Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


19 Pekmezin Etkileyici Faydaları

19 Pekmezin Etkileyici Faydaları

 1. Meenakshi Nagdeve tarafından en son güncelleme - 12 Temmuz 2019 Vanessa Voltolina (MS, RD)

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Pekmez nedir?

 1. Melas, şeker kamışı ve şeker pancarının sofra şekeri olarak işlenmesinden elde edilen bir yan üründür. Adını, Latince bal kelimesinden türetmiştir, mel. Viskozitesi ve kalın dokusu, herhangi bir yavaş hareket eden kişiyi veya bir şeyi tarif etmek için kullanılan meşhur “pekmez kadar yavaş” olarak adlandırılan meşhuriyeti ortaya çıkardı. Gıda ürünlerinde bir tatlandırıcı olarak kullanımının yanı sıra, sağlık yararları da sunar ve çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 2. Tipik olarak kalın bir şurup veya melastır ve şekeri çıkarmak için hangi maddenin kullanıldığına bağlı olarak çeşitli formlarda gelir. Şeker kamışı ve şeker pancarları daha kalın pekmez üretme eğilimindedir; şeker pancarı melasının sert, kötü bir tadı vardır ve genellikle insan tüketimi için lezzetli sayılmaz.

 3. Tarihsel olarak, şeker kamışı ve şeker pancarı ekiminin en yüksek olduğu Karayipler'de üretildi. Oradan, yirminci yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edildi. Bugün Tayland, Hindistan, Tayvan, Brezilya, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük ölçekte üretilmektedir.

Tipleri

 1. Pekmez üç çeşit gelir - açık, koyu ve siyah şerit - hepsi şekere işlenmiş farklı yiyeceklerden gelir. Besin içeriği ve kalitesi, arıtma işleminde yer alan yönteme, çıkarıldığı bitkinin olgunluğuna ve çıkarılan şeker miktarına bağlıdır.

 2. Hafif pekmez tatlı, hafif bir tada sahipken, karanlık pekmez daha zengin ve tamamen gövdelidir. Koyu pekmez neredeyse zaman zaman sakarine benzer, bu nedenle tatlı tatlıları ve tabakları tatlandırmak için kullanılır. Karasu pekmezi yalnız yemek için acı ve nahoş olma eğilimindedir.

Pekmezin Besin Değeri

 1. Melas, iyi bir enerji, karbonhidrat ve şeker kaynağıdır. Buna ek olarak, B vitaminleri (niasin veya B-3 vitamini, B-6 vitamini, tiamin ve riboflavin) gibi bir dizi vitamin ve mineral ve kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır gibi temel mineralleri sunar. demir, fosfor ve sodyum, birkaç isim.

Pekmezin Sağlık Faydaları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Antioksidan Özellikler

 1. Amerikan Diyetetik Birliği Dergisi'nde yayınlanan antioksidan içerikli şeker alternatifleri üzerine yapılan araştırmada, rafine şeker, mısır şurubu, çiğ kamış şekeri ile karşılaştırıldığında en yüksek miktarda antioksidan içeren karabiber pekmezi gösteriliyor. diğer tatlandırıcılar. Antioksidanları, vücudu çeşitli hastalıklar ve dejeneratif hastalıklar ile ilişkili oksidatif hasara karşı korur. Bu, çoğu insan için rafine şekere daha iyi bir alternatif yapar.

Adet Kramplarını Azaltır

 1. Pekmez iyi bir demir kaynağıdır ve kan kaybı nedeniyle demir eksikliği riski yüksek olan menstrüasyon yapan kadınlar için çok etkili olabilir. Yağsız ve az kalorili, kırmızı et gibi diğer yağ kaynaklarına kıyasla demire vücuda katkıda bulunmak için daha iyi bir alternatif.

Ağırlığı Yönetir

 1. Journal of Applied Pharmaceutical Science'da yayınlanan hayvan modelleriyle ilgili bir araştırma çalışması, melasta bulunan polifenollerin, obezitenin azaltılmasında ve kilo yönetiminde etkili olabilecek antioksidan etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Melasın yüksek yağlı bir diyet üzerindeki etkisini değerlendirmek için yapılan araştırmada, ekstraktının vücuttaki kalori emilimini azaltarak vücut ağırlığını ve yağ içeriğini azaltmada yardımcı olduğu açıktı.

