Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları

Popüler yiyeceklerin sağlığa faydaları

 1. Bununla birlikte, belirli yiyecekler için hangi yiyeceklerin tüketileceğini anlamak bazen zor olabilir, bu yüzden Medical News Today, daha önce ilk 10 sağlıklı yiyeceklerin bir listesini verdi.

 2. Şimdi, MNT çok daha geniş bir yelpazedeki gıdaların sağlığa faydalarını belirtiyor.

 3. Sağlıklı beslenerek sağlıklarını artırmak isteyen bireyler için lezzetli ve besleyici seçeneklerden oluşan bir bereket sunuyoruz.

 4. Aşağıda, potansiyel sağlık yararları ile ilgili bilgilerin yanı sıra yiyeceklerin bir listesi bulunmaktadır.

 5. Bu makalenin özet içerdiğini ve olası sağlık yararlarının tam listesini içeren makaleleri okumak için tıklamanız gerektiğini unutmayın.

Badem

 1. Badem, zengin bir E vitamini, bakır, magnezyum, kaliteli protein ve sağlıklı doymamış yağ asitleri kaynağıdır.

 2. Çalışmalar, bademlerin kardiyovasküler hastalıkları önlemeye, kanser riskini azaltmaya ve ömrünü uzatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 3. Bademler hakkında devamını oku!

Elmalar

 1. Etkileyici beslenme profilleri nedeniyle elmalara bazen "beslenme güç merkezleri" denir.

 2. Elmalar günlük C Vitamini ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 14'ünü (güçlü bir doğal antioksidan), B kompleks vitaminleri, diyet lifi, fito-besinler (bedenin zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olur) radikalleri) ve kalsiyum ve potasyum gibi mineraller.

 3. Çalışmalar, elma yemenin potansiyel olarak demansın önlenmesine ve inme ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Roka

 1. Diğer yapraklı yeşilliklerle birlikte roka, çok yüksek nitrat seviyeleri içerir (100 gramda 250 miligramdan fazla). Yüksek diyet nitrat alımlarının kan basıncını düşürdüğü, egzersiz sırasında ihtiyaç duyulan oksijen miktarını azalttığı ve atletik performansı arttırdığı gösterilmiştir.

 2. Roka potansiyel sağlık yararları arasında kanser riskinin azaltılması, osteoporozun önlenmesi ve egzersiz sırasında kas oksijenasyonunun iyileştirilmesi yer almaktadır.

Kuşkonmaz

 1. Kuşkonmaz diyet lifi açısından oldukça zengindir ve yüksek seviyede B6 vitamini, kalsiyum, çinko ve magnezyum içerir.

 2. Kuşkonmazın potansiyel sağlık yararları şunları içerir: diyabet riskini azaltmak, böbrek taşlarını önlemek ve bebeklerde nöral tüp defekti riskini azaltmak.

 3. Kuşkonmaz aynı zamanda vücuttaki sıvı dengesine yardımcı olan ve kan basıncını ve ödemini etkileyen doğal bir idrar söktürücüdür.

 4. Kuşkonmaz hakkında daha fazlasını okuyun.

Muz

 1. Muzlar doğal olarak yağ, kolesterol ve sodyum içermez ve potasyum bakımından çok zengindir.

 2. Muzların sağlık açısından potansiyel yararları şunlardır: kan basıncını düşürmek, çocukluk lösemisi gelişme riskini azaltmak ve kalp sağlığını desteklemek.

Basil

 1. Fesleğen A vitamini, K vitamini, C vitamini, magnezyum, demir, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin.

 2. Çalışmalar, fesleğenin iltihaplanma ve şişmeyi azaltabileceğini, yaşlanmanın zararlı etkilerini önleyebileceğini ve artrit ve iltihaplı bağırsak hastalıklarının tedavisinde yararlı olabileceğini göstermiştir.

 3. Fesleğen hakkında devamını oku!

Pancar

 1. Pancar olarak da bilinen pancar, pancarların ve pancar suyunun atletik performansı artırabileceğini, kan basıncını düşürebileceğini ve kanı artırabileceğini iddia eden son çalışmalardan dolayı popülerliğini yeni bir süper gıda olarak kazanıyor. akış.

 2. Bu, kısmen vücuttaki nitrik oksidi artıran ve kalp ve damar sağlığında önemli bir rol oynayan yüksek nitrat içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 3. Pancar, zengin bir folat ve manganez kaynağıdır ve ayrıca tiamin, riboflavin, B-6 vitamini, pantotenik asit, kolin, betain, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır ve selenyum.

 4. Pancar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bok choy

 1. Bok choy, lahana, brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası, lahana, lahana, yeşillik, rutabaga ve şalgam içeren lahanalı sebze ailesine aittir.

 2. Bu beslenme santralleri az kaloriler için bol miktarda besin sağlıyor. Daha sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız bok choy gibi sebzeli sebzeler bakkal listenizin en üstünde olmalı.

Brokoli

 1. Brokoli yüksek oranda lif içerir (hem çözünür hem çözünmez) ve zengin bir C vitamini kaynağıdır

 2. Ayrıca brokoli, A vitamini, demir, K vitamini, B kompleksi vitaminleri, çinko, fosfor ve bitki besinleri bakımından zengindir.

