Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeşil çay: Sağlık yararları, yan etkileri ve araştırma

Yeşil çay: Sağlık yararları, yan etkileri ve araştırma

 1. Çay, dünyada suyun en çok tüketilen içeceğidir. Ancak, dünya çapında tüketilen çayın yüzde 78'i siyah, sadece yüzde 20'si yeşil.

 2. Bitki çayı dışındaki her türlü çay, Camellia sinensis kovanının kurutulmuş yapraklarından demlenir. Yaprakların oksidasyon seviyesi çay türünü belirler.

 3. Yeşil çay oksitlenmemiş yapraklardan yapılır ve daha az işlenmiş çay türlerinden biridir. Bu nedenle en çok antioksidanları ve faydalı polifenolleri içerir.

 4. İşte yeşil çay ile ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla detay ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

Yeşil çay sağlığına faydaları

 1. Aşağıda, yeşil çay ile ilgili olası sağlık yararları listelenmiştir. Yeşil çay, geleneksel Çin ve Hint tıbbında kanamayı kontrol etmek ve yaraları iyileştirmek, sindirime yardımcı olmak, kalp ve zihinsel sağlığı iyileştirmek ve vücut ısısını düzenlemek için kullanılmıştır.

 2. Son çalışmalar yeşil çayın kilo vermekten karaciğer bozukluklarına, tip 2 diyabet ve Alzheimer hastalığına kadar her şey üzerinde potansiyel olarak olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir.

 3. Bu olası sağlık yardımı bağlantılarının kesinliği kanıtlanmadan önce daha fazla kanıtın gerekli olduğunu belirtmek önemlidir:

1) Yeşil çay ve kanserden korunma

 1. Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, çaydaki polifenollerin laboratuar ve hayvan çalışmalarında tümör büyümesini azalttığı ve ultraviyole UVB radyasyonunun neden olduğu hasara karşı koruma sağlayabileceği gösterilmiştir.

 2. Yeşil çay tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde, kanser oranlarının düşük olma eğiliminde olmasına karşın, bu belirli popülasyonlarda veya diğer yaşam tarzlarında kanseri önleyen yeşil çay olup olmadığından emin olmak imkansız faktörler.

 3. Bazı araştırmalar, yeşil çayın aşağıdaki kanser türleri üzerindeki olumlu etkilerini de göstermiştir:

 4. Araştırmacılar, kanserli hücreleri öldürmeye ve büyümelerini engellemeye yardımcı olan, çaydaki yüksek düzeydeki polifenoller olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, çayın kanserli hücrelerle etkileşime girdiği kesin mekanizmalar bilinmemektedir.

 5. Ancak, diğer çalışmalar çayın kanser riskini azaltabildiğini keşfetmedi. Kanseri önleyici etkiler için gerekli olan çay miktarı da çalışmalarda büyük ölçüde değişiklik göstermektedir - günde 2-10 bardak.

 6. 2005 yılında, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), "Yeşil çay tüketimi için nitelikli sağlık iddialarını ve mide, akciğer, kolon / rektal riskini azaltma riskini destekleyen güvenilir bir kanıt bulunmadığını belirtti. , yemek borusu, pankreas, yumurtalık ve kombine kanserler. "

2) Yeşil çay kalbinin faydaları

 1. Amerikan Tabipler Birliği Dergisi'nde yayınlanan 2006 tarihli bir çalışma, yeşil çay tüketiminin, kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere tüm nedenlerden dolayı ölüm oranlarının azalması ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

 2. Çalışma 1994’ten başlayarak 11 yıl boyunca 40 ve 79 yaşları arasında 40.000’den fazla Japon katılımcının ardından geldi.

3) Yeşil çay ve düşük kolesterol

  4) İnme riski ve yeşil çay

  1. Stroke: American Heart Association Dergisi dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, düzenli olarak yeşil çay veya kahve içmek, inme riskinin azalmasıyla ilişkilidir.

  2. Çalışmanın baş yazarı Dr. Yoshihiro Kokubo, Ph.D., “Bu, yeşil çayın ve kahvenin hem üzerine hem de üzerine etkilerini inceleyen ilk büyük ölçekli çalışmadır. İnme riskleri. Diyetinize günlük yeşil çay ekleyerek inme riskini azaltmak için küçük ama pozitif bir yaşam tarzı değişikliği yapabilirsiniz. "

  5) Tip 2 diyabet için yeşil çay

  1. Yeşil çay ve diyabet arasındaki ilişki ile ilgili çalışmalar tutarsızlık gösteriyor. Bazıları yeşil çay içenleri için tip 2 diyabet geliştirme riskini, çay içmeyenlere göre daha düşük göstermiştir, diğer çalışmalar ise çay tüketimi ile diyabet arasında hiç bir ilişki bulamamıştır.

  6) Yeşil çay ve kilo kaybı

  1. Yeşil çay, aşırı kilolu ve obez yetişkinlerde küçük, anlamlı olmayan bir kilo kaybına neden olabilir; bununla birlikte, çalışmalardaki kilo kaybı çok az olduğu için yeşil çayın klinik olarak kilo kaybı için önemli olması muhtemel değildir.

