Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yenidünyanın En İyi 10 Faydası

Yenidünyanın En İyi 10 Faydası

 1. John Staughton (BASc, BFA) tarafından en son güncelleme - 19 Mart 2019

 2. Eval (ez_write_tag ([![!336,280

Yenidünya Nedir?

 1. Güney-orta Çin’in içinden geçtiyseniz ve parlak turuncu meyveli küçük bir yaprak dökmeyen çalının veya ağacın karşısında tökezlediyseniz, belki de yenidünyaya aşina olursunuz. Bilimsel olarak Eriobotrya japonica olarak adlandırılan yenidünya, Çin eriği, Japon eriği, Japon muşmulası, Pipa, Nispero ve Malta eriği gibi diğer isimlerle de bilinir.

 2. Armut biçimli ve erikten biraz daha büyük olan meyveler, bazen kırmızı bir allık ile sarı veya turuncu bir cilde sahip olabilir. Meyvenin keskin eti kahverengi tohumlarla beyaz, sarı veya turuncu renktedir. Yenidünya meyvesinin tadı, mango ve şeftali arasındaki haç ile karşılaştırılmıştır. Taze ya da kurutulmuş biçimde yenebilir. Parlak renkli, lekesiz olanlar, ekşi ve asitli olan yeşilimsi olanlara göre daha sulu.

 3. Asya kıtasında yetiştirilen ilk meyvelerden biri olan Çin’e özgüdür ancak bir binyıldan daha uzun bir süre önce Japonya’da vatandaşlığa geçmiştir. Çin ve Japon: ekili iki yenidünya Yenidünya çeşidi vardır. Doğu Asya'da 800'den fazla çeşit olduğu söyleniyor. Bugün dünyanın birçok yerinde yetiştiriliyor.

Yenidünya Beslenme Değerleri

 1. Pektin (lif), A vitamini, C vitamini ve tiamin, riboflavin, niasin, piridoksin, folatlar ve folik asit gibi B kompleksi vitaminlerini içerir. insan sağlığı. Yenidünyalar ayrıca demir, kalsiyum, manganez, potasyum, fosfor, çinko, bakır ve selenyum gibi mükemmel bir mineral kaynağıdır. Kolesterolü ve kalorisi düşük olan yenidünyalar, omega 3 yağ asitleri ve omega 6 yağ asitleri gibi mono doymamış yağlar içerir. ));

Yenidünyanın Sağlık Faydaları

 1. Yenidünyanın birçok sağlık yararına daha yakından bakalım.

Tansiyonu düşürür

 1. Yenidünyada bol miktarda bulunan besinlerden biri, kardiyovasküler sistem için vazodilatör görevi gören potasyumdur. Potasyum, kan damarları ve arterler üzerindeki baskıyı ve baskıyı azaltarak, kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını korur. Potasyum, bilişi artırabilen beynin kılcal damarlarına kan akışının artmasından dolayı genellikle bir beyin güçlendirici olarak kabul edilir.

Diyabeti Önlüyor

 1. Yenidünya çayı, kan şekerinin düzenli olarak tüketen kişilerde önemli ölçüde azaldığı gösterilmiş olduğundan, diyabetin önlenmesi veya tedavisi için sıklıkla önerilmektedir. Yenidünya çayında bulunan eşsiz organik bileşikler, diyabete karşı korumaya yardımcı olan insülin ve glikoz seviyelerini düzenleyebilir. Ayrıca, diyabet hastası olanlar için, bu çayın yardımcı olabileceği sivri uçlardan ve kan şekeri damlalarından kaçınmak çok önemlidir.

Anti-kanser potansiyeli

 1. Eval (ez_write_tag ([![!580,400

Solunum sistemini yatıştırır

 1. Balgam söktürücü maddeler soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önemlidir. Yenidünya çayı balgam söktürücü olarak kullanılır, ya sarhoşken ya da gargara yapıldığında, öksürüğe ve buna bağlı olarak mukus ve balgamın dışarı atılmasına neden olabilir. Bakterilerin yaşayabileceği ve büyüyebileceği yer burasıdır, aynı zamanda diğer semptomları da şiddetlendirir, bu nedenle bu toksik maddeleri solunum sisteminizden atmak daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilir.

Bağışıklığı Artırıyor

 1. Yenidünya, vücudun patojenlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarmaya yardımcı olan ve aynı zamanda kronik hastalığı önlemek için bir antioksidan olarak çalışan harika bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, vücuttaki dokuların büyümesini ve onarımını sağlayan kollajen üretimi için C vitamini gerekir. Yenidünya yaprağı ayrıca, antiviral ajanlar gibi davranan megastigman glikozitler ve polifenolik bileşikler gibi antijenler içeren asitler de üretir. Triterpen bileşikleri soğuk algınlığına neden olan rinovirüsün yok edilmesine yardımcı olur.

Sindirim ve Kilo Verme Yardımları

 1. Eval (ez_write_tag ([![!300,250

 1. Yenidünyanın içerdiği güçlü antioksidanlar, nörolojik dejenerasyonun ve hafıza kaybının temel nedenlerinden biri olan serbest radikallere bağlı olarak oksidatif stres ile mücadele ediyor.

Kolesterol Seviyelerini Kontrol Edin

 1. Kesin mekanizma tam olarak anlaşılmamasına rağmen, araştırmalar meyveyi ve çayı düzenli olarak tüketen deneklerde düşük kolesterol düzeyleri ile doğrudan bir yenidünya bağladı. Yenidünyanın bu sağlık yararı çok heyecan verici, ancak aynı zamanda büyük ölçüde kanıtlanmamış ve daha fazlasını bulma çalışmaları devam ediyor.

Kemikleri Güçlendirir

 1. Kemik mineral yoğunluğunu kaybetmek, özellikle menopozu takip eden kadınlar için, yaşlandıkça birçok insan için büyük bir sorundur. Neyse ki yenidünyanın, zengin vitamin, besin maddesi ve hormon taklit eden kimyasal bileşenlerin karışımı nedeniyle vücudun çeşitli bölümlerinde kemik yoğunluğu kaybını önlediği gösterilmiştir.

Dolaşım Sistemini Düzenleyen

 1. Bir kişinin diyetindeki yüksek demir seviyeleri, anemi ve acımasız semptomlarından kaçınmak istiyorlarsa önemlidir. Demir, yenidünya içinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur, bu da kırmızı kan hücreleriniz için iyi bir haberdir. Demir, vücuda oksijenli kırmızı kan hücrelerini taşıyan ve böylece dolaşımı artıran hemoglobinin gerekli bir parçasıdır. Bu iyileşmeyi hızlandırabilir, enerjiyi artırabilir ve tüm organ sistemlerinizin tam kapasite çalışmasını sağlayabilir!

 2. Dikkat Kelimesi

 3. John Staughton, İngilizce ve Bütünleyici Biyoloji derecelerini Champaign, Urbana'daki (ABD) Illinois Üniversitesi'nden alan gezgin bir yazar, editör ve yayıncıdır. Edebi bir derginin kurucu ortağı Şerif Nottingham ve dünyanın en güzel yerlerini ofisi olarak görüyor. Ev fikrine yönelik sürekli bir yolculukta, eğitmek, ilham vermek, gelişmek ve gelişmek için kelimeler kullanır.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407