Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Zerdeçal hakkında bilmeniz gereken her şey

Zerdeçal hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Raflarda ve baharat dolaplarında zerdeçal, bitkinin toprak köklerinden yapılır. İşlenmiş zerdeçalın parlak sarı rengi, birçok kültüre boya olarak kullanması için ilham verdi. Öğütülmüş zerdeçal, köri tozunda da önemli bir bileşendir.

 2. Kapsüller, çaylar, tozlar ve ekstreler, piyasada satılan zerdeçal ürünlerden bazılarıdır.

 3. Kurkumin zerdeçalda aktif maddedir ve güçlü biyolojik özelliklere sahiptir. Geleneksel bir Hint tedavi sistemi olan Ayurveda tıbbı, çeşitli sağlık koşulları için zerdeçal önermektedir. Bunlar arasında kronik ağrı ve iltihap vardır. Batı tıbbı zerdeçal ağrı kesici ve iyileştirici bir ajan olarak çalışmaya başladı.

 4. Bu makale, zerdeçalın besleyici içeriğini, sağlığa nasıl fayda sağlayabileceğini ve bazı olumsuz yan etkilerini araştırıyor.

Zerdeçal beslenmesi

 1. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, zerdeçal tozunun bir çorba kaşığı (yemek kaşığı) içerdiği:

 2. Aynı 1 yemek kaşığı sunumu da:

Olumlu yan etkiler

 1. Zerdeçal, tüketilmesi besleyici olan lezzetli bir baharat olmasına rağmen, geleneksel olarak Ayurveda ve Çin tıbbında, enflamatuar koşulları, cilt hastalıklarını, yaraları, sindirim hastalıklarını ve karaciğer koşullarını tedavi etmek için de kullanılır.

Antiinflamatuar özellikler

 1. Artrit Vakfı, zerdeçalın iltihaplanmayı azalttığı çeşitli çalışmaları aktarır.

 2. Bu anti-enflamatuar yetenek, artrit hastalarının eklemlerinde hissettiği ağırlaşmayı azaltabilir.

 3. Temel, iltihabı hafifletmek için 400-600 miligram (mg) zerdeçal kapsülünün günde üç kez alınmasını önerir.

Ağrı kesici

 1. Zerdeçal, ağrı kesici olarak düşünülür. Baharat, artrit ağrısını hafifletmek için de bilinmektedir.

 2. Çalışmalar ağrının giderilmesi için zerdeçallığı destekliyor gibi görünüyor, bir çalışmada dizlerinde artrit olan kişilerde ibuprofen (Advil) kadar iyi çalıştığını belirten bir çalışma var.

 3. Dozlama önerileri değişkenlik gösterse de, çalışmaya katılanlar her gün 800 mg zerdeçal kapsül şeklinde aldı.

Karaciğer fonksiyonunu iyileştirme

 1. Zerdeçal, antioksidan yetenekleri nedeniyle son zamanlarda dikkat çekiyor.

 2. Zerdeçalın antioksidan etkisi, karaciğerinizin toksinler tarafından zarar görmesini engelleyebilecek kadar güçlü görünüyor. Bu, diyabet için güçlü ilaçlar kullanan veya uzun süreli kullanımda karaciğerlerine zarar verebilecek diğer sağlık koşulları için iyi bir haber olabilir.

Muhtemelen kanser riskini azaltır

 1. Kurkumin kanser tedavisi olarak vaat ediyor. Araştırmalar, pankreas kanseri, prostat kanseri ve multipl miyeloma karşı koruyucu etkileri olduğunu gösteriyor.

Sindirim

 1. Zerdeçal, köri tozu içindeki varlığını açıklayan yemeğe lezzet katıyor. Bununla birlikte, zerdeçal, o yemeğin sindirilmesinde de önemli bir rol oynayabilir.

 2. Baharat, antioksidan ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle sağlıklı sindirime katkıda bulunabilir.

 3. Zerdeçal, Ayurveda tıbbında sindirim şifa ajanı olarak kullanılır. Batı tıbbı şimdi zerdeçallığın iki sindirim verimi ölçüsü olan bağırsak iltihabı ve bağırsak geçirgenliğine nasıl yardımcı olabileceğini incelemeye başlamıştır.