 3. Çalışmalar brokolinin osteoartriti önlemeye, cildi UV ışığının etkilerine karşı korumaya, diyabet kalp hasarını tersine çevirme ve mesane kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kavun

 1. Kavunlar ayrıca kavun, kavun, kavun, kavun ve Fars kavun olarak da bilinir. Onlar tatlı özsu ve karpuz ile birlikte, botanik Cucurbitaceae familyasının bir üyesidir.

 2. Kavun, hepsi soğuk algınlığından kansere kadar çeşitli hastalıklara ve koşullara karşı koruyan, kolin, zeaksantin ve beta-karoten gibi bol miktarda antioksidan içerir.

 3. Kavunun sağlık açısından sağlığa faydaları arasında astım gelişme riskinin azaltılması, kan basıncının yönetilmesi, sindirime yardımcı olmak, nemli kalması ve iltihabın azaltılması yer alıyor.

 4. Kavun hakkında daha fazla bilgi edinin.

Havuç

 1. Havuçlar harika bir A vitamini kaynağıdır. Ortalama bir yetişkinin günlük ihtiyacının yüzde 210'unu sağlarlar.

 2. Havuçların potansiyel sağlık yararları şunları içerir: akciğer kanserinin önlenmesi, lösemi hücrelerinin tahrip edilmesi ve ilerlemelerinin engellenmesi ve görmenin geri kazanılmasına yardımcı olma.

 3. Havuçlar hakkında devamını oku!

Karnabahar

 1. Karnabaharlar, daha yaygın olarak lahanalı sebzeler olarak bilinen brassica ailesinin bir üyesidir.

 2. Kansere karşı koruyabilecek antioksidanlar ve fito-besinler içeriyorlar.

 3. Ayrıca doygunluk, kilo kaybı ve sağlıklı bir sindirim sistemi, öğrenme ve hafıza için gerekli olan kolin ve diğer birçok önemli besleyici maddeye yardımcı olan lif içerir.

 4. Karnabaharın potansiyel sağlık yararları arasında mutasyonların önlenmesi ve serbest radikallerden kaynaklanan stresin azaltılması, kabızlığın önlenmesi ve belleğe yardımcı olmak yer almaktadır.

 5. Karnabahar hakkında devamını oku.

Kereviz

 1. Kereviz çok zengin bir antioksidan, elektrolit ve K vitamini kaynağıdır. Ayrıca, yüksek su içeriği sayesinde suyunun suyunu azaltabilir.

 2. Kerevizin olası sağlık yararları şunları içerir: kan basıncını düşürmek, kanseri önlemek ve yatıştırıcı eklem ağrıları.

 3. Kereviz hakkında daha fazlasını okuyun.

Nohut

 1. Aslen Akdeniz ve Orta Doğu'da yetişen nohut, nohut, ayrıca nohut olarak da bilinir, mutfak etkilerini dünyaya yaymışlardır.

 2. Nohutların potansiyel sağlık yararları arasında diyabet için gelişmiş glikoz seviyeleri, lipidler ve insülin seviyeleri, kemik gücünü ve kalp sağlığını korumak yer alıyor.

 3. Nohut hakkında daha fazla bilgi edinin.

Frenk

 1. Frenk soğanı, besinleri yoğun bir besindir, yani kalorileri düşük olsalar da, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi faydalı besinlerde yüksek oldukları anlamına gelir.

 2. Chives'in potansiyel sağlık yararları, kansere, prostat kanserine, özefagus ve mide kanserine karşı potansiyel faydalı ve koruyucu etkileri ve uyku ve ruh hali üzerindeki olumlu etkileri içerir.

 3. Chives hakkında daha fazla bilgi edinin.

Çikolata

 1. Çikolata antioksidanlar açısından zengin. Kilo alımına neden olma konusundaki kötü üne rağmen, tüketimiyle ilgili sağlık yararları (özellikle koyu çikolata).

 2. Çikolatayı yemenin potansiyel faydaları: kolesterol seviyelerini düşürmek, bilişsel düşüşü önlemek ve kardiyovasküler problem riskini azaltmak.

Kişniş

 1. Birleşik Krallık'ta kişniş olarak bilinen kişniş, Coriandrum sativum bitkisinden geliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nde, bitkinin yaprakları kişniş (İspanyolca çeviri) olarak adlandırılır ve tohumlara kişniş denir.

 2. Birçok çalışma, kişniş gibi bitki besin tüketiminin arttırılmasının obezite, genel ölüm, diyabet ve kalp hastalığı riskini azalttığını, sağlıklı bir cilt ve saç, artan enerji ve genel olarak daha düşük olduğunu belirtti. ağırlık.

 1. Araştırmalar, tarçın, HIV'e karşı potansiyel olarak etkili olabileceğini, tip 2 diyabetli hastalarda glikoz ve lipid seviyelerini iyileştirdiğini, Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olduğunu ve multipl sklerozun (MS) yıkıcı sürecini durdurabildiğini buldu. .

