Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


16 Başlığa Değer Olan Süper Yiyecekler

Alt satırda

 1. Beslenme açısından konuşursak, süper gıda diye bir şey yoktur.

 2. Bu terim, gıda trendlerini etkilemek ve ürün satmak için pazarlama amacıyla yazılmıştır.

 3. Gıda endüstrisi sağlığa olumlu yönde etki etme potansiyeli yüksek besin zengin gıdalar üzerindeki süper gıda etiketini veriyor.

 4. Birçok yiyecek süper olarak tanımlanabilse de, sağlığın ya da hastalıkların önlenmesinin anahtarını tutan tek bir yiyecek olmadığını anlamak önemlidir.

 5. Ama "süper gıda" terimi yakın zamanda herhangi bir yere gitmiyor gibi göründüğü için, bazı sağlıklı seçeneklere yakından bakmak faydalı olabilir.

 6. İşte sayın superfood unvanına layık olabilecek 16 yiyecek.

1. Koyu Yapraklı Yeşiller

 1. Koyu yeşil yapraklı sebzeler (DGLV'ler) folat, çinko, kalsiyum, demir, magnezyum, C vitamini ve lif içeren mükemmel bir besin kaynağıdır.

 2. DGLV’leri bu kadar süper yapan şeyin bir kısmı kalp hastalığı ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalık riskinizi azaltma potansiyelleridir (1, 2).

 3. Ayrıca bazı kanser türlerine karşı koruyabilen, karotenoid olarak bilinen yüksek düzeyde anti-enflamatuar bileşikler içerirler (3). [! 2399 => 1140 = 2!

 4. Bazı DGLV'lerin acı bir tadı var ve herkes onlardan hoşlanmıyor. En sevdiğiniz çorbalara, salatalara, tatlılara, kizartmalara ve körilere ekleyerek yaratıcılık kazanabilirsiniz

2. Meyveler

 1. Meyveler, vitaminlerin, minerallerin, liflerin ve antioksidanların beslenme gücüdür.

 2. Meyvelerin güçlü antioksidan kapasitesi, kalp hastalığı, kanser ve diğer inflamatuar durumlar riskinin azalması ile ilişkilidir (4, 5).

 3. Meyveler, geleneksel tıbbi tedavilerin yanında kullanıldığında sindirim ve bağışıklık ile ilgili çeşitli hastalıkların tedavisinde de etkili olabilir (6). [! 2399 => 1140 = 3!

 4. Kahvaltınızın bir parçası olarak, bir tatlı olarak, bir salatada veya bir meyveli meyvede tadını çıkarsanız da, meyvelerin sağlık yararları mutfak uygulamaları kadar çok yönlü.

3. Yeşil çay

 1. Orijinal olarak Çin'den gelen yeşil çay, çok çeşitli tıbbi özelliklere sahip, hafif bir kafeinli bir içecektir.

 2. Yeşil çay, antioksidanlar ve güçlü antienflamatuar etkileri olan polifenolik bileşikler bakımından zengindir. Yeşil çaydaki en yaygın kullanılan antioksidanlardan biri, kateşin epigallocatechin gallat veya EGCG'dir.

 3. EGCG, yeşil çayın kalp hastalığı, diyabet ve kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklara karşı koruma kabiliyetini veren bir ihtimaldir (7, 8). [! 2399 => 1140 = 4!

4. Yumurtalar

 1. Yumurtalar, kolesterol içeriği yüksek olduğu için beslenme dünyasında tarihsel olarak tartışmalı bir konudur, ancak en sağlıklı gıdalardan biri olmaya devam etmektedir.

 2. Bütün yumurtalar B vitaminleri, kolin, selenyum, A vitamini, demir ve fosfor dahil olmak üzere birçok besin bakımından zengindir.

 3. Ayrıca yüksek kalitede protein yüklüler.

 4. Yumurtalarda görme ve göz sağlığını koruduğu bilinen iki güçlü antioksidan, zeaksantin ve lutein bulunur (10, 11). [! 2399 => 1140 = 5!

 5. Aslında, yumurta yemek bazı insanlarda "iyi" HDL kolesterolü artırabilir, bu da kalp hastalığı riskinde olumlu bir azalmaya yol açabilir. Kesin bir sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır (13).

5. Baklagiller

 1. Baklagiller veya bakliyat, fasulye (soya dahil), mercimek, bezelye, yerfıstığı ve yoncadan yapılan bitkisel gıda sınıfıdır.

 2. Süper besin etiketi alıyorlar çünkü besin yüklü ve çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve yönetilmesinde rol oynuyorlar.

