Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Diyabetiniz Varsa En İyi 21 Aperatif Fikirler

Alt satırda

 1. Diyabetli olduğunuzda sağlıklı atıştırmalıkları seçmek zor olabilir.

 2. Anahtar, lif, protein ve sağlıklı yağ oranı yüksek atıştırmalıkların seçilmesidir. Bu besinler kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

 3. Ayrıca, genel sağlığı destekleyen besin yoğun gıdaları atıştırmak da önemlidir.

 4. Bu makale, şeker hastasıysanız, yemek için 21 mükemmel atıştırmayı ele alıyor.

1. Çok haşlanmış yumurta

 1. Sert haşlanmış yumurtalar şeker hastalığı olan insanlar için süper sağlıklı bir atıştırmalık.

 2. Protein içerikleri onları gerçekten parlatıyor. Büyük bir haşlanmış yumurta, 6 gram protein sağlar, bu da şeker hastalığınızı yedikten sonra çok fazla yükselmesini engellediği için diyabet için faydalıdır (1, 2). [! 1414 => 1140 = 2!

 3. Yumurtaların, tip 2 diyabet yönetiminin önemli bir yönü olan dolgunluğu sağladığı bilinmektedir. Bu hastalık fazla kilolu olma ve kalp hastalığına yakalanma olasılığının artmasıyla ilişkilidir (4, 5, 6, 7).

 4. Haşlanmış yumurtadan bir veya iki tanesini atıştırmak için tek başınıza yiyebilir veya guacamole gibi sağlıklı bir tokatla süsleyebilirsiniz.

2. Karpuzu Yoğurt

 1. Meyveleri ile yoğurt, çeşitli nedenlerle mükemmel bir diyabet dostu aperatif. [! 1414 => 1140 = 3!

 2. Ayrıca, meyveler harika bir lif kaynağıdır. Örneğin, 1 bardak (148 gram) yaban mersini porsiyonu 4 gram lif sağlar, bu da sindirimi yavaşlatmaya ve yedikten sonra kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olur (10, 11). [! 1414 => 1140 = 3!

 3. Yoğurt ve meyveler bir çerez olarak harika bir lezzet tadıyor; çünkü meyvelerin tatlılığı yoğurdun sertliğini dengelemeye yardımcı oluyor. Bunları bir araya getirebilir veya bir parfe yapmak için üst üste koyabilirsiniz.

3. Badem Bir Avuç

 1. Bademler atıştırmak için çok besleyici ve kullanışlıdır.

 2. 1 ons (28 gram) badem porsiyonu, manganez için önerilen günlük alımın% 32'si, magnezyum için% 19 ve riboflavin için% 17'sini içeren 15'ten fazla vitamin ve mineral sunar (14).

 3. Araştırmalar, bademlerin şeker hastalarında kan şekerinin kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir çalışmada, 24 hafta boyunca her gün diyetlerine badem içeren 58 kişi, uzun süreli kan şekeri seviyelerinde% 3'lük bir düşüş yaşadı (15). [! 1414 => 1140 = 4!

 4. Bademlerin kan şekerini dengelemeye yardım etme kabiliyetleri, içerdikleri lif, protein ve sağlıklı yağların kombinasyonundan kaynaklanmaktadır, bunların hepsinin diyabet yönetiminde önemli bir rolü olduğu bilinmektedir (14). ).

 5. Dahası, bademlerin kolesterol seviyelerini azaltarak kalp sağlığına fayda sağladığı ve ayrıca her ikisi de tip 2 diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde önemli faktörler olan kilo yönetimini destekleyebileceği gösterilmiştir (16, 17, 18, 19).

 6. Bademler kalori bakımından oldukça yüksek olduğu için, aperatif olarak yerken porsiyon ölçünüzü bir avuç kadar sınırlamak en iyisidir.

4. Sebzeler ve Humus

 1. Humus, nohuttan yapılan kremsi bir yayılmadır. Çiğ sebzelerle eşleştirildiğinde harikadır.

 2. Hem sebzeler hem de humus iyi lif, vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

 3. Ek olarak, humus, çorba kaşığı başına 3 gram (15 gram) ile bol miktarda protein sağlar. Bu özelliklerin tümü şeker hastalığı olan kişilerde kan şekeri kontrolünden fayda sağlayabilir (20, 21).

