Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yulaf ezmesi şeker hastalığı olan insanlar için iyi mi?

Yulaf ezmesi şeker hastalığı olan insanlar için iyi mi?

 1. Diyabetli insanlar insülin üretmekte veya kullanmakta zorlanıyorlar.

 2. Karbonhidrat bakımından zengin yiyeceklerin farkında olmaları gerekiyor, çünkü bu yiyecekler hızla şekere dönüşüyor. Bu kanda glikoz ve insülin yükselmesine neden olabilir. Bu, diyabet hastalarının karbonhidrat bakımından zengin tahıllara sıklıkla alternatif aramasının bir nedenidir.

 3. Tam tahıllı yulaftan yapılan yulaf ezmesi, diyabetli bir kişinin diyetine yardımcı olabilir.

 4. Yulaf ezmesi düşük glisemik indeks (GI) skoruna sahip ve yulaf içindeki çözünebilir lif ve faydalı bileşikler insanların diyabet markırlarını kontrol etmelerine yardımcı olabilir. Diyete yulaf ve yulaf ezmesi eklemenin birkaç yolu vardır.

Diyabet için sağlık yararları

 1. Yulaf ezmesi, yüksek karbonhidratlı bir yemek olmasına rağmen diyabetli insanlar için çeşitli yararlar sağlayabilir.

Düşük GI puanı

 1. Glisemik indeks (GI), yiyeceklerin kan glikozunu nasıl artıracağını tahmin etmenin bir yoludur. Sayı arttıkça, yiyecek kan glukozunu yükseltir.

 2. Düşük GI puanına sahip yiyecekler kan şekerini sabit tutmaya yardımcı olmak için idealdir. Bu yiyecekler tipik olarak kandaki glikozu yüksek GI'li yiyecekler kadar hızlı ya da yükseltmez.

 3. Yulaflı yiyecekler - çelik kesilmiş veya yulaflı yulaftan yapılan yulaf ezmesi ve müsli gibi - düşük yağlı yiyeceklerdir, skoru 55'in altındadır. Buna karşılık, diğer kahvaltı gevrekleri, şişirilmiş pirinç veya mısır gevreği olarak, 70'in üzerinde GI puanına sahip.

Lif zengini

 1. Lif, özellikle diyabetli bir insanda sindirimde önemli bir rol oynar. Diyet lifi, vücutta şeker parçalanmasının yavaşlamasına yardımcı olabilir. Bu, kan şekeri ve insülin seviyelerinde ani yükselmelere yardımcı olabilir.

 2. Gün boyunca yulaf ezmesi gibi lif bakımından zengin yiyecekler yemek, diyabet hastalarının kan şekerlerini sabit tutmasını kolaylaştırabilir.

 3. Amerikan Diyabet Vakfı, yetişkinlerin her gün en az 25 ila 30 gram lif yemesi gerektiğini, ancak yetişkinlerin çoğunun yaklaşmadığını belirtti.

 4. Yulaf ezmesi bir porsiyon diyete 8 g lif ekleyerek diyet tavsiyelerine ulaşmayı çok kolaylaştırıyor.

Düşük kan şekeri

 1. Yulaf, beta glukanlar adı verilen özel tipte lifler içermeleri bakımından özeldir.

 2. Nutricion Hospitalaria dergisine gönderilen sistematik bir derleme, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olmak için beta glukanlar yemenin yeterli olduğunu buldu.

 3. Gözden geçirme, bunun kan glukoz seviyelerinin kendi başına normal seviyelere ulaşmasına yardımcı olmayacağını, ancak diğer sağlıklı diyabet uygulamalarına yardımcı bir destek olabileceğini belirtti.

Kalp sağlıklı

 1. Diyabetli kişilerde, yüksek kolesterol gibi diğer koşulları kontrol etmek için yollar da gerekebilir.

 2. Sağlıklı beta glukanlar sayesinde yulaf, özellikle onlar için faydalı olabilir.

 3. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışma olarak, yulaftan diyetinize üç veya daha fazla gram beta glukan eklenmesi, iyi kolesterol seviyelerini aynı tutarken kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

Kendini iyi hissediyor

 1. Yulaf ezmesi gibi lif zengini besinler de vücudun daha uzun süre memnun kalmasına yardımcı olabilir.

 2. Bu, gün boyu atıştırmayı önlemeyi kolaylaştırabilir ve bu da genel kan şekeri dengesine yardımcı olabilir.

 3. Tam hissetmek, bazı kişilerin toplam günlük kalorilerini düşük tutmasına da yardımcı olabilir. Bu, ideal kilolarını korumalarına veya aşırı kilolarını kaybetmelerine yardımcı olabilir.

