Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Kırmızı şarap sizin için iyi mi?

Kırmızı şarap senin için iyi mi?

 1. Yüzyıllar önce, şarap çeşitli sağlık koşullarında kullanıldı. Ortaçağ manastırları, ılımlı, düzenli şarap tüketiminden dolayı, keşişlerinin kısmen nüfusun geri kalanından daha uzun yaşadığı kanısındaydı. Son yıllarda, bilim bunun doğru olabileceğini göstermiştir.

 2. Ancak, herhangi bir sağlık yardımı sadece ılımlı içme için geçerlidir. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 2015-2020 Diyet Kılavuzları ılımlı içiciliği şu şekilde tanımlamaktadır: "Kadınlar için günde bir içki, erkekler için günde iki içki ve sadece yasal içme yaşı olan yetişkinler". [! 4626 => 1140 = 1!

 3. İşte kırmızı şarap ve sağlıkla ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Araştırma, kırmızı şarabın bir dizi sağlık faktörünü artırabileceğini gösteriyor.

 2. Bunların birçoğu, çeşitli faydalar sağladığına inanılan bir bileşik olan resveratrol'ün varlığına dayanmaktadır.

 3. Resveratrol, bazı bitkilerin bakteri ve mantarlarla savaşmak ve ultraviyole ışınlarına karşı korumak için ürettiği bir bileşiktir.

 4. Şarabın içindeki resveratrol kırmızı üzümlerin derisinden geliyor. Yaban mersini, kızılcık ve yerfıstığı da resveratrol kaynağıdır ve ek olarak da temin edilebilir.

 5. Kanıt, bazı şekillerde resveratrol'ün, kalp damar sağlığını artırabileceğini, kansere karşı koruyabileceğini ve aknenin tedavi edilmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 6. Kırmızı şarap resveratrol içeriyor, ancak alkolü tüketmenin en iyi yolu olmayabilir, çünkü alkol alımı kendi risklerini beraberinde getirir.

1. Gut mikrobiyom ve kardiyovasküler sağlık

 1. Resveratrol kalp sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirebilir. 2016 yılında, araştırmacılar bağırsak mikrobiyomunu etkileme yoluyla kalp hastalığı riskini azaltabileceğini öne sürdüler.

2.. Omega-3 yağ asitlerinin seviyelerinin yükseltilmesi

 1. Biraz alkollü bir içecek ve özellikle kırmızı şarap, plazma ve kırmızı kan hücrelerinde omega-3 yağ asitleri seviyesini artırıyor gibi görünüyor.

 2. Kalp hastalıklarına karşı koruduğuna inanılan Omega-3 yağ asitleri genellikle balık yemekten türetilir.

 3. Araştırmacılar, 1,604 yetişkin katılımcının düzenli, ılımlı şarap içiminin daha yüksek kandaki omega-3 yağ asitleri seviyesine bağlı olduğunu buldu.

3. Kalp sağlığı ve tip 2 diyabet

 1. Bir çalışma, tip-2 diyabetli insanlarda akşam yemeği ile bir bardak kırmızı şarap içmenin “kardiyometatabolik riski” mütevazı azalttığını ve ılımlı bir kırmızı şarap alımının güvenli olduğunu göstermiştir.

 2. Bilim adamları şarabın içindeki etanolün glikozun metabolize edilmesinde önemli bir rol oynadığına ve alkolsüz bileşenlerin de katkıda bulunabileceğine inanıyor. Bulguları doğrulamak için daha fazla araştırma yapılmasını istiyorlar.

 3. Şeker hastalığı olan herkes alkol kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

4. Sağlıklı kan damarları ve tansiyon

 1. 2006 yılında, İngiltere'den (UK) bilim insanları, kırmızı şarabın içinde yaygın olarak bulunan bileşikler olan prosiyanidinlerin, kan damarlarının sağlıklı kalmasına yardımcı olduğunu buldular. Geleneksel üretim yöntemlerinin, bileşiklerin ekstrakt edilmesinde en etkili olduğu ve şarapta daha yüksek prosiyanidin seviyelerine yol açtığı görülmektedir.

