Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yoğurt hakkında bilmeniz gereken her şey

Yoğurt hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Sağlık yararları osteoporozdan korunmaktan irritabl bağırsak hastalıklarından kurtulmaya ve hazmı kolaylaştırmaya kadar değişmekle birlikte, bunlar tüketilen yoğurt türüne bağlıdır.

 2. Eklenen şeker ve işleme, bazı yoğurt ürünlerini sağlıksız hale getirebilir.

 3. Yoğurt, taze süt veya krema olarak başlar. Genellikle pastörize edilir, daha sonra çeşitli canlı bakteri kültürleri ile fermente edilir ve bakteri üremesini teşvik etmek için belirli bir sıcaklıkta inkübe edilir.

 4. Kültür, sütte bulunan doğal şeker olan laktozu fermente eder. Bu, kendine özgü tadını yoğurt veren laktik asit üretir.

Beslenme

 1. Farklı seviyelerde besinsel fayda sağlayan birçok yoğurt türü var.

 2. Yoğurt sizin için ne zaman iyidir?

 3. Yoğurdun sağlıklı bir seçim olup olmadığı, tüketen kişiye ve yoğurt türüne bağlıdır.

 4. Yoğurt, bağırsak mikrobiyotasını artırabilecek protein, kalsiyum, vitamin ve canlı kültür veya probiyotiklerde yüksek olabilir.

 5. Kemikler ve dişler için koruma sağlayabilir ve sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 6. Düşük yağlı yoğurt, kilo verme diyetinde faydalı bir protein kaynağı olabilir.

 7. Probiyotikler bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

 8. Bazıları, bu iddiaların bazılarını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine rağmen, beyin fonksiyonlarını da etkileyebileceklerini savunuyorlar.

 9. Araştırmacılar 2014 yılında yoğurt tüketmenin tip 2 diyabetin korunmasına yardımcı olabileceğini buldular. Diğer süt ürünü türleri, durumun gelişme olasılığını etkilemedi.

 10. Diğer bilim adamları probiyotik bakteri içeren yoğurtların çocukları ve hamile kadınları ağır metal maruziyetinin etkilerine karşı başarıyla koruduğunu öne sürdüler.

 11. İnsanlar yemeklerini çiğnemekte zorlandıklarında da besleyici bir seçenektir.

 12. Süt içermeyen yoğurtlar, süt ürünleri veya hayvansal ürünler tüketmeyen veya alerjisi veya intoleransı olmayan kişiler için bir alternatif sunar.

 13. Yoğurt sütten daha az laktoz içerir çünkü laktoz fermantasyon işleminde kullanılır.

 14. Yoğurt ne zaman sizin için kötü?

 15. Yoğurtların hepsi sağlıklı değil. Şeker veya gereksiz katkı maddesi içermeyen kişiler diyete sağlıklı bir katkı olabilir, ancak bazı ürünler yüksek miktarlarda ilave şeker ve faydalı olmayabilir. [! 3899 => 1140 = 2!

 16. Ancak birçok üretici şeker, yapay tatlandırıcılar ve sağlıklı olmayan diğer maddeler ekliyor.

 17. Bütün yoğurtlarda doğal şekerler var, ancak tüketicilere porsiyon başına 15 gramdan az şeker içeren bir ürün aramaları önerilir. Şeker ne kadar düşük olursa yapay tatlandırıcılar içermediği sürece o kadar iyidir.

 18. Bazı çalışmalar, yoğurt tüketiminin sağlıkla ilgili olduğu görüşünü reddetti ve yetkililerin sağlıkla ilgili iddiaların ticari amaçlarla yapılıp yapılmayacağını sorgulamalarına neden oldu. Bununla birlikte, yoğurt yiyenlerin sağlıklı beslenmeleri daha muhtemeldir.

Yoğurt aromalı ürünler

 1. Tahıl ve çubuk gibi "gerçek yoğurttan yapılmış" olduğunu iddia eden paketlenmiş ürünler, yoğurt kaplı kuru üzümler ve yoğurt kaplamalı diğer ürünler sadece az miktarda yoğurt tozu içerir.

 2. Yoğurt tozu ısıl işleme tabi tutulur ve ısı faydalı bakterileri öldürür. Yoğurt kaplamaları şeker, yağ, peynir altı suyu ve yoğurt tozundan yapılır.