  7) Yeşil çay ve enflamatuar cilt hastalıkları

  1. 2007 yılında yapılan bir çalışma, yeşil çayın sedef hastalığı ve kepek gibi cilt hastalıkları için yeni bir tedavi olarak vaat edebileceği sonucuna varmıştır. Araştırmacılar, enflamatuar cilt hastalıkları için bir hayvan modelini incelemiş, genellikle cilt hücrelerinin iltihaplanması ve aşırı üretilmesinin neden olduğu kuru, kırmızı, lapa lapa cilt lekeleriyle karakterize edilmiştir. Yeşil çay ile tedavi edilenler, cilt hücrelerinin daha yavaş büyümesini ve hücrelerin yaşam döngülerini düzenleyen bir genin varlığını gösterdi. [! 3666 => 1130 = 10!

  1. Psikofarmakoloji dergisinde yayınlanan araştırmalar, yeşil çayın beynimizin bilişsel işlevlerini, özellikle çalışma hafızasını geliştirebileceğini öne sürüyor.

  2. Araştırma ekibi, bulgularının yeşil çayın demans gibi nöropsikiyatrik bozukluklarla ilişkili bilişsel bozulmaların tedavisinde umut verici olabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

  9) Yeşil çay ve Alzheimer

  1. 2011'de yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, yeşil çay özü CAGTE (veya "kolon mevcut" yeşil çay özü) bileşeninin etkisini, sindirildikten sonra, nasıl parçalandığını görmek için test etti. Alzheimer hastalığında anahtar bir proteini etkiledi.

  2. Alzheimer Derneği, "bu çalışmada yeşil çayın Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne süren bir araştırma yapıldığı belirtildi. Ancak, araştırmacılar aktif yeşil çayın çok daha yüksek bir dozunu kullandılar İnsan vücudunda hiç bulunmayacak kadar kimyasal. Yeşil çayın çok daha düşük bir dozda koruyucu olup olmadığını ve ilgili mekanizmayı anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. ”

  3. Diğer çalışmalar, yeşil çayın diş çürüklerini, stresi, kronik yorgunluğu, cilt durumunu tedavi etmede ve iltihabı azaltarak artriti önlemede yardımcı olabileceğini buldu.

  4. Bu teorileri sağlamlaştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

  Yeşil çayın besinsel dağılımı

  1. Şekersiz demlenmiş yeşil çay, sıfır kalorili bir içecek. Bir bardak çayın içerdiği kafein, demleme süresinin uzunluğuna ve demlenen çay miktarına göre değişebilir. Genel olarak, yeşil çay, yaklaşık 50 miligram ve fincan başına 95 miligram içeren kahve ile karşılaştırıldığında siyah çay ile karşılaştırıldığında nispeten az miktarda kafein (yaklaşık 8 ons bardak başına yaklaşık 20-45 miligram) içerir. [! 3666 => 1140 = 12!

  Yeşil çay türleri

  1. Yeşil çay da dahil olmak üzere birçok türde var:

  2. American Chemical Society’de sunulan 2010 araştırmasına göre, şişelenmiş çaylar demlenmiş çaylara eşdeğer değil çünkü 16 onsluk şişelenmiş çaylar bir bardak demlenmiş çaydan daha az polifenol içerebiliyor.

  Yeşil çay yan etkileri ve riskleri

  1. Yetişkinler için yeşil çay içmek için bilinen hiçbir yan etkisi veya kontrendikasyonları yoktur. Ancak, aşağıdaki riskler veya komplikasyonlar netleştirilmelidir:

  2. Yeşil çay takviyeleri, yan etkileri tetikleyen ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlar ile etkileşime girebilen yüksek düzeyde aktif maddeler içerir.

  3. Yeşil çay takviyeleri FDA tarafından düzenlenmiyor ve sağlık için güvenli olmayan ya da kanıtlanmamış sağlık yararları olan diğer maddeleri de içerebilir. Herhangi bir bitki veya takviye rejimine başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

  4. Özellikle hamile veya emziren kadınlar, kalp problemleri veya yüksek tansiyon, böbrek veya karaciğer problemleri, mide ülseri veya anksiyete bozukluğu olan kadınlar yeşil çay takviyesi veya ekstrakt almamalıdır.

  Yeşil çay ile ilgili daha fazla okuma

  1. Çevrimiçi satın almak için çeşitli yeşil çay ürünleri mevcuttur. Sizin için en uygun olanı seçmek için farklı markaları ve farklı yeşil çay türlerini karşılaştırmak iyi bir fikirdir.

  2. Yeşil çayın potansiyel sağlık yararları hakkında okumaktan hoşlandınız mı? Diğer meyve ve sebzeler hakkındaki makalelerimize göz atın. Alternatif olarak, günlük diyetiniz için en iyi 10 sağlıklı gıda hakkındaki makalemizi okuyun.

  3. En son 28 Mart 2017, Salı tarihinde güncellenen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

  4. Bana yeşil çay hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? (N.d.). Http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=george dbid = 352

  5. Yeşil çay (2017, 11 Ocak). Http: // ttp: //www.nutrition411.com/patient-education-materials/herbal-fact-sheets/item/364-green-tea/

  6. Yeşil çay. (N.d.). Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi. Http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/green-tea

  7. İngiliz bilim insanları prostat kanserini yendiği kanıtlanmış süper yiyecekler gösteriyor. (2013, 3 Haziran). Http://www.cuh.org.uk/cms/news/cancer-services/uk-scientists-show-super-foods-proven-beat-prostate-cancer

  8. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407