 4. Bir çalışma, bir öğünde en az 1 ons humus tüketen bireylerin, bir öğünde beyaz ekmek tüketen bir gruba göre dört kat daha düşük kan şekeri ve insülin seviyelerine sahip olduğunu buldu (22). .

 5. Humus'a brokoli, karnabahar, havuç ve biber gibi birçok sebze türünün daldırılmasıyla deney yapabilirsiniz.

5. Avokado

 1. Diyabetiniz varsa, avokadoda atıştırma, kan şekeri seviyelerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

 2. Avokadodaki yüksek lif içeriği ve tekli doymamış yağ asitleri onları diyabet dostu bir besin yapar. Bu faktörler bir yemekten sonra kan şekerinizin çivilenmesini önleyebilir (23, 24).

 3. Bir çalışma, diyetlerinde düzenli olarak tekli doymamış yağ asitleri kaynakları bulunan tip 2 diyabetli bireylerin kan şekeri seviyelerinde önemli iyileşmeler yaşadıklarını tespit etti (25).

 4. Avokadoyu kendi başına yiyebilir veya guacamole gibi bir sos haline getirebilirsiniz. Avokadolar kaloriler bakımından oldukça yüksek olduğundan avokado'nun dörtte biri ila dörtte biri arasında bir porsiyon boyutuna uymak en iyisidir.

6. Fıstık Ezmeli Dilimli Elma

 1. Fındık ezmesiyle eşleştirilmiş dilimlenmiş elmalar, şeker hastalığı olan insanlar için harika, lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalıktır.

 2. Elmalar, B vitaminleri, C vitamini ve potasyum gibi çeşitli besinler açısından zenginken, fıstık ezmesinin, diyabet tedavisine yardımcı olduğu bilinen önemli miktarda E vitamini, magnezyum ve manganez sağlar ( 26, 27, 28, 29).

 3. Elmalar ve yer fıstığı ezmesi de lif bakımından çok yüksektir. 1 ons (28 gram) yer fıstığı ezmesiyle birlikte bir orta elma neredeyse 7 gram lif sağlar, bu da kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur (11, 27, 30).

 4. Elmalar, diyabet yönetimindeki potansiyel rolleri için özel olarak çalışıldı. İçerdikleri polifenol antioksidanlarının, pankreas hücrelerini diyabeti sıklıkla kötüleştiren hasarlardan koruduğu düşünülmektedir (30, 31).

 5. Benzer sağlık yararları için diğer meyve türlerini muz veya armut gibi yerfıstığı yağı ile eşleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

7. Sığır Eti

 1. Sığır eti çubukları uygun, taşınabilir ve diyabet dostu.

 2. Sığır çubuklarını şeker hastalığı olan insanlar için yüksek proteinli ve düşük karbonhidrat içerikli olanlar için mükemmel bir aperatif haline getiren şey!

 3. Çoğu sığır çubukları, ons başına yaklaşık 6 gram protein (28 gram) sağlar; bu da kan şekerinizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir (32).

 4. Mümkünse, otlarla beslenmiş sığır eti ile yapılan et çubuklarını seçmelisiniz. Tahılla beslenen sığır eti ile karşılaştırıldığında, otla beslenen sığır eti, kan şekeri seviyelerini sabit tutmadaki potansiyel rolleriyle bilinen omega-3 yağ asitlerinde daha yüksektir (33, 34). [! 1414 => 1140 = 8!

8. Leblebi

 1. Nohut, nohut olarak da bilinir, inanılmaz sağlıklı bir baklagildir.

 2. Bir fincan nohutta (164 gram) nohutta 15 gramdan fazla protein ve 13 gram lif var, bu da onları diyabet hastaları için mükemmel bir atıştırmalık haline getiriyor (35).

