Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


15 Kabartma Gazının Şaşırtıcı Faydaları

15 Kabartma Gazının Şaşırtıcı Faydaları

 1. Vücudu ve ayakları enfeksiyonlardan koruyabilen antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Kabartma tozu kullanımı sadece sağlıkla sınırlı değildir, aynı zamanda yemek pişirme ve temizlikte de kullanılır.

 2. Sodyum bikarbonat veya sodyum hidrojen karbonat olarak da bilinen kabartma tozu yaygın olarak kullanılır ve hemen hemen her evde bulunur. Kokusuz, tadı tuzlu ve beyaz bir toz olarak mevcut. Mutfakta ve ilaçlarda çeşitli kullanımları vardır.

Kabartma Gazının Besin Değeri

 1. USDA uyarınca, kabartma tozu su ve sodyum içerir. Kalorisi, yağı ve karbonhidratı yoktur.

Kabartma Gazının Sağlık Faydaları

 1. İçeren: eval (ez_write_tag ([![![!728,90

Asitliği azaltır

 1. Kabartma tozu, asitsiz özelliklere sahiptir ve hazımsızlık, şiddetli asitlik ve mide ekşimesi rahatlatmak için yararlıdır. Peptik ülser hastalığının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Alkali özellikleri nedeniyle, idrar ve kandaki asitliği azaltmak için de önerilir.

Metabolik Asidozu En Aza İndirir

 1. Sodyum bikarbonat, diyabet, kardiyovasküler bozukluklar vb. Gibi çeşitli sağlık bozukluklarında metabolik asidoz riskini en aza indirmede faydalıdır. Ayrıca renal tübüler asidoz durumunda da rahatlama sağlar.

İshali azaltır

 1. İshal durumunda sodyum bikarbonattan oluşan beslenme, burada vücuttan önemli bir bikarbonat kaybı yaşandığını gösterir.

Zehirlenmelerden Rölyef Verir

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Kaşıntı önleyici özellikler

 1. Sodyum bikarbonat, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olan kaşıntı ya da kaşıntı önleyici özelliklere sahip. Kabartma tozu ile yapılan bir çözelti veya macun cilde uygulanabilir.

Şişlikleri azaltır

 1. Arılar ve yaban arısı sokmaları genellikle ağrılıdır ve etkilenen kısımlardaki şişlikler ile otomatik olarak izlenir. Ağrıyı gidermek ve böcek sokmalarının neden olduğu şişliği azaltmak için kabartma tozu ve sudan oluşan bir çözelti kullanın. Solüsyon suya kıyasla daha yüksek oranda kabartma tozu, tercihen 3: 1 içermelidir

Sprint Performansını Artırıyor

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

Soğuk Gribini Giderir

 1. Soğuk algınlığı ve grip, dünyadaki tüm yaş gruplarında çok yaygındır. Sağlıklı bir diyet ve iyi bir sağlık bakımı, insan vücudunu bu hastalıklardan korur ve önler. Kabartma tozu, soğuk algınlığı ve gripten rahatlama sağlamada faydalıdır. Ilık su, tuz ve kabartma tozu karıştırılarak yapılan bir çözelti ile yapılan bir burun yıkama, sümüğün burun içinden temizlenmesini sağlar. Bu, günde iki ila üç defa tekrarlanabilir.

Plakları Kaldırır

 1. Kabartma tozu kullanımı sadece cilt ve enfeksiyonlarla sınırlı değildir, dişler için de faydalıdır. Bir çalışma, kabartma tozu diş macunları kullanımının (dişleri temizleme ve cilalama maddeleri) dişlerden plak çıkarılmasında çok etkili olduğunu göstermektedir. [! 1590 => 1130 = 13!

 1. Streptococcus mutans gibi bakteriler diş çürüğü ve zayıf diş sağlığı ile ilişkilidir. Sodyum bikarbonat bazlı oral ürünlerin kullanılması, bu bakteri seviyesinin azaltılmasında yardımcı olabilir ve dişleri çürümeye karşı koruyabilir.

Antibakteriyel Aktivite

 1. Streptococcus mutans gibi bakteriler diş çürümesi ve zayıf diş sağlığı ile ilişkilidir. Sodyum bikarbonat bazlı oral ürünlerin kullanılması, bu bakteri seviyesinin azaltılmasında yardımcı olabilir ve dişleri çürümeye karşı koruyabilir.

