Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yeşil Bezelye: Kilo Kaybı İçin Yüksek Lifli, Protein Zengin Santral Daha fazlası

 1. Yeşil bezelye küçük olabilir, ancak tonlarca besin ve sağlık yararı sağlar. Kilo kaybını ve sindirimi arttırmak için hem bezelye proteini hem de lif bakımından zengin olan yeşil bezelye, yüksek miktarda antioksidanların yanı sıra K vitamini, C vitamini ve manganez gibi mikro besleyicilere de sahiptir.

 2. Süper besleyici olmanın yanı sıra, bu lezzetli sebzenin tadını çıkarmanın tonlarca yolu var. Yeşil bezelye çiğ tüketilebilir, pişirilebilir, kaynatılabilir veya çorbalara ve yayılmalara harmanlanabilir. Hatta bazı tatlıların besin değerini arttırırken canlı yeşil bir renk tonu da ekleyebilirler.

 3. Çok yönlülük ve çok sayıda sağlık yararıyla, bu sağlıklı sebzeye bir denemek için birçok neden var. Diyetinize neden yeşil bezelye eklemeniz gerektiğinin yanı sıra tadını çıkarmanın hızlı ve kolay yollarını okumak için okumaya devam edin

Yeşil Bezelye Nedir?

 1. Teknik olarak konuşursak, yeşil bezelye bakla meyvesi Pisium sativum'un çekirdeğidir. Bunlar, yeşil veya sarı renkte olan birkaç küçük bezelye içeren ve ilginç olarak yeterince ilginç olan, tohumlardan ve bezelye çiçeğinin kabuğundan ortaya çıktıkları için bir sebze yerine meyve sayılır. [! 3618 => 1140 = 2!

 2. Hastalığa karşı savaşan antioksidanlar, lif ve protein ile paketlenmiş yeşil bezelye, bir dizi potansiyel sağlık yararıyla ilişkilendirilmiştir. Diyetinize yeşil bezelye eklemek sağlıklı sindirimi destekleyebilir, kan şekerinizi kontrol altında tutabilir ve hatta kilo kaybınızı artırabilir.

Yeşil Bezelye Yararları

 1. Yeşil bezelye kalorisi düşük ancak hem protein hem de lif açısından zengin, diyetinize birkaç porsiyon yeşil bezelye eklemek belinize harikalar yaratabilir. Hem lif hem de protein, istek duymaktan kaçınmak ve iştahınızı azaltmak, böylece kilo kaybınızı daha da artırmak için kendinizi tam hissetmenize yardımcı olur.

 2. Peki nasıl çalışıyor? Protein midenin boşalmasını yavaşlatır ve ayrıca açlığın uyarılmasından sorumlu olan hormon olan ghrelin seviyelerini azalttığı gösterilmiştir. (1) Bu arada, elyaf çok yavaş bir şekilde sindirilir ve bu da kilo kaybına yardımcı olmak için doygunluğu arttırır.

 3. En iyi sonucu elde etmek için iştahınızı daha da azaltmak için bezelyeleri bol miktarda diğer yüksek lifli proteinli gıdalarla birleştirdiğinizden emin olun. Kilo verme diyetine sorunsuzca sığabilecek besleyici-yoğun gıdalara birkaç örnek yeşil fasulye, mercimek, kepekli tahıllar, fındık ve tohumlardır.

 4. Protein genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır. Saçınızın, cildinizin, kaslarınızın ve kemiklerinizin temelini oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda vücut tarafından dokuları inşa etmek ve onarmak, aynı zamanda önemli hormonları ve enzimleri sentezlemek için de kullanılır. Protein eksikliği sağlığa zarar verebilir, bağışıklık sistemi zayıflamış, yetersiz büyüme ve düşük enerji seviyesi gibi belirtilere neden olabilir.

 5. Yeşil bezelye mükemmel bir bezelye proteini kaynağıdır, her bir fincan 8,6 gram sağlar. Bu, yeşil bezelye protein içeriğini kenevir tohumu, kinoa, amaranth ve beslenme mayası gibi diğer bitki bazlı proteinli gıdalarla aynı seviyeye getirir.

