Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yucca'nın Sağlığa Faydaları

Yucca nedir?

 1. Yuccas sivri yapraklı ortak bahçe bitkileridir. Bitkinin birçok türü vardır ve meyveler, tohumlar ve çiçekler sıklıkla yenir. (Yucca, manyok olarak da bilinen bir kök sebzesi olan yuca ile karıştırılmamalıdır)

 2. Yucca çok çeşitli sağlık yararları sunuyor ve sıklıkla tıbbi olarak kullanılıyor. Yucca bitkisinin bir kısmı diyetinize eklenebilir. Ayrıca cilt koşullarını veya yaraları tedavi etmek için topikal olarak kullanılabilir. En yaygın olarak, avize ek olarak alınır.

Bağışıklık

 1. Yucca, her ikisi de bağışıklık sistemine ve genel sağlığa fayda sağlayabilen yüksek miktarda C vitamini ve antioksidanlar içeriyor.

 2. C vitamini enfeksiyonlara ve virüslere karşı savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır.

 3. Yucca'da bulunan antioksidanlar bizi hücre mutasyonlarından ve serbest radikal adı verilen yıkıcı moleküllerden gelen hasarlardan korur.

Artrit ağrısı

 1. Yerli Amerikalılar uzun zamandır artrit semptomlarından kurtulmak için yucca kullandılar ve günümüzde genellikle aynı amaç için yucca takviyeleri sık sık aynı şekilde kullanılıyor. Yucca, ağrıyı hafifletmeye yardımcı anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

 2. Bazı araştırmalar, artrit riski yüksek olanların, avize alarak potansiyel olarak başlamalarını engelleyebileceğini öne sürüyor.

 3. Yucca ayrıca güçlü antioksidanlar ve saponinler içerir. Bu maddeler artrit semptomlarını azaltabilir.

Cilt sağlığı

 1. Yucca, ciltte birçok fayda sağlar. Araştırmalar, yucca'nın foto-koruma özelliklerine sahip olduğunu ve bazı ticari SPF'lerden daha iyi güneş ışınlarına karşı korunabileceğini göstermiştir.

 2. Bazen losyonlara, sabunlara veya şampuanlara eklenen Yucca özü, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılabilir:

 3. Yucca'da bulunan folik asit, genel cilt ve göz sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Yüksek miktarda C vitamini ayrıca cildin ana proteini olan kollajen üretimine yardımcı olur.

Diyabet tedavisine yardımcı olur

 1. Yucca diyabet hastalarında hala sağlığı artırabilir. Yucca'nın kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğuna dair kanıtlar var.

 2. 2013 yılında yapılan bir çalışma, yucca'nın diyabetik sıçanlarda metabolik bozuklukları düzenlediğini buldu. Ayrıca, glukoz seviyelerini orta derecede düşürdüğü tespit edildi. Yucca hiçbir zaman insülin veya diyabet için öngörülen diğer ilaçlar yerine kullanılmamalıdır, ancak diyabet tedavisini destekleyebilir. Kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

Oksidatif stresi önler

 1. Oksidatif stres (hücrelerimizdeki bir dengesizlik) vücudumuzda ciddi hasara neden olabilir. Zamanla, Parkinson hastalığına, Alzheimer hastalığına, kalp yetmezliğine ve enflamatuar koşullara katkıda bulunur. Yucca'daki bileşiklerin, antioksidanlar da dahil olmak üzere, vücudumuzu oksidatif strese karşı koruduğuna dair kanıtlar vardır.

 2. 2013 yılında yapılan bir çalışma bile, avize takviyesi verilen farelerde oksidatif strese verilen zararda önemli düşüşler tespit etti. Araştırmacılar, avukanın çoklu organların dejenerasyonuna karşı koruyucu bir etkisi olduğunu bulmuşlardır.

Riskler

 1. Yucca takviyeleri bazen aşağıdakileri de içeren yan etkilere neden olabilir:

 2. Hamile veya emziren çocuklar ve kadınlar, doktor gözetimi olmadan avize takviyesi almamalıdır. Güvenliğini kanıtlayacak kadar araştırma yok, bu yüzden dikkatli olmak daha iyi.

 3. Yucca takviyeleri için bilinen bir ilaç etkileşimi yoktur.

 4. Ardışık olarak üç aydan uzun süre boyunca avize alınması önerilmez. Vücudun yağda çözünen vitaminlerin emilimini engelleyebilir.

 5. FDA diyet takviyelerini ilaçlarla aynı şekilde izlemiyor. Satın almayı seçtiğiniz şirketle ilgili araştırma yapın.

Ve dozları

 1. Topikal yucca formları sabun, şampuan ve losyon olarak da mevcut. Yucca ekstraktını oral veya diğer sıvı formlarda da alabilirsiniz.

 2. Yucca takviyesi almaya karar verirseniz, doktorunuza doğru dozu sorunuz. Belirlenmiş bir güvenli miktar yoktur, ancak doktorunuz bunu kişisel olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Asla doktorunuzun önerdiğinden daha fazlasını almayın.

 3. Topikal yucca formları sabun, şampuan ve losyon olarak da mevcut. Yucca ekstraktını oral veya diğer sıvı formlarda da alabilirsiniz.

 4. Yucca takviyesi almaya karar verirseniz, doktorunuza doğru dozu sorunuz. Belirlenmiş bir güvenli miktar yoktur, ancak doktorunuz bunu kişisel olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Asla doktorunuzun önerdiğinden daha fazlasını almayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407