 4. Baharat, irritabl barsak sendromunun (IBS) tedavisi için bile araştırılıyor.

Diyete zerdeçal dahil

 1. Zerdeçal, yemeklere çeşitli şekillerde eklenebilen çok yönlü bir baharattır:

 2. Alternatif olarak, kayıtlı diyetisyenler tarafından geliştirilen bu sağlıklı ve lezzetli tarifleri deneyin:

 3. Zerdeçal ayrıca toz içeren kapsüllerde, sıvılarda, özütlerde ve tentürlerde ek olarak kullanılabilir. Ananaslardan elde edilen bir protein özütü olan Bromelain, zerdeçalın emilimini ve etkilerini arttırır, bu yüzden bu ürünlerde zerdeçal ile birlikte kullanılır. [! 5384 => 1140 = 9!

 4. Kullanmanız için güvenli olduklarından emin olmak için herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Zerdeçalın yan etkileri

 1. Zerdeçal potansiyel sağlık yararları sağlarken, fazla miktarda tüketmeden önce göz önünde bulundurulması gereken riskler yaratır.

Mideyi kızdırmak

 1. Zerdeçalda sindirim sağlığını destekleyen aynı ajanlar büyük miktarlarda alındığında tahriş edebilir. Zerdeçalın kanser tedavisi için kullanılmasına yönelik araştırmalara katılanların bazıları sindirimi çok olumsuz etkilendiği için bırakıldılar.

 2. Zerdeçal mideyi daha fazla mide asidi üretmesi için uyarır. Bu, bazı kişilerin sindirimine yardımcı olurken, diğerlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

 3. Zerdeçalda sindirim sağlığını destekleyen aynı ajanlar büyük miktarlarda alındığında tahriş edebilir. Zerdeçalın kanser tedavisi için kullanılmasına yönelik araştırmalara katılanların bazıları sindirimi çok olumsuz etkilendiği için bırakıldılar.

 4. Zerdeçal mideyi daha fazla mide asidi üretmesi için uyarır. Bu, bazı kişilerin sindirimine yardımcı olurken, diğerlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Kan inceltici özellikler

 1. Zerdeçalın arındırıcı özellikleri de daha kolay kanamayı kolaylaştırabilir. Bunun sebebi açık değil. Düşük kolesterol ve düşük kan basıncı gibi önerilen diğer yararlar da, kanınızdaki zerdeçal işlevleriyle bir ilgisi olabilir.

 2. Varfarin (Coumadin) gibi kan inceltici ilaçlar alan kişiler, büyük dozlarda zerdeçal tüketmekten kaçınmalıdır.

 3. Zerdeçalın arındırıcı özellikleri de daha kolay kanamayı kolaylaştırabilir. Bunun sebebi açık değil. Düşük kolesterol ve düşük kan basıncı gibi önerilen diğer yararlar da, kanınızdaki zerdeçal işlevleriyle bir ilgisi olabilir.

 4. Varfarin (Coumadin) gibi kan inceltici ilaçlar alan kişiler, büyük dozlarda zerdeçal tüketmekten kaçınmalıdır.

Kasılmaları uyarıcı

 1. Köri soslu yemek yemenin emeği uyabileceğini duymuş olabilirsiniz. Bu iddiayı desteklemek için çok az klinik veri bulunmasına rağmen, yapılan çalışmalar zerdeçalın PMS semptomlarını kolaylaştırabileceğini göstermektedir. [! 5384 => 1140 = 13!

Paket servis

 1. Yu, Y., Wu, S., Wang, R., Xie, X, Yu, X., Pan, J., ... Zheng, L. (2015, Şubat). Kurkuminin irritabl barsak sendromunun sıçan modelinde beyin-bağırsak ekseni üzerine etkisi: 5-HT'ye bağımlı sinyalin katılımı. Metabolizma Beyin Bozuklukları, 30 (1), 47-55. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24807589

 2. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 3. Diyetinize zerdeçal dahil etmenin sağlığa yararları olduğu görülüyor. Altın baharat bağışıklık sağlığını destekler, ağrıyı hafifletir ve diğer şeylerin yanı sıra sindirime yardımcı olabilir. Ancak bazı yan etkilerinden dolayı, zerdeçal bazı insanlar için almaya değer olmayabilir.

