Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yulaf Sütü: Bu modaya uygun süt içermeyen süt sağlıklı mı?

Önlemler

 1. Badem sütünden veya pirinç sütünden duymuş olabilirsin ama yulaf sütü duydun mu? Bu süt alternatifi, lezzetli lezzeti ve etkileyici besin profili nedeniyle günümüzde süpermarket raflarında giderek daha yaygın hale geliyor. Ayrıca doğal olarak süt, laktoz, soya, fındık ve glüten içermesi nedeniyle diyet kısıtlamaları veya alerjisi olanlar için idealdir. Yulaf doğal olarak glütensizdir.

 2. Bu besleyici bileşeni rutininize eklemeye hazır mısınız? Potansiyel yulaf sütü faydaları ve yan etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin, hem de sadece iki bileşenle gerekli olanı nasıl kendiniz yapın [! 59912 => 1130 = 2!] Yulaf Sütü Nedir?

 1. Yulaf sütü, son zamanlarda yaygın bir şekilde popülerlik kazanmış olan ineğin sütüne alternatif bir vegan alternatifidir. Bir bardak batırılmış, eski moda haddelenmiş yulafın bir karıştırıcıda yaklaşık üç bardak suyla karıştırılması ve ardından sütün çıkarılması için bir peynir bezinden sıvının dökülmesiyle yapılır. Hangi yulaf sütü tarifini kullandığınıza bağlı olarak, lezzetini arttırmak için tarçın, vanilya, hurma veya diğer doğal tatlandırıcılar da ekleyebilirsiniz.

 2. Büyüyen popülaritesi sayesinde, yulaf sütü artık birçok market ve sağlık gıda pazarında hazır hale getirildi. Sadece gıda üreticileri bu sütün tadını çıkarmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sık sık A vitamini, kalsiyum, riboflavin ve vitamin gibi inek sütünde bulunan birçok mikro besin bakımından zengin bir ürün oluşturmak için fazladan vitamin ve mineral eklerler. D.

Yulaf Sütü Beslenmesi

 1. Yulaf sütü kalorilerde nispeten düşüktür, ancak protein içerir ve genellikle kalsiyum, riboflavin ve D vitamini gibi vitamin ve minerallerle zenginleştirilir. Ticari çeşitler raf ömrünü uzatmak için kullanılan ilave bileşenler de içerebilir. ve lezzetini arttırır. Ev yapımı yulaf sütü beslenmesinin bir miktar farklılık gösterebileceğini ve gıda üreticileri tarafından eklenen birçok mikro besleyicide daha düşük olabileceğini unutmayın.

 2. Bir bardak yulaf sütü yaklaşık olarak içerir: (1)

Yulaf Sütü Sağlıklı mı? Yulaf Sütü Yararları

 1. Hayvansal ürün alımınızı en aza indirgemek için geleneksel sütten kaçınılsanız da veya sütte bulunan laktoz sadece midenizle uyuşmadığından, yulaf sütü iyi bir alternatiftir. Yulaf ve sudan yapılır, bu nedenle süt ve laktoz içermez, bu da süt içermeyen bir diyeti izleyebilecek diyet kısıtlamaları olanlar için ideal bir alternatiftir.

 2. Diğer somun sütlerinde olduğu gibi, birçok farklı tarifte süt için kolayca değiştirilebilir. Puding veya dondurma gibi soğuk tatlılarda kullanabilir, hatta hızlı ve rahat bir vegan süt alternatifi için sabahlık mısır gevreğinize bile ekleyebilirsiniz.

 3. Anemi, vücutta kırmızı kan hücrelerinin eksikliği ile karakterize ciddi bir durumdur. Bu, yorgunluktan soluk cilde ve ötesine kadar uzun bir anemi semptomları listesine neden olabilir. Kansızlığa yol açabilecek birçok farklı durum vardır, ancak genellikle demir ve B12 vitamini gibi kırmızı kan hücrelerinin sentezi için gerekli bazı temel besinlerin bulunmamasından kaynaklanır. Bu nedenle, vejeteryan veya vegan diyetinde olanlar, bu önemli mikro besinlerde eksik olduğundan, daha yüksek bir anemi riski altındadırlar.