 2. Ayrıca, Penn State'teki araştırmacılar, tarçın tüketmenin vücudun yüksek yağlı yemekler yemeye verdiği olumsuz tepkileri azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

Kahve

 1. Kahve, ABD popülasyonundaki ana antioksidan kaynaklarından biridir.

 2. Aşırı derecede kahve içmenin sağlığa olası faydaları: 2 tip diyabete karşı korunma, Parkinson hastalığının önlenmesi, karaciğer kanseri riskinin azaltılması, karaciğer hastalığının önlenmesi ve iyi kalp sağlığının teşvik edilmesi.

Sütun yeşillikleri

 1. Sütun yeşillikleri, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, lahana, rutabaga ve şalgam da dahil olmak üzere, haçlı sebze ailesinin bir parçasıdır.

 2. Collard yeşillikleri çok zengin bir K vitamini kaynağıdır ve ayrıca folat, tiamin, niasin, pantotenik asit, kolin, fosfor ve potasyum içerir.

 3. Collard yeşillerinin sağlığa faydaları kemik sağlığına yardım etmeyi, kanser riskini azaltmayı, şeker hastalığı olanlarda glikoz seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olmayı ve uyku ve ruh halini iyileştirmeyi içerebilir.

 4. Sütun yeşillikleri hakkında devamını oku!

Cranberries

 1. Kızılcık iyi bir C vitamini, lif ve E vitamini kaynağıdır

 2. Araştırmalar kızılcıkların kalp damar hastalığı (CVD) riskini potansiyel olarak azaltabileceğini, tümörün ilerlemesini yavaşlattığını, idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebileceğini ve bakterilerin dişlere yapışmasını önleyerek ağız sağlığına fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

 3. Kızılcık hakkında daha fazlasını okuyun.

Soya fasulyesi

 1. Edamame, fasulyelerin sertleşme şansı yakalanmadan önce hasat edilmiş genç bir soya fasulyesidir. Kabuklu veya bakla içinde taze veya dondurulmuş olarak satın alınabilirler.

 2. Edamame'nin potansiyel sağlık yararları, sağlıklı bir tansiyonun korunmasını, depresyona yardımcı olmayı, doğurganlığı arttırmayı ve kemik kaybını azaltmayı içerir.

Patlıcan

 1. Patlıcan, patlıcan, bahçe yumurtası, gine kabağı, melongen ve brinjal olarak da bilinen patlıcan, yumurta şeklindeki şekli ve canlı mor rengiyle genellikle ayırt edilebilir.

 2. Patlıcanın potansiyel sağlık yararları arasında kalp sağlığını desteklemek, kilo ve kan kolesterol seviyelerini korumak ve anti-kanser etkileri yer alıyor.

 3. Patlıcan hakkında daha fazlasını okuyun.

Keten tohumu

 1. Keten tohumu sadece "insan sağlığı için gerekli olan mükemmel iki yağ asidi kaynağı - linoleik asit ve alfa-linolenik asit" değil, aynı zamanda "mükemmel bir lif kaynağı ve iyi bir kaynaktır Mineraller ve vitaminler, "Amerikan Beslenme Derneğine göre.

 2. Keten tohumu ile ilgili potansiyel sağlık yararları şunları içerir: kolesterolü düşürmek, kansere karşı korumak, sıcak basmaları önlemek ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmek.

 1. Sarımsak, kan sistemi ve kalbe bağlı birkaç durum için yaygın olarak kullanılır.

 2. Çalışmalar sarımsakın potansiyel olarak çok güçlü bir antibiyotik olabileceğini, kalp ameliyatı sırasında ve kalp krizinden sonra kalbin korunmasına yardımcı olduğunu, akciğer kanseri gelişme riskini düşürdüğünü ve yüksek kolesterol ve kanı azalttığını keşfetti. basınç seviyeleri.

Zencefil

 1. Zencefil, antasit, müshil ve anti-gaz ilaçlarında içerik olarak kullanılan bir kimyasal içerir.

 2. Çalışmalar, zencefilin kolonun iltihabını önleyebileceğini, egzersize bağlı kas ağrısını azaltabileceğini, kemoterapinin neden olduğu mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olduğunu ve dönem ağrılarının şiddetini azalttığını buldu. [! 67 => 1140 = 27!

Üzüm

 1. Taşınabilirlik, doku, lezzet ve üzüm çeşitliliği, onları tüm dünya ülkelerinde popüler bir parmak mama haline getirdi.

 2. Çalışmalar, kanserin, kalp hastalığının, yüksek tansiyonun ve kabızlığın önlenmesinin yanı sıra obezite ve genel ölüm riskinin azaltılmasıyla ilgili üzümleri ilişkilendirmiştir.

 3. Üzümler hakkında devamını oku!

Greyfurt

 1. Greyfurtlar kalori bakımından düşük fakat besinlerle doludur. Berrak, sağlıklı cildi destekler, birçok hastalık ve durum riskini azaltmaya yardımcı olur ve genel olarak sağlıklı ve çeşitli bir diyetin parçası olarak kilo vermeye yardımcı olabilir.

 2. Greyfurtun sağlık açısından sağlığa faydaları arasında kilo kaybını artırmak, sağlıklı tansiyon ve kalp sağlığını korumak ve serbest radikallerle savaşmak yer alıyor.

 3. Greyfurt hakkında daha fazla bilgi edinin!

Yeşil Çay

 1. Yeşil çay dünyanın en sağlıklı içeceklerinden biri olabilir ve herhangi bir çayın en yüksek miktarda antioksidanını içerir.

