Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeşil fasulye hakkında bilmeniz gereken her şey

Yeşil fasulye hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Fasulye çiftçileri yeşil fasulye toplarken, baklagiller olgunlaşma şansı olmadan önce hala baklalarının içindeler.

 2. Bu, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları hakkındaki makalelerden biridir.

 3. İşte yeşil fasulye ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Beslenme

 1. Her türlü meyve ve sebzenin tüketilmesi, birçok olumsuz sağlık koşullarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 2. Pek çok çalışma, yeşil fasulye gibi daha fazla bitki besinlerinin diyet içerisine dahil edilmesinin obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir.

 3. Meyve ve sebzelerin tüketimi aynı zamanda sağlıklı bir ten, daha fazla enerji ve daha düşük toplam ağırlık sağlar.

 4. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) Ulusal Besin Veritabanına göre, bir standart standart konserve kuru fasulye (yaklaşık 150 gram) şunları içeriyor:

 5. Besin değerleri açısından, şunları içerir:

 6. Bununla birlikte, bir fincan boşaltılmış konserve fasulye, ayrıca 362 mikrogram sodyum içerir. Tüketiciler kullanmadan önce konserve fasulyeyi durulamalıdır. En iyi besin kaynağı ve en düşük sodyum için, pişirmek üzere taze veya dondurulmuş yeşil fasulye seçin.

 7. Yeşil fasulye ayrıca folat, tiamin, riboflavin, demir, magnezyum ve potasyum da içerir.

Faydaları

 1. Sağlanan besinler, bazı sağlık koşulları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kanser

 1. Yeşil fasulye yüksek miktarda klorofil içerir.

 2. Bu, yüksek bir sıcaklıkta et ızgara yaparken oluşan heterosiklik aminlerin kanserojen etkilerini engelleyebilir. Izgara yiyeceklerini kömürleşmiş olarak tercih edenler, riski azaltmak için onları yeşil sebzelerle eşleştirmelidir.

Doğurganlık ve hamilelik

 1. Çocuk doğurma çağındaki kadınlar için Harvard Tıp Fakültesi'ne göre ıspanak, fasulye, kabak ve yeşil fasulye gibi bitki kaynaklarından daha fazla demir tüketilmesi doğurganlığı arttırıyor gibi görünüyor.

 2. Diğer çalışmalar, bir kadının doğurganlık seviyesi ile tükettiği demir de dahil olmak üzere, düzeyi arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

 3. Demir bakımından zengin yiyecekleri domates, dolmalık biber veya çilek gibi C vitamini bakımından zengin yiyeceklerle eşleştirmek demir emilimini artırabilir.

 4. Fetüsü nöral tüp defektlerine karşı korumak için hamilelik sırasında yeterli folik asit alımı gerekir. Bir bardak yeşil fasulye günlük folik asit ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'unu ve demirin yüzde 6'sını sağlıyor.

Depresyon

 1. Günlük folat ihtiyaçlarının karşılanması da depresyona yardımcı olabilir.

 2. Yeterli folat tüketimi vücutta fazla miktarda homosistein oluşmasını önleyebilir.

 3. Çok fazla homosistein kanın ve diğer besinlerin beyine ulaşmasını engelleyebilir ve serotonin, dopamin ve norepinefrinin, ruh halini, uykuyu ve iştahı düzenleyen iyi hissettiren hormonların üretimine müdahale edebilir.

Kemik sağlığı

 1. Düşük bir K vitamini alımı daha yüksek kemik kırılma riski ile ilişkilidir.

 2. Yeterli miktarda K vitamini tüketimi, kemik matriks proteinlerini değiştirerek, kalsiyum emilimini iyileştirerek ve kalsiyumun idrarla atılımını azaltarak kemik sağlığını iyileştirir.

 3. Bir fincan yeşil fasulye 14.4 mikrogram K vitamini veya günlük ihtiyacın neredeyse yüzde 20'sini, bir kişinin günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 4'ünü sağlıyor.