 6. Hem protein hem de lif yüklü yeşil bezelye, yorgunluk, idrar yapma ve baş ağrısı gibi diyabet semptomlarını önlemek için kan şekeri seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir. Lif, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olmak için kan dolaşımındaki şeker emilimini yavaşlatarak çalışır. Bu arada, protein alımınızı arttırmanın tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri azalttığı gösterilmiştir. (2)

 7. Sadece bu değil, yeşil bezelye de göreceli olarak düşük bir glisemik indekse sahip, bu da kan şekerinizin belli bir yiyeceği yedikten sonra ne kadar arttığının bir ölçüsü. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir incelemeye göre, bezelye gibi düşük glisemik indeksi olan birçok yiyecek yemek diyabet geliştirme riskini azaltabilir. (3)

 8. Porsiyon başına 8,8 gram diyet lifi ile, tek bir fincan yeşil bezelye günlük lif ihtiyacınızın yüzde 35'ini kaldırabilir. Diyetinize daha yüksek lifli gıdaların dahil edilmesi sağlığın çeşitli yönleri üzerinde, özellikle sindirim söz konusu olduğunda, yararlı bir etkiye sahip olabilir.

 9. Fiber, sindirilmemiş gastrointestinal kanaldan geçerek, dışkı sıklığını artırmak ve düzenliliği arttırmak için dışkıya kütle ekler. (4) Lif, gastroözofageal reflü (GERD), mide ülseri, divertikülit ve hemoroitler gibi sindirim koşullarının tedavisinde de faydalı olabilir.

 10. Yeşil bezelye, iltihabı hafifletmek ve hücrelere oksidatif hasarı azaltmak için serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Yeşil bezelye içindeki yüksek antioksidanlar sayesinde, bazı in vitro çalışmalarda antikanser özelliklere sahip oldukları bile gösterilmiştir.

 11. Saponinler, özellikle, yeşil bezelye içinde bulunan ve tümör büyümesini engellemeye ve kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabilecek bir antioksidan türüdür. Aslında, Kanada’dan 2009 yılında yapılan bir inceleme, yeşil bezelye ve diğer baklagillerde bulunan saponinlerin, birçok farklı kanser türüne karşı terapötik etkileri olabileceğini bildirmiştir. (5) Filoterapia'da yayınlanan bir başka inceleme, saponinlerin bazı in vitro çalışmalarda kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önlediğini göstermiştir. (6)

 12. Bu antikanser aktivitesi, etrafındaki en iyi kanserle mücadele eden gıdalar arasındaki yeşil bezelye nedenlerinden biridir. (7)

Yeşil Bezelye Beslenmesi

 1. Yeşil bezelye beslenme gerçeklerine bir göz atın ve her porsiyonun uzun bir önemli vitamin ve mineral listesi içerdiğini hemen fark edeceksiniz. Yeşil bezelye kalorisi düşük, lif ve protein oranı yüksek, ayrıca K vitamini, manganez, C vitamini ve tiamin gibi bir dizi mikro besin maddesi.

 2. Bir fincan (yaklaşık 160 gram) pişmiş yeşil bezelye yaklaşık olarak içerir: (8)

 3. Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, yeşil bezelye az miktarda selenyum, pantotenik asit, kalsiyum ve E vitamini de içerir

Bezelye Çeşitleri: Yeşil Bezelye vs. Diğer Bezelye

 1. Kar bezelye, kuru bezelye ve tatlı bezelye gibi tat ve görünüm açısından küçük farklılıklar gösteren birkaç farklı yeşil bezelye türü var.

 2. Kar bezelyeleri düzdür ve çiğ olarak pişirilebilen veya pişirilebilen ve tava kızartması gibi yemeklere eklenebilen yenilebilir bir bakla içeren küçük bezelye içerir.

 3. Öte yandan, şekerli bezelye çok daha tatlı bir tada sahip ve biraz gevrek. Şekerli bezelyenin bütün bölümünü yiyebilirsin ya da pişirilebilir ya da çiğ olarak tüketilebilir.

