Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Yaban mersini hakkında bilmeniz gereken her şey

Yaban mersini hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Yaban mersini taze çekilmiş olarak yenebilir veya çeşitli tariflere dahil edilebilir. Dondurulmuş olarak da satın alınabilirler.

 2. Kalp hastalıklarına ve kansere karşı korudukları ve kemik gücü, zihinsel sağlık ve sağlıklı tansiyonun korunmasına yardımcı oldukları gösterilmiştir.

Faydaları

 1. Antosiyanin adı verilen bir flavonoid türü yaban mersini sağlık yararlarının çoğunu verir. Flavonoidler, genellikle güçlü bir antioksidan etkiye sahip olan bitki bileşikleridir.

 2. Yaban mersini'nin karakteristik mavi renginden antosiyanin sorumludur. Aynı zamanda yaban mersini sayısız avantajlarına katkıda bulunur.

 3. Çeşitli meyve ve sebzelerin tüketilmesi uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarının azaltılmış riski ile ilişkilendirilmiştir.

 4. Birçok çalışma, yaban mersini gibi bitkisel gıda tüketiminin artmasının obezite, diyabet, kalp hastalığı ve genel ölüm riskini azalttığını göstermiştir. Bitki gıdaları ayrıca saç ve cilt sağlığını, artan enerjiyi ve genel olarak daha düşük ağırlığı teşvik edebilir.

 5. Dondurucu yaban mersini sıklıkla uzmanlar tarafından tartışılır. Dondurucu işlemin yaban mersini sağlık yararlarının potansiyelini azaltabileceği sık sık söylenir. Bir çalışma, depolamada 6 ay boyunca, antosiyaninin yüzde 59 oranında azaldığını gösterdi.

 6. Bununla birlikte, bu doğrulanmadı ve farklı kaynaklar dondurucu yaban mersini sağlık üzerindeki etkilerini azaltıp azaltmadığı konusunda farklı dururlar. Şüphe durumunda, taze, organik yaban mersini satın alın.

 7. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, yaban mersini sağlıklı yaşamın farklı unsurları ile güçlü bir şekilde bağlantılı.

1) Sağlıklı kemiklerin bakımı

 1. Yaban mersini, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitamini içerir. Bunların her biri bir kemik bileşenidir. Bu mineral ve vitaminlerin yeterli miktarda alımı kemik yapısının ve gücünün artmasına ve korunmasına katkıda bulunur.

 2. Demir ve çinko, kemiklerin ve eklemlerin kuvvetini ve elastikiyetini korumak için çok önemli roller üstlenir.

 3. K vitamini alımının düşük olması, kemik kırılma riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, yeterli K vitamini alımı kalsiyum emilimini arttırır ve kalsiyum kaybını azaltabilir.

2) Cilt sağlığı

 1. Kolajen cildin destek sistemidir. C vitamini için temel bir besin maddesidir ve güneş, kirlilik ve dumandan kaynaklanan cilt hasarlarını önlemeye yardımcı olur. C Vitamini aynı zamanda kollajenin kırışıklıkları yumuşatmasını ve genel cilt dokusunu iyileştirmesini sağlar.

 2. Bir bardak yaban mersini, günlük C vitamini ödeneğinin yüzde 24'ünü sağlıyor.

3) Tansiyon düşürücü

 1. Kan basıncını sağlıklı bir seviyede tutmak için düşük sodyum seviyelerini korumak esastır. Yaban mersini sodyum içermez.

 2. Potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerirler. Bazı çalışmalar, bu minerallerde düşük diyetlerin daha yüksek kan basıncı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu minerallerin yeterli miktarda diyet almasının kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 3. Ancak, diğer çalışmalar bu bulguları engelledi. Örneğin, metabolik sendromu olan bir 2015 araştırması, 6 hafta boyunca günlük yaban mersini tüketiminin kan basıncı seviyelerini etkilemediğini buldu.

