Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yulaf senin için iyi mi?

Yulaf senin için iyi mi?

 1. Genelde yulaf lapası, kahvaltı gevreklerinde ve unlu mamullerde (yulaflı kek, yulaflı kurabiye ve yulaflı ekmek) bir bileşen olarak yenir. Geçtiğimiz birkaç on yıl boyunca, yulaf çok popüler bir "sağlık gıdası" haline geldi!

 2. Yulaf diyet lifi ile yüklenir (birçok taneden daha fazlasını içerir) ve bir dizi sağlıklı kolesterol düşürücü özelliğe sahiptir.

 3. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası. Yulafın sahip olabileceği sağlık yararlarını ele alacağız ve bu iddiaların arkasındaki araştırmayı açıklayacağız.

Faydaları

 1. Yulafın olası sağlık yararları şunları içerir: koroner arter hastalığı riskini azaltmak, kolesterol seviyelerini düşürmek ve birinin kolorektal kanser riskini azaltmak.

1) Yulaf ve koroner arter hastalığı

 1. Amerikan Yaşam Tarzı Tıp Dergisi'nde 2008 yılında yayınlanan bir bildiri, on yıldan fazla bir süredir yapılan çalışmaları değerlendirdi.

 2. Tamamen yulaf çözünür lif kaynakları (yulaf, yulaf kepeği ve yulaf unu) bakımından zengin besinler yemenin koroner kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldular.

 3. Sonuçlandılar:

 4. "[!C

2) Kolorektal kanser

 1. İngiltere ve Hollanda’daki araştırmacılar, yüksek lifli bir diyetin (özellikle tam tahıllardan ve yulaf gibi tahıllardan) düşük bir riskle bağlantılı olup olmadığını değerlendirmek için yaklaşık 2 milyon kişiyi kapsayan kanıtlar yayınladılar. kolorektal kanser. Bulguları BMJ'de yayınlandı.

 2. Çalışma, birinin diyetindeki lif başına günde bir kez 10 gram için kolorektal kanser geliştirme riskinde yüzde 10'luk bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Yazarlar “Yüksek oranda diyet lifi, özellikle de tahıl lifi ve tam tahıl alımı, kolorektal kanser riskinin azalması ile ilişkiliydi”. [! 1783 => 1130 = 5!

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir makale, bol miktarda tam tahıllı (yulaf veya kepekli ekmek gibi) içeren bir diyetin, düşürülmesinde anti-hipertansif ilaç almak kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır. kan basıncı.

 2. Günde üç porsiyonun “orta yaşlı insanlarda kardiyovasküler hastalık riskini, esas olarak kan basıncını düşürme mekanizmalarıyla önemli ölçüde azaltabileceğini” buldular. [! 1783 => 1130 = 6!

 1. İngiliz Beslenme Dergisi’nin Ekim 2014 ek sayısında yayınlanan geniş kapsamlı bir bilimsel derleme koleksiyonuna göre, yulaf, tokluk (tokluk hissi) konusunda önemli bir rol oynayabilir, diyet kalitesi ve sindirim, kardiyovasküler ve genel metabolik sağlık.

 2. Kepekli tahıllar gastrointestinal sistem üzerindeki faydalı etkilerinden dolayı sıklıkla tavsiye edilir. Araştırmacılar, gelişmiş bağışıklık sağlığından obezite ve kronik hastalık riskini azaltmaya kadar değişen potansiyel sağlık etkilerini öne sürüyorlar.

 3. Ekine göre, epidemiyolojik kanıtlar, tam tahıllı gıdaların düzenli tüketiminin düşük vücut kitle indeksi (BKİ) ile korele olabileceğini göstermektedir. Araştırmacılar yulaf yemenin açlığı azaltmaya ve dolgunluk duygularını arttırmaya yardımcı olduğunu belirtiyorlar.

 4. Ayrıca, yulaflar ve bunların lif içeriği de gastrointestinal sistemin sorunsuz çalışmasını sağlar; kabızlığın azaltılmasına yardımcı olabilirler.

5) Yulaftaki antioksidanlar

 1. Yulaf, antioksidan görevi gören bir dizi molekül içerir; bu polifenoller olan avenantramidleri içerir. Avenanthramides, nitrik oksit üretimini artırarak kan basıncını düşük tutmada rol oynayabilir. Ayrıca cilde topikal olarak uygulandığında anti-enflamatuar ve kaşıntı önleyici özelliklere sahip olabilirler.

Beslenme

 1. Diyet lifi - yulaf, beta-glukan adı verilen spesifik bir elyaf türü bakımından zengindir. Bu özel tip lifin düşük kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir. Bir bardak (81 gram) kuru yulaf 7.5 gram lif içerir, önerilen günlük lif alımı kadınlar için 25 gram ve erkekler için 38 gramdır.

 2. Mineraller - yulaf çeşitli mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Sadece 100 gram yulaf içerir:

 3. Kaloriler - bir bardak kuru yulaf (80g) yaklaşık 297 kalori içerir.

Riskler

 1. Yulaf glüten içermemesine rağmen, nadir durumlarda buğday veya arpa ile aynı alanlarda yetişir ve bu ürünler bazen yulaf glütenle kirletebilir. Bu nedenle gluten intoleransı veya çölyak hastalığı olanların yulaf yerken dikkatli olması gerekebilir.

Daha fazla okuma

 1. Yulafın sağlığa faydaları hakkında okumaktan zevk alıyorsanız, diğer yiyecekler hakkındaki makaleler koleksiyonumuza bir göz atın.

 2. Andon, M.B., Anderson, J.W. (2008, 1 Şubat). Son teknoloji incelemelerin durumu: Yulaf ezmesi-kolesterol bağlantısı: 10 yıl sonra. Amerikan Yaşam Tarzı Tıp Dergisi. 2 (1), 51-57. Http://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/1559827607309130

 3. Aune, D., Chan, D.S., Lau, R., Vieira, R., Greenwood, D.C., Kampman, E., Norat, T. (2011, 10 Kasım). Diyet lifi, kepekli tahıllar ve kolorektal kanser riski: prospektif çalışmaların sistematik olarak gözden geçirilmesi ve doz yanıtı meta analizi. BMJ. 343, d6617. Http://www.bmj.com/content/343/bmj.d6617

 4. Clemens, R., van Klinken, B.J. W. (2014). Yulaf, tam tahıldan daha fazlası: Giriş. İngiliz Beslenme Dergisi. 112 (S2), S1-S3. Https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/oats-more-than-just-a-whole-grain-an-introduction/16E593B6FC52969FAF4E295BCE2C5109

 5. Yulaf beslenmesi, gerçekler ve kalori. (N.d.). Http://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5708/2

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407