Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yiyebileceğiniz en sağlıklı fındıklar hangileridir?

Yiyebileceğiniz en sağlıklı fındıklar hangileridir?

 1. Fındık, bitki bazlı proteinlerin en iyi kaynakları arasındadır. 2017 gözden geçirme çalışmasına göre, fındık açısından zengin bir diyet, bazı kronik hastalıklar için iltihaplanma gibi risk faktörlerini önlemeye yardımcı olabilir.

 2. Bu makalede, protein içeriklerini ve sundukları diğer besinsel yararları temel alarak en sağlıklı fındık türlerini tavsiye ediyoruz.

En sağlıklı altı fındık | [! 596 => 1140 = 2!

  1. Yer fıstığı

  1. Yerfıstığı yemek, insanların diyetlerinde protein miktarını artırmalarının mükemmel bir yoludur. Yer fıstığı yaygın olarak bulunur ve birkaç temel besin sağlar.

  2. Yerfıstığı teknik olarak bir baklagil olmasına rağmen, belirli bir bitki ailesinden gelen bir grup gıdaya ait oldukları anlamına gelir, çoğu insan onları fındık olarak görür.

  3. Yer fıstığı, bir dizi polifenol, antioksidan, flavonoid ve amino asit içerir. Araştırma bu bileşenlerin hepsinin insan sağlığına yararlı olduğunu göstermiştir.

  4. ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) oluşturduğu besin veritabanına göre, 100 g yerfıstığı 567 kalori ve aşağıdaki miktarlarda diğer besleyicileri içeriyor:

  5. Yer fıstığı içindeki yağlar, esas olarak sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleridir (PUFA'lar), ancak bu kuruyemişlerde daha az miktarda doymuş yağ bulunur.

  6. 100 gr fıstıkta ayrıca aşağıdakileri de içeren bol miktarda mineral vardır:

  7. Yerfıstığı, diğer birçok fındık çeşidinden daha uygun fiyatlı olma avantajını da sunar.

  2.. Badem

  1. Badem son yıllarda giderek daha popüler hale geldi ve şimdi pek çok yerde kolayca bulunabilirler. Yer fıstığından biraz daha az protein içeriyorlar, ancak diğer besin maddeleri ile telafi ediyorlar.

  2. Badem, patates cipsi veya krakere sağlıklı, protein açısından zengin bir alternatif arayanlar için mükemmel bir çerez olabilir.

  3. USDA'ya göre, her 100 g badem 579 kalori içeriyor ve aşağıdaki besin profiline sahip:

  4. Bademlerdeki yağların çoğu tekli doymamış yağlardır. Badem ayrıca vitaminler ve mineraller bakımından da zengindir:

  3. Antep fıstığı

  1. Antep fıstığı bol miktarda protein ve diğer hayati besinleri içerir. Aynı zamanda sağlıklı yağ asitleri ve antioksidanlar kaynağıdır.

  2. Popüler yeşil fındık teknik olarak fıstık ağacının bir tohumu, ancak insanlar genellikle görünüm ve hislerinden dolayı onu bir fındık olarak görüyorlar.

  3. Beslenme'de yayınlanan bir araştırma Bugün antepfıstığının yemek yemenin, kalp ile ilgili sağlık sorunları riskinin azalmasına yol açabilecek kan basıncı ve endotel fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dikkat çekti.

  4. USDA veritabanına göre, her 100 g antepfıstığı 560 kalori ve aşağıdaki besin miktarlarını içeriyor:

  5. Sağlıklı tekli doymamış yağ asitleri ve PUFA'lar antepfıstığındaki yağ içeriğinin çoğunu oluşturur.

  6. Antep fıstığı diğer bazı fındıklardan daha az mineral sunsa da, 100 g'da önemli bir 1.025 mg potasyum içerir.

  7. Antep fıstığındaki diğer önemli vitamin ve mineraller şunlardır:

  4. Kaju fıstığı

  1. Kaju fıstığı kremsi bir yapıya sahiptir ve bu da onları birçok yemek ve aperatiflere mükemmel bir katkı yapar.

  2. USDA tarafından bildirildiği gibi, 100 g kaju fıstığı, 553 kalori ve aşağıdaki besinleri içerir:

  3. Kaju fıstığındaki yağların çoğu tekli doymamış yağlardır.

  4. Kaju fıstığındaki önemli vitamin ve mineraller şunlardır:

  5. Ceviz

  1. Ceviz, karbonhidratlarda çoğundan daha düşük olmasına rağmen kalorilerde diğer bazı fındıklardan daha yüksektir. Yüksek kalorili sayı, çok yüksek yağ içeriğinden kaynaklanmaktadır.