 2. Çalışmalar, yeşil çay içmenin inme riskinin azalması ile ilişkili olduğunu ve prostat kanseriyle mücadeleye yardımcı olabileceğini buldu.

 1. Bal, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 2. Araştırmalar, balın potansiyel olarak GÖRH'nin (gastroözofageal reflü) önlenmesine, bakteriyel ishal süresini kısaltmasına, yanıkların iyileşmesine, mevsimsel alerjileri en aza indirmesine ve enfeksiyonlarla mücadele etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kale

 1. Kale harika bir K vitamini, A vitamini, beta karoten, kalsiyum ve C vitamini kaynağıdır!

 2. Lahana'nın potansiyel sağlık yararları şunları içerir: bazı kanser riskini azaltmak, koroner arter hastalığı riskini azaltmak ve kötü kolesterol seviyelerini düşürmek.

Kivi meyvesi

 1. Kivi besleyici bir besindir, yani besin bakımından yüksek ve kalorileri düşüktür. Kivi, ons başına C vitaminde diğer meyvelerden daha yüksektir.

 2. Kivi yemenin olası sağlık yararları şunları içerir: sağlıklı cilt tonunu ve dokusunu korumak, kan basıncını düşürmek ve kalp hastalığını ve felci önlemek.

Mango

 1. Mango, drupe ailesinin bir üyesidir, dış etli bir kısmın içinde bir tohum (bazen çukur dediğimiz) bir kabuğu çevreleyen bir tür bitki yemidir. Zeytinler, tarihler ve hindistancevizi de drup türleridir.

 2. Birçok çalışma, mango gibi bitkisel gıda tüketiminin arttırılmasının obezite ve genel ölüm riskini azalttığını, diyabet, kalp hastalığını azalttığını ve sağlıklı bir ten ve saç, yüksek enerji, genel düşük ağırlık teşvik ettiğini göstermiştir. .

 3. Mango hakkında daha fazlasını okuyun.

Süt

 1. Süt gibi süt ürünleri çok iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyumun vücutta birçok işlevi vardır, ancak asıl işi sağlıklı kemik ve dişlerin gelişimi ve bakımıdır.

 2. Kalsiyum kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesi, normal kan basıncını korumak ve kalp atışı dahil kas kasılmaları için de önemlidir.

 3. Süt ayrıca magnezyum, fosfor, A vitamini, riboflavin, B-6 ve B-12 vitaminlerini de sağlar.

 4. Sütün olası sağlık yararları şunları içerir: kemik, tansiyon ve kalp sağlığını korumak ve D vitaminde bir artış sağlamak. D vitamini eksikliği, depresyon, kronik yorgunluk ve PMS.

Süt alternatifleri

 1. En yaygın alerji ve laktoz intoleransı olan süt ürünleri için alternatif aramanız için birçok neden var.

 2. Bazı insanlar süt, peynir, yumurta ve bal gibi bir hayvandan gelen yiyeceklerden kaçınan vegan diyetini takip etmek için süt tüketmemeyi seçiyor.

 3. Diğerleri, konvansiyonel sütteki hormonları ve antibiyotikleri önlemek için, akne tedavisi olarak veya popüler "Paleo" diyetini uygularken sütlerini diyetlerinden kesebilir.

 4. Soya izoflavonlarının kalp hastalıklarını önlemede faydalı olduğu gösterilmiştir ve günde en az 10 miligram meme kanseri tekrarını yüzde 25 azaltabilir. Artan soya tüketimi menopozal kadınlar için faydalı olabilir.

 5. Süt alternatifleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

 1. Mentha olarak da bilinen nane, nane ve nane gibi yaklaşık 15-20 çeşit bitki cinsidir. Nane yağı genellikle diş macunu, sakız, şeker ve güzellik ürünlerinde kullanılırken, yapraklar taze ya da kuru çaylar ve yiyecekler için kullanılır.

 2. Nane, herhangi bir gıdanın en yüksek antioksidan kapasitelerinden birine sahiptir. Nane alerjileri, soğuk algınlığı, hazımsızlık, irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve cilt üzerinde olası olumlu etkileri vardır.

Mantarlar

 1. Mantarlar, gıda dünyasında sebzeler olarak sınıflandırılsa da, teknik olarak bitki değildir. Bunlar mantar krallığına aittir ve birkaç önemli besin sağlar.

 2. Mantarların sağlık üzerindeki sağlığa faydaları, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek ve enfeksiyona karşı bağışıklık tepkilerini arttırmaktır.

 3. Mantarlar hakkında daha fazlasını okuyun.

Yulaf

 1. Yulaf beta-glukan olarak bilinen yüksek düzeyde bir tür lif içerir. Beta-glukanın kötü kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir.

 2. Yulafın potansiyel sağlık yararları şunları içerir: koroner arter hastalığı riskini azaltmak, kolorektal kanser riskini azaltmak ve kan basıncını düşürmek.