 3. Baklagiller zengin bir B vitamini, çeşitli mineraller, protein ve lif kaynağıdır.

 4. Araştırmalar, geliştirilmiş tip 2 diyabet yönetimi, kan basıncı ve kolesterolü düşürmenin yanı sıra birçok sağlık yararı sunduğunu gösteriyor (14).

 5. Fasulyeleri ve baklagilleri düzenli olarak yemek, dolgunluk duygularını iyileştirme kabiliyetleri nedeniyle sağlıklı kilo korumayı da sağlayabilir (15).

6. Fındık ve Tohumlar

 1. Kuruyemişler ve tohumlar lif, vejetaryen protein ve kalp sağlığına zararlı yağlar bakımından zengindir.

 2. Ayrıca, oksidatif strese karşı koruma sağlayabilen, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip çeşitli bitki bileşikleri de içermektedirler (16). [! 2399 => 1140 = 7!

 3. İlginç bir şekilde, fındıklar ve tohumlar kalorik olarak yoğun olsalar da, bazı fındık türleri dengeli bir diyete dahil edildiklerinde kilo kaybına bağlıdırlar (18, 19, 20).

7. Kefir (ve Yoğurt)

 1. Kefir, genellikle protein, kalsiyum, B vitaminleri, potasyum ve probiyotik içeren sütten yapılmış fermente bir içecektir.

 2. Kefir, yoğurtla aynıdır, ancak yoğurttan daha ince bir kıvamda ve tipik olarak daha fazla probiyotik soy vardır.

 3. Kefir gibi fermente, probiyotik yönünden zengin yiyeceklerin, düşük kolesterol, düşük kan basıncı, gelişmiş sindirim ve anti-enflamatuar etkiler dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları vardır (21, 22, 23).

 4. Kefir geleneksel olarak inek sütünden yapılsa da laktozun bakteriler tarafından fermantasyonundan dolayı laktoz intoleransı olan kişilerce tipik olarak iyi tolere edilir.

 5. Bununla birlikte, hindistan cevizi sütü, pirinç sütü ve hindistan cevizi suyu gibi süt ürünü olmayan içeceklerden de yapılır.

 6. Kefir satın alabilir veya kendiniz yapabilirsiniz. Ticari olarak hazırlanmış bir ürün seçiyorsanız, ilave şeker konusunda dikkatli olun.

8. Sarımsak

 1. Sarımsak, soğan, pırasa ve arpacık ile yakından ilgili bir bitki besindir. Manganez, C vitamini, B6 vitamini, selenyum ve lif için iyi bir kaynak.

 2. Sarımsak, farklı tadı nedeniyle popüler bir mutfak malzemesidir, ancak yüzyıllar boyunca tıbbi yararları için de kullanılmıştır.

 3. Araştırmalar, sarımsakın, kolesterol ve kan basıncını düşürmenin yanı sıra bağışıklık fonksiyonunu desteklemede etkili olabileceğini gösteriyor (24).

 4. Dahası, sarımsaktaki kükürt içeren bileşikler bile bazı kanser türlerinin önlenmesinde rol oynayabilir (25).

9. Zeytin yağı

 1. Zeytinyağı, zeytin ağaçlarının meyvelerinden ve Akdeniz diyetinin temellerinden biri olan doğal bir yağdır.

 2. Sağlığın en büyük iddiaları yüksek seviyede tekli doymamış yağ asitleri (MUFA'lar) ve polifenolik bileşiklerdir.

 3. Diyetinize zeytinyağı eklenmesi, iltihabı ve kalp hastalığı ve diyabet gibi bazı hastalık riskinizi azaltabilir (26, 27, 28). [! 2399 => 1140 = 10!

10. Zencefil

 1. Zencefil, Çin’deki bir çiçekli bitkinin kökünden geliyor. Hem mutfak lezzetini arttırıcı olarak hem de çoklu tıbbi etkilerinde kullanılır.

 2. Zencefil kökü, bu gıdaya bağlı olarak bildirilen sağlık yararlarının çoğundan sorumlu olabilecek gingerol gibi antioksidanlar içerir.

 3. Zencefil bulantıyı yönetmede ve akut ve kronik inflamatuar hastalıklardan kaynaklanan ağrıyı azaltmada etkili olabilir (29, 30, 31).

 4. Kalp hastalığı, demans ve bazı kanserler gibi kronik hastalık riskinizi de azaltabilir (32, 33, 34).

 5. Zencefil taze, bir yağ veya meyve suyu olarak ve kurutulmuş / toz formda mevcuttur. Çorbalara, tava kızartmasına, soslara ve çaylara dahil etmek kolaydır.

