Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Sağlığınız için Kötü 20 Gıda

Alt satırda

 1. Hangi yiyeceklerin sağlıklı, hangilerinin sağlıklı olmadığı konusunda kafanız karışır.

 2. Kilo vermek ve kronik hastalıkları önlemek istiyorsanız, genellikle bazı yiyeceklerden kaçınmak istersiniz.

 3. Bu makalede, mümkün olduğunda sağlıklı alternatiflerden bahsedilmektedir.

 4. İşte genel olarak sağlıksız 20 yiyecek - çoğu insan onları ılımlı bir şekilde sağlıklarına kalıcı bir zarar vermeden özel durumlarda yiyebilir.

Şekerli içecekler

 1. Eklenen şeker, modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir.

 2. Ancak, bazı şeker kaynakları diğerlerinden daha kötü ve şekerli içecekler özellikle zararlıdır.

 3. Sıvı kaloriler içtiğinizde beyniniz onları yiyecek olarak algılayamaz. Böylece, toplam kalori alımınızı büyük ölçüde artırabilir (1, 2, 3).

 4. Çok miktarda tüketildiğinde, şeker insülin direncini artırabilir ve alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına güçlü bir şekilde bağlıdır. Aynı zamanda tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi çeşitli ciddi durumlarla da ilişkilidir (4, 5, 6).

 5. Bazı insanlar şekerli içeceklerin modern beslenmenin en besleyici yönü olduğuna inanıyor - ve bunları büyük miktarlarda içmeniz yağ kazanımını ve obeziteyi artırabilir (7, 8, 9).

 6. Bunun yerine su, soda, kahve veya çay için. Suya ya da soda suyuna bir dilim limon eklemek bir lezzet patlaması sağlayabilir.

Pizzalar

 1. Pizza, dünyanın en popüler abur cuburlarından biri.

 2. Ticari pizzaların çoğu, yüksek rafine edilmiş hamur ve ağır işlenmiş et dahil, sağlıksız malzemelerden yapılır. Pizza da kalorilerde aşırı yüksek olma eğilimindedir.

 3. Bazı restoranlar daha sağlıklı malzemeler sunar. Sağlıklı malzemeler seçtiğiniz sürece ev yapımı pizzalar da çok sağlıklı olabilir.

Ekmek

 1. Ticari ekmeklerin çoğu, yüksek miktarlarda yenilirse, lifli ve esansiyel besinler bakımından düşük olan ve kan şekerinde hızlı yükselmelere yol açabilecek rafine buğdaylardan yapıldığı için sağlıksızdır (10). .

 2. Gluteni tolere edebilen insanlar için Ezekiel ekmeği mükemmel bir seçimdir. Tam tahıllı ekmek de beyaz ekmekten daha sağlıklıdır.

 3. Eğer glüten veya karbonhidratla ilgili problemleriniz varsa, işte hem glütensiz hem de karbonhidratsız ekmekler için 15 tarif [! 1940 => 1130 = 5!

 1. Meyve suyunun genellikle sağlıklı olduğu kabul edilir.

 2. Meyve suyu bazı antioksidanlar ve C vitamini içerirken, aynı zamanda yüksek miktarda sıvı şeker de içerir.

 3. Bazı meyve sularının, nar ve yaban mersini suları gibi şeker içeriğine rağmen sağlık yararları olduğu gösterilmiştir.

 4. Bununla birlikte, bunlar diyetinizin günlük bir parçası olarak değil, ara sıra takviyeler olarak kabul edilmelidir.

5. Şekerli kahvaltı gevrekleri

 1. Kahvaltılık tahıllar, buğday, yulaf, pirinç ve mısır gibi tahıl taneleri işlenir.

 2. Özellikle çocuklar arasında popüler ve sık süt ile yiyorlar.

 3. Onları daha lezzetli hale getirmek için, taneler kavrulur, rendelenir, hamur haline getirilir, yuvarlanır veya dökülür. Genellikle ilave şeker oranı yüksektir.

 4. Kahvaltı gevreklerinin çoğunun ana dezavantajı yüksek şeker içeriğidir. Bazıları o kadar tatlı ki, şekerle bile karşılaştırılabilir.

 5. Elyafı yüksek, katma değeri düşük kahvaltı gevrekleri seçin. Daha da iyisi, kendi yulaf lapasını sıfırdan yapın.

6. Kızarmış, ızgara veya ızgara yiyecek

 1. Kızartma, ızgara ve ızgara yapma en sağlıksız pişirme yöntemleri arasında.

 2. Bu şekilde pişirilen yiyecekler genellikle oldukça lezzetli ve kalori yoğundur. Yiyecekler yüksek ısıda pişirildiğinde çeşitli sağlıksız kimyasal bileşikler de oluşur.