 4. Yeşil sebzeler gibi sebzeleri diyetimizin önemli bir parçası yapan tek başına tek tek vitamin, mineral veya antioksidan olmadığını hatırlamak önemlidir.

 5. Bu sağlıklı besinlerin takviye şeklinde izole edilmesinin aynı sonuçları sağlamayacağı kanıtlanmıştır. Bunları sağlıklı, çeşitli beslenmenin bir parçası olarak tüketmek en iyisidir.

Diyet

 1. Yeşil fasulye taze, dondurulmuş veya konserve olabilir. Konserve fasulyeyi durulamak ve boşaltmak önemlidir, çünkü bu sodyum içeriğini yüzde 41'e kadar azaltır.

 2. Taze fasulye renkli ve canlı yeşil renkte olmalıdır. Onları bir torba içinde soğutmak tazeliği koruyabilir.

 3. Hızlı ipuçları:

 4. Kayıtlı diyetisyenlerin geliştirdiği bu sağlıklı ve lezzetli tariflerden bazılarını deneyin:

 5. Sağlıklı yeşil fasulye güveç

 6. Hızlı ve kolay Meksikalı sebzeli çorba

 7. Yapışkan susam yeşili fasulye

Riskler

 1. Coumadin veya warfarin gibi kan inceltici kullananlar, kan pıhtılaşmasında büyük bir rol oynadığından, K vitamini içeren yiyecek miktarını aniden değiştirmemelidir.

 2. Lektinler karbonhidratları bağlayan bir çeşit proteindir. Yeşil fasulye dahil fasulyelerde bulunurlar. Sindirim sisteminde sorunlara neden olabilirler. Fasulyenin pişirilmesi lektin seviyesini azaltabilir.

 3. Yeşil fasulye, minerallerle yapışıp vücut tarafından emilmelerini önleyen fitik asit içerir. Mineral eksikliği olan kişiler, ek yeşil fasulye tüketmeden önce bir doktora danışmalıdır.

 4. Hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında en önemli olan toplam diyet veya genel beslenme şeklidir. Sağlığın anahtarı olarak bireysel yiyeceklere konsantre olmaktan çok çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 5. Adam Felman tarafından en son 19 Ocak 2018 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 6. Temel rapor: Fasulye, kuru, yeşil, konserve, normal paket, süzülmüş katı madde. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/2857

 7. Klorofil ve klorofilin. (2009, haziran). Http://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-chlorophyllin#biological-activities

 8. Dhanashree, N., Anuradha, S., Ketan, S. (2016, Ağustos). Diyet ve besin alımının doğurganlık sorunu olan kadınlar üzerindeki etkisi. Uluslararası Saf ve Uygulamalı Biyoloji Bilimi Dergisi. 4 (4): 198-204 (2016). Http://www.ijpab.com/form/2016%20Sacume%204,%20issue%204/IJPAB-2016-4-4-198-204.pdf

 9. Doğurganlık diyetini izleyin? (2009 Mayıs). Http://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/follow-fertility-diet

 10. Ford, A.H., Flicker, L., Singh, U., Hirani, V., Almeida, O.P. (2013, Kasım). Yaşlı erişkinlerde homosistein, depresyon ve bilişsel işlev. Afektif Bozukluklar Dergisi 1512, 646-651. Http://www.jad-journal.com/article/S0165-0327(13)00565-X/abstract

 11. Fusaro. M., Mereu, M.C., Aghi, A., İervasi, G., Gallieni, M. (2017, Mayıs - Ağustos). K vitamini ve kemik. Mineral ve Kemik Metabolizmasında Klinik Durumlar, 14 (2), 200-206. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5726210/

 12. USDA Ulusal Besin Veritabanı - yeşil fasulye kesin. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/49526?man= lfacet = count = max = 50 qlookup = yeşil + fasulye dengesi = 0 sıralama = varsayılan biçim = Abridged reportfmt = diğer rptfrm = ndbno = besin1 = besin2 = besin = 3 alt = = totCount = ölçülen = Q72724 = 1 Qv = 1 Q72724 = 0.5 Qv = 1

 13. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 14. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407