 4. Sadece bir bardak yulaf sütü bütün gün ihtiyacınız olan demirin yaklaşık yüzde 10'unu içeriyor, bu da onu veganlar için özellikle iyi bir kaynak yapıyor. Spirulina, mercimek ve bitter çikolata gibi diğer demir açısından zengin gıdalar ile eşleştirilmiş, diyetinize bir porsiyon ya da iki yulaf sütü eklenmesi, sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimini teşvik etmeye ve kansızlığı önlemeye yardımcı olabilir. (2)

 5. Ticari yulaf sütü, kemik sağlığında merkezi bir rol oynayan iki önemli mikro besin olan hem kalsiyum hem de D vitamini ile zenginleştirilir. Vücudunuzdaki kalsiyumun yaklaşık yüzde 99'u kemiklerinizde bulunur ve kemik gelişimi ve bakımını düzenlemek için kullanılır. (3a) Bu arada, D vitamini kemik sağlığını daha da artırmak için kalsiyum emilimini arttırmaya çalışıyor. (3b)

 6. Kemiklerinizi sağlam tutmaya yardımcı olmak için osteoporoz gibi durumların tedavisinde hem kalsiyum hem de D vitamini alımınızı sıkça yapmanız önerilir. (4) Almanya'daki Köln Üniversitesi Batı-Alman Osteoporoz Merkezi'nden yapılan incelemeye göre, düşük kalsiyum ve D vitamini seviyelerine sahip olmak, kemik hücrelerinin parçalanmasında artışa ve ayrıca kemik zayıflığı ve kırık riskinin artmasına neden olabilir. . (5)

 7. Havanın altında biraz hissetmeye başladığınızda, ilk ulaştığınız şey yulaf sütü olmayabilir. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli olarak diyetinize dahil etmeye başlayabilirsiniz.

 8. Çoğu ticari yulaf sütü, bağışıklık sistemini geliştirmek ve hastalık ve enfeksiyondan korunmak için gerekli olan iki besin olan D vitamini ve A vitamini için harika bir kaynaktır. Araştırmalar, D vitamininin direkt olarak immün hücre fonksiyonuna bağlı olduğunu ve bir eksikliğin, tip 1 diyabet, Crohn hastalığı ve multipl skleroz gibi daha yüksek otoimmün durum riski ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. (6) Benzer şekilde, A vitamini bağışıklık tepkisini değiştirebilir ve bazı bulaşıcı hastalık türlerinin sonuçlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. (7)

 9. Yulaflar kalp sağlığına yararları ve kolesterol seviyelerini kontrol altında tutma yetenekleri ile bilinir. Bunun nedeni, güçlü kolesterol düşürücü özelliklere sahip oldukları gösterilen beta-glukan adı verilen bir tür çözünür lif içermeleridir. İlginçtir ki, araştırmalar beta-glukanın yulaftaki yararlı etkilerinin yulaf sütü gibi yulaflı içeceklerde bile korunduğunu keşfetti. (8)

 10. Annals Beslenme Metabolizması'nda yayınlanan bir insan araştırması, beş hafta boyunca yulaf sütü içmenin hem toplam hem de kötü LDL kolesterol seviyelerini pirinç sütünden daha büyük ölçüde azalttığını buldu. (9) İsveç'teki Lund Üniversitesi Uygulamalı Beslenme ve Gıda Kimyası Bölümü'nden yapılan başka bir çalışmada da benzer bulgular elde edildi, sadece dört hafta boyunca yulaf sütü içmenin sağlıklı bireylerde kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğunu bildirmiştir. (10)

Potansiyel Yulaf Sütü Tehlikeleri ve Dezavantajları

 1. Bazı potansiyel sağlık yararları ile gelse de, dikkate alınması gereken bazı yulaf sütü tehlikeleri vardır.

 2. Yulaf sütünüzü satın almanız kesinlikle biraz zaman kazanmanıza yardımcı olurken, ticari çeşitler genellikle sağlığını destekleyici özelliklerinden bazılarını azaltabilecek katkı maddeleri, koruyucu maddeler ve şekerlerle doludur. Genellikle yararlı olabilecek vitamin ve mineraller içermesine rağmen, yulaf sütü genellikle sindirim sağlığını etkileyebilecek ve bağırsak mikrobiyomasını değiştirebilecek koyulaştırıcılar ve emülgatörler içerir. (11)

 3. Ek olarak, yulaf doğal olarak glütensiz olsa da, buğday veya arpa gibi diğer glüten içeren tahılları işleyen ve çapraz bulaşmaya neden olan tesislerde de işlenir. Çölyak hastalığınız veya glütene duyarlılığınız varsa çapraz bulaşmayı önlemek için sertifikalı glutensiz yulaf veya yulaf sütünü seçmelisiniz.

