Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yazılmanın sağlığa faydaları nelerdir?

Yazılmanın sağlığa faydaları nelerdir?

 1. Avrupa’daki insanlar 300 yılı aşkın bir süredir tahıl ekildi, ancak 1890’lara kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaşamadı.

 2. İnsanlar birçok tarifte buğday unu yerine yazıldığından gelen un kullanabilir. Fırınlanmış ürünlere buğdaydan daha besleyici bir lezzet verir. Makarna ve kraker gibi yazıldığından hazır ambalajlı ürünler de popülerdir.

 3. Bu yazıda hecelemenin olası sağlık yararlarına bakıyoruz. Ayrıca, bireylerin diyetlerine daha fazla hecelemeyi ekleyebilecekleri bazı yollar önerdik.

Beslenme

 1. Bir fincan pişmiş hecelenen içerir:

 2. Spelt mükemmel bir karbonhidrat ve diyet lifi kaynağıdır. Özellikle demir, magnezyum, fosfor, çinko ve niasin bakımından zengindir (B-3 vitamini).

 3. Buğday ile karşılaştırıldığında, yazıldığından içerir:

 4. Buğday ve şeker arasındaki şeker ve çözülebilir lif seviyelerinde anlamlı bir fark yoktur.

Sağlık yararları

 1. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak hecelenmek, aşağıdaki yararları sağlayabilir:

1. Geliştirilmiş kolesterol seviyeleri

 1. Çözülmüş lif içeren yiyeceklerin hecelenmesi gibi yemek, vücudun kan dolaşımına emdiği kolesterol miktarını azaltabilir.

 2. Çin'deki insanlar hakkındaki 2015 yılı araştırması, daha yüksek bir diyet lifi alımının yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) veya "iyi" kolesterol seviyelerini artırabileceğini buldu.

 3. Araştırmacılar, fiber alımı arttıkça, HDL kolesterolündeki artışın arttığını bildirdi.

2. Düşük kan basıncı

 1. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, ABD’deki 3 erişkinde 1’inde kan basıncı yüksek (hipertansiyon).

 2. İğne ve diğer tam tahılları yemek, tahılların yüksek diyet lifi içeriğinden dolayı hipertansiyonu azaltabilir.

 3. 24 çalışmanın 2005 yılında yapılan bir analizi, lif takviyesinin kan basıncını düşürdüğünü buldu. Bu yarar 40 yaşın üzerindeki yetişkinlerde ve tansiyonu yüksek olan genç erişkinlerde daha büyüktü.

3. Kalp sağlığı

 1. Amerikan Kalp Birliği (AHA), kalp hastalığı ve felç riskini azaltmak için yeterli miktarda diyet lifi almanızı tavsiye ediyor. Araştırmalar, lifin hem kardiyovasküler hastalık hem de koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 2. 18 çalışmanın bir meta-analizi, en fazla tahılı yiyenlerin yüzde 21 oranında daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu buldu.

 3. 247.000'den fazla katılımcının yer aldığı bir başka analiz, en fazla tam tahıl alımına sahip kişilerin inme riskini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.

4. Daha iyi sindirim

 1. Dışkıyı kolaylaştırarak elyafın sağlıklı bir sindirim için şarttır. Lif tüketmek kabızlık ve ishalin yanı sıra şişkinlik, gaz ve hemoroitler gibi diğer sindirim şikayetlerini azaltmanın etkili bir yoludur.

 2. Araştırmalar yüksek lifli bir diyetin aynı zamanda kolonu ve bunun komplikasyonlarını etkileyen divertiküler hastalık riskini de azaltabileceğini göstermektedir.

 3. Bununla birlikte, irritabl barsak sendromu olan bazı kişiler, fermente edilebilir oligosakaritler, disakaritler, monosakaritler ve poliollerde (FODMAP'ler) yüksek olduğu için, irritabl barsak sendromu olan bazı kişiler, yazılmaya tahammül edemeyebilir. Bunlar fermente edilebilir kısa zincirli karbonhidratlardır.

5. Ağırlık yönetimi

 1. Yüksek lifli yiyecekler, bir insanın daha uzun süre daha sağlıklı hissetmelerini sağladığı için, bir insanın sağlıklı bir kilo almasına veya korumasına yardımcı olmada rol oynayabilir.

 2. Araştırmalar, günde 30 gram lif alımı gibi basit değişikliklerin bile kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 3. Araştırmacılar ayrıca, lif alımını arttırmanın, bazı insanların daha karmaşık diyet planlarına göre daha kolay yapışmasının daha kolay olabileceğini belirtti.

6. Azalan diyabet riski

 1. Birçok çalışma, hecelenen gibi yüksek lifli yiyecekleri tüketmenin diyabet riskini azaltabileceğini ya da semptomlarını yönetme koşulu olanlara yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 2. Bunun nedeni, lifin sindirimi yavaşlatması ve kan şekerinde ani dalgalanmaları azaltmasıdır.

 3. 2013 yılında yapılan bir inceleme, günde en az 2 porsiyon tahıl yemenizin, tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini bildirdi. Beyaz ekmek ve beyaz makarna gibi rafine tahıllar hastalığa karşı benzer bir koruma sağlamaz.