Cinsel Sağlığı Geliştirir

 1. Blackstrap pekmezi, izleyen mineral manganez bakımından zengindir ve bu, seks hormonlarının sağlıklı üretilmesine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Manganez, sinir sisteminin işleyişinde, kan pıhtılarının önlenmesinde ve karbonhidratlardan enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Manganez eksikliği kısırlığa, genel yorgunluğa ve zayıf kemiklere neden olabilir.

Kabızlığı tedavi eder

 1. Kabızlığın tedavisinde değerli olduğu kanıtlandı. Pekmezin Pediatrik Acil Bakım dergisindeki kabızlığın tedavisi üzerindeki etkisinin araştırılması, süt ve pekmez lavmanlarının kabızlığın iyileştirilmesi için pediatrik acil serviste verilen sodyum fosfat lavmanları kadar etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca kabızlığın sodyum fosfat ile kürlenmesinin ek rektal tedavi gerektirdiği de dikkate değerdir. Bununla birlikte, süt ve melas lavmanlarının tedavisinden sonra (ağızdan alınan) gerekli değildir.

Kemikleri Sağlıklı Tutar

 1. Geriatrik Kardiyoloji Dergisi’ndeki bir araştırmaya göre, blackstrap pekmezi iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum varlığı, kemik sağlığını, enzimlerin işleyişini ve hücre zarı işlevini korumada önemli bir rol oynar. Sağlıklı dişlerin korunması ve vücudun menopoz sırasında sık görülen kemik hastalıklarına karşı korunması da gereklidir. Sağlıklı kemiklere ek olarak, kas kasılması yeteneği de vücuttaki kalsiyum varlığına bağlıdır.

Anti-İnflamatuar Özellikler

 1. Pekmezin antienflamatuar ve antioksidan özellikleri, bu tür rahatsızlıkları gidermek için güvenilir bir bileşen yapar. Romatizma ve nevralji gibi iltihaplı hastalık durumlarını tedavi etmek için bazı ilaç preparatlarında etkili bir şekilde kullanılmıştır.

Diyabeti Yönetir

 1. Çalışmalar, siyah şerit pekmezinin kan şekeri seviyelerinin dengelenmesinde yardımcı olduğunu ortaya koydu. Orta derecede glisemik indekse sahiptir ve daha sonra insülin üretimi anlamına gelen glukoz ve karbonhidrat metabolizmasını yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu, kan dolaşımında fazla yağ veya lipit birikiminin önlenmesine yardımcı olur. İnsülin etkisi ve vücutta glukoz toleransının sürdürülmesi bakımından değerli olan önemli eser element kromuna sahiptir.

 2. Melas, rafine beyaz şeker ve kahverengi şeker ile karşılaştırıldığında en yüksek miktarda krom (0.266 mg / kg) içerir. Bir krom eksikliği, diyabete yol açabilecek çalışmalara göre zayıf glukoz toleransı ile sonuçlanabilir. Bu eksiklik, ateroskleroz, kan kolesterolü ve diğer kalp hastalıkları gibi kronik hastalıklar için ciddi bir risk teşkil edebilir.

Hipokalemiyi Önler

 1. Melas, hücrelerin düzgün çalışması için gerekli olan temel mineral potasyum içerir. Vücudun asit-baz dengesini korumaya yardımcı olur ve ısı yorgunluğunu önler. Potasyum ayrıca sinir ve kas kasılmalarında önemli bir rol oynar ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Pekmez gibi potasyumca zengin gıdaların yeterli miktarda alımı, hipokalemi de kan basıncını düşürmede yardımcı olabileceği için bozuklukları önlemeye yardımcı olur.