 4. Yulaf sütü aynı zamanda geleneksel süt kadar doğal bir besin maddesidir. Zenginleştirilmiş bir çeşitlilik, sütte bulunan vitaminlerin ve minerallerin çoğu için iyi bir kaynak olmasına rağmen, beslenme açısından süt için uygun bir alternatif olabilirken, kendi yulaf sütünüzü evde yapmak, bu önemli ürünleri almanızı sağlamanızı gerektirebilir. diyetinizdeki diğer kaynaklardan vitaminler ve mineraller.

Yulaf Sütü - Badem Sütü vs Konvansiyonel Süt

 1. Öyleyse yulaf sütü geleneksel süte karşı nasıl ölçüm yapar ve badem sütü gibi diğer popüler süt ikameleri ile nasıl karşılaştırılır?

 2. Tat ve doku söz konusu olduğunda, yulaf sütü badem sütü gibi doğal olarak tatlı bir tada sahiptir ve çok ince yağsız süt gibi. Diğer fındık sütlerinde olduğu gibi, genellikle şekersiz ve lezzetsiz çeşitlerin de seçilmesi mümkün olsa da, çikolata veya kahve gibi çeşitli tatlarda bulunur.

 3. Beslenme açısından yulaf sütü, kalorilerde ve karbonhidratlarda badem sütünden daha yüksektir, fakat aynı zamanda daha fazla protein ve lif içerir. Yulaf çeşitleri gibi, badem sütü de genellikle D vitamini ve kalsiyum gibi mikro besinlerle zenginleştirilir. Ancak, iki badem sütü arasında bazı dakika farkları vardır, örneğin E vitamini de içerir, ancak riboflavinde daha düşüktür.

 4. Normal inek sütünle karşılaştırıldığında, yulaf sütü kalorilerde biraz daha düşüktür, ancak neredeyse iki katında karbonhidrat içerir. İnek sütü de protein bakımından daha yüksektir ve birçok önemli vitamin ve mineral bakımından zengindir. İşlem sırasında yulaf sütündeki mikro besinlerin birçoğu eklenirken, geleneksel süt kalsiyum, riboflavin ve B12 vitamini gibi birçok besin maddesinin doğal bir kaynağıdır.

 5. Ayrıca, yulaftan elde edilen süt potansiyel kullanımlarında biraz daha sınırlıdır. Hem geleneksel süt hem de bademli süt, ılıman ısı kullanılarak ısıtılabilirken, yulaf sütü ısıtıldığında daha kalın ve jelatinleşir. Bu nedenle, unlu mamuller veya sıcak içecekler gibi ısı gerektiren tarifler için süt yerine kullanmak ideal bir seçim olmayabilir.

Ayurveda ve TCM'de yulaf sütü

 1. Yulaf Ayurveda diyetine sorunsuzca uyum sağlar ve geleneksel Çin Tıbbında çeşitli koşulları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

 2. Özellikle, geleneksel Çin Tıbbında yulaf, kan basıncının düşürülmesine, kaynatmanın azaltılmasına ve dışkı tutarlılığının arttırılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Yulafta dalak ve pankreasın güçlendiğine ve ayrıca sıvı birikimini önlemek için kuru rutubete yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

 3. Ayurveda'da yulaf, iştahı azaltmak, düzenliliği sağlamak ve dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Ayrıca sakinleştirici, sakinleştirici özelliklere sahip olduklarına ve özellikle besleyici-yoğun ve besleyici olduğuna inanılmaktadır. Vata dosha'nın dengelenmesine yardımcı olabilirler, ancak nasıl hazırlandıklarına bağlı olarak hem pitta hem de kapha doshaları kötüleştirebilirler.