Tipleri

 1. Farklı tür yoğurtlar var.

 2. Düşük yağlı veya yağsız

 3. Az yağlı veya az yağlı yoğurt, yüzde 2 sütle yapılır. Yağsız yoğurt yüzde sıfır veya yağsız sütle yapılır.

 4. Kefir, içmek için sıvı bir yoğurttur. Probiyotikler içerir ve süte kefir taneleri ekleyerek ve 12 ila 24 saat bekleterek evde bırakması kolaydır.

 5. Yunan yoğurtu

 6. Yunan yoğurtu kalın ve kremsidir. Normal yoğurttan daha iyi ısıya dayanabilir ve genellikle Akdeniz tarzı yemeklerde ve daldırmalarda kullanılır.

 7. Sıvı peynir altı suyunu gidermek için normal yoğurt ilave edilerek yapılır.

 8. Sonuç, daha yoğun konsantrasyonundan dolayı daha yüksek bir protein içeriğidir, ancak ekstra süzme daha düşük kalsiyum içeriğine neden olur.

 9. Yunan yoğurtu tam yağlı, az yağlı veya az yağlı ve yağsız veya yüzde sıfır olarak bulunur.

 10. Yunan yoğurtuna benzer, skyr, "skeer" olarak telaffuz edilir, İzlanda usulü yoğurt yoğun, kremsi ve protein bakımından zengindir. Düzenli yoğurt ile karşılaştırıldığında, skyr, süt için 4 kat süt gerektirir ve 2 ila 3 kat daha fazla protein içerir.

 11. Dondurulmuş yoğurt

 12. Dondurulmuş yoğurtlar genellikle dondurmaya sağlıklı bir alternatif olarak görülür.

 13. Ancak birçok donmuş yoğurt, normal dondurma ile aynı miktarda şeker veya daha fazlasını içerir.

 14. Ayrıca, göre Ulusal Yoğurt Derneği, donmuş yoğurtların tümü canlı ve aktif kültürleri içermemektedir. Bazıları canlı ve aktif kültürleri öldüren ısıl işlem görmüş yoğurtlar kullanır.

 15. Süt içermeyen yoğurt

 16. Süt içermeyen yoğurt alternatifleri arasında soya yoğurt ve hindistancevizi sütlü yoğurt bulunur.

Faydaları

 1. Yoğurt bir dizi önemli besin sunabilir.

Probiyotikler

 1. Bazı yoğurtlarda bunlara eklenmiş probiyotikler var.

 2. Probiyotikler bağırsaklara yarar sağlayan bir tür sağlıklı bakteridir. Sindirim sisteminin düzenlenmesine ve gaz, ishal, kabızlık ve şişkinliğin azalmasına yardımcı olurlar.

 3. Bazı araştırmalar, probiyotiklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kilo yönetimine yardımcı olduğunu ve kanser riskini azalttığını öne sürdü.

 4. Yoğurt ve diğer probiyotik yiyecekleri tüketmek vitamin ve mineral emilimini artırabilir.

 5. Sütü yoğurtta mayalamak için kullanılan en yaygın iki bakteri Lactobacillus bulgaricus (L. bulgaricus) ve Streptococcus thermophiles (S. thermophiles), ancak çoğu yoğurt ek bakteri suşları içeriyor.

 6. Tüketicilerin, canlı ve aktif kültürlü yoğurtları tespit etmelerine yardımcı olmak için, Ulusal Yoğurt Birliği, ürün konteynerinde bulunan Yaşam Aktif Kültürleri (LAC) mührünü uyguladı.

 7. Çoğu durumda, ürün ne kadar taze olursa, o kadar fazla canlı bakteri içerecektir.

 8. Toronto Üniversitesi'nden yapılan son bir çalışma, farklı probiyotiklerin farklı etkilere sahip olduğuna ve probiyotik içeren bazı yoğurtların diğerlerinden daha sağlıklı olabileceğine işaret ediyor.

Kalsiyum

 1. Süt ürünleri biyoyararlanım açısından en iyi diyet kalsiyum kaynaklarından biridir.

 2. Kalsiyum sağlıklı kemiklerin ve dişlerin gelişimi ve bakımı için gereklidir. Ayrıca kanın pıhtılaşması, yara iyileşmesi ve normal kan basıncını korumak için de önemlidir.

 3. Kalsiyum bakımından zengin besinler en iyi şekilde D vitamini kaynağı ile eşleştirildiğinde, D vitamini ince bağırsakta kalsiyum emilimine yardımcı olur.

