Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yazıldığından ve Sizin İçin İyi mi?

Ev Mesajınızı Alın

 1. Spelt, dünyanın birçok yerinde yetişen çok eski bir tahıl ürünüdür.

 2. 19. yüzyılda popülaritesini reddetti, ancak şimdi sağlık gıda olarak geri dönüş yapıyor.

 3. Yazılmakta olan eski tahılların modern tahıllardan daha besleyici ve sağlıklı oldukları iddia ediliyor.

 4. Bu makale, hem iyi hem de kötü olarak hecelenen ve sağlık etkilerine ayrıntılı olarak göz atmaktadır.

Yazım nedir?

 1. Spelt, buğdayla güçlü bir şekilde ilişkili bir tahıl türüdür. Bilimsel adı Triticum spelta (1).

 2. Aslında, yazıldığından ayrı bir buğday türü olarak kabul edilir. Diğer buğday türleri arasında einkorn buğday, khorasan buğday ve modern yarı cüce buğday bulunur.

 3. Yakın akraba olduklarından, yazıldığından ve buğdayın benzer beslenme profilleri var ve her ikisi de glüten içeriyor. Bu nedenle yazıldığından glutensiz bir diyetten kaçınılmalıdır (2, 3).

Spelt Besin Değerleri

 1. İşte 1 su bardağı ya da 194 gram pişmiş cevizin besinsel dağılımı: (4):

 2. Ek olarak, yazıldığından az miktarda kalsiyum, selenyum ve B1, B6 ve E vitaminleri bulunur. Tahılların çoğu gibi [! 2775 => 1140 = 3!

Karbonhidrat ve Liflerde Hecelenen Heceleme

 1. Hecelenen, büyük çoğunluğu nişasta veya uzun glikoz molekül zincirleri olan karbonhidratlardan oluşur (1). [! 2775 => 1140 = 4!

 2. Yüksek lif alımı, obezite, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla da ilişkilendirilmiştir (5, 6, 7).

 3. Bütün hecelenen lif içeriği aslında tam buğdaydan biraz daha düşüktür, ancak benzer miktarlarda çözünür lif içerir (1, 8).

 4. Hem tam tahıllı hem de tam tahıllı buğdayın glisemik indeks (GI) 'e göre sıralandığında kan şekeri üzerinde ılımlı bir etkisi vardır.

 5. Diğer yandan, rafine yazıldığından ve buğdayın her ikisi de yüksek GI gıdalarıdır, çünkü kan şekeri seviyelerinde büyük ve hızlı bir yükselmeye neden olurlar (9, 10).

Spelt'in Sağlık Avantajları Var mı?

 1. Bütün tahıllar, bütün heceler gibi, çoğu insan için çok sağlıklı olarak kabul edilir.

 2. Önemli bir karbonhidrat, protein, lif ve demir ve çinko gibi temel besin kaynaklarıdır.

 3. Tahılların çoğunu yiyen kişilerde felç, kalp krizi, tip 2 diyabet ve bazı kanserler riski daha düşüktür (11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19).

 4. Daha sağlıklı bir kiloyu sürdürmeleri ve daha iyi sindirim sağlığına sahip olmaları daha olasıdır (20, 21, 22).

 5. 247.487 kişilik bir çalışma, en fazla tahılı yiyenlerin felç geçirme ihtimalinin% 14 daha az olduğunu tespit etti (11). [! 2775 => 1140 = 5!

 6. Her ne kadar bu çalışmaların çoğu gözlemsel olsa da, kepekli tahılların faydaları da insan klinik denemeleriyle desteklenmeye başlamıştır (24, 25, 26, 27, 28, 29, 30).

Yazıldığından Bazıları Zararlı Olabilir

 1. Kepekli tahılların sağlığa yararlarına rağmen, hecelenen bazı insanlar için zararlı olabilir. Bu, gluten intoleransı olan veya irritabl barsak sendromu olanları içerir.

 2. Glüten, buğday, hecelenmiş, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan gliadin ve glutenin proteinlerinin karışımının adıdır.

 3. Çölyak hastalığı olan veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olan kişiler gibi glütene karşı toleranssız kişiler için sorunlara neden olabilir (31, 32, 33).

 4. Çölyak hastalığı olan insanlar için glüten, ince bağırsakta iltihaplanmaya neden olan bir otoimmün reaksiyonu tetikler. Bu ciddi durum ancak ömür boyu süren glutensiz bir diyetle tedavi edilebilir.

 5. Tedavi edilmeden bırakıldığında, çölyak hastalığı demir, kalsiyum, B12 vitamini ve folatta eksikliklere neden olabilir. Ayrıca bağırsak kanseri, şizofreni ve epilepsi gelişme riskinin artmasıyla da bağlantılıdır (34, 35, 36, 37). [! 2775 => 1140 = 6!

