Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yer fıstığının besinsel yararları nelerdir?

Yer fıstığının besinsel yararları nelerdir?

 1. Yer fıstığı, kavrulmuş, tuzlanmış, çikolata kaplı ve yer fıstığı yağı gibi birçok formda gelir. Farklı türlerin farklı beslenme profilleri ve çeşitli sağlık yararları vardır.

 2. Sağlıklı beslenme profilleriyle birlikte, yer fıstığı kalori bakımından zengin bir besindir, bu yüzden ölçülü olarak tüketildiklerinde en sağlıklı olurlar.

 3. Bu makalede yer fıstığının beslenme profilini, sağlık yararlarını ve farklı türlerin nasıl karşılaştırıldığını sunuyoruz.

Beslenme dağılımı

 1. Yerfıstığı özellikle sağlıklı bir yağ, protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca bol miktarda potasyum, fosfor, magnezyum ve B vitaminleri içerir. Kalorisi yüksek olmasına rağmen, yer fıstığı besin açısından zengin ve karbonhidrat bakımından düşüktür.

 2. ABD Tarım Bakanlığı'na (USDA) göre, 100 gram çiğ yerfıstığı 567 kalori ve aşağıdaki besinler gram (g), miligram (mg) veya mikrogram (mcg) cinsinden :

 3. Yer fıstığı içindeki sağlıklı yağ, protein ve lif karışımı, besinsel fayda sağladıkları ve bir insanı daha uzun süre daha iyi hissettirecekleri anlamına gelir. Bu, yer fıstığı, insanları cips, kraker ve diğer basit karbonhidrat yiyecekleri ile karşılaştırdığında sağlıklı, atıştırmalık bir şey yapar.

 4. Aşağıda, yer fıstığındaki temel besinlerin yararlarını tartışıyoruz.

1. Protein

 1. Yerfıstığı, 100 g yerfıstığı başına 25,8 g veya bir kişinin günlük protein ihtiyacının yaklaşık yarısı sunan mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

 2. Yetişkinlerde protein için önerilen günlük ödenek (RDA):

 3. Protein, vücut hücrelerini oluşturmak ve onarmak için gereklidir. Bir kişinin ihtiyaç duyduğu protein miktarı, yaşına ve aktivite seviyesine bağlı olarak değişir.

2.. Sağlıklı yağlar

 1. Yağ asitleri her diyetin önemli bir parçasıdır. Yer fıstığındaki yağların çoğu, sağlıklı bir yağ türü olan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleridir.

 2. Amerikan Kalp Birliği'ne (AHA) göre, doymuş ve trans yağlar yerine tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar tüketmek, bir kişinin kan kolesterol seviyelerini artırabilir. Bu da kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

 3. Yer fıstığında az miktarda doymuş yağ var. Doymuş yağ, doymamış veya çoklu doymamışlıktan daha az sağlıklıdır. Doktorlar çok fazla doymuş yağı kardiyovasküler hastalıkla ilişkilendirir. Sonuç olarak, optimal sağlık yararlarını elde etmek için fıstıkları ılımlı bir şekilde yemek en iyisidir.

3. Diyet lifi

 1. Yer fıstığı iyi bir diyet lifi kaynağıdır. 100 g başına 8,5 g içerir; bu, bir erkeğin tavsiye edilen lif alımının yaklaşık dörtte biri veya kadınlarda üçte biridir. [! 2633 => 1140 = 5!

 2. Elyaf kalp için sağlıklı bir besindir. AHA, lif bakımından zengin yiyecekler yemenin kan kolesterol seviyelerini iyileştirdiğini ve kalp hastalığı, felç, obezite ve tip 2 diyabet riskini azalttığını bildirmiştir.

En çok hangi tür fıstık türleri daha sağlıklı?

 1. Çiğ yerfıstığı en sağlıklı çeşittir. Fıstık ezmesi, sağlıklı bir beslenme profili ve çeşitli sağlık yararları sunan mükemmel bir seçimdir. Fıstık ezmesinin sağlığa faydaları hakkında bilgi edinin.

 2. İnsanlar kavrulmuş tuzlu yerfıstığı da alabilirler. Çok fazla sodyum tüketmek yüksek tansiyon ve kalp hastalığı ile bağlantılı olmasına rağmen, bu türlerin tüketilmesi ılımlılıkta tamamdır.

 3. AHA, günlük 1.500 mg sodyum ideal bir limit önermektedir ve en fazla 2.300 mg sodyum - 1 çay kaşığı tuza eşdeğer - özellikle de yüksek kan basıncı olan kişiler için.

 4. Mümkünse, cilt eklenmiş olarak çiğ fıstık seçin. Yer fıstığı derileri antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, vücudun hücrelerini serbest radikallerin zarar görmesinden korumaktadır. Üreticiler genellikle derileri en kavrulmuş veya tuzlu yer fıstığından alırlar.

 5. İnsanlar gün boyunca aperatif olarak fıstık ezmesi ve fıstık ezmesinin tadını çıkarabilirler. Ana yemeklerde yer fıstığı salatalara veya Tayland yemeklerine harika bir katkı sağlar.

Yer fıstığının sağlık yararları

 1. Yerfıstığı yemeklerinin üç temel sağlık yararı var:

 2. Aşağıdaki bölümlerde bu yararlar ve bunların arkasındaki bilim tartışılıyor.

1. Kalp sağlığını destekleme

 1. Yer fıstığı, doymuş yağlardan daha sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içerir. Bu yağ oranı, fıstıkları kalp için doymuş yağ oranı daha yüksek olan yağ kaynaklarından daha iyi yapar.