 2. Birçok insan alkollü bir içeceğin kendilerini rahatlattığını tespit ediyor, ancak 2012'de yayınlanan sonuçlara göre alkolsüz kırmızı şarap da kan basıncını azaltabildiğini gösteriyor. Bu daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

5. İnmeden sonra beyin hasarı

 1. Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarına göre, Resveratrol beyni felç hasarından koruyabilir.

 2. Farelerdeki testlerden elde edilen sonuçlar, resveratrolün, beyindeki sinir hücrelerini hasardan koruduğu bilinen bir enzim olan heme oksijenaz seviyelerini arttırdığını gösterdi. İnme gerçekleştiğinde, beyin yüksek enzim seviyeleri nedeniyle kendini korumaya hazırdır.

6. Görme kaybını önleme

 1. Kırmızı şarabın içindeki Resveratrol, 2010 yılında yayınlanan bulgulara göre gözdeki kontrol dışı kan damarı büyümesinin neden olduğu görme kaybını önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Diyabetik retinopati ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon, 50 yaş ve üstü Amerikalılar için körlüğün önde gelen nedenleridir. Bu, anjiyogenez olarak bilinen gözdeki kan damarlarının aşırı büyümesinden kaynaklanmaktadır.

 3. Eğer daha fazla araştırma bulguları onaylarsa, bilim insanları diyabet nedeniyle görme sorunu olan insanlara değil, ateroskleroz, kardiyovasküler hastalık ve diğer retina dekolmanı nedenlerine sahip olanlara yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

7. Kolon kanserini önleme

 1. İngiltere’deki bilim adamları, 2015 yılında düşük resveratrol dozlarının tüketilmesinin barsak tümörlerinin boyutunu yaklaşık% 50 oranında azaltabileceğini bildirdi. Daha yüksek dozlar tümör boyutunu yüzde 25 oranında azalttı.

 2. Ancak, diğer uzmanlar, alkolün farklı kanser türleriyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğunu ve resveratrolden herhangi bir yararın alkolün olumsuz etkilerinden ağır basabileceğini belirtmektedir.

8. Meme kanserinin önlenmesi

 1. Alkollü içeceklerin çoğunun düzenli kullanımı, meme kanseri riskini artırıyor. Bununla birlikte, kırmızı üzüm tohumlarındaki ve kabuğundaki kimyasal maddeler sayesinde, ılımlı bir şekilde kırmızı şarap içen kadınlar bu riskten kurtulabilir.

 2. Normal olarak, alkol bir kadının östrojen seviyesini arttırır ve bu da kanser hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Ancak, kırmızı şarapta ve daha az miktarda beyaz şarapta bulunan aromataz inhibitörleri (AI'ler), menopoza yaklaşan kadınlarda östrojen seviyelerini düşürür ve testosteronu arttırır.

 3. Öncelikle bu faydalı bileşikleri sağlayan şarap yerine üzümdür, bu nedenle kırmızı üzüm yemek, kırmızı şarap içmekten daha sağlıklıdır.

 4. Bununla birlikte, bir kadın alkollü bir içecek seçecekse, diğer içecekler ile karşılaştırıldığında kırmızı şarap daha iyi bir seçenek olabilir.

 5. Bilim adamları bu çalışmanın iddialarını sorguladılar ve "alkollü içeceklerin içecek türünden bağımsız meme kanserine neden oldukları" konusunda ısrar ettiler!

9. Akciğer fonksiyonunun iyileştirilmesi ve akciğer kanserinin önlenmesi

 1. Düşük dozda kırmızı şarap ve daha az miktarda beyaz şarap, akciğer fonksiyonunu artırabilir ve akciğer kanseri hücrelerinin en az bir araştırmaya göre çoğalmasını önleyebilir.

10. Prostat kanserinden korunma

 1. 2007 yılında yayınlanan bir çalışmada, orta dereceli kırmızı şarap içen erkeklerde, prostat kanseri teşhisi şansının, hiç kırmızı şarap içmeyen erkeklerin yaklaşık yarısı olduğu bildirildi.

 2. Araştırmacılar ılımlı içmeyi haftada ortalama dört ila yedi bardak kırmızı şarap olarak tanımladılar.

 3. Haftada bir bardak içenlerin, hiç içmeyenlere göre prostat kanseri gelişme olasılığı yüzde 6 daha azdı.

11. Demansın önlenmesi

 1. Loyola Üniversitesi Tıp Merkezi'nden bir ekip, ılık kırmızı şarap alımının demans gelişme riskini azaltabileceğini buldu.