Akneyi hafifletir

 1. Halk Hekimliği Ansiklopedisi: Eski Dünya ve Yeni Dünya Gelenekleri 'Gabrielle Hatfield. Sivilce tedavisi için pekmez kullanımı bahseder. Sivilce semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan laktik asit içerir. Laktik asit laktik asit bakterileri tarafından üretilir ve karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynar. Aknenin doğal, toksik olmayan ve alerjik olmayan tedavisinde ve diğer cilt hastalıklarında etkili bir şekilde kullanılır. Pekmez dışında laktik asit ayrıca ekşi süt, elma ve domates suyu ile de bulunur. ;

İyileşmeyi hızlandırır

 1. Pekmez yara ve cilt yanıklarının tedavisinde kullanılmıştır. Aynı zamanda dokuların sağlıklı büyümesini teşvik eder. Çok çeşitli temel mineraller sayesinde, güçlü bir şifacı olarak çok iyi hizmet eder.

Kırmızı Kan Hücresi Oluşumunu Artırır

  Hemoglobin Seviyelerini Korur

  1. Pekmezdeki demir içeriği sağlıklı hemoglobin seviyelerini korumaya yardımcı olur. Hemoglobin, akciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen sağlanmasında kilit rol oynar. Enerji üretimi için de çok önemlidir ve metabolizmayı güçlendirmede yardımcı olur.

  Büyümeyi Teşvik

  1. Blackstrap pekmezi, bazen demir, folat ve diğer gerekli minerallerin varlığı nedeniyle hamilelik çayı olarak adlandırılır. Hamilelik sırasında bu çayın tüketimi bebeğin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan kalsiyum sağlar.

  Sağlıklı Sinir Sistemini Koruyor

  1. Melas, sinir sisteminin işleyişine yardımcı olan magnezyum içerir. Kalsiyum hacmini dengeleyerek sinirlerin içine girmesini engelleyerek sinirlerimizi ve kan damarlarımızı gevşetir. Bloke edilmemiş ve hızlı kalsiyumun sinirlere akışı, onları aşırı aktive edebilir ve çok fazla sinyalin iletilmesine ve aşırı sinir kasılmasına neden olabilir. Vücuttaki magnezyum eksikliği hipertansiyona, kas kramplarına, spazmlara ve genel vücut yorgunluğuna neden olabilir.

  Baş Ağrısı Yorgunluğunu Önler

  1. Eval (ez_write_tag ([![!970,250

  Saç Bakımı

  1. Pekmez özü saçlar için iyidir ve saçların uzamasını sağlar. Saçı yumuşatır ve bakım yapar, zengin bir doku ekler ve erken grileşmesini önler.

  ]

  1. Aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan birçok kullanım var.

  Mutfak Kullanımları

  1. Ancak, sadece burnunu tıkatabilir ve bir çorba kaşığı aşağı bastırabilir ve vücudunun sana teşekkür edecek etkilerini görebilirsin!

  Diğer Kullanımlar

  1. Bazı insanlar kükürtlü pekmezde bulunan sülfite karşı hassasiyet nedeniyle alerjik reaksiyonlar geliştirebilirler. Yapılmamış melas kükürt dioksit içermez ve bu gibi durumlarda kullanmak için güvenlidir. Bununla birlikte, çeşitli tıbbi durumlar için terapötik bir ilaç olarak düşünmeden önce tıbbi onay almanız her zaman tavsiye edilir.

  2. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik meraklısı ve yönetiminden sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.

  Daha Sonra Oku:

  1. Noni suyu kanseri önlemeye yardımcı olur, karaciğer sağlığını destekler, kalp damar sağlığını korur, kasları gevşetir ve hafıza problemlerinden, gut ve diyabetten rahatlama sağlar

  2. Ceviz tüketimi, LDL (kötü) kolesterolü düşürür, kalp sağlığını iyileştirir. Ayrıca, iltihaplanmanın önlenmesine, metabolizmada iyileşmeye, kilo yönetimine yardımcı olur. [! 23505 => 1140 = 26!

  3. Fesleğen tohumları da kilo vermeye, sindirimi arttırmaya, cilt sağlığını artırmaya, saçı güçlendirmeye, kan şekerini düzenlemeye ve stresi hafifletmeye yardımcı oldukları için süper gıda olarak da adlandırılır.

  4. Durian, bağışıklığı artırma, enerjiyi artırma, sindirimi iyileştirme, kemikleri güçlendirme, uykusuzluğu tedavi etme, erken yaşlanmayı önleme ve kan basıncını düşürme yeteneğine sahip. Daha fazla oku!



  Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c