 3. Yulaf hakkında daha fazlasını okuyun.

Yağlı balık

 1. Somon veya uskumru gibi yağlı balıklar mükemmel bir omega-3 yağ ve yağsız protein kaynağıdır.

 2. Yağlı balık yemenin sağlık açısından sağlığa faydaları şunları içerir: kardiyovasküler hastalıkları önlemek, romatoid artrit riskini azaltmak, bebeğin duyusal, kognitif ve motor gelişim riskini azaltmak, belleği geliştirmek, vizyonu korumak ve sözlü ve cilt kanseri.

 3. Yağlı balıklar hakkında devamını oku.

Zeytinyağı

 1. Düzenli olarak zeytinyağı tüketen kişilerde hipertansiyon (yüksek tansiyon), felç ve hiperlipidemi (yüksek kan kolesterolü ve trigliserit seviyeleri) dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar geliştirme riski daha düşüktür.

 2. Ayrıca, zeytinyağı alımı iltihaplanma, endotel fonksiyon bozukluğu (kan damarlarının iç astarları ile ilgili problemler), tromboz ve karbonhidrat metabolizmasının tedavisinde yardımcı olabilir.

 3. Zeytinyağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Soğanlar

 1. Soğanlar büyüklük, şekil, renk ve lezzet bakımından değişebilir. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğandır.

 2. Tatlar, genellikle büyüdükleri ve tüketildikleri mevsime bağlı olarak, tatlıdan ve suludan, yumuşak bir lezzetle keskin, baharatlı ve keskin arasında değişebilir. Dünyada her yıl tahminen 105 milyar liralık soğan toplanıyor.

 3. Soğan tüketmenin olası sağlık yararları arasında birkaç kanser türünün riskini azaltmak, ruh halini iyileştirmek ve cilt ve saç sağlığını korumak yer alıyor

 4. Soğanlar hakkında daha fazlasını okuyun.

Portakallar

 1. Bir portakalın 170'ten fazla farklı fitokimyasal maddesi ve çoğu antienflamatuar özelliklere ve güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu gösterilen 60'tan fazla flavonoid vardır.

 2. Portakal ayrıca tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit, fosfor, magnezyum, manganez, selenyum ve bakır içerir. Yüksek C vitamini içeriği nedeniyle (günlük ihtiyacın iki katından fazla), portakallar bağışıklık sistemini güçlendirmekle ilişkilendirilir. [! 67 => 1140 = 43!

 1. Kekik, K vitamini ve diyet antioksidanlarının zengin bir kaynağıdır.

 2. Çalışmalar, kekikin antimikrobiyal aktiviteye, antienflamatuar özelliklere sahip olduğunu ve kekikteki bileşenlerin meme kanserli hastalarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatacağını veya önleyebileceğini keşfetti.

 3. Kekik hakkında daha fazla bilgi.

 1. Papalar tropik iklimlerde yetişir ve papaws veya pençeleri olarak da bilinir.

 2. Papaya tüketmenin olası sağlık yararları arasında kalp hastalığı, diyabet, kanser, sindirimde yardımcı olmak, diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek, kan basıncını düşürmek ve yara iyileşmesini iyileştirmek için azaltılmış risk sayılabilir. .

Şeftali

 1. Şeftali, kuzeybatı Çin’e özgü karakteristik olarak bulanık bir meyvedir. Taş meyve ailesinin bir üyesidir; yani kiraz, kayısı, erik ve nektarinlerin yanı sıra büyük bir orta çekirdeğe sahip oldukları anlamına gelir.

 2. Bir orta boy şeftali günlük E2 ve K vitaminleri, niasin, folat, demir, kolin, potasyum, magnezyum, fosfor, manganez, çinko ve bakırın günlük yüzde 2 veya daha fazla değerini içerir. Diyabet, metabolik sendrom ve kardiyovasküler hastalıklar gibi şişmanlıkla ilişkili hastalıkları önledikleri gösterilmiştir.

 3. Şeftali hakkında daha fazla şey okuyun.

 1. Nane sakinleştirici etkisinden dolayı çeşitli durumlar ve hastalıklar için geleneksel veya halk ilaçları olarak kullanılır.

 2. Nane sağlığının potansiyel sağlık yararları şunlardır: irritabl barsak sendromu (IBS) semptomlarını tedavi etmek, cilt tahrişini ve kaşıntıyı yatıştırmak ve baş ağrısı ve ilişkili semptomların başlangıcını önlemek.

Ananas

 1. Ananas, tiamin, riboflavin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit, magnezyum, manganez ve potasyum gibi önemli vitamin ve minerallerin kaynağıdır. Ayrıca beta-karoten gibi antioksidanlar ve polifenoller içerir.

 2. Taze ananas, bromelain adı verilen ve eklem ağrısını ve artrit semptomlarını azaltmaya, iltihaplanmayı azaltmaya, tümör büyümesini engellemeye ve plastik cerrahi sonrası iyileşme süresini kısaltmaya yardımcı olan bilinen tek kaynaktır.

 3. Ananas ile ilgili daha fazla şey okuyun.

Patates

 1. Patates ve patlıcanın yanı sıra, patates bitkisi, bazı türlerin gerçekten zehirli olduğu gecelik aileye aittir. Bugün patatesler, üretilmesi ve yıl boyunca temin edilebilen en ucuz evrensel mahsullerden biridir.