Yulaf Sütü Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Yulaf sütü nereden satın alınır? Badem sütü veya soya sütü gibi diğer süt alternatifleri bulmak kadar kolay olmasa da, popülaritesindeki son yükselişe bağlı olarak artan bir şekilde mevcut hale geliyor. Yerel bakkalınızın sağlık gıda bölümünde, genellikle diğer süt sağımlarının yakınında bulabilirsiniz. Ayrıca bazı yulaf sütü markalarını çevrimiçi perakendeciler aracılığıyla da bulabilirsiniz. Şekersiz bir çeşit aradığınızdan emin olun ve en az miktarda içerik içeren bir ürün seçmek için içerik etiketini dikkatlice kontrol edin.

 2. Yulaf sütü bulmakta zorluk çekiyorsanız, kendi başınıza yapmayı da deneyebilirsiniz. Bu sadece bileşenlerinizi tam olarak kontrol etmenizi sağlamaz, aynı zamanda yulaf sütünün şekersiz ve koruyucu madde içermemesini sağlar. Kendi yulaf sütünüzü yapmak için, bir bardak yulaf suyunu 30 dakika boyunca suya batırın, ardından üç bardak suyla birleştirin ve bir mutfak robotunda karıştırın. Bir peynir bezi veya somun süt torbası kullanarak, sütü süzebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

 3. Yulaf sütü için pek çok potansiyel kullanım alanı var. Mısır gevreğinizdeki konvansiyonel sütle ve gece yulaflarıyla değiştirebilir veya puding veya dondurma gibi yemek gerektirmeyen bazı tatlı türlerini çırpmak için kullanabilirsiniz. Ayrıca en sevdiğiniz içeceklerde kullanabilir ve sabah güler yüzlü, latte, çay veya kahvenize ekleyebilirsiniz. Sadece bu sütü kalınlaştırmak ve jelatinli bir doku geliştirmek için doğrudan ısıtmamaya dikkat edin.

Yulaf Sütü Tarifleri

 1. Yulaf sütü kullanmanın yeni yollarını mı arıyorsunuz? İşte başlamak için deneyebileceğiniz bazı yulaf sütü tarifi fikirleri:

Tarih

 1. Bitki bazlı süt, uzun süredir alerjisi olan veya diyet kısıtlaması olanların yanı sıra hayvansal ürün tüketimini azaltmak isteyenler tarafından geleneksel süte alternatif olarak kullanılmıştır.

 2. Uzun yıllar boyunca soya sütü, uzun raf ömrü, besin yoğunluğu ve çok yönlülüğü nedeniyle bitki bazlı süt alternatiflerinde lider oldu. Bununla birlikte, 2010 civarında, badem sütü popülaritesi artmaya başladı ve 2013 yılında ABD'de tüketilen en popüler çeşidi olarak soya sütünden daha üst seviyeye çıktı. (13)

 3. Nielsen'den yayınlanan son verilere göre, bitki bazlı süt ürünleri ABD'de süt satışlarının yaklaşık yüzde 9,3'ünü oluşturuyor (14) Soya, yulaf ve badem sütüne ek olarak, yeni çeşitler kenevir sütü, hindistancevizi sütü, pirinç sütü, kinoa sütü ve fındık sütü gibi, her biri kendine has sağlık yararları ve besinleri sağlayan eşsiz bir süt mevcuttur.

 4. Yulaf sütü, geleneksel süte sağlıklı, laktoz içermeyen ve vegan bir alternatif olabilir, fakat aynı zamanda dikkate alınması gereken bazı yulaf sütü negatifleri de vardır.

 5. Eğer bir gluten intoleransı veya hassasiyetine sahipseniz, sadece glütensiz sertifikalı yulaf ve süt seçtiğinizden emin olmalısınız. Bu, sütünüzün eser miktarda glutenden bile tamamen arınmış olmasını sağlamak için çapraz kontaminasyonu önlemeye yardımcı olur.

 6. Ek olarak, ticari yulaf sütü inek sütünde bulunan birçok mikro besin maddesiyle zenginleştirilirken, ev yapımı yulaf sütü aynı vitamin ve mineralleri içermez. Kendinizinkini yapıyorsanız, bu önemli besinleri diğer kaynaklardan dengeli bir diyetle aldığınızdan emin olun.

 7. Yulaf sütü alırken, şekersiz olan ve çok az miktarda katkı maddesi içeren markaları arayın. Bu, sağlık yararlarının ve beslenme içeriğinin korunmasına yardımcı olur ve koruyucu maddeler veya katkı maddeleri gibi ilave bileşenlerin neden olduğu olumsuz yan etki riskini azaltır.

 8. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407