 4. Çoğu yoğurt ayrıca çeşitli miktarlarda B6 ve B12 vitaminleri, riboflavin, potasyum ve magnezyum içerir.

Laktoz intoleransı

 1. Yoğurt düşük laktoz içeriğine sahip, bu yüzden laktoz intoleransı olan bir kişi onu sütten daha fazla tolere eder. Aynı zamanda sindirime yardımcı olan bakteri içerir.

 2. Sonuç olarak, sıvı süt veya dondurma kullandıktan sonra rahatsızlık, şişkinlik veya gaz yaşayan insanlar genellikle semptomsuz yoğurtlara tolerans gösterebilir.

 3. Birey, vücudunun nasıl tepki verdiğini görmek için bir fincan çeyrek bardak yoğurt denemeli. Bu sadece süt alerjisi olanlara değil laktoz intoleransı için geçerlidir.

 4. Laktoz intoleransı olan insanlar sıklıkla kalsiyumdan yoksundurlar, bu nedenle yoğurt diyetlerinin önemli bir bileşeni olabilir.

 5. Süt alerjisi olan bir kişi yoğurt tüketmekten faydalanmayacaktır.

Diyet

 1. Sağlıklı, besleyici bir diyete daha fazla yoğurt eklemenin yolları.

Yoğurtlu yemek tarifleri

 1. İşte yoğurt içeren bazı sağlıklı tarifler:

 2. Havuçlu kek güç yüzlü

 3. Balkabağı turta güç yüzlü

 4. 100 kalorili kızılcık bitter çikolata muffins

 5. Kızılcık-akçaağaç kahvaltı çubukları

 6. Yeşil şili ve ıspanaklı quesadillas.

 7. Yoğurt seçeneklerinin yelpazesi kafa karıştırıcı olabilir. Mevcut ürünlerin çoğu çalışılmamıştır ve bilim adamları, hangi probiyotiklerin insan vücudunda ne yaptığını henüz bilmiyorlar. En iyi seçenek, şekeri ve katkı maddelerinin az olduğu yoğurdu seçmektir.

 8. Sağlık nedenlerinden dolayı yoğurt seçiliyorsa, uzmanlar bilimsel olarak araştırılmış olanları seçmeyi önerir.

 9. Bilim adamları, popülasyonların bu potansiyel olarak çok önemli gıdalardan elde ettikleri faydaları en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olmak için sağlık ve yoğurt satışıyla ilgili daha sıkı araştırma ve politikalar istediler.

 10. Adam Felman tarafından en son 11 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 11. Adolfsson, O., Meydani, S.M., Russell, R.M. (2004). Amerikan Klinik Beslenme Dergisi 802, 245-256. Http://ajcn.nutrition.org/content/80/2/245.abstract

 12. Aubrey, Allison. (2012, 9 Temmuz). Yoğurt koridorundaki karışıklık? Probiyotikler zamanı 101. NPR. Http://www.npr.org/sections/thesalt/2012/07/09/156381323/confusion-at-the-yogurt-aisle-time-for-probiotics-101

 13. Bisanz, J.E., Enos, M.K., Mwanga, J.R., Changalucha, J., Burton, J.P., Gloor, G.B., Reid, G. (2014, 7 Ekim). Tanzanya gebe kadınlarda ve okul çocuklarında probiyotiklerin ve bağırsak mikrobiyomunun toksik metal seviyeleri üzerindeki etkisinin randomize açık etiketli pilot çalışması. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25293764

 14. Almanca, B. (2014, 2 Nisan). Yoğurdun geleceği: Bilimsel ve düzenleyici ihtiyaçlar. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3985222/

 15. Plataforma SINC. (2015, 21 Nisan). Düzenli yoğurt tüketimi sağlığı iyileştirmez [!Basın açıklaması

 16. Ragovin, H. (2015, 29 Ocak). Yoğurdun nesi harika? Http://now.tufts.edu/articles/whats-so-great-about-yogurt

 17. Tanzanyalı Hamile Kadınlarda ve Okul Çocuklarında Toksik Metal Düzeyleri Üzerine Probiyotiklerin ve Gut Mikrobiyomun Etkisi Üzerine Randomize Açık Etiket Pilot Çalışması. MBio 55, e01580-14. Http://mbio.asm.org/content/5/5/e01580-14.abstract

 18. Toronto Üniversitesi. (2017, 19 Nisan). T'nin sağlığına faydaları probiyotikler için farklıdır [!Basın açıklaması

 19. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 20. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407