Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yulaf ezmesinin faydaları nelerdir?

Yulaf ezmesinin faydaları nelerdir?

 1. Yulaf, aşağıdakiler dahil olmak üzere bilime dayalı birçok sağlık yararı sunar:

 2. Bu makalede, yulaf ezmesinin potansiyel faydalarını sıralıyoruz ve besin bilgilerini veriyoruz. Yararları şunlardır:

1. Antioksidanlar sağlama

 1. Yulaf ezmesi yüksek seviyede antioksidan içerir.

 2. Spesifik olarak, avenantramid açısından zengin bitki bazlı bileşikler olan polifenoller içerir.

 3. Avenanthramides, neredeyse sadece yulafta bulunan bir tür antioksidandır.

 4. Avenanthramides insanlara şu avantajlardan yararlanabilir:

2. İnsülin cevabını iyileştirme ve kan şekeri azaltma

 1. Yulaf ezmesi, beta-glukan adı verilen ve insülin cevabını iyileştirmeye yardımcı olabilecek ve muhtemelen kan şekerini de azaltan çözülebilir bir lif içerir.

 2. Tip 2 diyabetli insanlar diyetlerine yulaf ezmesi eklemenin, yemeğe fazladan şeker eklemedikleri sürece kan şekeri seviyelerini yönetmelerine yardımcı olduğunu görebilirler.

 3. Tip 2 diyabet hastaları için yulaf ezmesinin yararları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, yulaf ezmesinin kan şekeri kontrolü üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edildi. Yazarlar, tip 1 diyabet hastaları için yulaf ezmesi güvenliğini test etmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

3. Bol miktarda vitamin ve mineral sağlanması

 1. Yulaf ezmesi, kalorileri düşükken birçok vitamin ve mineral içeren besin açısından zengin bir besindir.

 2. Besin değeri yüksek olan düşük kalorili yiyecekleri yemek, bir insanın kilo vermesine veya sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olurken vücudunun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlayabilir.

 3. Yulaf ezmesi içerir:

4. Kolesterol seviyelerinin iyileştirilmesi

 1. Yulaf ezmesinin beta-glukan içeriği nedeniyle sağlıklı kolesterol seviyelerini destekleyebileceği iddiasını destekleyen bazı kanıtlar var.

 2. 2014 yılında yapılan bir inceleme, insanlar günde 3 gram (g) veya daha fazla beta-glukan tüketirse, yulaf ezmesinin toplam kolesterol seviyesini azaltabileceğini belirledi.

 3. Araştırmaya göre, beta glukan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü veya "kötü kolesterolü" azalttı, ancak yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü veya "iyi kolesterolü" etkilemedi

5. Sindirim sisteminde sağlıklı bakterileri teşvik etmek

 1. Yulaf ezmesi içindeki beta-glukan, suyla karıştığında jel benzeri bir madde oluşturur. Bu çözüm mide ve sindirim sistemini kaplar.

 2. Kaplama, bağırsakta iyi bakteri besler, bu da büyüme hızlarını arttırır ve sağlıklı bir bağırsağa katkıda bulunabilir.

 3. Yulaf ezmesinin bakteriyel gelişim üzerindeki etkisini inceleyen küçük bir çalışma, bunun olumlu bir etkisi olabileceğini buldu.

6. Kilo yönetimi

 1. Yulaf ezmesi çözülebilir lif bakımından zengindir, bu nedenle insanlar onu yedikten sonra diğer yiyecekleri tükettiklerinden daha hızlı bir şekilde tam hissetme eğilimindedirler.

 2. Kendini iyi hissetmek, kişinin porsiyon büyüklüğünü azaltmasına ve kilo verme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir.

 3. Yulaf ezmesinin iştah üzerindeki etkisine bakan araştırmacılar, dolgunluğun arttığı ve sonraki 4 saat boyunca yemek yeme isteğinin azaldığı sonucuna vardılar.

7. Astım riskini azaltmak

 1. Astım, çocukluk döneminde sıklıkla gelişen yaygın bir durumdur. Belirli gıdaların astım gelişimi için risk faktörü olabileceğini gösteren bazı kanıtlar var, diğerleri ise riski azaltabilir.