 4. Zerdeçalın denemeniz gereken bir şey olup olmadığına karar verirken dikkatli olunması önemlidir. Herhangi bir alternatif terapide olduğu gibi, sahip olduğunuz tüm sağlık durumlarını tedavi etmek için zerdeçal kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

 5. Zerdeçal veya kurkumin takviyesi almak istiyorsanız, binlerce harika müşteri yorumuyla çevrimiçi mükemmel bir seçim var.

 6. Adam Felman tarafından en son 24 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son En son haberleri almak için bültenimize kaydolun. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Temel rapor: 02043, Baharat, zerdeçal, öğütülmüş. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/02043?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = zerdeçal ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 8. Davis, D. (n.d.). Mango zerdeçal güler yüzlü. Http://www.dietitiandebbie.com/mango-turmeric-smoothie/

 9. Altın çorba nohut kruton. (2014, 10 Ocak). Http://www.mynewroots.org/site/2014/01/gold-rush-soup-chickpea-croutons/

 10. Gupta, S.C., Patchva, S., Koh, W., Aggarwhal, B.B. (2013, 1 Mart). Altın baharatın bir bileşeni olan circumin'in keşfi ve mucizevi biyolojik aktiviteleri. Klinik ve Deneysel Farmakoloji ve Fizyoloji, 39 (3), 283-299. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3288651/

 11. Heck, A.M., DeWitt, B.A., Lukes, A.L. (2000, Temmuz). Alternatif tedaviler ve warfarin arasındaki potansiyel etkileşimler. Amerikan Sağlık Sistemi Eczacılığı Dergisi, 57 (13), 1227-1227. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10902065

 12. Khayat, S., Fanaei, H., Kheirkhah, M., Moghadam, ZB, Kasaeian, A., Javadimehr, M. (2015, Haziran) Curcumin premenstrüel sendrom semptomlarının şiddetini hafifletir : Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. Tıpta Tamamlayıcı Tedaviler, 23 (3), 318-324. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26051565

 13. Koff, A. (2015, 8 Aralık). Kimyon limon zerdeçal salata sosu. Https://blog.gaiaherbs.com/2015/12/08/cumin-lime-turmeric-vinaigrette/

 14. Kuptniratsaikul, V., Thanakhumtorn, S., Chinswangwatanakul, P., Wattanamongkonsil, L., Thamlikitkul, V. (2009, Ağustos). Diz osteoartriti olan hastalarda Curcuma yerli özütlerinin etkinliği ve güvenliği. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi, 15 (8), 891-897. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678780

 15. Lauche, R., Kumar, S., Hallmann, J., Ludke, R., Rampp, T., Dobos, G., Langhorst, J. (2016, Haziran). İshal baskın irritabl bağırsak sendromunda Ayurveda bitkilerinin etkinliği ve güvenliği: Randomize kontrollü çapraz geçiş deneyi. Tıpta Tamamlayıcı Tedaviler, 26, 171-177. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27261998

 16. Mason kavanoza mercimek salatası. (2015, 27 Ağustos). Http://orlandodietitian.com/2015/08/mason-jar-salad/

 17. Baharatlar, zerdeçal, yer - beslenme gerçekleri kalorileri. (N.d.). Http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/212/2

 18. Zerdeçal. (N.d.). Http://www.arthritis.org/living-with-arthritis/treatments/natural/supplements-herbs/guide/turmeric.php

 19. Zerdeçal sütü. (2013, 24 Mayıs). Https://nutritionstripped.com/turmeric-milk/

 20. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 21. Yu, Y., Wu, S., Wang, R., Xie, X, Yu, X., Pan, J., ... Zheng, L. (2015, Şubat). Kurkuminin irritabl barsak sendromunun sıçan modelinde beyin-bağırsak ekseni üzerine etkisi: 5-HT'ye bağımlı sinyalin katılımı. Metabolizma Beyin Bozuklukları, 30 (1), 47-55. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24807589

 22. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 23. Diyetinize zerdeçal dahil etmenin sağlığa yararları olduğu görülüyor. Altın baharat bağışıklık sağlığını destekler, ağrıyı hafifletir ve diğer şeylerin yanı sıra sindirime yardımcı olabilir. Ancak bazı yan etkilerinden dolayı, zerdeçal bazı insanlar için almaya değer olmayabilir.

