Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yabani ve çiftlik somonu arasındaki fark nedir?

Yabani ve çiftlik somonu arasındaki fark nedir?

 1. Somon, dünyadaki milyonlarca insan tarafından yenilen çok popüler bir balıktır. Popülerliği nedeniyle, birçok somon balığı artık vahşi değil balık çiftliklerinden geliyor.

 2. Bu makale yabani somonu çiftlik somonuyla karşılaştırmakta ve çevreleri ve diyetleri dahil aralarındaki farkları tartışmaktadır.

Yabani ve çiftlik somonu arasındaki farklar

 1. Her hafta somon gibi yağlı balık yemenin sağlık açısından faydaları var. 2015-2020 Amerikan Diyet Kuralları, haftada 8 ons (oz) deniz ürünü yemeyi önerir

 2. Somon balığı mükemmel bir kaynak:

 3. Aşağıdaki çiftlik ve yabani somon arasındaki farkları araştırıyoruz.

1. Yabani ve çiftlikte somon yaşam koşulları

 1. Çiftlik somonu file kalemler içerisinde tutulan balık stoklarıdır. Çiftçiler üremeyi kontrol eder, besler ve gerekirse ilaç sağlarlar. Bazen, kalemler çok kalabalık olur ve somon balığı çok fazla yüzemez.

 2. Dünyanın balık stoklarının aşırı avlanması balık yetiştiriciliğinde artışa neden oldu. Balık yetiştiriciliği balık fiyatını da düşük tutmaktadır.

 3. Yabani somon canlı su kütlelerinde yaşıyor ve ürüyor. İnsanların üremesi, beslenmesi veya sağlığı üzerinde kontrolü yoktur. Yabani somon hiçbir kısıtlama olmadan uzun mesafelerde yüzmek.

 4. Çevresel ve kimyasal kirleticiler, yabani somonu ve ayrıca çiftçi somonu etkiler.

2.. Beslenme farklılıkları

 1. Tipik olarak, yabani somon, farmonlu somondan daha az kaloriye, doymuş yağ ve A ve D vitaminlerine sahiptir ancak daha fazla protein içerir.

 2. Hem yabani hem de çiftçilik somonunda, omega 3 içeriği somonun ne yediğine bağlı olarak değişecektir.

 3. 2017 yılında yapılan bir incelemeye göre, yabani somonun, çiftçi somondan daha yüksek düzeyde omega-6 yağ asidi seviyeleri var. Hem çiftlikte hem de yabani somonda EPA adı verilen karşılaştırılabilir bir omega-3 asidi vardı, ancak çiftçi somonunda omega-3 asit DHA'sı vahşi somondan daha düşüktü.

 4. Washington Eyaleti Sağlık Bakanlığı'na göre, "Çiftlik somon filetoları yabani somon kadar o gram-gram omega-3 yağ asidi içerir çünkü çiftlik somonu yabani somondan daha şişmandır."

 5. Omega-3'ler aşağıdakiler için önemlidir:

 6. Hem çiftçi hem de yabani somon vücut için uygun olmayan bazı bileşikler içeriyor. Bunun nedeni, somon balığı bazı kimyasalları ve kirleticileri diyetleri ve çevreleri yoluyla emebiliyor olmasıdır.

3. Renk farklılıkları

 1. Yabani ve çiftçilikli somon diyetleri nedeniyle renk olarak değişebilir.

 2. Yabani somon çok fazla kril, yengeç ve karides yer. Bu kabuklu deniz hayvanları astaksantin adı verilen karotenoidde yüksektir, bu da somona soluk pembe-kırmızı rengini verir.

 3. Bazen yabani somon astaksantini işledikleri için beyazdır.

 4. Astaksantin, balığın genel sağlığı için gerekli olan güçlü bir antioksidan ve antienflamatuardır. Balık çiftçileri somonu yapay astaksantin içeren pelet yiyeceklerle besler. Astaksantinin sentetik versiyonu, doğal versiyon kadar güçlü değildir fakat yine de faydalıdır.