 3. Araştırmalar, nohutların düzenli olarak tüketilmesinin, kan şekeri seviyelerini yönetmeye yardımcı olma potansiyelleri sayesinde diyabetin ilerlemesini önlemede rol oynayabileceğini göstermiştir (36).

 4. Bir çalışmada, altı hafta boyunca günlük olarak nohut bazlı bir öğün tüketen 19 yetişkin, yemek yedikten sonra, buğday temelli bir öğün yiyenlere kıyasla, kan şekeri ve insülin seviyelerini önemli ölçüde düşürdü (37). ).

 5. Nohutları atıştırmayı kolaylaştırmanın bir yolu onları kızartmaktır, bu da onları gevrek ve elverişli kılar. Zeytinyağlı ve seçtiğiniz baharatlarla kızartıldığında harika lezzetler!

9. Türkiye Roll-Up

 1. Türkiye püf noktaları yapımı kolay bir atıştırmalık.

 2. Bunlar, peynir ve sebzeler gibi düşük karbonhidrat içeriğinin etrafına sarılmış hindi göğsü dilimlerinden oluşan ekmeksiz bir sandviç kılıfı.

 3. Buna ek olarak, hindi toplamalarındaki protein iştahınızı azaltabilir, bu da aşırı yemeyi önlemek ve kilo yönetimini teşvik etmek için faydalıdır. Her ikisi de tip 2 diyabetin kontrolünde anahtar faktörlerdir (2, 38).

 4. Hindi toplaması yapmak için hindi dilimi üzerine bir çorba kaşığı (yaklaşık 10 gram) krem ​​peynir serpin ve salatalık veya dolmalık biber gibi dilimlenmiş sebzelerin etrafına sarın.

10. Süzme peynir

 1. Süzme peynir diyabet hastaları için harika bir atıştırmalık.

 2. Küçük lor peynirine yarım fincan (yaklaşık 112 gram) porsiyon peyniri, yaklaşık 13 gram protein ve sadece 4 gram karbona ilaveten birkaç vitamin ve mineral sağlar (39). .

 3. İlginç bir şekilde, süzme peynir yemek kan şekerinizi yönetmenize yardımcı olabilir.

 4. Bir çalışmada, 50 gram şekerle 25 gram peynir yiyen erkeklerde, daha sonra sadece şeker tüketenlere göre% 38 daha düşük kan şekeri vardı (40).

 5. Süzme peynirin kan şekeri düşürücü etkileri genellikle yüksek protein içeriğine bağlanır (41, 42, 43).

 6. Az yağlı çeşitlerden ziyade normal süzme peynir seçerseniz, yağın kan şekeri düşürücü özelliklerinden de yararlanabilirsiniz (41, 42, 43).

 7. Süzme peynir harika bir sade tadı var, ama fazladan besin ve lif için meyveyi de kullanabilirsiniz.

11. Peynir ve Tam Tahıl Kraker

 1. "Kraker sandviçleri" popüler bir atıştırmalıktır ve birkaç tane tam tahıllı krakeri peynir dilimleriyle doldurup kendi başınıza yapabilirsiniz.

 2. Diyabetiniz varsa, bunlar iyi bir atıştırmalık seçimdir. Krakerler karbonhidratlarda yüksek olabilirken, peynirdeki yağ ve krakerdeki lif kan şekeri sallamalarını engelleyebilir (10, 11, 44, 45). [! 1414 => 1140 = 12!

 3. Krakerlerinizi dikkatlice seçtiğinizden emin olun, zira pek çok marka rafine un ve kan şekeri seviyesini olumsuz yönde etkileyebilecek şeker ilave edilmiştir. Bu bileşenlerden kaçınmak için, daima% 100 tam tahıllarla yapılmış krakerleri seçin.

12. Ton Balıklı Salata

 1. Ton balığı salatası, ton balığı mayonez ve kereviz ve soğan gibi diğer malzemelerle birleştirilerek hazırlanır.

 2. 3 onsluk (84 gram) bir ton balık porsiyonu 22 gram protein sağlıyor ve hiç karbonhidrat içermiyor, bu da şeker hastalığınız varsa mükemmel bir atıştırmalık seçenek. (47).

