, gözleri güçlendirir ve görme yeteneğini geliştirir ve gece körlüğünü tedavi etmeye yardımcı olurlar. Nasıl? Elmalar, daha önce de belirtildiği gibi, serbest radikallerin gözler üzerindeki etkisini azaltan ve çeşitli sorunları önleyen flavonoid bileşikleri ve antioksidan fito-besinler bakımından zengindir. [! 325 => 1130 = 20!

 1. Elmalardaki hem yüksek su içeriği hem de lif doygunluğu arttırır, böylece iştahı ve aşırı yemeği azaltır. Yani, obezite ile mücadele eden milyonlarca insan için harika bir haber olabilecek daha hızlı yakılırlar veya vücut tarafından emilmezler.

Cilt Bakımı

 1. Elmalardaki güçlü antioksidanlar, doğrudan erken yaşlanma, kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve yaşa bağlı diğer koşullarla doğrudan bağlantılı serbest radikallerin zararlı etkilerini önler.

NSAID'lerden Koruyun

 1. Elmalarda bulunan kateşin ve klorojenik asit, mide astarının, steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlardan (NSAID'ler) kaynaklanan yaralanmalara karşı korunmasına yardımcı olur. Bunlar, mide hücrelerine zarar verebilecek bir ağrı kesici sınıfıdır. Harvard Halk Sağlığı Okulu Beslenme Bölümü'nde beslenme ve epidemiyoloji profesörü olan Dr. Frank Hu, yaban mersini, elma ve yeşil yapraklı yeşilleri en önemli anti-enflamatuar gıdalar olarak görüyor.

Safra Taşlarını Önleyin

 1. Elmalardaki zengin pektin kaynağı vücuttaki aşırı kolesterolün kontrolünde yardımcı olur, bu da katılaşması safra taşlarına neden olur. Bu yüzden elmanın safra taşlarına karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Zengin C Vitamini Kaynağı

 1. USDA Besin Veritabanına göre, bir büyük elma günlük önerilen C vitamini alımının yaklaşık yüzde 17'sini sağlıyor. Bu temel vitamin, enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı bağışıklığın arttırılmasına yardımcı oluyor. Elmada bulunan askorbik asit rezervleri, cilt için çeşitli faydalar sağlayan kollajen oluşumuna yardımcı olur.

Hemoroitleri hafifletir

 1. Elmalardaki bol lif kabızlığın önlenmesine ve atılım sırasında aşırı zorlanmaya yardımcı olur. Böylece hemoroidleri hafifletmeye yardımcı olurlar.

Saç Bakımı

 1. Saç derisine elma suyu uygulamak, kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olabilir. Saçın yıkanması ve en sonunda elma suyundan durulanması sağlıklı ve parlak bir görünüm verir. Aynı zamanda iyi bir saç kremi görevi görür. [! 325 => 1130 = 27!

 1. Apple, aşağıdaki gibi farklı amaçlar için farklı şekillerde kullanılabilir:

Elma Satın Alma ve Saklama?

 1. Elmaları seçmek ve saklamak için birkaç ipucu:

 2. Not: Olgun elma, etilen gazı adı verilen bir bileşiği serbest bırakarak besin kaynaklarını metabolize eder. Bu etilen gazı, diğer elmalardaki hızlı olgunlaşmayı ve çürümeyi uyarabilir. Bu yüzden bunları aldığınız bir elmanın çantasından çıkardığınızdan emin olun.

Elma Yan Etkileri

 1. Elma yemenin bir kaç yan etkisi var. Bir aşağıdakine dikkat etmeli:

 2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Daha Sonra Oku:

 1. Domatesler göz görme, mide sağlığını artırmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı oluyor. Domates ayrıca diyabet, cilt problemleri ve idrar yolu enfeksiyonlarından arındırır.

 2. Kahverengi pirinç daha sağlıklı bir beyaz pirinç ikamesidir ve sindirimi iyileştirmeye, beyni ve sinir sistemini güçlendirmeye, stres ve depresyondan kurtulmaya yardımcı olur.

 3. Potasyum ve magnezyum bakımından zengin olan muz kilo kaybı ve şişmanlıkta, barsak rahatsızlıklarında, dizanteride, kansızlıkta ve kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

 4. Yasemin çayının sağlığa faydaları arasında kalp sağlığı, daha güçlü bağışıklık sistemi, diyabetin önlenmesi sayılabilir. Yasemin çayında bulunan en önemli antioksidanlar kateşinlerdir.

 5. Gül çayı adet ağrısını hafifletir, kronik hastalıkları önler, bağışıklığı arttırır, iyileşmeyi hızlandırır, sindirimi artırır, vücudu detoksifiye eder ve ruh halini uyarmaya yardımcı olur.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407