İnsülin duyarlılığında geçici artış

 1. Yulaf yemek de her öğünde insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

 2. Bunun mütevazı bir değişiklik olduğuna dikkat etmek önemlidir ve basitçe diyete yulaf ilave etmek insülin duyarlılığını kalıcı olarak artırmak için yeterli değildir.

Beslenme içeriği

 1. Yulaf ezmesi yapmanın birçok yolu var, ancak en temel yulaf ezmesi sıcak suyla pişirilmiş yulaf.

 2. ABD Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, 1/2 yulaf tipik porsiyon büyüklüğü aşağıdaki besin profilini içerir:

 3. Yulaf ayrıca aşağıdaki gibi yardımcı mineraller de içerir:

 4. Yulaf sodyum ve şekerli doğal olarak düşüktür. Bu da, daha sağlıklı yiyecek seçenekleri arayan diyabet hastaları için faydalı olabilir.

 5. Bu rakamların gösterdiği gibi, yulaf ezmesi hala esas olarak bir karbonhidrat kaynağıdır. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olmak için karbonhidrat sayımı kullanan kişiler, ilk başta gördüklerinden hoşlanmayabilir, çünkü 52 gram karbonhidrat hala oldukça fazladır.

 6. Bununla birlikte, bu gramların yaklaşık 8'inin kandaki glikoz sıçramalarını önlemeye yardımcı olacak diyet lifi biçiminde geldiğini düşünmek önemlidir. Bunu akılda tutarak, yulafları ılımlı bir şekilde yemek ve diyabet için uygun bir yemek planını takip etmek hala önemlidir.

Diyet ipuçları

 1. Yulaf ezmesi hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklere lezzetli ve besleyici bir katkı olabilir, ancak tüm beslenmeyi elde etmek için bütün yulaf ezmesi kullanmak önemlidir.

Temel yulaf ezmesi

 1. Yulaf ezmesi en temel haliyle yulaf ve sudur. Bu sağlıklı olabilir, ama aynı zamanda yumuşak. Neyse ki, basit yulaf ezmesi lezzet eklemek ve daha keyifli hale getirmek için birkaç güvenli yolu vardır.

 2. Kişi toplam karbonhidrat veya GI puanlarını akılda tuttuğu sürece, temel yulaf ezmesini öne çıkarmanın çeşitli yolları vardır.

Ekmek ürünleri

 1. Bazı ekmekler yulaf ezmesi içeriyor. İşlenmiş beyaz ekmekler, şeker hastalığı olan birçok kişi için uygun değildir, ancak bazı ekmek seçenekleri daha iyi GI skoruna sahiptir çünkü tam tahıl ve lif içerirler.

 2. Bütün yulaf içeren ekmekler, şeker hastalığı olan birçok kişi için ulaşılabilir olabilir.

 3. Kendi sağlıklı ekmeklerini, keklerini veya kreplerini yapmak isteyenler için yulaf eklemek harika bir başlangıç ​​noktası olabilir.

Smoothies

 1. Biraz pişmiş yulaf ezmesi halindeyken kahvaltı için bir yüzlü için mükemmel bir katkı yapabilir.

 2. Yardımcı lifler ekler ve ekstra kalınlık verir. Bu, kişinin gün boyunca daha memnun ve enerjik hissetmesine yardımcı olabilir.

Riskler

 1. Yulaf ezmesi yemenin riskleri çoğunlukla küçük, ancak insanlar bunları seçerken bazı şeylerin farkında olmalı, bunlar da dahil:

 2. Alerjiler: Bazı yulaflar buğday glüteni veya diğer unlarla kirlenmiş olabilir. Potansiyel alerjenleri olan herkes sertifikalı glutensiz yulaf bulmalı.

 3. Küçük yan etkiler: Aşırı lif gaz ve şişkinlik gibi küçük yan etkilere neden olabilir.

 4. Eklenen terkip maddeleri: Eklenmiş terkip maddeleri içeren yulaf ve müsli, özellikle kurutulmuş meyveler veya eklenmiş şekerler varsa, diyabetli kişiler için zararlı olabilir. Her zaman etiketleri kontrol edin ve tam tahıllı yulafları arayın.