 4. Bu arada, bazen İngilizce bezelye veya bahçe bezelye denilen tatlı bezelye, en yaygın bezelye türüdür ve genellikle donmuş veya konserve bulunur. Bu bezelye biraz tatlı ama hafif bir tada sahiptir ve tüketmeden önce bakladan çıkarılması gerekir.

 5. Birçok mutfak kilerinde bulunan diğer yaygın bir bileşen olan yeşil bezelye, aslında kurutulmuş, soyulmuş ve bölünmüş bezelyeden yapılır. Pek çok Hint yemeğinin yanı sıra bezelye çorbasının temel bir kaynağı.

 6. Yeşil bezelye yanında, börülce gibi börülce, bir diğer popüler bezelye çeşididir. Börülce, yeşil bezelye ile aynı bitki familyasına ait, ancak farklı şekillerde pişirilen ve tüketilen bir baklagildir. Yeşil bezelye çiğ tadını çıkarırken, börülce genellikle 25-30 dakika kadar pişirilir ve sonra salatalara, körilere, güveçlere veya çorbalara eklenir. Her ikisi de lif ve protein bakımından yüksektir, ancak yeşil bezelye daha fazla K vitamini ve C vitamini içerirken börülce, folat ve demir gibi daha zengin bir mikro besin kaynağıdır.

Ayurveda ve TCM'de Yeşil Bezelye

 1. Diğer meyve ve sebzelerde olduğu gibi yeşil bezelye hem Ayurveda hem de Geleneksel Çin Tıbbına uyar.

 2. Bir Ayurveda diyetinde, yeşil bezelye özellikle vata ve pide doshas için iyi çalışır ve sindirimi iyileştirdiğine, iştahı azalttığına, mide bulantısını hafiflettiğine ve enflamasyonu azalttığına inanılır. Ayrıca vücudun pH değerini dengelemeye yardımcı olan alkalileştirici bir etkiye sahip oldukları söylenir.

 3. Geleneksel Çin Tıbbında ise, dalak ve mideyi güçlendirmek, sindirimi arttırmak, bağırsakları yağlamak ve sıvı dengesine yardımcı olmak için yeşil bezelye kullanılıyor. Özellikle, bezelyeler, güçlü tıbbi özelliklerinden dolayı hazımsızlık, kabızlık ve şişkinlik gibi durumları tedavi etmek için kullanılır.

Yeşil Bezelye Nerede Bulunur ve Kullanılır

 1. Yeşil bezelye çoğu süpermarkette kolayca bulunur. Aslında, yerel bakkalınızda yeşil bezelye çeşitlerinin çoğunu genellikle tatlı bezelye, şekerli bezelye ve kar bezelye gibi çok az sorunla bulabilirsiniz. Onları taze satın almanın yanı sıra, konserve veya dondurulmuş yeşil bezelye de mevcuttur ve çoğu tariflerde aynı şekilde kullanılabilir.

 2. Genellikle garnitürden biraz daha fazla görülse de, yeşil bezelye aslında çok yönlü bir diyet bileşeni olabilir. Salatalara çiğ olarak eklenebilir, çorbalara kaynatılıp karıştırılabilir veya makarnalara, pirinç yemeklerine ve risottolara eklenebilir.

 3. Bezelye daldırma ve yayma işlemlerinde de püre haline getirilebilir. Guacamole'unuzu canlandırmanın ya da sandviçlere ekleyebileceğiniz veya lezzetli bir vejeteryan sos olarak kullanabileceğiniz bir pesto partisi hazırlamanın mükemmel bir yolu.

 4. Hafif ama hafif tatlarından dolayı yeşil bezelye bazı tatlılarda bile iyi sonuç verir. Bezelye, kekler, kekler ve pudinglere ek olarak bazı ekstra besinleri sıkarken tatlı dişinizi doyurmaya devam edebilirsiniz.

