Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yağlı balıkların sağlık yararları

Yağlı balıkların sağlık yararları

 1. Balık yağı iki yağ asidi, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekssaenoik asit (DHA) içerir. Bunların kardiyovasküler sisteme fayda sağladığına inanılmaktadır.

 2. Amerikan Kalp Derneği (AHA), her hafta en az iki porsiyon balık ve özellikle de yağlı balık tüketmeyi önerir. Bir porsiyon 3.5 ons pişmiş balık veya bir fincan kuşbaşı balığın yaklaşık dörtte üçüdür.

Yağlı balık türleri

 1. Yağlı balıklar vücut dokularında ve karın boşluklarında kayda değer miktarda yağ içerir. Yağlı balık örnekleri şunlardır:

 2. Bütün bu balıklar konserve, taze veya dondurulmuş olsun omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Yağlı balıkların sağlık yararları

 1. Yağlı balık, enflamasyonu azalttığı ve kalp hastalığı, kanser ve artrit riskini potansiyel olarak azalttığı gösterilen omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Hem beyaz hem de yağlı balıklar iyi yağsız protein kaynaklarıdır. Beyaz balık yağ asitlerini içerir, ancak yalnızca karaciğerde ve daha küçük miktarlarda.

Kardiyovasküler hastalık

 1. Yağlı balıkların tüketilmesi, AHA'ya göre kardiyovasküler hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir. Amerikan Fizyoloji Derneği tarafından yayınlanan bir araştırma, yağlı balık yağlarının zihinsel stres zamanlarında kalbi de koruyabileceğini öne sürüyor. [! 6146 => 1130 = 5!

 1. Romatizmal Hastalıklar Annals dergisinde yayınlanan bir araştırma, günde ortalama en az 0.21 gram (veya 210 miligram) günlük omega-3 alımını% 52 daha düşük gelişme riski ile ilişkilendirdi romatoid artrit (RA). Diğer araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin RA'nın gelecekteki gelişimine karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir.

Demans

 1. Alkolü kötüye kullanan kişiler arasında balık yağı, demanstan koruma sağlayabilir. Bir balık yağı ve alkol karışımına maruz kalan beyin hücreleri, yalnızca alkole maruz kalan beyin hücreleri ile karşılaştırıldığında yüzde 95 daha az nöroinflamasyon ve nöronal ölüme sahipti.

Ağız ve cilt kanserleri

 1. Yağlı balık tüketimi erken ve geç evre ağız ve cilt kanserlerine karşı koruma sağlayabilir. Omega-3 yağ asidinin, normal hücreleri etkilemeyen dozlarda malign ve pre-malign hücrelerin büyümesini hedeflediği ve seçici olarak engellediği bulunmuştur.

Duyusal, bilişsel ve motor gelişim

 1. Gebeliğin son aylarında yağlı balık tüketmek, çocuğun duyusal, bilişsel ve motor gelişiminde olumlu etkileri olabileceğini gösteriyor. Aynı çalışma emzirmenin de aynı faydaları sağladığını bulamadı.

Astım

 1. Hamilelik sırasında düzenli olarak somon tüketen kadınların çocuklarının, 2,5 yaşında astım belirtileri gösterme olasılığı daha düşük olabilir.

Görme ve hafızayı koruma

 1. DHA görme kaybına karşı koruyabilir. Bilim adamları, yağlı balık tüketimi ile yaşlılarda daha az görme kaybı riski arasında bir bağlantı olduğunu belirlediler. PLOS One'da yayınlanan bir çalışma yağlı balık yemenin çalışma hafızasını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Meme ve prostat kanseri

 1. Yaklaşık 900.000 kadının meta analizi, daha yüksek yağlı balık tüketimini meme kanseri riskiyle ilişkilendirdi. Ancak başka bir ekip, kanlarında yüksek miktarda omega-3 yağı bulunan erkeklerin prostat kanseri riskinin daha yüksek olduğunu tespit etti.

Ne kadar yağlı balık sağlıklı?

 1. Yağlı balık yemek, sağlığın birçok yönünü desteklese de, aşırı tüketim yararlı olmayabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, hem yüksek hem de düşük HDL seviyelerinde olan kişilerde erken ölüm riskinin olduğunu ortaya çıkardı, bu da HDL'nin daima daha iyi olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi.

 2. Ayrıca, yüksek HDL düzeyleri diyaliz geçiren insanlar için zararlı olabilir, çünkü iltihaplanma seviyelerini artırabilir.

Yağlı balık kirleticiler

 1. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), neredeyse tüm balık ve kabuklu deniz hayvanlarının cıva izlerini içerdiğini belirtti. Yağlı balıklar ayrıca poliklorlu bifeniller (PCB'ler) ve dioksinler adı verilen kirletici maddeler içerir.

 2. Bu kirleticilerin sağlık üzerinde hemen etkisi yoktur, ancak uzun süreli maruz kalma zararlı olabilir. Daha büyük balıklar daha fazla kirletici madde ve ağır metal içerir ve bu nedenle maruz kalma ve riskleri sınırlamak için nadiren tüketilmelidir.

