Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


20 Yaban mersini Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

20 Yaban mersini Kanıta Dayalı Sağlık Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 23 Temmuz 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Yaban mersini nedir?

 1. Yaban mersini (Vaccinium corymbosum), tadı tatlı olan minik indigo renkli yenilebilir meyvelerdir. Yabanmersini bitkisi, özellikle Kuzey Amerika'da kümeler halinde yetişen çok yıllık bir çiçekli çalıdır. Yabanmersini, kızılcık ve bektaşi üzümü ile yakından ilgilidir.

Beslenme Değerleri

 1. Yaban mersini besini yoğundur, kalorileri düşük ve lifleri yüksektir. USDA Ulusal Besin Veritabanına göre, meyveler C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, folat, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengin bir kaynaktır. Karbonhidrat ve sodyum bakımından düşük ve su içeriği yüksektir.

 2. Derin mavi renklerinden ve güçlü sağlık yararlarından sorumlu olan antioksidanlar, özellikle de antosiyaninlerde de bol miktarda bulunurlar. Yaban mersini, tüm yiyeceklere oranla en fazla antioksidan miktarına sahiptir!

Sağlık Faydaları

 1. Yaban mersininin güçlü sağlık faydalarına bir göz atalım.

Kemikleri Güçlendirin

 1. Kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, manganez, çinko ve K vitamini. Aynı zamanda kemik yoğunluğunu ve elastikiyetini arttırır ve kemik yapısının korunmasına katkıda bulunur. [! 2063 => 1130 = 6!

 1. Yaban mersini içindeki antosiyanin, oksidatif DNA hasarını önlemekten sorumluyken, C vitamini bolluğu kollajen yapımında büyük bir faktördür. Bu nedenle kırışıklıkları, yaşlılık lekelerini ve sivilceleri önler. Ayrıca, toz, kirlilik, duman ve UV ışınlarından kaynaklanan cilt hasarlarını da önlerler.

Düşük Kötü Kolesterol

 1. Araştırmalar yaban mersini içindeki yüksek lif içeriği ve bol miktarda antioksidanların LDL (kötü) kolesterolün erimesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu, kalp kaslarını da güçlendirirken, birçok kalp hastalığına karşı savaşmak için ideal bir besin takviyesi yapar. Ayrıca kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerirler.

 1. Yaban mersini suyu ve özü insülin duyarlılığını arttırır. Yaban mersini, diyabetik diyetin önemli bir parçası olan ve kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olan yüksek lifli bir besindir. Harvard Tıp Fakültesi Tıp Profesörü Dr. JoAnn Manson'un araştırması, çilek tüketiminin daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkili olduğunu kanıtlıyor.

Kalp Sağlığını Koruyun

 1. Yaban mersini, ateroskleroz, kalp krizi ve felçleri önlemede yardımcı olur. Bu, içlerinde lif, antosiyanin, potasyum, folat, B6 vitamini ve C vitamini varlığına bağlıdır. Lif ve antosiyanin kolesterolü düşürür, kan yağını arttırır ve atardamarların tıkanmasını önler. B6 Vitamini ve folat, homosistein oluşumunu engelleyerek kan damarı hasarını önler ve potasyum kalp kaslarının çalışmasını düzenler.

Kanseri Önle

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Beyin İşlevini Geliştirin

 1. Yaban mersini içerisindeki vitaminler, mineraller ve bitki besinleri, 7-10 yaş grubundaki çocuklardaki sinir rahatsızlıklarının iyileşmesine yardımcı olur, bu da nöronların dejenerasyonunu ve ölümünü önleyerek Avrupa Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmayı önerir. Whyte AR, ve ark. ark. Bu temel besin maddeleri ayrıca beyin hücrelerini korur ve merkezi sinir sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Çilek ve Ziraat ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, çilekler Alzheimer hastalığı gibi rahatsızlıklardan muzdarip olma riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. Hafızanızı keskin tutmak için hasarlı beyin hücrelerini ve nöron dokularını bile iyileştirebilirler.

Kilo Verme

 1. İçlerinde bulunan yüksek lif içeriği, sindirim ve kilo kaybını arttırır. Ayrıca doygunluğu arttırır, tam hissetmenize yardımcı olur ve göbek yağını azaltır. Bir bardak yaban mersini sadece 15 g karbonhidrat ve 84 kalori içerir. Bu nedenle, dondurulmuş veya kurutulmuş yaban mersini düşük kalorili harika aperatiflerdir.

Antioksidanlar açısından zengin

 1. Yaban mersini içerisinde bulunan diğer bitki besin maddeleri ve flavonoidler ile birlikte antioksidanlar vücuttaki serbest radikal temizleme faaliyetinden sorumludur. Flavonoidler grubu, özellikle de antosiyanin, serbest radikallerden dolayı vücudun her türlü hasarını önler.

 2. Ziraat ve Gıda Kimyası Dergisi'nde yayınlanan bir dizi çalışma, yüksek miktarlarda antioksidanların vücut için birçok yönden yararlı olduğunu ortaya koymaktadır. Buna hücresel yapı hasarı, DNA hasarı ve erken yaşlanma dahildir.

Enflamasyonu Kolaylaştırın

 1. Yaban mersini içindeki antioksidanlar, antienflamatuar özelliklere sahiptir. Enflamasyon belirteçlerinin aktivitesini azaltır. Bu antioksidanlar kronik enflamatuar hastalıkların önlenmesinde yardımcı olabilir.

