Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yunan yoğurtu sizin için iyi mi?

Yunan yoğurtu sizin için iyi mi?

 1. Yoğurt yapmak, sütü faydalı bakterilerin canlı kültürleriyle fermente etmeyi içerir.

 2. Süzme Yunan yoğurtu şekerde normal yoğurttan daha düşüktür. Peynir altı suyunun çıkarılması, tart tadıyla daha kalın, kremalı bir yoğurt oluşturur.

 3. Bazı üreticiler normal yoğurtlara koyulaştırıcı maddeler ekler ve bunu Yunan yoğurtuyla aynı sağlık yararlarını paylaşamayan "Yunan usulü" yoğurt olarak pazarlar.

 4. Ayrıca, az yağlı veya az yağlı yoğurt, geleneksel Yunan yoğurtuyla aynı sağlık yararlarını paylaşmayabilir.

 5. Bu makalede, Yunan yoğurtunun sekiz olası sağlık yararının yanı sıra dengeli bir diyete nasıl dahil edileceğini de öğrenin.

Yunan yoğurtunun 8 sağlık yararı

 1. Yunan yoğurdu yemek, içerdiği besinler sayesinde sağlığa faydalı olabilir: [! 2602 => 1140 = 2!

1. Kemik sağlığının iyileştirilmesi

 1. Yunan yoğurt yemek, kalsiyum ve protein bakımından zengin olduğu için kemik sağlığını iyileştirebilir.

 2. Kalsiyum kemik sağlığını arttırır ve dejeneratif kemik hastalığı olan osteoporoz riskini azaltabilir. Yeterince protein tüketmek de kemik sağlığı için hayati öneme sahiptir.

2.. İştah ve açlığın azaltılması

 1. Yunanlı yoğurt protein bakımından zengindir, bu yüzden insanların daha uzun süre daha dolgun hissetmelerine yardımcı olabilir. Araştırmalar insanların protein bakımından yüksek bir yemekten sonra gün boyunca daha az yiyebileceklerini gösteriyor.

 2. Başka bir çalışma, artan diyet proteinlerinin insanları genel olarak daha az kalori tüketmesine neden olarak daha fazla kilo kaybına neden olduğunu göstermiştir.

3. Metabolizma artırılması

 1. Araştırmalar yüksek proteinli bir diyet yemenin bir insanın günlük yaktığı kalori miktarını artırabileceğini göstermektedir. Her öğünde biraz protein eklemek en iyisidir.

 2. Protein içeriğine rağmen, yalnız Yunan yoğurtunu yemek bir insanın daha fazla kalori yakması için pek mümkün değildir.

 3. Ancak yeterli miktarda protein, lifli karbonhidrat ve sağlıklı yağ içeren dengeli bir diyetin bir parçası olarak Yunan yoğurt yemek, kilo kaybına yardımcı olabilir ve metabolizmayı artırabilir.

4. Bağırsak sağlığının iyileştirilmesi

 1. Yunan yoğurtunda probiyotikler var. Bunlar, bağırsakta sağlıklı bir bakteri dengesini geri getirebilecek iyi bakterilerdir.

 2. Ancak son araştırmalar bu faydalarla ilgili sorular ortaya koyuyor. Probiyotiklere herkesin aynı şekilde yanıt vermemesi mümkündür.

 3. Bir 2018 çalışması, bazılarının bağırsaklarının probiyotiklerin yararlarına dirençli olduğunu, diğerlerinin daha alıcı olduğunu göstermektedir.

 1. Araştırmalar, probiyotik yoğurt tüketmenin bir kişinin akıl sağlığı için faydalı olduğunu göstermektedir.

 2. Bir 2016 araştırması, günde 100 gram probiyotik yoğurt yiyen veya günlük bir probiyotik kapsül alan işçilerin, yapmayanlardan daha az stres, depresyon ve endişe yaşadıklarını buldu.

 3. Bu etki, bağırsak ve beyin arasındaki ilişkiden ve bağırsakların serotonin ve dopamin gibi nörotransmiter yapma yeteneğinden kaynaklanmaktadır.

6. Kas kütlesi inşa

 1. Yunan yoğurt gibi protein bakımından zengin yiyecekler kas kütlesinin oluşmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, yüksek proteinli bir diyetin direnç eğitimi alan insanlarda kas kütlesini artırabileceğini göstermektedir.

7. Kan basıncını düşürücü

 1. Yunan yoğurtu tansiyonu düşürebilecek bir probiyotik fermente süt türüdür.

 2. 700'den fazla katılımcıyı içeren 14 çalışmanın 2013 yılı meta-analizi, probiyotikli fermente sütün kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu buldu.

 3. Bununla birlikte, araştırma kesin değildir. 2015'te 156 kilolu katılımcının yer aldığı bir başka çalışma, probiyotik yoğurt yemenin kan basıncını ve diğer kardiyovasküler riskleri etkilemediğini buldu.

8. Tip 2 diyabet riskini azaltmak

 1. Yunan yoğurtu, vücudun kan şekerini nasıl işlemesini etkileyen bir durum olan tip 2 diyabet riskini azaltabilir.

 2. Araştırmacılar 2014 çalışmasına göre, diğer süt ürünlerinde olmasa da, daha fazla yoğurt tüketmeyi, tip 2 diyabet riskinde azalma ile ilişkilendirdi.