 2. 19 ülkeden elde edilen uzun vadeli bir veri çalışmasında, 14 ülkede düzenli, ılımlı kırmızı şarap içicileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir düşük demans riski bulundu.

 3. Müfettişleri açıklayan Resveratrol, bu kazancın anahtarıdır. Kan trombositlerinin yapışkanlığını azaltarak, kan damarlarının açık ve esnek kalmasına yardımcı olur ve bu, beyne iyi bir kan temini sağlar.

 4. Kırmızı ve beyaz şarapların ikisinde de resveratrol var, ancak kırmızı şarabın daha çok var. Kırmızı üzümlerin cildi çok yüksek oranda resveratrol içerir. Kırmızı şarabın üretim süreci, üzüm kabukları ile uzun süre temas etmeyi içerir.

 5. Araştırmacılar notu: "Bağırsakçıların içmeye başlamalarını tavsiye etmiyoruz. [! 4626 => 1140 = 13!

 6. Ancak, ihtiyaç duyulan miktar, bir kadeh şaraptan alabileceğinden çok daha yüksek. Katılımcılar günde iki kez ağızdan bir gram (g) takviye alarak 1000 şişe şarap miktarına denk geldi.

12. Depresyon riskini azaltmak

 1. İspanya'dan bir araştırma ekibi 2013 yılında şarap içmenin depresyon riskini azaltabileceğini bildirdi.

13. Şiddetli güneş yanığından korunma

 1. Şarap ve üzüm türevleri, İspanya'dan gelen bilim adamlarına göre cildin güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmasına yardımcı olabilir.

 2. Ekip, UV ışınları insan derisiyle temas ettiğinde, yağları, DNA'yı ve diğer büyük molekülleri oksitleyen reaktif oksijen türlerini (ROS) aktive ettiklerini buldu. Bunlar da cilt hücrelerine zarar veren diğer enzimleri uyarır.

 3. Şarap ve üzüm flavonoidler içerir. Bunlar güneş ışığına maruz kalan cilt hücrelerinde ROS oluşumunu engeller.

 4. Ancak daha fazla şarap içmek yerine, araştırmacılar üzüm ve üzüm türevlerini güneşten korunma ürünlerine eklemeyi önerdiler.

14. Karaciğer hastalığının önlenmesi

 1. Mütevazı şarap tüketimi, hiç bir zaman şarap içmemesine kıyasla, durum riski altında olanlarda alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) riskini yarı yarıya azaltabilir.

 2. Kaliforniya San Diego Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar tarafından yayınlanan bulgu tartışmalı. Sadece ılımlı tüketimin fayda sağlayacağına dikkat ediyorlar ve koroner kalp hastalığı ve NAFLD riski taşıyan insanlar için günde en fazla bir bardak öneriyorlar.

 3. Düzenli olarak ve ılımlı bir şekilde bira veya likör içenlerin, bilim adamları, kırmızı şarap içenlerden dört kat daha yüksek risk taşıdığını söylüyorlar!

 4. Zaten hepatit veya başka türlü bir karaciğer hastalığı olan herkes alkolden tamamen uzak durmalı.

15. Diş boşluklarını önleme

 1. Kırmızı şarap, 2014 yılında yayınlanan Tarım ve Gıda Kimyası (ACS) dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, dişlerdeki bakterileri temizleyerek diş boşluklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

16. Akne tedavisi

 1. Araştırmalar resveratrolün antioksidan ve antienflamatuar etkileriyle sivilcenin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bilim adamları, antibakteriyel aktiviteyi en üst düzeye çıkarmak için, onu benzoil peroksit ile birleştirmeyi ve doğrudan cilde uygulamayı önermektedir. [! 4626 => 1140 = 18!

Kırmızı mı yoksa beyaz şarap mı?

 1. Resveratrol, kırmızı şarabın sağlık yararlarının birçoğunun altında görünüyor. Kırmızı şarap, beyaz şaraptan daha fazla resveratrol içerir, çünkü deri ile fermente edilir, ancak beyaz şarap değildir. Üzümlerdeki resveratrollerin çoğu tohum ve deridedir.