Diğer Faydalar

 1. Böğürtlenin diğer yararları şunlardır:

 2. Antidepresan

 3. Flavonoid bakımından zengin yaban mersini ruh halini artırmaya yardımcı olur ve etkili bir antidepresan görevi görür.

 4. Yaban mersinde bulunan kaba yem (lif) kabızlığı önler. Ayrıca, vitaminler, sodyum, bakır, fruktoz ve asitler, doğru mide ve sindirim sularının salgılanmasını uyararak sindirimi artırır. Bu, yiyeceğin gastrointestinal sistemden rahatça geçmesine yardımcı olur.

 5. İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

 6. Yaban mersini, idrar yolu enfeksiyonundan sorumlu olan E. coli gibi bakteriyel kolonileri öldürebilir. Bu tür bakterilerin büyümesini engelleyen büyük, polimer benzeri moleküllerden oluşan bir bileşiğe sahiptirler. Ayrıca bu etkiye katkıda bulunan bazı antibiyotik özelliklere de sahiptirler. Şimdiye kadar, bu bileşik sadece kızılcık ve yaban mersini bulundu.

 7. Yaban mersini, antioksidan özellikleri nedeniyle yaşa bağlı tüm oküler sorunları önleyebilir veya geciktirebilir. Bunlar maküler dejenerasyon, katarakt, miyopi ve hipermetropi, kuruluk ve retina ile ilgili enfeksiyonları içerir. Bunlar karotenoidler (lutein, zeaksantin vb.), Flavonoidler (rutin, resveratrol, quercetin vb.) Ve hepsi oküler sağlık için çok faydalı olan diğer antioksidan bileşikler olarak adlandırılan özel antioksidanlar içerir. [! 2063 => 1140 = 15!

 8. Kas Hasarını Azaltın

 9. Yaban mersini, yorucu bir egzersiz veya aktiviteden sonra oluşan kas ağrısını ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kas yenilenmesinde yardımcı olurlar. Bu Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma ile onaylandı.

 10. Saç büyümesini desteklemeye yardımcı oluyorlar. Yaban mersini ve zeytinyağını karıştırın, karışımı saça ve köklere uygulayın ve saç büyümesini arttırmak için ılık suyla durulayın.

 11. IBS’yi azaltın

 12. Probiyotiklerle birlikte tüketilen yaban mersini kabuğu, enflamatuar barsak sendromu (IBS) ve Crohn hastalığını tedavi edebilen güçlü anti-enflamatuar özellikler gösterir. Ülseratif kolitin neden olduğu kanama ve ağrı gibi semptomları hafifletebilirler.

 13. Detoksifikasyonunu destekle

 14. Yaban mersini içindeki antosiyanin, kurşun, cıva, kadmiyum ve arsenik gibi ağır metallerin vücuttan detoksifiye edilmesine yardımcı olur.

 15. Ömrü Arttırın

 16. Yaban mersini içerisinde bulunan polifenoller ve resveratrol uzun ömürlülüğü artırmaya ve yaşlanma ile bağlantılı olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca yaşlanma karşıtı ve beyin fonksiyonlarındaki azalmayı azaltan genleri de aktive ediyorlar.

Tipleri

 1. Beş ana tür yabanmersini var:

]

 1. Yaban mersini, tatlı bir tart tadı vermek için herhangi bir yiyeceğe pratik olarak ilave olabilir. Tepsi olarak kullanılabilirler veya fazla pişmiş yiyecekler, yulaf ezmesi, yoğurtlar, krepler, tatlılar veya salatalar gibi çeşitli yemeklere eklenebilirler.

Seç ve Kaydet

 1. Yaban mersini alırken ve saklarken hatırlanması gereken birkaç ipucu:

Yan etkiler

 1. Bazı yan etkiler şunlardır:

 2. Not: Yaban mersini kan şekeri kontrolünü engelleyebileceğinden ameliyattan önce veya sonra kullanmaktan kaçının.

 3. Onlar hakkında bilinmesi gereken son ilginç şey, yaban mersini renginin daha koyu olması, antioksidanlarda ve diğer tıbbi besinlerde daha zengin olmaları. Başka bir deyişle, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için diliniz mavi oluncaya kadar yiyin.

 4. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

Bunu Oku Sonraki:

 1. Kilo kaybı sallantılı smoothies metabolizmayı artırmaya, iştahı bastırmaya, sindirimi arttırmaya yardımcı olur. Ispanak avokado, lahana elma, ananas mango, badem sütlü yumurta beyazları

 2. Yüzmenin sağlığa faydaları, şişmanlığı azaltma, kas gücünü arttırma, stresi hafifletme, sırt ağrısı. Ek olarak, hamilelikte faydalıdır.

 3. Kabakların yararları arasında gelişmiş görme ve sağlıklı cilt, daha güçlü bağışıklık sistemi, daha düşük kanser riski, diyabet semptomlarından kurtulma ve diğerlerinde uykusuzluk var.

 4. Turşu suyu yapmak için içine su, beyaz sirke ve tuz ekleyerek büyük bir tencereye alın. İsteğe bağlı dekapaj baharatı bileşenlerinden herhangi birini veya tümünü ekleyin. Tarifin tamamını okuyun!

 5. Karpuz salatalık salatası yapmak için, büyük bir kapta ısırık büyüklüğünde küpler halinde bir araya getirin. Pansumanı ekleyin ve iyice karıştırın. Üstüne beyaz peynir nane yayıldı. Daha fazla oku!Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407