 2. Bir 2014 çalışması, her gün 46 g fıstık veya fıstık ezmesi yemenin diyabet hastaları için kalp sağlığını iyileştirebileceğini ortaya koydu.

2. Sağlıklı bir kiloyu korumak

 1. Yerfıstığı sağlıklı yağ, protein ve lifle dolu olduğu için doyurucu bir atıştırmalıktır. Bunları ılımlı bir şekilde yemek, bir kişinin sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olabilir.

 2. Araştırmalar, yerfıstığı da dahil olmak üzere haftada iki kez fındık dağıtan kadınların, 8 yıl boyunca nadiren yediklerine göre biraz daha az kilo alma ve obezite riski olduğunu ortaya koydu.

 3. Büyük çaplı bir çalışma, yer fıstığı ve diğer fındık yemenin bir kişinin 5 yıl boyunca obezite riskini azalttığını buldu.

3. Kan şekeri seviyelerini yönetmek

 1. Yerfıstığı, şeker hastalığı veya şeker hastalığı riski taşıyan kişiler için mükemmel bir besindir. Yer fıstığı düşük glisemik indekse (GI) sahiptir, yani kan şekeri seviyelerinde büyük artışlara neden olmazlar.

 2. Beslenme uzmanları, GI değeri 55 veya altında olan gıdaları düşük GI gıdaları olarak görüyorlar ve GI değeri 70'ten fazla olan gıdalar yüksek GI gıdaları. Yer fıstığı 23'lük bir GI puanına sahiptir ve bu da onları düşük-GI yiyecek yapar. Burada GI ölçeği hakkında daha fazla bilgi edinin.

 3. Yerfıstığı kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur çünkü karbonhidratlarda nispeten düşüktür, fakat protein, yağ ve lif açısından yüksektir. Lif, sindirim sürecini yavaşlatır, daha düzenli bir enerji salınımı sağlar ve proteinin basit karbonhidratlardan daha uzun süre parçalanması daha uzun sürer.

 4. Araştırmalar, fıstık ezmesi ya da yerfıstığı yemenin, obezite ve daha yüksek tip 2 diyabet riskine sahip kadınların kan şekeri seviyelerini yönetmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Riskler ve düşünceler

 1. Yer fıstığı, arachin ve conarachin denilen proteinleri içerir. Bazı insanlar bu proteinlere karşı ciddi alerjilere sahiptir. Bu insanlar için, yer fıstığı hayatı tehdit edici alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

 2. Yerfıstığı kalorisi yüksek olduğu için, dengeli bir diyetin bir parçası olarak onları ılımlı bir şekilde tüketmek mantıklıdır. Çok fazla kalori tüketmek kilo alımına neden olabilir. Bu, bu kalorilerin geldiği yiyeceklerin besleyici olup olmamasına bakılmaksızın geçerlidir.

 3. Kavrulmuş tuzlu yer fıstığı, yüksek sodyum içeriğinden dolayı çiğ yer fıstığından daha az sağlıklı olabilir. Bu, eğer insanlar onları ölçülü olarak tüketirse, sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olarak onlardan zevk alabilirler.

Özet

 1. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 2. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 3. Yerfıstığı, besin açısından zengin bir protein, diyet lifi ve sağlıklı yağ kaynağıdır. Dengeli bir diyetin parçası olarak ılımlı bir şekilde onları yemek:

 4. Yerfıstığı, bu nedenlerden dolayı diyabet hastaları için iyi bir seçenektir. Ayrıca karbonhidratları azaltmak ve sağlıklı yağ alımını artırmak isteyenler için iyi bir atıştırma seçeneğidir.

 5. En iyi sağlık yararları için, cildi açık olan çiğ fıstıkları seçin. Cildi açık çiğ yer fıstığı, hücre koruyucu antioksidanlarda yüksektir.

 6. Kavrulmuş tuzlu yerfıstığı, sağlık çalışanlarının kalp hastalıklarına bağladığı sodyum oranı yüksektir. Bu, kavrulmuş, tuzlu yer fıstığı yemenin dengeli bir beslenmenin parçası olduğunu söyledi.

 7. Çoğu gıdada olduğu gibi, yer fıstığının tadını çıkarmanın anahtarı, sağlıklı, kalori kontrollü bir diyetin parçası olarak onları ılımlı bir şekilde yemektir.

 8. En son Perşembe 18 Nisan 2019 tarihine kadar incelenen makale. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 9. Amerikalılar için 2015-2020 sekizinci baskısı için diyet kuralları. (2015). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/resources/2015-2020_Dietary_Guidelines.pdf

 10. Diyet referans alımları (DRI'lar): Önerilen diyet yardımı ve yeterli alım, toplam su ve makro besin. (N.d.). Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK56068/table/summarytables.t4/?report=objectonly

 11. Francisco, M.L.L.L., Resurreccion, A. V.A. (2012). Yer fıstığı derisi infüzyonlarının antioksidan kapasitesi ve duyusal profilleri [!Özet

 12. Freisling, H., vd. (2018). Yetişkinlerde somun alımı ve 5 yıllık vücut ağırlığı ve obezite riski değişiklikleri: EPIC-PANACEA çalışmasından sonuçlar [!Özet

 13. Latif, S., vd. (2013). Sulu bir enzimatik işlemle elde edilen yer fıstığı protein fraksiyonundaki amino asit bileşimi, antinutrientler ve alerjenler [!ÖzetDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407