 2. Alkolsüz kırmızı şaraplar, aynı zamanda resveratrol miktarları içerebilir. Diğer iyi kaynaklar; üzümler, yaban mersini, ahududu, yaban mersini ve yer fıstığı.

Dikkat

 1. Şarap tüketiminin bazı sağlık yararları olabilir, ancak çok fazla miktarda alkollü içki içmek riskini arttırır:

 2. Diğer birçok kronik hastalık aşırı alkol tüketiminden kaynaklanabilir.

 3. 2016 yılında, bilim adamları alkol tüketiminin daha yüksek istilacı melanom riski ile bağlantılı olduğunu buldular. Dünya çapında, kanserlerin yaklaşık yüzde 3,6'sı alkole bağlanıyor.

 4. 2016 yılında İngiltere hükümeti güvenli bir alkol seviyesi olmadığına dair bir uyarı verdi. İnsanlara “daha ​​az yemek yemek ve daha fazla egzersiz yapmak” yoluyla daha iyi sağlık elde etmelerini öneriyorlar.

Peki ya resveratrol?

 1. Resveratrolün faydaları bile sorgulandı.

 2. 2014 yılında yapılan bir çalışma, resveratrolün yüksek dozlarda kemirgenlere uygulanan sağlık yararlarının insanlara tercüme edilemeyebileceğini öne sürdü.

 3. Çalışma resveratrol düzeyleri ile inflamatuar belirteçler, kardiyovasküler hastalık, kanser ve uzun ömür arasında bir bağlantı bulamadı.

Daha fazla kırmızı şarap içmeli miyim?

 1. Georgetown Üniversitesi Tıp Merkezi (GUMC). (2015, 11 Eylül). Resveratrol Alzheimer hastalığı biyobelirteçini etkiler [!Basın açıklaması

 2. Johns Hopkins Haberleri ve Yayınları. (2010). Kırmızı şarabın beyni felç hasarından nasıl koruyabileceği. [!Basın bülteni

 3. Lachenmeier, D. W., Rehm, J. (2012). Orta dereceli kırmızı şarap içmek kadınların meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olmaz. Kadın Sağlığı Dergisi. Https://www.researchgate.net/publication/224034399_Moderate_Red_Wine_Drinking_Does_Not_Help_Cut_Women's_Breast_Cancer_Risk

 4. Neafsey, E.J. Collins, M.A. (2011, 11 Ağustos). Orta derecede alkol tüketimi ve bilişsel risk [!Özet

 5. Plataforma SINC. (2011, 29 Temmuz). Üzüm ultraviyole radyasyona karşı korur, çalışma buluyor [!Basın açıklaması

 6. Fiyat, N.L., Gornes, A.P., Link, A.J. Y., Duarte, F.P., Martin-Montalvo, A., Kuzey, B.J., ... Sinclair, D.A (2013, 2 Mayıs). AMPK aktivasyonu ve resveratrolün mitokondriyal fonksiyon üzerindeki yararlı etkileri için SIRT1 gereklidir. Celi Metabolizması 15 (5), 675-690. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3545644/

 7. Ross, E. (2016, 7 Ocak). Sonuçta kırmızı şarap sizin için iyi değil, doktorlar ortaya çıkarmak için. Bağımsız. Http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/red-wine-is-not-good-for-you-after-all-says-chief- tıbbi-memur-a6800296.html

 8. Taylor, E.J.M., Yu, Y., Champer, J., Kim, J. (2014, 17 Eylül). Resveratrol, Propionibacterium acnes'e karşı in vitro antimikrobiyal etki göstermektedir. Dermatoloji ve Terapi 4 (2), 249-257. Https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-014-0063-0

 9. Semba, R.D., Ferrucci, L., Bartali, B. (2014, Temmuz). Resveratrol düzeyleri ve toplumda yaşayan yetişkinlerin hepsinde mortalite. JAMA Dahili tıp 174 (7), 1077-1084. Http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1868537

 10. Sağlıklı beslenme düzenlerine uyum sağlamak için gereken vardiya. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/chapter-2/a-closer-look-at-current-intakes-and-recommended-shifts/

 11. Shufelt, C., Merz, NB, Yang, Y. - C., Kirschner, J., Polk, D., Stanczyk, F., ... Braunstein, GD (2012) , Mart). Premenopozal kadınlarda beslenme aromataz inhibitörü olarak beyaz şaraba karşı kırmızı: Bir pilot çalışma. Kadın Sağlığı Dergisi 21 (3), 281-284. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3298670/