 6. Buğday alerjisi olan kişiler de yazılmaya duyarlı olabilir. Buğday alerjisi, buğdaydaki proteinlere immün bir cevap olduğunda ortaya çıkar (41, 42).

 7. İrritabl barsak sendromu (IBS), mide ağrısı, gaz, şişkinlik, ishal ve kabızlığa neden olabilecek bir bağırsak hastalığıdır. ABD nüfusunun yaklaşık% 14'ünde IBS vardır (43). [! 2775 => 1140 = 6!

 8. Örneğin, fermantasyon ile geleneksel ekmek yapımı FODMAP'leri azaltabilir. Modern ekmek yapımında, FODMAP içeriği aynı kalır (48).

 9. Bununla birlikte, yazılmakta olan un FODMAPS'ta modern buğday unundan (49) daha düşük. [! 2775 => 1140 = 6!

 10. İşte IBS'niz varsa diyetinize yazılmayı içeren bazı ipuçları:

Yazılmakta Olan Antinutrientler

 1. Çoğu bitki besininde olduğu gibi, tahıllarda da bazı antinutrientler bulunur.

 2. Anti besin maddeleri diğer besinlerin sindirimi ve emilimine müdahale edebilen maddelerdir (50).

 3. Fitik asit, demir ve çinko gibi minerallerin emilimini azaltır (51).

 4. Dengeli bir diyete sahip çoğu insan için bu bir problem değil. Ancak minerallerinin çoğunu bitki besinlerinden alan vejetaryenler ve veganlar için bir endişe olabilir.

 5. Buğday gibi, yazıldığından önemli miktarda bitkisel asit içerir. Bununla birlikte, işlenme şekli fitik asit içeriğini etkileyebilir.

 6. Islatma, çimlenme ve fermente etme gibi geleneksel yöntemler, tanelerin bitkisel asit içeriğini önemli ölçüde azaltabilir (52).

 7. Lektinler, tahıllar da dahil olmak üzere birçok gıdada bulunan bir grup proteindir (53).

 8. Bazı insanlar lektinlerden kaçınılması gerektiğini düşünüyor, çünkü yüksek bir alım bağırsak zarının, sindirim rahatsızlığının ve otoimmün hastalıkların zarar görmesinden kaynaklanıyor (54).

 9. Ancak, çoğu ders pişirme ve işleme sırasında imha edilir (55, 56).

 10. Fitik asitte olduğu gibi, tahılların ıslatma, filizlenme ve fermantasyon yoluyla geleneksel işlenmesi lektin içeriğini önemli ölçüde azaltır (57). [! 2775 => 1140 = 7!

Yazıldığından Buğdaydan Daha Besleyici Mi?

 1. Bütün hecelenmiş ve tam buğdayın beslenme profilleri çok benzer.

 2. Her iki tahıl da karbonhidrat, protein, lif, vitamin, mineral ve diğer önemli besinleri sağlar (1).

 3. Bununla birlikte, bazı çalışmalar aralarında ince farklılıklar olduğunu göstermiştir.

 4. Örneğin, yazıldığından elde edilen mineral içeriği buğdaydan daha yüksektir. Yazıldığından daha fazla manganez, çinko ve bakır bulunur (58, 59).

 5. Bir çalışma da yazılmanın antinutrient fitik asidin daha az içerdiğini buldu (60).

Diyetinize Hecelenen Nasıl Eklenir

 1. Diyetinize kepekli tahıllar veya hecelenmiş un kullanarak yazıldığından ekleyebilirsiniz. Kepekli tahıllar kullanıyorsanız, iyice yıkadığınızdan ve gece boyunca ıslattığınızdan emin olun.

 2. Bunları daha sonra pek çok yemekde pirinç veya patates gibi diğer karbonhidratların yerine kullanabilirsiniz. Birkaç popüler fikir risotto veya yazıldığından, et suyu ve güveç yazılır.

 3. Ayrıca, pek çok tarifte, buğday unu yerine yazılmakta olan un yerine, çok benzer oldukları için kolaydır. Pişiriyorsanız, normal unun yaklaşık yarısını yazıldığından un ile değiştirebilir ve benzer bir sonuç alabilirsiniz.

 4. Büyülenmiş unu mağazalardan veya çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Ev Mesajınızı Alın

 1. Spelt, diyete besleyici olabilen eski bir tam tahıldır.

 2. Bununla birlikte, glüten içerir ve glutensiz intoleransı olan veya buğday alerjisi olan kişiler için iyi bir seçenek değildir.

 3. Buğdayın üzerine yazılmanın bir faydası olup olmadığı da belli değil.

 4. Söylendiği gibi, rafine meslektaşları yerine tam tahıl seçmek her zaman iyi bir fikirdir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407