 3. Ayrıca, ton balığı, inflamasyonu düşürme ve kan şekeri kontrolünü iyileştirme potansiyeli nedeniyle diyabetin tedavisine yardımcı olduğu gösterilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir (48).

 4. Ton balığı salatası proteinini mayonez yerine süzme peynir veya yoğurtla karıştırarak daha sağlıklı ve proteinli yapabilirsiniz.

13. Patlamış mısır

 1. Patlamış mısır çok popüler ve sağlıklı bir tam tahıllı aperatif yiyecek. [! 1414 => 1140 = 14!

 2. Düşük kalorili yiyeceklerde atıştırma, kan şekeri seviyelerinin azaldığı ve tip 2 diyabetin genel yönetiminin daha iyi yönetildiği bilinen kilo kontrolüne yardımcı olabilir (50, 51).

 3. Ek olarak, patlamış mısır, 1 fincan (8 gram) porsiyon başına 1 gram lif sağlar; bu, onu diyabet dostu bir yemek yapan başka bir özelliktir (49).

 4. Çoğu hazır ambalajlı patlamış mısırın tuzu, trans yağları ve diğer sağlıksız maddelerle dolu olması nedeniyle, kendinizin havalandırması en sağlıklı olanıdır!

14. Chia Tohumlu Puding

 1. Chia tohum pudingi, karışım puding benzeri bir kıvama gelinceye kadar chia tohumlarını süte batırarak yapılır.

 2. Diyabetli insanlar için sağlıklı bir atıştırmalık çünkü chia tohumları protein, lif ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olan birçok besin maddesi bakımından zengindir (52).

 3. Chia tohumlarındaki lif, sindirim işlemini yavaşlatarak ve kana şeker salgılayarak diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olabilecek önemli miktarda suyu emebilir (53).

 4. Ek olarak, chia tohumlarını yemenin kalp sağlığına iyi gelebilecek trigliserit seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Bu yararlıdır, çünkü diyabetli bireylerin kalp hastalığı gelişme riski daha yüksektir (54, 55).

15. Fırında No Enerji Isırıkları

 1. Enerji ısırıkları şeker hastalığı olan insanlar için harika bir aperatif fikirdir.

 2. Seçtiğiniz malzemeleri toplar halinde bir araya getirerek ve yuvarlayarak yapılan lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık. Bazı yaygın bileşenler, bu tarifte olduğu gibi fındık yağı, yulaf ve tohumları içerir.

 3. Enerji ısırıkları yapmak için kullanılan bileşenlerin çoğu lif, protein ve sağlıklı yağlar bakımından yüksek - kan şekerini stabil tutmak için bilinen üç temel besin maddesi (34, 56, 57).

 4. Enerji ısırıklarının ilave bir faydası da onların rahatlığı. Fırınlama gerektirmezler ve giderken yanınızda kolayca taşıyabilirsiniz.

16. Kara Fasulye Salatası

 1. Siyah fasulye salatası sağlıklı bir atıştırmalık.

 2. Bunu yapmak için, pişirilmiş siyah fasulyeleri soğan ve biber gibi doğranmış sebzelerle birleştirin ve onları bir salata sosu içine atın.

 3. Siyah fasulye, lif ve protein bakımından zengin olduğu için diyabetli bireyler için sağlıklı bir atıştırmalıktır. Bunları yemek, kan şekeri sıçramalarını önleyebilir ve yemekten sonra insülin seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir (58, 59, 60, 61).

 4. Bir çalışmada, siyah fasulye tüketen siyah fasulye tüketen 12 kişinin, yemekten beş saat sonra, siyah fasulye tüketmeyen kişilere kıyasla% 33 daha düşük insülin düzeyi olduğu görülmüştür.

 5. Kara çekirdeklerin de kolesterol ve kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olarak kalp sağlığına fayda sağladığı gösterilmiştir (62). [! 1414 => 1130 = 18!

 1. İz karışımı, fındık, tohum ve kuru meyveyi birleştirerek yapılan bir atıştırmalıktır.