 5. Astaksantinin doğal ve sentetik versiyonları insanlar için toksik değildir.

4. Kalıcı organik kirleticiler (POP)

 1. Diabetology Metabolic Sendromu'ndaki bir makaleye göre, KOK'ların parçalanması uzun zaman alan insan yapımı organik kimyasallardır. KOK'lar hayvan dokusunda birikebilir. Yağlı balıklar yüksek miktarda POP içerebilir.

 2. KOK olarak da bilinir:

 3. KOKLAR şunlardır:

 4. Aynı makale, KOK'ların insanlarda tip 2 diyabet riskini artırabileceğini belirtiyor. KOK'lar bunu insülini etkileyerek yapar. İnsülin vücudun kan şekerlerini kontrol eder.

 5. İnsanların çok sayıda vahşi balık yediği yerli topluluklardaki KOK'lara bakarak yapılan bir başka çalışma, tip 2 diyabetlerde artış olduğunu buldu.

 6. KOK ayrıca nörotoksisiteye neden olabilir. Nörotoksisite, Parkinson ve Alzheimer hastalığı riskini artırabilir.

 7. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, vahşi Atlantik somonunun çiftlik somonundan daha yüksek düzeyde KOK içerdiğini tespit etti. Bu, çevrelerinin kontrol edilememesi ve okyanuslardaki kirletici maddeler nedeniyle olabilir.

 8. Çiftçi Norveç Atlantik somonuna bakan bir araştırma, bazı KOK ve pestisit seviyelerinin azaldığını buldu.

 9. Çiftlik somonunun yabani somondan daha az POP içerdiği görülüyor. Bununla birlikte, bu, çiftçi somonunun yediği balık unu tipine bağlıdır. Çevresel Çalışma Grubuna (EWG) göre, 2003 yılında çiftlikte yetiştirilen balıklarda yabani somondan 5-10 kat daha fazla poliklorlu bifenil (PCB) adı verilen bir POP vardı.

 10. Çiftlik somonu seçerseniz, saygın, sorumlu ve sürdürülebilir bir kaynak bulmakta fayda var.

5. Ağır metaller

 1. Civa gibi ağır metaller insan vücudunda oksidatif stres yaratabilir. Oksidatif stres hücrelere zarar verebilir ve bu da çeşitli sağlık koşullarına neden olabilir.

 2. Balıklardaki diğer ağır metaller şunları içerir:

 3. Bir çalışma vahşi Atlantik somonunun çiftçi Atlantik somonundan daha fazla cıva içerdiğini buldu.

 4. Bütün somonların dokularında bir miktar cıva vardır. Somondaki omega-3'ler civaların zarar vermesine engel olabilir.

6. Hayvansal ilaçlar

 1. Balık çiftçileri bazen onları sağlıklı tutmak için somon antibiyotik ve hayvan ilaçları veriyor. Bazı insanlar antibiyotik kullanımının insan antibiyotik direncini artırabileceğine dair endişeleri var.

 2. Yabani somon, hayvansal ilaçlara çiftlik hayvanlarından daha az maruz kalıyor.

 3. Yabani somon seçmek, hayvansal ilaçları almaktan korkan insanlar için en güvenli seçenektir.

7. Çevresel ve hayvan refahı endişeleri

 1. Diğer kaygılar, çiftlik somonunun yerel su yolları üzerindeki etkilerini içeriyor. Yabani somon doğal ekosistemine uyar ve çevre kirliliğini arttırmaz.

 2. Balık çiftlikleri, özellikle düşük akımlı bölgelerde bulunuyorsa, kirlenme riski oluşturabilir. Bunun nedeni, balık dışkıları ve yenmemiş yemlerden kaynaklanan kirliliğin yerel ekosisteme girebilmesi ve net kalemlerin altındaki habitatları kirletebilmesidir.