Yeşil Bezelye Tarifler

 1. Bu besleyici ve lezzetli sebzenin tadını çıkarmanın birçok yolu var. Diyetinize yeşil bezelye eklemek için yeni ve heyecan verici yollar mı arıyorsunuz? Bu yeşil bezelye tarifi fikirlerinden birini deneyin:

Tarih

 1. Yeşil bezelye asırlardır yetiştirilmiş ve ilk ekili ürünlerden biriydi, ancak başlangıçta yalnızca kuru tohumları için yetiştirildiler. Adlarının, daha sonra "pise" ve sonra "pease" olan Yunanca "pison" kelimesinden kaynaklandığına inanılıyor. 1600 itibariyle, bugün kullandığımız “bezelye” kelimesini oluşturmak için son iki harf bırakılmıştı.

 2. Arkeologlar, 9,750 yılına kadar geri kalan yabani bezelye tüketiminin kanıtlarını buldular. Yeşil bezelye ile ilgili yazılı kayıtlar bile 3. yüzyılda geriye kadar izlenebilir. Yunan filozofu Theophrastus, bezelyelerin, bakliyat ve bakliyatların yanı sıra, kış mevsiminde hassasiyetlerinden dolayı ekildiğini söyledi. Bezelye de Roma'da diyetin önemli bir parçasıydı; Aslında, antik Roma yemek kitabı "Apicius" bile kuru bezelye otlar, et ve diğer çeşitli sebzeler ile yemek pişirmek için dokuz yemek tarifleri içeriyordu.

 3. Orta Çağ boyunca, bezelye açlığın önlenmesine yardımcı olan önemli bir bileşendi. Daha sonraki yıllarda, bezelye daha lüks bir hale geldi ve hatta Avrupa'nın bazı bölgelerinde bir incelik olarak kabul edildi. Ancak, 1800'lerde, konserve sebzeler bezelye çeşitlerini daha uygun hale getirmeye yardımcı oldu ve herkesin yeşil bezelye tadının ve sağlık yararlarının tadını çıkarmasını sağladı. 1920'lerde sadece bir yüzyıl sonra, dondurulmuş bezelye gibi dondurulmuş gıdaların yükselişi raf ömrünün uzamasına ve bu besleyici sebzenin popülaritesinin daha da artmasına yardımcı oldu.

 4. Genellikle tüketim için güvenli olsa da, bazı insanlar yeşil bezelye yedikten sonra alerjik reaksiyonlar olduğunu bildirmiştir. Bu bireyler için bezelye yemek, kurdeşen, şişme, kaşıntı, bulantı ve cilt döküntüleri gibi gıda alerjisi semptomlarını tetikleyebilir. Bunları ya da yeşil bezelye yedikten sonra herhangi bir olumsuz yan etki yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuzla konuşun.

 5. Bezelye lif bakımından yüksek olduğu için bazı kişilerde gastrointestinal sorunlara da neden olabilir. Ayrıca, bağırsakta fermente olan ve semptomları daha da kötüleştiren bir tür karbonhidrat olan lektinler içerir. Yeşil bezelye'nin en sık görülen yan etkilerinden bazıları şişkinlik, bulantı ve şişkinliktir. Yeşil bezelye yedikten sonra herhangi bir sindirim sorununu fark ederseniz, lektin miktarını azaltmak için tüketmeden önce yeşil bezelenizi ıslatmayı deneyin ve alımınızı ölçülü tutmaya dikkat edin.

 6. Ek olarak, yeşil bezelye bazı vitamin ve minerallerin emilimini engelleyebilecek maddeler olan antinutrientler içerir. Bu çoğu insan için büyük bir endişe olmamasına rağmen, özellikle yeşil bezelye diyetinizin önemli bir bölümünü oluşturuyorsa akılda tutulması gereken bir şey olabilir. Diyetinizdeki antinutrient miktarını en aza indirmek için, çiğ bezelye üzerinde tamamen pişirilmiş bezelyeleri tercih edin, ölçülü olarak tutun ve tüketmeden önce bezelyenizi ıslatmayı veya filizlenmeyi deneyin.

 7. Sesinden sızan bağırsakların sadece sindirim sistemini etkilediğini düşünebilirsiniz, ama gerçekte daha fazla etkileyebilir. Çünkü Leaky Gut çok yaygın ve böyle bir bilmecedir. Sızdıran bağırsaklarla ilgili ücretsiz bir web semineri veriyorum. Web semineri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407