Sodyumda Zengin

 1. Sodyum, sağlık için gerekli temel minerallerden biridir. Sodyum bikarbonat iyi bir sodyum kaynağıdır ve bu nedenle kan basıncı yönetiminde ve kasların ve sinirlerin düzgün çalışmasında yardımcı olabilir

Böbrek Taşlarını Azaltır

 1. Kabartma gazının sağlığa faydaları böbrek taşlarından rahatlama sağlamaktır. Böbrek taşları insanlar arasında yaygındır ve ailelerde akabilir. Kalsiyum taşları, sistin taşları, ürik asit taşları vb. Gibi farklı taş türleri vardır. Genellikle daha küçük taşlar geçer, ancak bazen taşlar büyükse şiddetli ağrıya neden olabilirler. Sodyum bikarbonat, taş oluşumunu azaltmada ve böbrek taşlarına neden olan materyalin uzaklaştırılmasında yardımcı olur.

Taze Nefes Korur

 1. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Mesane Enfeksiyonlarını Azaltır

 1. Kabartma tozu ayrıca mesane enfeksiyonu riskini azaltmada yardımcı olabilir. Mesane enfeksiyonu vakaları yaygındır ve mesanede iyi üreyen bakterilerden kaynaklanır. Bunun nedeni, bu mikroorganizmaların dökümü ve asidik ortamlarda gelişmesidir. Bu tür bir enfeksiyonu önleyin veya kabartma tozu ve bir bardak sudan oluşan bir çözelti alarak saldıracağı gibi tedavi edin.

Ayak Bakımı

 1. Esansiyel yağlarla birlikte kabartma tozu kullanımı ayakların mikrobik enfeksiyonlardan ve kötü kokulardan korunmasına yardımcı olabilir. Bir araştırma çalışması, kabartma tozu, ara kök ve uçucu yağ içeren aromatik toz yağ bileşiğinin ayaklarda mantar, mantar ve bakteri üremesini engellediğini göstermektedir.

Kabartma tozu evde nasıl saklanır?

 1. Genel olarak, saf kabartma tozu uzun bir raf ömrüne sahiptir. Bu, büyük miktarlarda satın alınabildiği için avantajlıdır. Bu nedenle, pişirildikten sonra kalan kısmın durumu hakkında endişelenmenize gerek yoktur. Mercimek, baklagiller gibi yiyecekleri pişirirken kabartma tozu eklemek pişirmeyi hızlandırır. Soğan için kabartma tozu eklemek, daha hızlı kahverengileşmesine yardımcı olur.

 2. Kazalar ve yaralanmalar evde yaygındır ve bu nedenle ilk yardım olarak kullanılan bir sodyum bikarbonat kabının stoklanmasını tavsiye eder.

Kabartma tozu kullanımı

 1. Çeşitli sağlık yararlarının yanı sıra, kabartma tozu başka kullanım alanlarına da sahiptir. Kötü kokuyu emdiği için buzdolabında ve dolaplarda tutulabilir. Ayrıca ayakkabı kutularında temizleyici olarak saklanabilir. Soda poşetleri de ayakkabıda tutulabilir.

 2. Karıştırıcıları, tavaları temizlemek ve yanmış yiyecekleri bir tavadan çıkarmak için kabartma tozu kullanılabilir. Kapları, tavaları vb. Kabartma tozu çözeltisine batırın ve ardından temizleyin. Balık kokusu, kabartma tozu ile karıştırılmış suya batırılarak tabaklardan ve tavalardan da çıkarılabilir. Emaye ve çin pişirme kabını temizler ve ayrıca kahve lekelerini temizler.

 3. Dikkatli bir kelime

 4. Süt-alkali sendromu: Aşırı sodyum bikarbonat tüketimi, süt-alkali sendromu gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 5. Meenakshi Nagdeve, Kurucu Ortak, Organik Gerçekler, sağlık ve zindelik tutkunu ve onu yönetmekten sorumlu. Cornell Üniversitesi, ABD'de Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Cornell Sertifika Programını tamamladı. IIM Bangalore'dan İşletme Yüksek Lisans Diplomasına ve IIT Bombay'dan Metalurji Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Lisans derecesine sahiptir. Bundan önce birkaç yıl BT ve Finans hizmetlerinde çalıştı. Naturopatinin ateşli bir takipçisi, o gıdalarla şifa olduğuna inanıyor. Boş zamanlarında seyahat etmeyi ve farklı çay türlerini tatmayı seviyor.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407