Yunan yoğurdu nasıl yenilir

 1. Yunan yoğurtunun tadını çıkarmanın birçok yolu var:

Özet

 1. Mohammadi, AA, Jazayeri, S., Khosravi-Darani, K., Solati, Z., Mohammadpour, N., Asemi, Z., ... Eghtesadi, S. (2016) , Kasım). Probiyotiklerin ruh sağlığı ve hipotalamik-hipofiz-adrenal eksen üzerine etkileri: Petrokimya çalışanlarında randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma [!Özet

 2. Sunyecz, J.A. (2008, Ağustos). Osteoporoz tedavisinde kalsiyum ve D vitamini kullanımı. Terapötikler ve Klinik Risk Yönetimi, 4 (4), 827-836. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621390/

 3. Veldhorst, M.A., Westerterp-Plantenga, M.S., Westerterp, K.R. (2009, Eylül). Glukoneogenez ve yüksek proteinli, karbonhidrat içermeyen bir diyet sonrası enerji harcaması [!Özet

 4. Weigle, D.S, Breen, P. A., Mattys, C.C., Callaha, H.S., Meeuws, K.E., Burden, V.R., Purnell, J. Q. (2005, Temmuz). Yüksek proteinli bir diyet, diurnal plazma leptin ve ghrelin konsantrasyonlarındaki telafi edici değişikliklere rağmen iştahta, ad libitum kalorik alımında ve vücut ağırlığında sürekli azalmalara neden olur [!Özet

 5. Zmora, N., Zilberman-Schapira, G., Süveyş, J., Mor, U., Dori-Bachash, M., Bashiardes, S., ... Elinav, E (2018, 6 Eylül). Ampirik probiyotiklere karşı kişiselleştirilmiş bağırsak mukozal kolonizasyon direnci, benzersiz konakçı ve mikrobiyom özellikleri ile ilişkilidir. Celi, 174 (6), 1388-1405. Https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(18)31102-4?

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 8. Geleneksel şekilde yapılan süzülmüş Yunan yoğurt, bir kişinin sağlığı için faydalı olabilir.

 9. Yunan yoğurdunun potansiyel sağlık yararlarının çoğu, yüksek protein içeriğiyle ilgilidir. Protein yönünden zengin bir diyet açlığın azaltılmasına, metabolizmanın arttırılmasına ve kas oluşturulmasına yardımcı olabilir.

 10. Yunan yoğurtu kemik sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca, bağırsakta sağlıklı bir bakteri dengesini destekleyen probiyotikler içerir.

 11. Yunan yoğurdu yemek, düşük tansiyon ve daha düşük tip 2 diyabet riski ile ilişkili olabilir.

 12. İnsanlar sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olarak Yunan yoğurtunun tadını çıkarabilirler.

 13. En son 25 Eylül 2018 Sal tarafından yazılan makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 14. Bosse, J.D., Dixon, B.M. (2012, 8 Eylül). Direnç eğitimini maksimize etmek için diyet proteini: Protein yayılım ve değişim teorilerinin gözden geçirilmesi ve incelenmesi. Uluslararası Spor Beslenme Derneği Dergisi, 9 (42). Https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-9-42

 15. Chung, H.R. (2014, 31 Mart). İyot ve tiroid fonksiyonu. Pediatrik Endokrinoloji ve Metabolizma Annals, 19 (1), 8-12. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049553/

 16. Dong, J. Y., Szeto, I. M., Makinen, K., Gao, S., Wang, J., Qin, L. Q., Zhao, Y. (2013, Ekim). Probiyotik fermente sütün kan basıncına etkisi: Randomize kontrollü çalışmaların meta-analizi [!Özet

 17. Halton, T.L., Hu, F.B. (2004, Ekim). Yüksek proteinli diyetlerin termogenez, doygunluk ve kilo kaybı üzerine etkileri: Eleştirel bir derleme [!Özet

 18. Hemarajata, P., Versalovic, J. (2013, Ocak). Probiyotiklerin bağırsak mikrobiyotası üzerine etkileri: Bağırsak immünomodülasyonu ve nöromodülasyon mekanizması. Gastroenterolojide Terapötik Gelişmeler, 6 (1), 39-51. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3539293

 19. Ivey, K.L., Hodgson, J.M., Kerr, D.A., Thompson, P.L., Stojceski, B., Prens, R.L. (2015, Ocak). Yoğurt ve probiyotiklerinin kan basıncı ve serum lipid profili üzerine etkisi; Randomize kontrollü bir çalışma. Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar, 25 (1), 46-51. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25171898

 20. Kerstetter, J.E., Kenny, A.M., Insogna, K.L. (2015, 25 Kasım). Diyet proteini ve iskelet sağlığı: Yeni insan araştırmalarına genel bakış. Lipidolojide Güncel Görüş, 22 (1), 16-20. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4659357/

 21. Leidy, HJ, Clifton, PM, Astrup, A., Wycherley, TP, Westerterp-Plantenga, MS, Luscombe-Marsh, ND, ... Mat, RD (2015, 1 Haziran ). Protein kilo kaybı ve bakımdaki rolü. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 101 (6), 1320S-1329S. Https://academic.oup.com/ajcn/article/101/6/1320S/4564492

 22. Mittal, R., Debs, LH, Patel, AP, Nguyen, D., Patel, K., O'Connor, G., ... Liu, XZ (2017, Eylül ). Nörotransmiterler: Bağırsak beyin eksenini düzenleyen kritik modülatörler [!Özet

 23. Moore, J.B.B., Horti, A., Fielding, B.A. (2018, 18 Eylül). Yoğurtların besin içeriğinin değerlendirilmesi: Büyük İngiltere süpermarketlerindeki yoğurt ürünlerinin kapsamlı bir araştırması. BMJ Açık, 8 (8). Https://bmjopen.bmj.com/content/8/8/e021387Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407