 3. Bu balıklar şunları içerir:

 4. Dioksinler oldukça toksik bileşiklerdir. İnsanlara balık da dahil olmak üzere hayvansal ürünler aracılığıyla maruz kalmaktadırlar. Yüksek maruz kalma cilt lezyonlarına ve bağışıklık ve üreme sistemlerinin bozulmasına neden olabilir.

Sürdürülebilirlik

 1. Southampton Üniversitesi. (2016, 6 Nisan). Hamilelikte yenen yağlı balıklar yavrularda astım riskini azaltabilir [!basın açıklaması

 2. Zheng, J., Hu, X, Zhao, Y., Li, D. (2013, 31 Mayıs). Balık ve denizel n-3 çoklu doymamış yağ asitleri alımı ve meme kanseri riski: 21 bağımsız kohort çalışmasından elde edilen verilerin meta analizi. BMJ. Http://www.bmj.com/content/346/bmj.f3706

 3. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 4. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.

 5. Hangi balığın satın alınacağını düşünürken, sürdürülebilirlik çoğu zaman tüketicilerin endişe kaynağıdır. Deniz İdare Konseyi mührü, insanların sürdürülebilir balıkçılık uygulamalarını ve çevresel etkiyi en aza indirgemek için doğrulanmış sürdürülebilir balıkçılıktan gelen balık ürünlerini tanımlamasına yardımcı olabilir.

 6. En son 21 Temmuz 2017, Cuma tarihinde güncellenen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Amerikan Fizyoloji Derneği. (2013, 22 Mayıs). Balık yağı kalbin zihinsel stresi yenmesine yardımcı olabilir. Https://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130522111951.htm

 8. Brasky, T.M., Darke, A.K., Song, X., Tangen, C.M., Goodman, P.J., Thompson, I.M., ... Kristal, A.R. (2013, 10 Temmuz). SELECT çalışmasında plazma fosfolipid yağ asitleri ve prostat kanseri riski [!Özet

 9. Omega 3 [!Bilgi sayfası

 10. Dornstauder, B., Suh, M., Kuny, S., Gaillard, F., MacDonald, IM, Clandinin, MT, ... Sauve, Y. (2012, Nisan) . Diyetli dokosahekssaenoik asit takviyesi, yaşa bağlı fonksiyonel kayıpları ve retinada A2E birikimini önler. ARVO Dergileri. Http://iovs.arvojournals.org/article.aspx?articleid=2188773

 11. Balık ve omega-3 yağ asitleri. (2016, 6 Ekim). Http://www.heart.org/HEARTORG/HealthyLiving/HealthyEating/HealthyDietGoals/Fish-and-Omega-3-Fatty-Acids_UCM_303248_Article.jsp#.WBiqFZOLTMK

 12. Giuseppe, D.D., Wallin, A., Bottai, M., Askling, J., Wolk, A. (2013, 12 Ağustos). Diyet uzun zincirli n-3 çoklu doymamış yağ asitlerinin uzun süreli alımı ve romatoid artrit riski: Kadınların prospektif bir kohort çalışması [!Özet

 13. Gan, R.W., Demoruelle, M.K., Deane, K.D., Weisman, M.H., Buckner, J.H., Gregersen, P.K., ... Holers, V.M. (2016, 17 Mayıs). Omega-3 yağ asitleri, romatoid artrit riski taşıyan paylaşılmış epitop-pozitif deneklerde daha düşük otoantikor prevalansı ile ilişkilidir. Romatizmal Hastalıkların Annals. Http://ard.bmj.com/content/early/2016/05/17/annrheumdis-2016-209154.abstract

 14. Loyola Üniversitesi. (2013, 8 Eylül). Çalışma, balık yağının alkol bağımlılarının demanstan [!basın açıklaması

 15. Deniz İdare Meclisi. (N.d.). Https://www.msc.org

 16. Narendran, R., Frankle, W.G., Mason, N.S., Muldoon, M.F., Moghaddam, B. (2012, 3 Ekim). İyileştirilmiş çalışma belleği ancak omega-3 çoklu doymamış yağ asidi takviyesi sonrası striatal veziküler monoamin taşıyıcı tip 2 üzerindeki etkisi yoktur. PLOS Bir. Http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0046832

 17. Nikolakopoulou, Z., Nteliopoulos, G., Michael-Titus, A.T., Parkinson, E.K. (2012, 17 Aralık). Omega-3 çoklu doymamış yağ asitleri, seçici olarak ERK1 / 2'yi aktive ederek neoplastik oral keratinositlerde büyümeyi seçici olarak inhibe eder. Karsinojenez. Http://carcin.oxfordjournals.org/content/early/2013/07/24/carcin.bgt257.abstract

 18. Yağlı balık tavsiyesi: Sorularınız cevaplandı. (2004, 24 Haziran). Http://tna.europarchive.org/20110116113217/

 19. Omega-3 yağ asitleri. (2015 Ağustos 5). Http://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/omega3-fatty-acids

 20. Üniversite Laval. (2008, 9 Nisan). Hamileliğin son aylarında Omega-3 alımı, bir bebeğin bilişsel ve motor gelişimini arttırır. Https://www.eurekalert.org/pub_releases/2008-04/ul-oid040908.php

 21. Balık ve kabuklu deniz hayvanlarında cıva hakkında bilmeniz gerekenler. (2004, Mart). Http://www.fda.gov/food/resourcesforyou/consumers/ucm110591.htmDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407