  2. Bununla birlikte, cevizdeki yağlar çoğunlukla birkaç sağlık yararı sağlayabilecek olan PUFA'lardır.

  3. Ceviz, sağlıklı yağ içeriği ile bilinirken, iyi bir protein ve diğer besin kaynağıdır.

  4. 100 g başına 654 kalori ile birlikte, USDA listesi aşağıdakileri içerir:

  5. Ceviz diğer cevizlerden biraz daha düşük mineral içeriğine sahiptir:

  6. British Nutrition Journal'da yayınlanan araştırmada cevizin de zengin bir flavonoid ve fenolik asit kaynağı olduğu belirtiliyor.

  6. Fındıklar

  1. Fındıkların, onları tatlı yiyeceklerde favori yapan özel bir tadı vardır.

  2. Fındık diğer fındıklardan daha az protein içerir, ancak diğer sağlık yararları ile telafi edebilir.

  3. Journal of Clinical Lipidology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, fındıklar kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

  4. USDA veri tabanında, 100 g fındık, aşağıdakilerin yanı sıra 628 kalori içerir:

  5. Bu protein ve yağ içeriği fındıkları diğer fındık türlerine göre cevizlerden daha benzer yapar.

  6. Fındıktaki yağların büyük çoğunluğu tekli doymamış yağlardır, ancak bunlara ek olarak bazı çoklu doymamış ve doymuş yağlar da dahildir. Fındık ayrıca şunları içerir:

  Diyetinize nasıl fındık eklenir

  1. İnsanlar daha fazla bitki proteini elde etmek için fındık alımlarını farklı şekillerde artırabilir. Aşağıda fındık diyeti içine dahil etmek için bazı örnekler şunlardır:

  İz karışımlarına ekleyin

  1. Kavrulmuş tuzlanmış fındık, lezzetli bir iz karışımına lezzet ve tokluk katabilir, bu da cips gibi daha az sağlıklı atıştırmalıkların yerini alabilir. Bununla birlikte, ilave tuz ve yüksek kalorili içeriğe bağlı olarak porsiyon boyutlarını ortalamak en iyisidir.

  2. Çiğ fındık ayrıca kurutulmuş meyveler içeren tatlı bir iz karışımına sağlıklı ve besleyici bir katkı sağlar. Bir şeker çubuğu veya başka bir tatlı atıştırmalık yeme çağrısı olan insanlar, tatlı iz karışımının isteklerini azaltabildiğini görebilirler.

  3. Düşük karbonhidratlı veya az şekerli diyet yapan kişiler, kurutulmuş meyvelerin yüksek şeker içeriğine sahip olabileceğini akılda tutmalıdır.

  Onları atıştırmalık olarak ye

  1. Fındık genellikle yemeye hazırdır, bu sayede günün neredeyse her saatinde ideal atıştırmalıktır. Bununla birlikte, fındıklar sağlıklı yağlar içermesine rağmen, kalorilerde yüksek olma eğiliminde olduklarını unutmamak önemlidir.

  Somun sütü iç

  1. Fındıklı süt inek sütü ile aynı özelliklere sahip değildir, ancak bazı fındıkların lezzetini ve yararlarını tutabilir.

  2. Pek çok market, fındıklı içecek satıyor ya da insanlar, ilave maddelerden kaçınmak için evde basit fındık sütü sürümleri yapabiliyor. Örnek olarak badem sütü, kaju sütü ve fındık sütü bulunur.

  Somun tereyağı kullanın

  1. Yerfıstığı ezmesiyle birlikte, marketlerde ve marketlerde birçok başka tipte fındık yağı bulunmaktadır. İnsanlar onları sandviçlere veya smoothie'lere ekleyebilirler.

  Salataların üzerine serpin

  1. Salataya bir porsiyon fındık eklemek protein ve besin içeriğini artırabilir ve daha fazla doldurmasını sağlayabilir.

  Çok fazla fındık yiyebilir misin?

  1. Fındık yemek, kalp hastalıkları ve diğer sağlık durumları için risk faktörlerine karşı koruma sağlayabileceğinden sağlık için faydalıdır. Ancak çok fazla fındık yemek mümkündür.