 2. Patates tüketmenin sağlığa faydaları arasında kemik yapısını korumak, kalp sağlığını desteklemek, kronik enflamasyonu azaltmak ve kabızlığı önlemek yer alıyor.

 3. Patatesler hakkında daha fazlasını okuyun.

Kabak

 1. Balkabağı son derece besleyici, yoğun bir besindir, yani vitamin ve minerallerle dolu ancak kalorisi düşüktür. Balkabağı tatlılar, çorbalar, salatalar, konserveler ve hatta tereyağ yerine bile dahil olmak üzere diyetinize dahil edilebilecek birçok yaratıcı yöntem vardır.

 2. Balkabağının kalp sağlığını, göz sağlığını, doğurganlığı arttırmayı ve bağışıklığı arttırmayı da içeren potansiyel sağlık yararları!

Quinoa

 1. Besin olarak, kinoanın tam tahıllı olduğu kabul edilir. Kepekli tahıllar, parçalarından hiçbirini çıkarmadan tüm sağlam tahıl tohumlarını içerir.

 2. Buna karşılık, tahıllar beyaz ekmekler, beyaz pirinç ve beyaz makarnalar gibi öğütüldüğünde veya rafine edildiğinde daha ince, daha hafif bir doku oluşturmak için işlendiler ve besinler kadar yoğun değiller. Quinoa aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır.

 3. Günde 2-3 porsiyon tam tahıl ürünü tüketmek kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kolon kanseri ve obezite riskini azaltabilir.  Birçok çalışma, tam tahıl alımı arttıkça, bu yaşam tarzıyla ilgili koşulların beşinin riskinin azaldığını göstermiştir.

 4. Quinoa hakkında daha fazlasını okuyun.

Biberiye

 1. Biberiye, zengin bir antioksidan ve antienflamatuar bileşik kaynağıdır.

 2. Çalışmalar, biberiyenin hazımsızlığın tedavisinde potansiyel olarak yardımcı olabileceğini, hafızayı ve konsantrasyonu arttırdığını, nörolojik koruma sağladığını ve maküler dejenerasyona karşı koruma sağladığını buldu. [! 67 => 1140 = 52!

Adaçayı

 1. Adaçayı antioksidanlar (apigenin, diosmetin ve luteolin) ve K vitamini gibi önemli besinler bakımından zengindir

 2. Araştırmalar, adaçanın hafif Alzheimer hastalığı olan insanlar arasında hafızayı ve bilgi işlemeyi potansiyel olarak iyileştirebileceğini ve tip 2 diyabetli hastalarda kolesterol ve trigliserit seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 3. Adaçayı hakkında daha fazlasını okuyun.

Nane

 1. Nane yüksek miktarda vitamin, antioksidan ve diğer hayati besinleri içerir.

 2. Çalışmalar, nane bitkisinin potansiyel olarak antioksidan ve antifungal özelliklere sahip olabileceğini, bulantı ve diğer sindirim problemlerinin semptomlarını azalttığını ve hirsutizmi tedavi ettiğini (anormal saç büyümesi) bulmuştur.

 3. Nane ile ilgili daha fazla bilgi edinin.

Ispanak

 1. Ispanak en iyi diyet magnezyum ve kalsiyum kaynaklarından biridir.

 2. Ispanağın olası sağlık yararları şunları içerir: diyabeti yönetmeye yardımcı olmak, kanseri önlemeye yardımcı olmak, astım riskini azaltmak, kan basıncı riskini azaltmak ve kemik sağlığını iyileştirmek.

 3. Ispanak hakkında daha fazlasını okuyun.

Çilek

 1. Çilek, gezegendeki en popüler, canlandırıcı ve sağlıklı lezzetlerden biridir; sağlığınız için faydalı olabilecek birçok vitamin ve antioksidan içerirler.

 2. Çileklerin sağlığa faydaları: kalp hastalığı, felç, kanser, kan basıncı, kabızlık, alerji, diyabet ve depresyon riskini azaltmak.

Tatlı patatesler

 1. Tatlı patatesler güçlü bir beslenme zevki hazırlar. Bir orta boy patatesde günlük A vitamini ihtiyacınızın yüzde 400'ünden fazlasına, ayrıca yüksek düzeyde lif ve potasyum içeriyorlar.

 2. Tatlı patateslerin sağlık açısından sağlığa faydaları prostat kanserine karşı koruyucu bir rol oynar, doğurganlığı arttırır, bağışıklığı arttırır ve görüşü destekler.

Kekik

 1. İngiltere'deki Leeds Metropolitan Üniversitesi'ndeki bilim adamlarına göre kekik preparatları sivilce reçeteli kremlerden daha etkili olabilir.

 2. Çalışmalar, kekiklerin potansiyel olarak hipertansiyona karşı koruma sağlayabildiğini, gıda kaynaklı bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini ve meme kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olabileceğini ortaya koymuştur.

 3. Kekik hakkında daha fazlasını okuyun.

Tofu

 1. Soya peyniri kıvrımlarından yapılan tofu, doğal olarak glütensiz ve düşük kalorili, kolesterol içermeyen ve mükemmel bir protein, demir ve kalsiyum kaynağı.