11. Zerdeçal (Curcumin)

 1. Zerdeçal, zencefil ile yakından ilgili olan parlak sarı bir baharattır. Aslen Hindistan'dan, yemek pişirmek ve tıbbi yararları için kullanılır.

 2. Kurkumin zerdeçalda aktif bileşiktir. Güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkilere sahiptir ve zerdeçalı çevreleyen çoğu araştırmanın odak noktasıdır.

 3. Yara iyileşmesini ve ağrının azalmasını da sağlayabilir (37, 38).

 4. Curcumin'i tıbbi olarak kullanmanın bir dezavantajı, vücudunuz tarafından kolayca emilmemesi, ancak emilimini yağlar veya karabiber gibi diğer baharatlarla eşleştirerek arttırılmasıdır.

12. Somon

 1. Somon, sağlıklı yağlar, protein, B vitaminleri, potasyum ve selenyum ile dolu oldukça besleyici bir balık.

 2. Enflamasyonu azaltmak gibi çeşitli sağlık yararları için bilinen en iyi omega-3 yağ asit kaynaklarından biridir (39). [! 2399 => 1140 = 13!

 3. Somon ve diğer deniz ürünleri yemenin olası bir sakıncası, ağır metaller ve diğer çevresel kirleticilerle muhtemel kirlenmeleridir.

 4. Balık tüketiminizi haftada iki ya da üç porsiyonla sınırlandırarak olası olumsuz etkilerden kaçınabilirsiniz (41).

13. Avokado

 1. Avokado, mutfak uygulamalarında genellikle bir sebze gibi işlense de oldukça besleyici bir meyvedir.

 2. Zeytinyağına benzer şekilde avokado, tekli doymamış yağlarda (MUFA'lar) yüksektir. Oleik asit, vücuttaki azalmış inflamasyona bağlı avokadodaki en baskın MUFA'dır (43). [! 2399 => 1140 = 14!

14. Tatlı patates

 1. Tatlı patates, potasyum, lif ve A ve C vitaminleri dahil olmak üzere birçok besini içeren kök sebzelidir

 2. Tatlı lezzetlerine rağmen, tatlı patates beklediğiniz kadar kan şekerini artırmıyor. İlginç bir şekilde, tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri kontrolünü gerçekten iyileştirebilirler (48). [! 2399 => 1130 = 16!

 1. En yaygın yenilebilir mantar çeşitlerinin bazıları düğme, portobello, shiitake, crimini ve istiridye mantarlarıdır.

 2. Besin içeriği türe bağlı olarak değişmekle birlikte, mantarlar diğer birçok gıdada bulunmayan A vitamini, potasyum, lif ve birçok antioksidan içerir (49).

 3. Eşsiz antioksidan içeriği nedeniyle, mantarlar iltihaplanmayı azaltmada ve bazı kanser türlerini önlemede de rol oynayabilir (49, 50, 51).

 4. Mantarların bir başka süper özelliği, tarımsal atık ürünlerin onları yetiştirmek için kullanılması. Bu mantarları sağlıklı bir gıda sisteminin sürdürülebilir bir bileşeni yapar (50).

16. Deniz yosunu

 1. Yosun, besin açısından zengin deniz sebzelerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. En sık Asya mutfağında tüketilir ancak besin değeri nedeniyle dünyanın diğer bölgelerinde popülerlik kazanmaktadır.

 2. Deniz yosunu K vitamini, folat, iyot ve lif de dahil olmak üzere birçok besin maddesi içerir.

 3. Bu okyanus sebzeleri, tipik olarak kara sebzelerinde bulunmayan - antioksidan etkileri olan eşsiz bir biyoaktif bileşik kaynağıdır.

 4. Bu bileşiklerin bazıları kanser, kalp hastalığı, obezite ve diyabet riskinizi de azaltabilir (52). [! 2399 => 1130 = 18!

 1. Yiyecek ve beslenme yoluyla optimal sağlığı sağlamak, en yeni yiyecek trendlerinden bir veya ikisine odaklanmaktan daha fazlasıdır.

 2. Bunun yerine iyi sağlık her gün çeşitli besleyici yiyecekler yiyerek desteklenir.

 3. Bu listedeki yiyeceklerin bir kısmını veya tamamını dengeli bir diyetin parçası olarak dahil etmek genel sağlığınıza fayda sağlayabilir ve bazı kronik hastalıkları önleyebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407