  2. Kuruyemişler kalori bakımından çok yüksektir, bu nedenle gün boyunca çok sayıda kuruyemiş yemek insanların bunu gerçekleştirmeden hedef kalori alımlarını aşmasına neden olabilir. Bunu düzenli yapmak, kilo almaya neden olabilir.

  3. Fındıklar sağlıklı yağlarda da yüksektir, bu da vücutta ılımlılıkta iyidir ancak ishal ve aşırı miktarda diğer sorunlara neden olabilir.

  4. Kavrulmuş, tuzlu fındık, diğer tuzlu atıştırmalıklar kadar diyete en az sodyum ekleyebilir. Tuzlu fındık yiyen herkes, ne kadar sodyum yediklerini görmek için etikete dikkat etmelidir. Çiğ veya kuru kavrulmuş fındık daha sağlıklı bir alternatiftir.

  5. Bazı insanlar bu kuruyemişlerin sindirim sistemini bozduğunu görebilir. Bu durumda, çok fazla somun yemek onları gazlı, sıkışık veya şişkin hissetmelerine neden olabilir. Fındık da yaygın bir diyet alerjisidir.

  Doktora ne zaman bakılır

  1. Çoğu durumda fındık, diyete güvenli ve sağlıklı bir ektir. Ilımlılık anahtarıdır, çünkü fındık kalorisi yoğundur.

  2. Fındık yerken sindirim bozukluğu yaşayan biri doktora gitmek isteyebilir. Bir intoleransı olabilir veya somunların belirli bileşenlerine karşı hassas olabilirler. Fındık yaygın bir alerjendir ve insanların daha önce sahip olmadıkları bir alerji geliştirmeleri mümkündür.

  3. Boğaz veya yüzde şişlik veya kaşıntı gibi alerjik reaksiyona sahip olan herkes fındık yemeyi bırakmalı ve acil tıbbi bakım almalıdır. Ciddi somun alerjileri bazen ölümcül olabilir.

  4. En son Tue 11 Eylül 2018 tarihine kadar gözden geçirilen makale. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

  5. Alasalvar, C., Bolling, B. W. (2015, April). Fındık fitokimyasalları, yağda çözünen biyoaktif maddeler, antioksidan bileşenler ve sağlık etkilerinin gözden geçirilmesi. İngiliz Beslenme Dergisi, 113 (Ek 2), S68-S78. Https://pdfs.semanticscholar.org/8ce1/39071dc0e92b5abe22b01bd01de84a921f33.pdf

  6. Arya, S.S., Salve, A.R., Chauhan, S. (2016, Ocak). Fonksiyonel gıda olarak yerfıstığı: Bir derleme. Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi, 53 (1), 31-41. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4711439/

  7. Temel rapor: 12061, kuruyemiş, badem. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/12061?

  8. Temel rapor: 12087, fındık, kaju fıstığı, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/12087?

  9. Temel rapor: 12120, fındık, fındık veya kalamar. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/12120?

  10. Temel rapor: 12151, fındık, fıstık fındık, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/12151?

  11. Temel rapor: 12155, ceviz, ceviz, ingilizce. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/12155?

  12. Temel rapor: 16087, yer fıstığı, her çeşit, çiğ. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/16087?

  13. Hernandez-Alonso, P., Bullo, M., Salas-Salvado, J. (2016, May). Sağlık için Antep fıstığı: Bu çok yönlü somun hakkında ne biliyoruz? Bugün Beslenme, 51 (3), 133-138. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4890834/

  14. Luu, H.N., Blot, W.J., Xiang, Y.-B., Cai, H., Hargreaves, M.K., Li, H., Shu, X. (2015, Mayıs). Fındık / fıstık tüketimi tüketiminin toplam ve nedene bağlı ölüm oranıyla ilişkisinin olası değerlendirilmesi. JAMA Dahili Tıp, 175 (5), 755-766. Https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2173094

  15. Orem, A., Yücesan, F. B., Orem, C., Akcan, B., Kural, B. V., Alasalvar, C., Shahidi, F. (2013, Mart-Nisan). Fındık bakımından zenginleştirilmiş diyet, hiperkolesterolemik deneklerde kardiyovasküler risk biyobelirteçlerini lipit düşürücü etkinin ötesinde geliştirmektedir [!Özet

  16. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

  17. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407