Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Roka (Eruca Sativa) 'nın 10 Güçlü Sağlık Faydası

Roka (Eruca Sativa) 'nın 10 Güçlü Sağlık Faydası

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 23 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Roka Nedir?

 1. Roka, salatalarda popüler olarak kullanılan yeşil yapraklı bir bitkidir. Roka, dünyanın neresinde bulunduğuna bağlı olarak çeşitli adlara sahiptir. Bu çeşitli isimler arasında salata roketi, bahçe roketi, rucola, roket ve lahanası bulunur. Eruca cinsine ve Brassicaceae familyasına aittir. Turp, lahana ve karnabahar ile yakından ilgilidir ve biraz biberli, baharatlı bir tada sahiptir.

 2. Roka 20-100 santimetre yüksekliğe kadar büyür ve küçük beyaz çiçekleri ile tanınır. Roka yaprakları doğada, 4-10 yanal lob ve daha uzun bir terminal lob ile loblanmıştır. Ticari tüketim için büyük ölçekte yetiştirilmektedir, ancak aynı zamanda dünya genelinde vahşi bir tür olarak mevcuttur. Ağırlıklı olarak Amerika, Avrupa ve Kuzey Afrika'da kullanılır.

 3. Eğitimsiz bir göz için, roka sadece süslü marul gibi görünebilir, ancak bütün yeşillikler oluşturulmaz ve roka, bu büyük sebzenin sık yiyenlerinin alabileceği çok çeşitli sağlık yararları sağlar.

Roka Beslenme Değerleri

 1. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, roka vitaminler, mineraller ve antioksidanlarla dolu yeşil yapraklı bir bitkidir. Mineraller arasında kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum ve sodyum sağlar. Yüksek düzeyde C vitamini, folik asit, yağda çözünen A, E ve K vitaminleri (ancak D değil) ve az miktarda diğer B vitaminlerine sahiptir.

Roka'nin Sağlığa Faydaları

 1. Her roka yaprağına paketlenmiş vitaminler, mineraller, fitokimyasallar ve antioksidanlar, diyetlerine ekleyenler için kesinlikle faydalıdır.

Antioksidanlar açısından zengin

 1. Roka harika bir antioksidan kaynağıdır ve antioksidan kapasitelerini ölçmek için kullanılan bir kişinin ORAC değerini (oksijen radikal emme kapasitesi) büyük ölçüde artırabilir. Antioksidanlar, sisteminize saldırabilecek hastalığa neden olan serbest radikalleri aktif olarak araştırıp yok ederken, hücreler içindeki sağlıklı enzim reaksiyonları dengesini korumayı sağlar. Bu, vücuttaki bağışıklık seviyelerinin yükselmesine yardımcı olur.

Kemik Sağlığını Artırır

 1. Roka'nın düşük oksalat seviyelerinin (sisteme daha fazla mineral girmesine izin veren) kombinasyonsal etkileri ve tesiste çok fazla sayıda mineral bulunması, sağlıklı kemikler için güçlü bir destek sistemi olmasını sağlar. Osteoporozun acı çekenleri gelişmeleri görebilir ve roka da önleyici bir adım olarak kullanılabilir ve kemik dejenerasyonunun yaş / aktivite bazlı etkileri ciddi hale gelmeden önce kemik sağlığını ve kuvvetini sağlar.

Bağışıklık Sistemini Geliştirmeye Yardımcı Olur

 1. Roka, bir şekilde vücudun bağışıklık sisteminin savunmasını destekleyen vitamin ve minerallerle dolu. Vücudun bu salata yapraklarında bakırdan beyaz kan hücreleri oluşturması için teşvik edilir ve bitkinin bağışıklık sisteminizin gücünü arttırmak için başka yolları vardır.

Anti-kanser özellikleri

 1. Avrupa Beslenme Dergisi, rokada bulunan belirli fitokimyasalların kansere neden olan hücrelerin aktivitesini inhibe edebileceğini tespit eden bir çalışma yayınladı. Fitokimyasallar, vücudun kendi işlemlerinde kansere neden olan eğilimlerin karşılanmasında etkili olan tiyosiyanatlar, sülforaptan veya indoller gibi maddelerdir. PLOS One Journal'daki bir çalışma, bu bileşiklerin prostat, meme, servikal, kolon ve yumurtalık kanserleriyle savaşmaya yardımcı olduğunu öne sürer. Bununla birlikte, etki mekanizması tam olarak anlaşılmamıştır, bu nedenle devam eden araştırmalara ihtiyaç vardır.

Doğum öncesi bakım

 1. Hamile anne adayları için roka diyetlerine eklemek için harika bir seçimdir. Folik asit içeren bir sınıflandırma olan folatların, yenidoğanlarda bazı zihinsel kusurların oluşumunu azalttığı gösterilmiştir. Birçok yapraklı sebze gibi, folatlar bakımından zengindir.