 24. Zerdeçalın denemeniz gereken bir şey olup olmadığına karar verirken dikkatli olunması önemlidir. Herhangi bir alternatif terapide olduğu gibi, sahip olduğunuz tüm sağlık durumlarını tedavi etmek için zerdeçal kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

 25. Zerdeçal veya kurkumin takviyesi almak istiyorsanız, binlerce harika müşteri yorumuyla çevrimiçi mükemmel bir seçim var.

 26. Adam Felman tarafından en son 24 Mayıs 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya En son En son haberleri almak için bültenimize kaydolun. / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 27. Temel rapor: 02043, Baharat, zerdeçal, öğütülmüş. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/02043?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = zerdeçal ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 28. Davis, D. (n.d.). Mango zerdeçal güler yüzlü. Http://www.dietitiandebbie.com/mango-turmeric-smoothie/

 29. Altın çorba nohut kruton. (2014, 10 Ocak). Http://www.mynewroots.org/site/2014/01/gold-rush-soup-chickpea-croutons/

 30. Gupta, S.C., Patchva, S., Koh, W., Aggarwhal, B.B. (2013, 1 Mart). Altın baharatın bir bileşeni olan circumin'in keşfi ve mucizevi biyolojik aktiviteleri. Klinik ve Deneysel Farmakoloji ve Fizyoloji, 39 (3), 283-299. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3288651/

 31. Heck, A.M., DeWitt, B.A., Lukes, A.L. (2000, Temmuz). Alternatif tedaviler ve warfarin arasındaki potansiyel etkileşimler. Amerikan Sağlık Sistemi Eczacılığı Dergisi, 57 (13), 1227-1227. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10902065

 32. Khayat, S., Fanaei, H., Kheirkhah, M., Moghadam, ZB, Kasaeian, A., Javadimehr, M. (2015, Haziran) Curcumin premenstrüel sendrom semptomlarının şiddetini hafifletir : Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. Tıpta Tamamlayıcı Tedaviler, 23 (3), 318-324. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26051565

 33. Koff, A. (2015, 8 Aralık). Kimyon limon zerdeçal salata sosu. Https://blog.gaiaherbs.com/2015/12/08/cumin-lime-turmeric-vinaigrette/

 34. Kuptniratsaikul, V., Thanakhumtorn, S., Chinswangwatanakul, P., Wattanamongkonsil, L., Thamlikitkul, V. (2009, Ağustos). Diz osteoartriti olan hastalarda Curcuma yerli özütlerinin etkinliği ve güvenliği. Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi, 15 (8), 891-897. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19678780

 35. Lauche, R., Kumar, S., Hallmann, J., Ludke, R., Rampp, T., Dobos, G., Langhorst, J. (2016, Haziran). İshal baskın irritabl bağırsak sendromunda Ayurveda bitkilerinin etkinliği ve güvenliği: Randomize kontrollü çapraz geçiş deneyi. Tıpta Tamamlayıcı Tedaviler, 26, 171-177. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27261998

 36. Mason kavanoza mercimek salatası. (2015, 27 Ağustos). Http://orlandodietitian.com/2015/08/mason-jar-salad/

 37. Baharatlar, zerdeçal, yer - beslenme gerçekleri kalorileri. (N.d.). Http://nutritiondata.self.com/facts/spices-and-herbs/212/2

 38. Zerdeçal. (N.d.). Http://www.arthritis.org/living-with-arthritis/treatments/natural/supplements-herbs/guide/turmeric.php

 39. Zerdeçal sütü. (2013, 24 Mayıs). Https://nutritionstripped.com/turmeric-milk/

 40. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407