 2. 1 ons (28 gram) iz karışımı porsiyonu yaklaşık 4 gram protein sağlar; bu da onu diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü teşvik edebilen doldurma atıştırması yapar (57, 63 ).

 3. Trail mix ayrıca kan şekeri ve insülin seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanan fındık ve tohumlardan elde edilen bazı sağlıklı yağlar ve lifler sağlar (19). [! 1414 => 1140 = 18!

 4. Ayrıca, kalori bakımından çok yüksektir, bu yüzden bir kerede çok fazla iz karışımı yemekten kaçınmalısınız. Makul bir porsiyon büyüklüğü bir avuç kadar. [! 1414 => 1130 = 19!

 1. Edamame olgunlaşmamış yeşil soya fasulyesi, hala kabukları içinde. Onlar çok besleyici ve kullanışlı bir aperatif.

 2. 1 bardak (155 gram) edamame porsiyonunda 17 gram protein ve 8 gram lif var, bu da diyabetli insanlar için harika bir atıştırmalıktır (65).

 3. Aslında, bazı hayvan çalışmaları, edamame'nin kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir (66, 67).

 4. Ayrıca hücrelerin etkili bir şekilde insülin kullanamadığı bir durum olan ve sürekli olarak yüksek kan şekeri seviyelerine yol açan insülin direncini artırabilir (66, 67).

 5. Edamame yemenin insanlarda diyabet üzerindeki etkilerini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bunu atıştırmalık olarak almak kesinlikle denenmeye değer.

 6. Edamame tipik olarak buğulanmış olarak servis edilir ve lezzetini seçtiğiniz baharatlarla karıştırmak suretiyle artırabilirsiniz.

19. Ev Yapımı Protein Barları

 1. Protein çubukları, sağladıkları önemli miktarda protein nedeniyle diyabet hastaları için mükemmel bir atıştırma seçeneğidir.

 2. Pek çok mağazadan satın alınan protein çubuğu, ilave şeker ve diğer sağlıksız içeriklerle yüksektir, bu yüzden kendin yapman yararlı olur.

 3. Ev yapımı protein barları için bu tarifte fıstık ezmesi, peynir altı suyu proteini ve yulaf unu bulunur. Şeker içeriğini azaltmak için, bal miktarını azaltabilir ve çikolatalı parçaları tariften çıkartabilirsiniz.

 4. Çok az miktarda malzemeden yapılmış popüler bir protein bar olan Lara Barları da deneyebilirsiniz.

20. Fıstık Ezmesi Kereviz Çubukları

 1. Kerevizlerin tadını çıkarmanın popüler bir yolu, onları fıstık ezmesine batırmaktır. Diyabetli insanlar için başka bir sağlıklı atıştırmalık seçeneği.

 2. Ayrıca kereviz, kan şekeri seviyesini düşürmedeki rolleri için çalışılan, flavonlar adı verilen antioksidanları içerir (69). [! 1414 => 1140 = 21!

 1. Yumurtalı kekler, yumurtaların sebzelerle karıştırılması ve ardından bir çörek tepsisinde pişirilmesiyle yapılır. Diyabetli insanlar için hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık yapıyorlar.

 2. Bu diyabet dostu yemeğin temel faydaları, yumurtalardan elde edilen protein ve sebzelerden elde edilen lif. Bunları yemek, kan şekerinizi sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

 3. Bu yumurtalı kek tarifi, bazı baharatlara ve acı soslara ek olarak yumurtaları biber, soğan ve ıspanakla birleştirir.

Alt satırda

 1. Şeker hastalığınız varsa seçebileceğiniz çok sayıda sağlıklı atıştırmalık seçeneği var.

 2. İyi bir kural, sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardım ettiği bilinen protein, lif ve sağlıklı yağ içeren yiyecekleri seçmek. [! 1414 => 1140 = 23!

 3. Diyabetli olduğunuzda atıştırmak zor olmak zorunda değil. Yoldayken bile hazırlayabileceğiniz ve yiyebileceğiniz birçok hızlı ve kolay atıştırmalık var.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407