Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeşil Fasulye Beslenme: Sağlık Bilgisi

 1. Çekilmiş fasulye veya çalı fasulyesi olarak da bilinen yeşil fasulye, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok mutfakta temel bir unsurdur. Onlar aile çömleklerinde sevilen bir garnitür, tatil yemekleri ve gece yemekleri.

 2. Onları beyazlatsın, sote et ya da doğrudan bir kutudan ye, yeşil fasulye diyetine besleyici bir katkı sağlar.

 3. İşte yeşil fasulyenin sağlığa faydalarından bazıları.

Yeşil fasulye, sağlıklı bir kilonuzu korumanıza yardımcı olur

 1. Bir bardak çiğ yeşil fasulye sadece 31 kaloriye, neredeyse yağsız ve sadece 3,6 gram (g) şekere sahip. Belinizi izliyorsanız bu harika bir haber.

Yeşil fasulye kalp açısından sağlıklı

 1. Yeşil fasulye kolesterol içermiyor. Vücudunuzun sağlıklı hücre büyümesi için bir miktar kolesterol gerektirmesine rağmen, sizin için çok fazladır. Yüksek kolesterol, atardamarlarınızda yağ birikmesine neden olabilir. Bu, kalbe ve beynine kan akışını azaltabilir ve kalp krizine veya felce neden olabilir.

 2. Bir bardak çiğ yeşil fasulyenin 2.7 g lifi vardır. Pişirilmiş (haşlanmış) yeşil fasulye, bir kısmı çözünür lif olan 4.0 g lif içerir. Çözünebilir lif LDL veya kötü kolesterol ve toplam kolesterol seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kan basıncını düşürerek ve iltihabı azaltarak kalp sağlığını da destekleyebilir.

 3. Amerikan Kalp Derneği, en iyi kalp sağlığı için günlük 1.500 miligramdan (mg) fazla sodyum yememesini önerir. Yeşil fasulye, sodyum bakımından doğal olarak düşüktür. Bir bardağın sadece 6.6 miligramı (mg) vardır.

 4. Diyetinizde çok fazla sodyum olması kan basıncınızı artırabilir. Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç riskinin artmasıyla ilişkilidir. Ancak konserve yeşil fasulyelere dikkat edin. Açılmamış bir kap 461 mg sodyum içerir. Konserve fasulyeleri yemeden önce durulayın veya tuz içermeyen çeşitler seçin.

Yeşil fasulye düşük FODMAP besindir

 1. FODMAP'lar, Cleveland Clinic’e göre bağırsaklarınızdaki bakteriler tarafından metabolize edilen sindirilmemiş karbonhidratlardır. FODMAP'lerde yüksek yiyecekler yemek, irritabl barsak sendromu (IBS) ve asit reflü gibi sindirim koşullarını kötüleştirebilir. Düşük FODMAP yiyeceklerini yemek, karın problemlerinize ciddi bir rahatlama getirebilir. Yeşil fasulye düşük FODMAP gıdasıdır ve kronik sindirim sorunları olan birçok insan tarafından tüketilebilir.

Yeşil fasulye protein içeriyor

 1. Vücudunuzun sürdürmesi için proteine ​​ihtiyacı var:

 2. Protein sağlıklı bir bağışıklık sistemi için de önemlidir. Bitki proteinleri tam protein değildir; yani, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu amino asitlerden en az birine sahip değiller. Ancak bitki proteinleri hala faydalıdır. Tam proteinler yapmak için gün boyunca diğer proteinlerle birleştirilebilirler. Bir bardak çiğ yeşil fasulye, yaklaşık 2 g proteine ​​sahiptir.

Yeşil fasulye iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır

 1. Yeşil fasulye folat da dahil olmak üzere birçok temel vitamin içeriyor. Bir bardak çiğ yeşil fasulye günlük önerilen değerin neredeyse yüzde 10'unu 33 mikrogram (mcg) folat içerir. Folat, nöral tüp defektlerini ve diğer doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olan bir B vitaminidir.

 2. Çiğ yeşil fasulye de iyi bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan bir antioksidandır. Aynı zamanda kolajen üretimi için bir bütündür ve cildinizi oksidatif strese karşı korur.

 3. Bir bardak çiğ yeşil fasulye günlük önerilen değerin yüzde 15'inden biraz az olan 690 IU A Vitamini sağlar. A vitamini tek bir vitamin değildir. Retinoidler olarak bilinen bir grup bileşik. A vitamini, sağlığı, üreme ve sağlıklı görmeyi bağışıklık için önemlidir.

 4. Bir bardak çiğ yeşil fasulyedeki diğer bazı vitaminler arasında şunlar bulunur:

 5. Yeşil fasulye, özellikle manganez gibi iyi bir mineral kaynağıdır. Bu esansiyel mineral metabolizmanızı destekler ve antioksidan yeteneklere sahiptir. Aynı zamanda kemik sağlığını destekler ve yara iyileşmesini destekler.

 6. Bir bardak çiğ yeşil fasulyedeki diğer mineraller:

Yeşil fasulye nasıl seçilir ve saklanır

 1. Taze yeşil fasulye en sağlıklı seçenektir. Parlak yeşil renkli ve siyah lekelerden ve lekelerden arınmış fasulye arayın. Fasulyeler çürük olmamalıdır. En iyi besinsel fayda için, hasat veya satın alma işleminden sonra en kısa sürede taze yeşil fasulye yiyin.

 2. Yeşil fasulye pişirmek, dondurulmuş yeşil çekirdekleri çözdürmek gibi C vitamini gibi bazı besin maddelerinde de azalmaya neden olabilir. Sonuç olarak, donmuş yeşil fasulyeleri çözmeyin ve en az gerekli süre boyunca az miktarda su içinde pişirin.

 3. Taze yeşil fasulye plastik bir torba içinde soğutulmalı ve bir hafta içinde kullanılmalıdır.

Yeşil fasulye tarifleri

 1. Sizi doldurmak için çiğ yeşil fasulyeleri çırpabilir veya bu fikirleri deneyebilirsiniz:

Alt satır

 1. Yemeklerinizi planlarken akla gelen ilk yiyecekler yeşil fasulye olmayabilir, ancak biraz ustalıkla lezzetli, lezzetli yemekler olabilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407