 5. Karbonhidratlarda hala yüksek: Yulaf ezmesi karbonhidratlarda hala yüksektir ve şeker hastalığı olan kişiler ılımlı bir şekilde tadını çıkarmalıdır.

 6. Gastroparezi: Gastroparezi olan insanlar durumlarını daha da kötüleştirebildiğinden yulaftan uzak durmak isteyebilirler.

Yulaf ezmesine karşı anlık yulaf ezmesine karşı

 1. Tahıl yulaflarının en besinsel değeri sunduğunu anlamak önemlidir. Çelik kesilmiş veya haddelenmiş tam tahıllı yulaf, yulaf ezmesini bu kadar faydalı kılan tüm lifi ve besinleri korur.

 2. Bu şekilde, hazır yulaf ezmesi, tam tahıllı yulaftan elde edilen yulaf ezmesi ile aynı değildir.

 3. Birçok hazır yulaf ezmesi harmanı, fazla miktarda şeker eklenmiş ve liflerini elimden almış yulaf ve un karışımıdır. Bu haliyle yulaf ezmesi yüksek bir GI besindir. Kan şekeri hızla yükselebilir.

 4. Yulaf seçerken, daima tam yuvarlanmış veya çelik kesilmiş yulafları seçin ve hazır yulaf paketlerinden kaçının.

 5. Kepekli tahıllar yulaf çevrimiçi olarak satın alınabilir.

Son düşünceler

 1. Moderasyonda yulaf, diyabetli insanlar için bir diyete sağlıklı ve düzenli bir katkı olabilir.

 2. Bununla birlikte, diyabet için tek bedene uygun bir diyet bulunmuyor ve insanlar, doğru seçim olup olmadıklarına karar vermek için yulaf yerken kan şekeri seviyelerini izlemeliler.

 3. Çelik kesilmiş veya haddelenmiş tam tahıllı yulaf en iyisidir. Eklenen tüm içeriklere dikkat edin.

 4. Son olarak, sağlıklı olmalarına rağmen, yulaf diyabet için bir tedavi değildir.

 5. Diyabetik bir yemek planına dahil edildiklerinde semptomları yönetmede yardımcı olabilirler, ancak hiçbir şey diyabet için uygun bir tıbbi tedavinin yerini tutamaz.

 6. En son Yvette Brazier tarafından 25 Eylül 2018 Salı tarihinde en son güncellenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diabetes hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Andrade, E.F., Vieira Lobato, R., Vasques de Araujo, T., Zangeronimo, M.G., de Sousa, R.V., Pereira, L.J. (2015). Beta-glukanların diyabetik hastaların kan glukoz düzeylerinin kontrolündeki etkisi: sistematik bir derleme. Nutricion hospitalaria, 31 (1), 170-177. Http://www.redalyc.org/html/3092/309232878015/

 8. Temel rapor: 20038, yulaf (USDA'nın Gıda Dağıtım Programı için yiyecekleri içerir). (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/20038?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = yulaf ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 9. Glisemik indeks ve diyabet. (2014, 14 Mayıs). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/understanding-carbohydrates/glycemic-index-and-diabetes.html

 10. Gray, A. (2015, 31 Mayıs). Diyabetli bireyler için beslenme önerileri. Endotekst [!İnternet

 11. Hou, S., Li, Y., Li, L., Cheng, G., Sun, X, Li, S., Tian, ​​H. (2015, 10 Aralık) . Tip 2 diyabetli hastalarda yulaf alımının metabolik etkileri: Sistematik bir derleme ve meta-analiz. Besinler, 7 (12), 10369-10387. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4690088/

 12. Karbonhidrat türleri. (2015, 9 Mart). Http://www.diabetes.org/food-and-fitness/food/what-can-i-eat/understanding-carbohydrates/types-of-carbohydrates.html

 13. Whitehead, A., Beck, E.J., Tosh, S., Wolever, T.M. (2014, Aralık). Yulaf b-glukanın kolesterol düşürücü etkileri: Randomize kontrollü çalışmaların meta analizi. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 100 (6), 1413-1421. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5394769/

 14. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 15. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407