Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yapraklı sebzeler: neden bu kadar sağlıklılar ve onları nasıl kullanıyorsunuz?

 1. Çoğu insan düzenli olarak menüde ıspanak yer. Marul da tabii ki çok yenir. Ama en son ne zaman pazı veya şalgam yeşili ile pişirdiniz? Veya Hollanda'da alabileceğiniz diğer birçok yapraklı sebzeden biriyle?

 1. Çoğu insan farklı türlere göre pek değişmez. Ve bu utanç verici çünkü tüm yapraklı sebzeler inanılmaz derecede sağlıklıdır ve kendi yararları vardır. Bu blogda, bu nedenle bu yapraklı sebzelerin sizin için neden bu kadar iyi olduğunu açıklıyoruz. Ve elbette size mutfağa başlamak için bazı lezzetli önerilerde bulunacağız!

Yapraklı sebzeler nedir?

 1. Yapraklı sebzeler kısaca bitkinin yapraklarını yediğiniz bütün sebzelerdir. Açıkçası, bu oldukça geniş bir kategori! Hollanda'da ıspanak, hindiba, lahana, diğer lahana ve marul gibi birkaç yapraklı sebze türü iyi bilinmektedir. Ancak, sahip olduğunuz tüm seçenek bu değildir!

 1. Birçok mağazada bulunan yapraklı sebze türleri arasında İsviçre pazı, Çin lahanası, şalgam yeşilliği ve semizotu bulunur. Sonra daha az bilinen birçok başka tür var. Örneğin, savaş, hindiba ve kuzukulağı düşünün. Ayrıca, pancar yaprakları veya kabak yaprakları gibi kök sebzelerin yapraklarını çok iyi yiyebilirsiniz.

Yapraklı sebzeler neden sağlıklı?

 1. Tüm bu farklı sebzelerin ortak bir yanı var: çok sağlıklılar. Farklı besin maddelerinin kesin miktarı sebze başına farklılık gösterir, ancak hepsinin ortak birtakım özellikleri vardır:

Yapraklı sebzelerle yemek pişirme

 1. Bu sebzelerle daha sık pişirmek için yeterli sebep. Ama onunla ne yaparsınız? Hepimiz standart hindiba güveç ve ıspanak tariflerini biliyoruz, ama neyse ki çok daha fazlası var! Yeşil yapraklı yemek tarifleri için yedi lezzetli öneri:

 1. Iceberg marul, salata için oldukça sıkıcı bir temeldir. Ne kadar çok 'yaprak' kullanırsanız, o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden birkaç avuç yapraklı sebze kullanın! Bu, artıkları tüketmenin ve o sıkıcı öğle yemeği salatasını canlandırmanın mükemmel bir yoludur.

 1. Yapraklı yeşillikler, sandviçlerinizle biraz sebze almanın mükemmel bir yoludur. Neredeyse her türlü malzemeye bir avuç yeşil uyuyor. Aynısı burada da geçerlidir: hangi sebzeleri kullandığınız çok az fark yaratır. Farklı seçenekleri deneyin ve farklı malzemelerle kendi favori kombinasyonlarınızı keşfedin!

 1. Çoğu yaprağın çok güçlü bir tadı olmadığından, onları sağlıklı bir smoothie'ye ekleyebilirsiniz. Biraz meyve de eklerseniz, ıspanak, kuzu marul veya şalgam yeşillerinin hafif tadı pek tatmaz. Hindiba ve lahana gibi daha güçlü tatlar burada daha az uygundur.

 1. Pesto sadece fesleğen ve çam fıstığından yapılmıyor! Diğer yapraklı sebzelerden de benzer bir sos yapabilirsiniz. Yaprakları bol miktarda zeytinyağı, seçtiğiniz kuruyemişler ve biraz sarımsak ile püre haline getirin ve bitirdiniz. Örneğin makarna ile veya tekrar ekmeğinizle servis edersiniz.

 1. Yapraklı sebzelerden harika bir çorba da yapabilirsiniz. Kısaca haşlayın, ezin ve yemeğiniz hazır. Bir alternatif, sebzeleri bütün olarak, örneğin berrak bir çorbaya eklemektir. İyi küçüldükleri için mükemmel bir dolgu yaparlar.

 1. Ayrıca her türlü yapraklı sebzeleri lezzetli bir turta için dolgu olarak kullanabilirsiniz. Bir süre küçülsün, birkaç yumurta ve biraz ot ekleyin ... O zaman tek yapmanız gereken fırına girmek! Kabuklu bir kiş gibi hissetmiyorsanız aynı karışımdan lezzetli bir fritatta da pişirebilirsiniz.

 1. Ve nihayet elbette bu yahni. Hindiba yerine başka lezzetli yapraklı sebzeler koyabilirsiniz. Patatesler de mükemmel bir şekilde değiştirilebilir! Örneğin tatlı patates, yaban havucu veya başka bir kök sebzeyi düşünün. Bu şekilde sonsuz çeşitlilik yapabilirsiniz!

 2. Ve nihayet o güveç elbette. Hindiba yerine başka lezzetli yapraklı sebzeler koyabilirsiniz. Patatesler de mükemmel bir şekilde değiştirilebilir! Örneğin tatlı patates, yaban havucu veya başka bir kök sebzeyi düşünün. Bu şekilde sonsuz çeşitlilik yapabilirsiniz!Donate - BNB: bnb16ghhqcjctncdczjpawnl36jduaddx5l4eysm5c