 3. Yüksek akım bölgelerinde bulunduğunda, atık su ile dağılır.

 4. Bazı balık çiftçileri çiftliklerini bölgeye özgü olmayan somon balığı ile stoklar. Balık kaçarsa bu sorunlara neden olabilir.

 5. Kaçan somon, yiyecek ve üreme için yerel türlerle rekabet eder. Kaçan somon da hastalık ve parazitlere neden olabilir.

 6. Balık yetiştiriciliğinin yoğunluğu da endişe verici. Yüksek yoğunluklu balık yetiştiriciliği, kar için çoğunlukla hastalığın artmasına neden olabilecek aşırı kalabalıklaşmaya yol açmaktadır.

 7. Etik ve çevresel açıdan, somon balığı sürdürülebilir bir şekilde avlandığında en iyi seçenektir.

Fark nasıl anlatılır

 1. Çiftlik somonu yaban somonundan daha fazla yağ içeriyor. Yağ görünür olabilir ve çiftlik somonu yabani somondan daha yuvarlak görünebilir.

 2. Yabani somon mevsimseldir ve sadece yazın bulunur. Çiftlik somonundan farklı bir diyete sahip oldukları için daha geniş bir renk çeşitliliğine sahip olabilirler.

 3. Maalesef, paketlerdeki etiketleri okuyarak yabani ve çiftlik somonu arasındaki farkı söylemek her zaman mümkün değildir. Örgütün Oceana, anket yaptıkları restoran ve dükkanların yüzde 43'ünün yanlış etiketlenmiş som balığı bulduğunu buldu.

Paket servis

 1. Nekouei, O., Vanderstichel, R., Thakur, K., Arriagada, G., Patanasatienkul, T., Whittaker, P., ... Revie, CW (2018, Mart 5). Kanada'da Muchalat Inlet'teki Atlantik somon çiftliklerinde deniz biti (Lepeophtheirus salmonis) istilası ve vahşi Pasifik somon balığı arasındaki ilişki. Bilimsel Raporlar, 8 (4023). Https://www.nature.com/articles/s41598-018-22458-8

 2. Ngwa, E.N., Kenga, A.-P., Tiedeu-Atoho, B., Mofo-Mato, E.-P., Sobngwi, E. (2015, 30 Nisan). Tip 2 diyabet için risk faktörü olarak kalıcı organik kirleticiler. Diabetoloji ve Metabolik Sendrom, 7 (41). Https://dmsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13098-015-0031-6

 3. Nostbakken, OJ, Hove, HT, Duinker, A., Lundebye, A, -K., Berntssen, MHG, Hannisdal, R., ... Julshamn, K. (2015, Ocak). Norveç çiftliği Atlantik somonundaki (Salmo salar) 1999'dan 2011'e kadar 13 yıllık dönemde kirletici madde seviyeleri. Environmental International, 74, 274-280. Https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S016041201400302X?via%3Dihub

 4. Oceana, Amerika'nın en sevdiği balık olan Somon'un yanlış etiketlendiğini ortaya koyuyor: Somon [!Bilgi sayfası

 5. Omega-3 yağ asitleri. Sağlık profesyonelleri için bilgi formu. (2018, 6 Haziran). Https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/

 6. Çiftlik somonunda PCBS: Yabani hayvanlara karşı. (2003, 31 Temmuz). Https://www.ewg.org/research/pcbs-farmed-salmon/wild-versus-farmed#.W3ZEu9hKg_W

 7. Pham, D.K., Chu, J., Do, N.T., Brose, F., Degand, G., Delahaut, P., ... Wertheim, H.F. L. (2015, Eylül). Vietnam'da ev içi kullanım için tatlı su kültüründe antibiyotik kullanımı ve artıklarının izlenmesi [!Özet

 8. Thompson, T. (n.d.). Kral somon etini kırmızı veya beyaz yapan nedir? Http://www.adfg.alaska.gov/index.cfm?adfg=wildlifenews.view_article articles_id = 738

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 11. Çiftlik somonunun yemek için güvenli olup olmadığına karar vermek zor. Çiftlik somonundaki kirleticilerin seviyesi bölgeden bölgeye değişir ve diyetlerine bağlıdır.