 2. Soya gıdalarındaki izoflavonlar (fitoöstrojenler adı verilen bir bileşik) osteoporoz riskinin azalmasıyla ilişkilendirilirken, soyadaki kalsiyum ve magnezyum PMS semptomlarının azaltılmasına, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir ve migren baş ağrılarını önler.

Domates

 1. Domates, likopen gibi faydalı fitokimyasal maddelerden ötürü sadece temel beslenmenin ötesine geçen, ayrıca kronik hastalığı önleyen ve diğer sağlık yararları sağlayan bir gıda olan "işlevsel bir gıda" olarak adlandırıldı. .

 2. Domates zengin bir A ve C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Domatesler, alfa-lipoik asit, likopen, kolin, folik asit, beta-karoten ve lutein dahil olmak üzere çok çeşitli faydalı besinler ve antioksidanlar içerir.

 3. Domates de dahil olmak üzere her türlü meyve ve sebzeyi tüketmenin faydaları sonsuzdur. Bitkisel gıda tüketimi arttıkça, kalp hastalığı, diyabet ve kanser riski de azalır.

 4. Domates hakkında daha fazlasını okuyun.

Karpuz

 1. Carter, J.R., Schwartz, C.E., Yang, H., Joyner, M.J. (2013, 1 Nisan). Balık yağı ve insanlarda zihinsel strese nörovasküler reaktivite. Amerikan Fizyoloji-Düzenleyici, Bütünleyici ve Karşılaştırmalı Fizyoloji Dergisi, 304 (7), R523-R530. Http://ajpregu.physiology.org/content/304/7/R523.short

 2. Kızılcık. (2017, 7 Mart). Anıt Sloan Kettering Kanser Merkezi. Https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/cranberry

 3. Davidson, R.K., Jupp, O., Ferrars, R., Kay, C.D., Culley, K.L., Norton, R., ... Clark, I. M. (2013, 27 Kasım). Sülforaphane, Matris Düşürücü Proteazları Bastırır ve Kıkırdağı İn Vitro ve İnvovo'daki Yıkımdan Korur. Artrit Romatoloji, 65 (12), 3130-3140. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/art.38133/full

 4. Demark-Wahnefried, W., Polascik, T.J., George, S.L., Switzer, B.R., Madden, J.F., Ruffin, M.T., ... Walther, P.J. (2008, Aralık). Keten tohumu takviyesi (diyetsel yağ kısıtlaması değil) erkeklerde prömiyerde prostat kanseri proliferasyon oranlarını azaltır. Kanser Epidemiyolojisi ve Önleme Biyobelirteçleri, 17 (12), 3577-3587. Http://cebp.aacrjournals.org/content/cebp/17/12/3577.full.pdf

 5. Di Giuseppe, D., Wallin, A., Bottai, M., Askling, J., Wolk, A. (2014). Diyet uzun zincirli n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin uzun süreli alımı ve romatoid artrit riski: Kadınların prospektif bir kohort çalışması. Romatizmal hastalıkların annals, 73 (11), 1949-1953. Http://ard.bmj.com/content/73/11/1949.short

 6. Dornstauder, B., Suh, M., Kuny, S., Gaillard, F., MacDonald, I. M., Clandinin, M. T., Sauve, Y. (2012). Diyetli Docosaxxenoenoic Acid Supplementi, Retina Diyet DHA Gecikmelerinde Retina Dejenerasyonunda Yaşla İlişkili Fonksiyonel Kayıpları ve A2E Birikimini Önler. Araştırmacı oftalmoloji görsel bilimi, 53 (4), 2256-2265. Http://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2188773

 7. Durak, I., Kavutcu, M., Aytaç, B., Avcı, A., Devrim, E., Özbek, H., Öztürk, H. S. (2004, Haziran). Sarımsak ekstraktı tüketiminin, kandaki kolesterolü yüksek olan insanlarda kan lipid ve oksidan / antioksidan parametreler üzerine etkisi. Beslenme biyokimyası Dergisi, 15 (6), 373-377. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286304000403

 8. Faleiro, L., Miguel, G., Gomes, S., Costa, L., Venancio, F., Teixeira, A., ... Pedro, L.G. (2005). Thymbra capitata L. (Cav.) Ve Origanum vulgare L.'den izole edilmiş uçucu yağların antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri, Journal of 53 (21), 8162-8168. Http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf0510079

 9. Keten tohumu, ihmal edilen bir yiyecek. (2015). Amerikan Beslenme Derneği. Http://americannutritionassociation.org/newsletter/flaxseed-neglected-food

 10. Frydman-Marom, A., Levin, A., Farfara, D., Benromano, T., Scherzer-Attali, R., Peled, S., ... Ovadia, M (2011, 28 Ocak). Ağız yoluyla verilen tarçın özü, b-amiloid oligomerizasyonunu azaltır ve Alzheimer hastalığının hayvan modellerinde bilişsel bozulmayı düzeltir. PloS bir, 6 (1), e16564. Http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0016564

 11. Gertsch, J., Leonti, M., Raduner, S., Racz, I., Chen, J. Z., Xie, X. Q., ... Zimmer, A. (2008). Beta-karyofilen bir diyet kannabinoiddir. Ulusal Bilimler Akademisi, Bildiriler Kitabı, 105 (26), 9099-9104. Http://www.pnas.org/content/105/26/9099.short