4) Diyabeti yönetmek

 1. Çalışmalar, yüksek lifli diyetleri tüketen tip 1 diyabetli kişilerin kan glikoz seviyelerinin düşük olduğunu ve aynı şekilde tüketen tip 2 diyabetli kişilerin kan şekeri, lipid ve insülin seviyeleri Bir bardak yaban mersini 3.6 gram (g) lif katkısı alır.

 2. BMJ'de yayınlanan büyük bir 2013 kohort çalışması, bazı meyvelerin yetişkinlerde tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini öne sürdü.

 3. Çalışma süresince, katılımcıların yüzde 6,5'inde diyabet gelişti. Ancak, araştırmacılar haftada üç porsiyon yaban mersini, üzüm, kuru üzüm, elma veya armut tüketmenin tip 2 diyabet riskini yüzde 7 azalttığını buldular.

5) Kalp hastalıklarına karşı koruma

 1. Yaban mersini içindeki lif, potasyum, folat, C vitamini, B6 vitamini ve bitkisel besin içeriği kalp sağlığını destekler. Yaban mersini kolesterol olmaması da kalp için yararlıdır. Lif içeriği kandaki toplam kolesterol miktarını azaltmaya ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

 2. B6 Vitamini ve folat, homosistein olarak bilinen bir bileşiğin birikmesini önler. Vücutta aşırı homosistein birikmesi kan damarlarına zarar verebilir ve kalp sorunlarına neden olabilir.

 3. Harvard Halk Sağlığı Okulu ve Doğu Anglia Üniversitesi'nden yapılan bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık'ta (İngiltere) düzenli antosiyanin tüketimi kalp krizi riskini% 32 azaltabilir. genç ve orta yaşlı kadınlar.

 4. Çalışma, haftada en az üç porsiyon yaban mersini veya çilek tüketen kadınların en iyi sonuçları gösterdiğini ortaya koydu.

6) Kanseri önleme

 1. C vitamini, A vitamini ve yaban mersini içindeki çeşitli bitki besin maddeleri, hücrelerin hastalığa bağlı serbest radikallerin zarar görmesine karşı korunmasına yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar olarak işlev görür.

 2. Araştırmalar, antioksidanların tümör büyümesini inhibe edebileceğini, vücuttaki iltihaplanmayı azaltabileceğini ve özofageal, akciğer, ağız, farenks, endometriyal, pankreas, prostat ve kolon kanserlerini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 3. Yaban mersini ayrıca DNA sentezi ve onarımında rol oynayan folat içerir. Bu, DNA'daki mutasyonlardan dolayı kanser hücrelerinin oluşumunu önleyebilir.

7) Akıl sağlığını iyileştirme

 1. Nüfus temelli çalışmalar yaban mersini tüketiminin yaşlı kadınlarda yavaş bilişsel azalmaya bağlı olduğunu göstermiştir.

 2. Çalışmalar bilişsel hasar riskini azaltmanın yanı sıra yaban mersinlerinin bir kişinin kısa süreli hafızasını ve motor koordinasyonunu da iyileştirebileceğini keşfetti.

8) Sağlıklı sindirim, kilo kaybı ve dolu hissediyorum

 1. Yaban mersini, kabızlığın önlenmesine ve lif içeriğinden dolayı sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenlilik sağlamaya yardımcı olur.

 2. Diyet lifi ayrıca, sindirim sisteminde bir "şişirme maddesi" olarak işlev görerek, kilo vermede ve kilo yönetiminde önemli bir faktör olarak kabul edilir. Yüksek lifli gıdalar tokluğu veya dolgunluk hissini arttırır ve iştahı azaltır.

 3. Daha uzun süre daha dolgun hissetmek, kişinin genel kalori alımını azaltabilir.

 1. Bir bardak taze yaban mersini içeriyor:

 2. Aynı tek-fincanlı porsiyon şu sağlar:

 3. Yaban mersini de sağlar:

 4. Yaban mersini ayrıca bakır, beta karoten, folat, kolin, A ve E vitaminleri ve manganez içerir.

 5. Antosiyaninler, vitaminler ve minerallerin yanı sıra yaban mersini, quercetin, kaempferol, myricetin ve klorogenik asit gibi çeşitli fenolik bileşikler içerir. Bunlar yaban mersini antioksidan kapasitesine katkıda bulunur.