 12. Kirleticilere maruz kalma hala yabani somon için bir risktir, ancak çalışmalar her zaman risk seviyesini yakalayamayabilir.

 13. Tipik olarak, yabani somon beslenme açısından daha iyidir ve sürdürülebilir şekilde avlanan somonun çevre üzerinde etkisi daha düşüktür.

 14. Hem yabani hem de çiftçi somon balığı yemek için güvenli ve mükemmel besin kaynakları.

 15. Son yazılan Çar 22 Ağustos 2018 tarihinde yayınlandı. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 16. Deniz ürünleri hakkında. (2015, Aralık). Diyet Kılavuzları 2015-2020. Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/chapter-1/a-closer-look-inside-healthy-eating-patterns/#callout-seafood

 17. Sağlıklı beslenme düzenlerine yakından bakın. (N.d.). Https://health.gov/dietaryguidelines/2015/guidelines/chapter-1/a-closer-look-inside-healthy-eating-patterns/#callout-seafood

 18. Akuakültürlü deniz ürünleri. (2017, 26 Kasım). Https://www.fda.gov/Food/PopularTopics/ucm518782.htm

 19. Temel rapor: 15209, Balık, somon, Atlantik, yabani, pişmiş, kuru ısı. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15209?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = somon ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 20. Temel rapor: 15237, Balık, somon, Atlantik, çiftçilik, pişmiş, kuru ısı. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15237?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = somon ds = SR qt = qp = qa = qn = q = ing =

 21. Sürdürülebilir deniz ürünlerini seçmek. (N.d.). Http://www.seachoice.org/info-centre/markets/choosing-sustainable-seafood/

 22. Cladis, D.P., Kleiner, A.C., Freiser, H.H, Santerre, C.R. (2014, Ekim). Amerika Birleşik Devletleri'nde ticari olarak temin edilebilen finfish filetolarının yağ asidi profilleri [!Özet

 23. Çiftlik somonuna karşı yabani somon. (N.d.). Https://www.doh.wa.gov/CommunityandEnvironment/Food/Fish/FarmedSalmon

 24. Balıklarda omega-3 yağları bulmak: Yabani hayvanlara karşı çiftçilik (2015, 23 Aralık). Https://www.health.harvard.edu/blog/finding-omega-3-fats-in-fish-farmed-versus-wild-201512238909

 25. Çiftlik somonu ya da yabani somonu yemek daha mı iyi? Hangisi daha fazla omega-3'e ve PCB, cıva vb. İle daha az kirliliğe sahiptir? (2017, 4 Ağustos). Https://www.consumerlab.com/answers/is-it-better-to-eat-farmed-or-wild-salmon/farmed_or_wild_salmon/

 26. Karimi, R., Vacchi-Suzzi, C., Meliker, J. R. (2016, April). Civa maruz kalma ve hevesli deniz ürünleri tüketicilerinde oksidatif strese geçiş [!Özet

 27. Lundebye, A.-K., Lock, E.-J., Rasinger, JD, Nostbakken, OJ, Hannisdal, R., Karlsblakk, E., ... Ornsrud, R (2017, Mayıs). Çiftlikte inatçı organik kirleticilerin, metallerin ve deniz omega 3-yağ asidi DHA'nın vahşi Atlantik somonuna kıyasla daha düşük seviyeleri (Salmo salar) [!Özet

 28. Morton, A., Routledge, R., Hrushowy, S., Kibenge, M., Kibenge, F. (2017, 13 Aralık). Kanada’da British Columbia’da, yabani pasifik somon balıklarında somonlara maruz kalmanın domuz orthoreovirüsü enfeksiyonu ve zindeliği üzerine etkisi. Bir, 12 (12). Http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0188793Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407