 3. Bunlar arasında akrilamidler, akrolein, heterosiklik aminler, oksisteroller, polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH'lar) ve ileri glikasyon son ürünleri (AGE'ler) (12, 13, 14, 15, 16, 17) bulunur.

 4. Yüksek ısıda pişirme sırasında oluşan birçok kimyasal, artan kanser ve kalp hastalığı riskine bağlanmıştır (18, 19, 20).

 5. Sağlığınızı iyileştirmek için kaynatma, haşlama, haşlama ve haşlama gibi daha yumuşak ve daha sağlıklı pişirme yöntemlerini seçin.

Hamur işleri, kurabiyeler ve kekler

 1. Çoğu hamur işi, kurabiye ve kek fazla yerse sağlıksızdır.

 2. Paketli versiyonlar genellikle rafine şeker, rafine buğday unu ve ilave yağlardan yapılır. Sağlıksız trans yağlarda yüksek olabilen kısalma, bazen eklenir.

 3. Bu ikramlar lezzetli olabilir, ancak neredeyse hiçbir temel besin maddesi, bol miktarda kalori ve birçok koruyucu maddesi yoktur.

 4. Tatlıdan uzak kalamazsanız, Yunan yoğurtunu, taze meyveyi veya bitter çikolatayı tadabilirsiniz.

Patates kızartması ve patates cipsi

 1. Bütün, beyaz patatesler çok sağlıklı.

 2. Ancak, aynı patates kızartması ve patates cipsi için söylenemez.

 3. Bu yiyecekler kalori bakımından çok yüksektir ve aşırı miktarda yemek kolaydır. Birkaç çalışma, patates kızartması ve patates cipsi ile kilo alımını birbirine bağlar (21, 22).

 4. Bu yiyecekler ayrıca patates kızartıldığında, pişirildiğinde veya kızartıldığında oluşan kanserojen maddeler olan büyük miktarlarda akrilamidleri içerebilir (23, 24). [! 1940 => 1140 = 9!

 1. ABD nüfusunun yaklaşık üçte biri aktif olarak glütenden kaçınmaya çalışıyor (25).

 2. Bununla birlikte, insanlar genellikle, glüten içeren sağlıklı gıdaları, glütensiz olan işlenmiş abur cuburlarla değiştiriyor.

 3. Bu glutensiz yerine koyma ürünleri çoğunlukla mısır nişastası veya tapyoka nişastası gibi şeker ve rafine taneler bakımından yüksektir. Bu bileşenler kan şekeri içindeki hızlı ani yükselmeleri tetikleyebilir ve temel besinlerde düşüktür.

 4. İşlenmemiş bitki ve hayvansal gıdalar gibi doğal olarak glutensiz yiyecekler seçin.

10. Sabır otu nektarı

 1. Agave nektarı genellikle sağlıklı olarak pazarlanan bir tatlandırıcıdır.

 2. Bununla birlikte, oldukça rafine ve fruktoz açısından oldukça yüksek. Eklenen tatlandırıcılardan gelen yüksek miktarlarda fruktoz sağlığa kesinlikle zararlı olabilir (26). [! 1940 => 1140 = 11!

 3. Sofra şekeri% 50 fruktoz ve yüksek fruktoz mısır şurubu% 55 civarında iken, agave nektarı% 85 fruktozdur (27).

 4. Stevia ve eritritol sağlıklı, doğal ve kalorisiz alternatiflerdir.

11. Az yağlı yoğurt

 1. Yoğurt inanılmaz derecede sağlıklı olabilir.

 2. Bununla birlikte, markette bulunan çoğu yoğurt sizin için kötü.

 3. Yağları düşüktür, ancak yağın sağladığı lezzeti dengelemek için şeker yüklüdürler. Basitçe söylemek gerekirse, çoğu yoğurt sağlıklı, doğal yağları sağlıksız bir madde ile değiştirmiştir.

 4. Ek olarak, çoğu yoğurt, genel inanıldığı gibi probiyotik bakteri sağlamaz. Sık sık pastörize edilirler, bu da bakterilerinin çoğunu öldürür.

 5. Canlı veya aktif kültürler (probiyotikler) içeren düzenli, tam yağlı yoğurt seçin. Mümkünse, otları besleyen ineklerden çeşitler satın alın.

12. Düşük karbonhidratlı abur cubur

 1. Düşük karbonhidrat diyeti çok popüler.

 2. Böyle bir diyette bol miktarda yiyecek yiyebiliyorken, işlenmiş düşük karbonhidratlı değişim ürünlerine dikkat etmelisiniz. Bunlar arasında düşük karbonhidratlı şeker çubukları ve öğün değişimleri yer alıyor.

 3. Bu besinler sıklıkla yüksek oranda işlenir ve katkı maddeleri ile paketlenir.

 4. Düşük karbonhidrat diyeti yapıyorsanız, yumurta, deniz ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeleri içeren karbonhidratlarda doğal olarak düşük yiyecekleri hedefleyin.