 2. Örneğin, 3.781 çocuğun yaptığı bir çalışma, ilk yiyeceklerinden biri olarak yulaf yiyenlerin 5 yaşına kadar astım gelişme ihtimalinin daha düşük olduğunu belirledi. Riski azaltabilecek diğer yiyecekler şunlardır:

8. Kabızlık giderici

 1. Kabızlık, bir noktada neredeyse herkesi etkileyen yaygın bir gastrointestinal problemdir.

 2. Yulaf ezmesi içindeki lif, gastrointestinal kanaldaki atıkların hareket etmesine yardımcı olabilir, bu da kabızlığı giderir veya önler.

 1. Yulaf ezmesi birkaç temel besin içeriyor.

 2. ABD Tarım Bakanlığı'na göre, bir fincan pişmiş yulaf ezmesi şunları içeriyor:

Yulaf ezmesi nasıl yapılır

 1. Yulaf ezmesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç çeşitte mevcuttur:

 2. Yulaf ezmesi, bütün yulafları içerdiğinden, pişirmek en uzun zaman alır. Çelik kesilmiş, ezilmiş ve haddelenmiş yulafların hazırlanması daha az zaman alır.

 3. Ambalaj aksini belirtmediği sürece, insanlar yulafları inek sütünde, bitki bazlı sütünde veya suyunda kaynatıp yulaf ezmesi yapabilir. Pişirme süreleri değişebilir ve 10 ila 60 dakika arasında değişebilir.

 4. Yulaf ezmesi pişirmek için, kişi ambalaj üzerindeki talimatları izlemelidir. Adımlar genellikle içerecektir:

 5. Anında yulaf ezmesi çeşitleri genellikle çok çabuk pişseler de en çok işlenenlerdir. Anında yulaf ezmesi genellikle eklenmiş şeker ve koruyucu maddeler içerir.

Özeti

 1. Yulaf ezmesi, en besleyici kahvaltı yiyeceklerinden biridir. Bir kişinin kilo vermesine, kalp hastalığı riskini azaltmasına ve kan şekeri seviyesini düşürmesine yardımcı olabilir.

 2. Daha az işlenmiş yulaf ezmesi çeşitlerini seçmek ve ilave şekerleri sınırlamak en iyisidir.

 3. En son Pzt 14 Ocak 2019 tarihinde en son gözden geçirilen makale. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Tam rapor (tüm besinler): 08121, tahıllar, yulaf, normal ve hızlı, soyulmamış, suyla pişirilmiş (kaynatma ve mikrodalgayı içerir), tuzsuz. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/08121?man= lfacet = count = max = 25 qlookup = 08121 dengeleme = sort = varsayılan biçim = Tam reportfmt = diğer rptfrm = ndbno = besin1 = besin2 = besin2 = alt küme = totCount = ölçülen = Qv = 1 Q325810 = 1 Q325811 = 5 Q337021 = 0.75 Qv = 1 Q325810 = 0.5 Q325811 = 5 Q337021 = 0.75

 5. Hou, S., Li, Y., Li, L., Cheng, G., Sun, X, Li, S., Tian, ​​H. (2015, 10 Aralık) . Tip 2 diyabetli hastalarda yulaf alımının metabolik etkileri: Sistematik bir derleme ve meta-analiz. Besinler, 7 (12), 10369-10387. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690088/

 6. Nwaru, B. I., Takkinen, H. M., Niemela, O., Kaila, M., Erkkola, M., Ahonen, S., ... Virtanen, S. M. (2013, Ocak). Çocukluk çağı astımı ve alerjik hastalıklarla ilişkili olarak bebek beslenmesinin zamanlaması [!Özet

 7. Valeur, J., Puaschitz, N.G., Midtvedt, T., Berstad, A. (2016, 14 Ocak). Yulaf lapası: Sağlıklı deneklerde mikroflora ile ilişkili özelliklerin etkisi [!Özet

 8. Whitehead, A., Beck, E.J., Tosh, S., Wolever, T.M.S. (2014, Aralık). Yulaf b-glukanın kolesterol düşürücü etkileri: Randomize kontrollü çalışmaların meta analizi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 100 (6), 1413-1421. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5394769/

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407