 4. Zaten şeker hastası olan insanlar, hecelemekten yemek yemekten fayda sağlayabilir çünkü kilolarını yönetmelerine yardımcı olabilir ve diyabetin sık görülen bir komplikasyonu olan kalp hastalığı riskini azaltmalarına yardımcı olabilir.

İmla nasıl kullanılır

 1. İnsanlar yazılmakta olan un veya bütün yazılmamış taneleri kullanabilir.

 2. Unu kullanın:

 3. Bütün hecelenen taneleri ye:

 4. İnsanlar, tahılları pişirmeden önce daima iyice durulamalıdır.

Paket servis

 1. Tuck, C.J. Muir, J.G., Barrett, J.S., Gibson, P.R. (2014, Eylül). Fermente edilebilir oligosakaritler, disakaritler, monosakaritler ve polioller: İrritabl barsak sendromunun rolü [!Özet

 2. Kepekli tahıllar, rafine tahıllar ve diyet lifi. (2016, 20 Eylül). Http://www.heart.org/en/healthy-living/healthy-eating/eat-smart/nutrition-basics/whole-grains-refined-grains-and-dietary-fiber

 3. Zhou, Q., Wu, J., Tang, J., Wang, J.-J., Lu, C.-H., Wang, P.-X. (2015, Mayıs). Çin kırsalından kente göçmen işçiler arasında daha yüksek diyet lifi alımının plazma HDL-C ve TC / HDL-C oranı üzerine olumlu etkisi. Uluslararası Çevre Araştırmaları ve Halk Sağlığı Dergisi, 12 (5), 4726-4738. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4454936/

 4. Çinko: Tüketiciler için bilgi notu. (2016, 17 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-Consumer/

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 7. Hafif, cevizli kokusu ile hecelenen buğdayın popüler bir alternatifidir. Aynı zamanda demir, magnezyum ve çinko gibi birkaç temel besin sağlar.

 8. Spelt ve diğer kepekli tahılları tüketmek kalp sağlığını iyileştirebilir, sindirime yardımcı olabilir, diyabet riskini azaltabilir ve insanların sağlıklı bir kilo almasına veya sürdürmesine yardımcı olabilir.

 9. Buğday gibi, yazıldığından glüten de bulunur. Bu, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olanlar için uygun değildir.

 10. En son Salı 13 Kasım 2018 tarihli makalemiz .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 11. Aune, D., Norat, T., Romundstad, P., Vatten, L.J. (2013, Kasım). Tam tahıl ve rafine tahıl tüketimi ve tip 2 diyabet riski: Kohort çalışmalarının sistematik bir incelemesi ve doz yanıtı meta analizi [!Özet

 12. Temel rapor: 20141, yazıldığından, pişirilir. (N.d.). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/20141

 13. Brown, L., Rosner, B., Willett, W.W., Sacks, F.M. (1999, 1 Ocak). Diyet lifinin kolesterol düşürücü etkileri: Bir meta-analiz. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi, 69 (1), 30-42. Https://academic.oup.com/ajcn/article/69/1/30/4694117

 14. Fang, L., Li, W., Zhang, W., Wang, Y., Fu, S. (2015, 15 Eylül). Tam tahıl alımı ve inme riski arasındaki ilişki: Bir meta-analizden kanıt. Uluslararası Klinik ve Deneysel Tıp Dergisi, 8 (9), 16978-16983. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4659141/

 15. Higdon, J. (2014, Haziran). Fosfor. Https://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/phosphorus

 16. Yüksek tansiyon sıkça sorulan sorular (SSS). (2016, 30 Kasım). Https://www.cdc.gov/bloodpressure/faqs.htm

 17. Demir: Tüketiciler için bilgi notu. (2016, 17 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-Consumer/

 18. Ma, Y., Olendzki, BC, Wang, J., Persuitte, GM, Li, W., Fang, H., ... Pagoto, SL (2015, 17 Şubat) . Metabolik sendrom için tek bileşenli ve çok bileşenli diyet hedefleri: Randomize bir çalışma [!Özet

 19. Magnezyum: Tüketiciler için bilgi notu. (2016, 17 Şubat). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-Consumer/

 20. Oplinger, E.S., Oelke, E.A., Kaminski, A.R., Kelling, K.A., Bebek, J.D., Durgan, B.R., Schuler, R.T. (1990, May). Spelt. Http://corn.agronomy.wisc.edu/Crops/Spelt.aspx

 21. Streppel, M.T., Arends, L.R., van 't Veer, P., Grobbee, D.E., Geleijnse, J.M. (2005, 24 Ocak). Diyet lifi ve kan basıncı: Randomize plasebo kontrollü çalışmaların bir meta-analizi. Dahiliye Arşivi, 165 (2), 150-156. Https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/486375

 22. Tang, G., Wang, D., Uzun, J., Yang, F., Si, L. (2015, 1 Mart). Tam tahıl alımı ve koroner kalp hastalığı riski arasındaki ilişkinin meta-analizi [!ÖzetDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407