13. Dondurma

 1. Dondurma lezzetli olabilir, fakat şekerlidir.

 2. Bu süt ürünü aynı zamanda kalorisi yüksektir ve fazla tüketilmesi kolaydır. Tatlı olarak yerseniz, genellikle normal kalori alımınızın üstüne koyuyorsunuz.

 3. Daha sağlıklı markalar tercih etmek veya taze meyveler ve daha az şeker kullanarak kendi dondurmanızı yapmak mümkündür.

14. Şeker çubukları

 1. Şeker çubukları inanılmaz derecede sağlıksız.

 2. Şekerli, rafine buğday unu ve işlenmiş yağları yüksek, aynı zamanda temel besinlerde de çok düşükler.

 3. Dahası, bu davranışlar vücudunuzun bu şeker bombalarını metabolize etmesi nedeniyle sizi aç bırakacaktır.

 4. Bunun yerine meyve veya kaliteli koyu çikolata yiyin.

15. İşlenmiş et

 1. İşlenmemiş et sağlıklı ve besleyici olsa da, işlenmiş etler için aynı şey geçerli değil.

 2. Çalışmalar, işlenmiş etleri yiyen insanların kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok ciddi hastalık riski daha yüksek olduğunu göstermektedir (28, 29). [! 1940 => 1140 = 16!

 3. Pastırma, sosis veya sucuk yemek istiyorsanız, çok fazla sağlıksız içerik eklemeyen yerel kasaplardan satın almaya çalışın.

16. İşlenmiş peynir

 1. Peynir ölçülü olarak sağlıklı.

 2. Besinlerle dolu ve tek bir dilim tüm besinleri bir bardak süt olarak dolduruyor.

 3. Yine de işlenmiş peynir ürünleri normal peynir gibi değil. Çoğunlukla peynir benzeri bir görünüme ve dokuya sahip olacak şekilde tasarlanmış dolgu malzemeleri ile yapılırlar.

 4. Peynirinizin süt ve az miktarda yapay içerik içerdiğini doğrulamak için etiketleri mutlaka okuyun.

 5. Bunun yerine gerçek peynir yiyin. Sağlıklı tipler arasında beyaz peynir, mozzarella peyniri ve peynir bulunmaktadır. Birçok vegan peyniri alternatifi de iyi seçenek olabilir.

17. En fast-food yemekler

 1. Genel olarak, fast-food zincirleri abur cubur sunar.

 2. Tekliflerinin çoğu toplu üretiliyor ve besin değeri düşük.

 3. Düşük fiyatlarına rağmen, hızlı yiyecekler hastalık riskine katkıda bulunabilir ve genel sağlığınıza zarar verebilir. Kızarmış yiyeceklere özellikle dikkat etmelisiniz.

 4. Montaj baskısı sonucunda birçok fast-food zinciri sağlıklı seçenekler sunmaya başladı.

18. Yüksek kalorili kahve içecekler

 1. Kahve antioksidanlarla dolu ve birçok fayda sunuyor.

 2. Özellikle, kahve içenlerin tip 2 diyabet ve Parkinson gibi ciddi hastalık riski daha düşüktür (30, 31). [! 1940 => 1140 = 19!

 3. Bu ürünler, diğer şekerli içeceklerin kadar zararlıdır.

 4. Bunun yerine sade kahve için. İsterseniz az miktarda ağır krema veya tam yağlı süt ekleyebilirsiniz.

19. Şeker veya rafine tahıl eklenmiş herhangi bir şey

 1. Eklenen şeker, rafine tahıllar ve yapay trans yağlar içeren yiyeceklerden kaçınmak veya en azından sınırlandırmak önemlidir.

 2. Bunlar, modern beslenmedeki en sağlıksız ama en yaygın maddelerden bazıları. Bu nedenle, etiketleri okumanın önemi göz ardı edilemez.

 3. Bu, sözde sağlık gıdaları için de geçerlidir.

 4. Taze meyveler ve tam tahıllar gibi besleyici madde yoğun, tam gıdalar hedefleyin.

20. En çok işlenmiş yiyecekler

 1. Sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en kolay yolu, işlenmiş yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaktır.

 2. İşlenmiş ürünler çoğunlukla paketlenir ve aşırı tuz veya şeker ile yüklenir.

 3. Alışveriş yaparken yiyecek etiketlerini mutlaka okuyun. Sepetinize bol miktarda sebze ve diğer bütün yiyecekleri doldurmaya çalışın.

Alt satırda

 1. Western diyeti bol miktarda abur cubur paketlemesine rağmen, yukarıda belirtilen işlenmiş, yüksek şekerli ürünlerden uzak durursanız, sağlıklı bir diyet yapabilirsiniz.

 2. Eğer tüm yiyeceklere odaklanırsanız, daha iyi hissetmek ve sağlığınızı geri kazanmak için iyi bir yol bulursunuz.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407