Metabolizmayı Artırıyor

 1. Roka başka bir yararı, metabolizmanın desteklenmesine yardımcı olan az miktarda B-Kompleks vitamininin varlığıdır. Sekiz B vitamini, enerji üretimi, yağ sentezi, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve hücre ve metabolik sağlık için diğer hayati işlemler de dahil olmak üzere tüm farklı hücre faaliyetlerine katılır ve yardım eder.

Görme gücünü artırır

 1. Dr. Elizabeth J. Johnson, karotenoidlerin rolü konusundaki çalışmasında, doğal olarak tüketildiklerinde (tamamlayıcı değil) göz sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olduklarını belirtir. Roka, bir insanın doğru görme yeteneğini geliştirmek için uzun zamandır bilinen doğal olarak oluşan pigmentler olan tanınmış bir karotenoid kaynağıdır. Aslında, karotenoidler, kişinin görme alanının merkezinin tehlikeye girdiği zaman, maküler dejenerasyon sürecini yavaşlatır. Diyetinizdeki karotenoidlerin sayısını artırarak (ve roka onlar için harika bir kaynaktır), yaşlılığın bu klasik semptomunu yavaşlatabilirsiniz.

Mineral Emilimini Artırır

 1. Roka ıspanak gibi diğer popüler yapraklı sebzelere kıyasla çok düşük oksalat seviyelerine sahiptir. Oksalatlar, vücudun sistemleri tarafından minerallerin emilimini inhibe eder, bu da aynı ısırıkta tüketen minerallere karşı üretkendir. Bu nedenle, bitkiden aldığınız bakır ve demir gibi mineraller, verimli kullanım için vücut tarafından daha kolay emilir.

Kilo Verme

 1. Roka bir diyete dahil etmek diğer düşük kalorili, vitamin veya besin yönünden zengin bir bitkiyle aynıdır; ve kaçınılmaz olarak kilo verme girişimleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Kalori yoğunluğu olan bir yiyeceğe sahip birçok beslenme ihtiyacını karşılayarak, sağlığınızı izlemenin ve sisteminizi dengeli tutmanın, diyetinizde ciddi değişiklikler yapmanın kolay bir yoludur.

Genel Sağlığı Geliştirir

 1. A vitamini rokada önemli bir yere sahip, bu da 'bahçe roketi' yiyenlerin kemiklerinde, dişlerinde ve gözlerinde iyileştirilmiş bir duruma sahip olmaları gerektiği anlamına geliyor. Rokaya benzer tüm yapraklı sebzelerde bulunan flavonoid bileşiklerinin, derinin, akciğerin ve diğer organların kanserojenlerine karşı koruduğu gösterilmiştir.

Roka tarifleri

 1. ;

Roka Yeşil Salata

 1. Malzemeler

 2. Roka (1 su bardağı), marul (1 su bardağı), radicchio (1 su bardağı), maydanoz, zeytinyağı (1 yemek kaşığı), limon suyu (3 çay kaşığı), tuz ve karabiber.

 3. Not: Kendi salatanızı yapmak için başka sebze, meyve ve fındık da ekleyebilirsiniz.

Roka Peynir Salatası

 1. Malzemeler

 2. Taze ve kuru roka yaprakları (her biri 2 bardak), parmesan peyniri (ince dilimler), soğan (1), limon suyu (3 çay kaşığı), tuz ve karabiber (tadına bakmak için)

Rokalu Makarna

 1. Makarna (300g), roka yaprakları (2 su bardağı), limon suyu (3 çay kaşığı), zeytinyağı (2 yemek kaşığı), peynir (rendelenmiş, 1/2 su bardağı), tuz ve biber ( tadı)

 2. Peki, hangisini ilk deniyorsun?

 3. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunudur ve yönetiminden sorumludur. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Bunu Oku Sonraki:

 1. Yanıklar için Evde Çözümler Yanıklar için evde tedavi yöntemleri arasında soğuk su, bal, meyve, zerdeçal, çay poşetleri, muz yaprakları, nergis, tuz, papaya kullanımı yer almaktadır.

 2. Akne izleri dolgunun toprağı, aloe vera, domates dilimleri, salatalık suyu, sandal ağacı ezmesi, çay ağacı yağı ve daha fazlası gibi doğal ürünler kullanılarak güvenle giderilebilir.

 3. Limonun faydaları, cilt kalitesini artırmaya yardımcı olan, kilo kaybını teşvik eden, sindirimi iyileştiren, nefes tazeleyici gibi davranan C vitamini içeriğine bağlanır.

 4. Karanlık koltuk altlıkları için yapılan ev ilaçları arasında limon, yoğurt, sandal ağacı ezmesi, zerdeçal, hindistancevizi yağı, pirinç unu ve sirke vb. [! 2443 => 1140 = 19!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407