 12. Zencefil, kanser hastalarının bulantılarını kemoterapiden uzaklaştırıyor. (2009, 15 Mayıs). Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi. Https://www.urmc.rochester.edu/news/story/2491/ginger-quells-cancer-patients-nausea-from-chemotherapy.aspx

 13. Goto, A., Song, Y., Chen, B.H., Manson, J.E., Buring, J.E., Liu, S. (2011, Ocak). Postmenopozal kadınlarda cinsiyet hormonu bağlayıcı globülin ve tip 2 diyabet riski ile ilgili kahve ve kafein tüketimi. Diyabet, 60 (1), 269-275. Http://diabetes.diabetesjournals.org/content/60/1/269.short

 14. Haffejee, I. E., Moosa, A. (1985). İnfantil gastroenterit tedavisinde bal. Br Med J (Clin Res Ed), 290 (6485), 1866-1867. Http://www.bmj.com/content/290/6485/1866.short

 15. Heo, H.J., Choi, S.J., Choi, S.G., Shin, D.H., Lee, J.M., Lee, C.Y. (2008, 24 Ocak). Muz, portakal ve elmanın PC12 hücrelerinde oksidatif stres kaynaklı nörotoksisite üzerine etkileri. Gıda bilimi dergisi, 73 (2). Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3841.2007.00632.x/full

 16. Karpuz, tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, folat, pantotenik asit, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, selenyum, kolin, likopen ve betain içerir. Karpuz iyi bir likopen kaynağıdır.

 17. Karpuzun sağlığa yararları astım önleme, yüksek tansiyonun azaltılması, sindirimin düzenlenmesi, iltihap azaltma ve sağlıklı saç ve cildi teşvik eder. Karpuz, aynı zamanda en iyi likopen kaynaklarından biridir.

 18. Karpuz hakkında daha fazlasını okuyun.

 19. En son 1 Eylül 2017, Cuma tarihinde güncellenen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 20. Akhondzadeh, S., Noroozian, M., Mohammadi, M., Ohadinia, S., Jamshidi, A. H., Khani, M. (2003). Salvia officinalis, hafif ve orta şiddette Alzheimer hastalığı olan hastaların tedavisinde ekstrakt eder: çift kör, randomize ve plasebo kontrollü bir çalışma. Klinik Eczacılık ve Tedavi Dergisi, 28 (1), 53-59. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-2710.2003.00463.x/full

 21. El Dhaheri, Y., Attoub, S., Arafat, K., AbuQamar, S., Viallet, J., Saleh, A., ... Iratni, R. (2013) ). Origanum majorana'nın yüksek derecede metastatik insan meme kanseri hücreleri üzerindeki anti-metastatik ve anti-tümör büyüme etkileri: NFkB sinyalinin inhibisyonu ve nitrik oksit üretiminin azaltılması Biri. 8 (7), e68808. Http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0068808

 22. Alam, M.S., Roy, P.K., Miah, A.R., Mollick, S.H., Khan, M.R., Mahmud, M.C., Khatun, S. (2013). Nane yağının ishalli etkinliği baskın IBS-a çift kör randomize plasebo kontrollü bir çalışmadır. Mymensingh tıp dergisi: MMJ. 22 (1), 27-30. Http://europepmc.org/abstract/med/23416804

 23. Siyah, C.D., Herring, M.P., Hurley, D.J., O'Connor, P.J. (2010, Eylül). Zencefil (Zingiber officinale) eksantrik egzersizin neden olduğu kas ağrısını azaltır. Acı Dergisi. 11 (9), 894-903'te açıklanmaktadır. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1526590009009158

 24. Boucher, O., Yük, MJ, Muckle, G., Saint-Amour, D., Ayotte, P., Dewailly, E., ... Jacobson, JL (2011) . Prenatal omega-3 yağ asidi alımının okul çağındaki bellek fonksiyonu üzerine faydalı etkilerinin nörofizyolojik ve nöro-davranışsal kanıtları. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi. 93 (5), 1025-1037 sayılı belgeler. Http://ajcn.nutrition.org/content/93/5/1025.short

 25. Bravi, F., Bosetti, C., Tavani, A., Gallus, S., La Vecchia, C. (2013, Kasım). Kahve, hepatosellüler karsinoma riskini azaltır: güncellenmiş bir meta-analiz. Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji. 11 (11), 1413-1421. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1542356513006095

 26. Brokoli lahanası türevi ekstrakt ultraviyole ışınlarına karşı korur. (2007, 22 Ekim). Johns Hopkins Medicine. Http://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/Broccoli_SproutDerived_Extract_Protects_Against_Ultraviolet_Radiation

 27. Bozkurt, E., Atmaca, H., Kısım, A., Uzunoğlu, S., Uslu, R., Karaca, B. (2012). Thymus serpyllum ekstraktının insan meme kanseri hücrelerinde hücre proliferasyonu, apoptoz ve epigenetik olaylar üzerine etkileri. Beslenme ve kanser, 64 (8), 1245-1250. Http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/01635581.2012.719658

 28. Covas, M.I. (2007). Zeytinyağı ve kardiyovasküler sistem. Farmakolojik Araştırma, 55 (3), 175-186. Http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1043661807000333Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407