 12. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi. (2010, 26 Haziran). Kırmızı şarabın içindeki içerik bazı körleme hastalıklarını önleyebilir [!Basın açıklaması

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 15. Kırmızı şarap içmenin potansiyel faydalarına bakmadan önce, ABD'deki 2015-2020 tarihli Diyet yönergelerinin alkolle ilgili söylediklerine dikkat etmek önemlidir:

 16. Sonuçta, kırmızı şaraba bağlı yararların çoğu resveratrol'ün faydaları. Üzüm ve meyveleri yemek daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

 17. Çevrimiçi satın alınabilecek çeşitli kırmızı şarap çeşitleri var.

 18. En son 7 Eylül 2017, Perşembe tarihinde güncellenen makale. Bu konudaki en son haberler için Alkol / Bağımlılık / Yasadışı İlaçlar kategori sayfamızı ziyaret edin veya Alkol hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Bağımlılık / Yasadışı İlaçlar .Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 19. Amerikan Kanser Araştırmaları Birliği. (2016, 1 Aralık). Alkol alımı, artan melanom riskiyle ilişkilidir [!Basın açıklaması

 20. Amerikan Kimya Derneği. (2014, 21 Mayıs). Sadece kalp için değil, kırmızı şarap kavite dövüşçüsü olarak söz veriyor [!Basın açıklaması

 21. Ek 9 - Alkol. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/appendix-9/

 22. Arney, K. (2015, 29 Temmuz). Resveratrol, kırmızı şarap ve kanser: Hikaye nedir? [!Blog

 23. Barron, C.C., Moore, J., Tsakiridis, T., Pickering, G., Tsiani, E. (2014, 23 Ocak). İnsan akciğer kanseri hücre proliferasyonunun ve şarapla hayatta kalmanın inhibisyonu. Uluslararası Kanser Hücresi 14 (6). Https://cancerci.biomedcentral.com/articles/10.1186/1475-2867-14-6

 24. Kanser Araştırması İngiltere (2015, 29 Temmuz). Kırmızı üzüm kimyasalları bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olabilir, ancak daha azı [!Basın açıklaması

 25. Katolik Üniversitesi - Campobasso. (2008, 4 Aralık). Biraz şarap, vücutta omega-3'ü artırıyor: Araştırmacılar daha sağlıklı bir kalp için yeni bir mekanizma buluyor [!Basın açıklaması

 26. Chiva-Blanch, G., Urpi-Sarda, M., Ros, E., Arranz, S., Valderas-Martinez, P., Casa, R., ... , R. (2012, 6 Eylül). Dealcoholized red wine sistolik ve diyastolik kan basıncını azaltır ve plazma nitrik oksidi arttırır. Dolaşım Araştırması. Http://circres.ahajournals.org/content/early/2012/09/06/CIRCRESAHA.112.275636

 27. Chen, M.-L., Yi. L., Zhang, Y., Zhou, X, Ran, L., Yang, J., ... Mi, M.-T. (2016, 5 Nisan). Resveratrol, bağırsak mikrobiyotunun yeniden yapılandırılması yoluyla TMAO sentezini ve safra asidi metabolizmasını düzenleyerek trimetilamin-N-oksit (TMAO) kaynaklı aterosklerozu hafifletir [!Özet

 28. Corder, R., Mullen, W., Khan, N. Q., Marks, S.C., Wood, E.G., Taşıyıcı, M.J., Crozier, A. (2006, 30 Kasım). Şarapçılık: Kırmızı şarap prosiyanidinler ve damar sağlığı [!Özet

 29. Gea, A., Beunza, JJ, Estruch, R., Sanchez-Villegas, A., Salas-Salvado, J., Buil-Cosiales, P., ... Martinez- Gonzalez, MA (2013, Ağustos). Alkol alımı, şarap tüketimi ve depresyon gelişimi: PREDIMED çalışması [!Özet

 30. Godman, H. (2014, 15 Mayıs). Resveratrol açısından zengin diyet hiçbir sağlık artışı sunmaz. Harvard Sağlık Yayınları. Https://www.health.harvard.edu/blog/diet-rich-resveratrol-offers-health-boost-201405157153Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407