 6. Büyük miktarlarda biyoaktif bileşik, Toplam Besin Yoğunluğu Endeksi (ANDI) üzerine yaban mersini koyuyor. Bu indeks vitamin ve mineral içeriği, fitokimyasal bileşimi ve antioksidan kapasitelerine göre yiyecekleri derecelendirir.

 7. Kalori başına en fazla besini olan besinler en yüksek sıralamaya sahipler ve besin yoğunluğu için üst meyve ve sebzelerin arasına yaban mersini yerleştiriliyorlar ve 132'lik bir ANDI puanı var.

 8. ANDI, gıda beslenmesi için çeşitli derecelendirme sistemlerinden biridir, ancak spesifik gıdaların hastalık önlenmesindeki rolünü belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 1. Yaban mersini taze, dondurulmuş, dondurularak kurutulmuş ve jölelerde, şuruplarda ve reçellerde mevcuttur. Eklenen şekerler için dondurulmuş ve kurutulmuş yaban mersini etiketini kontrol ettiğinizden emin olun. Jöleleri veya reçelleri seçerken, tatlandırıcılar, meyve suları veya dolgu maddeleri eklenmeden tüm meyva çeşitlerini seçin.

 2. Yaban mersini yemek seçeneklerine dahil etmek için birkaç ipucu:

 3. Bu sağlıklı ve basit tarifleri denemek isteyebilirsiniz:

 4. Yaban mersini almak istiyorsanız, binlerce müşteri yorumu ile çevrimiçi olarak mükemmel bir seçim var.

Riskler

 1. Stull, A.J., Cash, K.C., Şampanya, C.M., Gupta, A.K., Boston, R., Beyl, R.A., ... Cefalu, W.R. (2015, Haziran). Yaban mersini, metabolik sendromlu erişkinlerde endotel fonksiyonunu iyileştirir, ancak kan basıncını arttırmaz: Randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir klinik çalışma. Besinler, 7 (6), 4107-4123. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488775/

 2. Skrovankova, S., Sumczynksi, D., Micek, J., Jurikova, T., Sochor, J. (2015, Ekim). Farklı meyvelerde biyoaktif bileşikler ve antioksidan aktivite. Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi, 16 (10), 24673-24706. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4632771/

 3. C vitamini ve cilt sağlığı. (2011, eylül). Http://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-C

 4. Yabani yaban mersinli hindi burgerleri. (2014, 12 Haziran). Http://www.theleangreenbean.com/wild-blueberry-turkey-burgers/

 5. Yuan, H. (2014, 30 Aralık). Yabanmersinli bademli ekmek (vegan). Http://meganwarerd.com/2014/12/30/blueberry-almond-bread-vegan/

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 8. Warfarin gibi kan inceltici kullananlar, yaban mersini veya diğer K vitamini kaynaklarını tüketmeyi aniden değiştirmemelidir. K vitamini kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynar ve İlacın kan inceltici etkisini etkiler.

 9. Genel diyet, hastalığın önlenmesinde ve sağlığın sağlanmasında herhangi bir tek gıdadan daha önemlidir. Bireysel yiyeceklere konsantre olmak yerine, sağlıklı yaşamın anahtarı olarak çeşitli bir diyet yemek daha iyidir.

 10. Son yazılan Adam Felman tarafından 5 Eylül 2017, Çarşamba tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 11. Yaban mersini, çiğ. (N.d.). Https://www.nutritionvalue.org/Blueberries%2C_raw_nutritional_value.html

 12. Yaban mersini, çiğ - Beslenme, gerçekler ve kalori. (N.d.). Http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/1851/2

 13. Yaban mersinili balkabağı yulaflı kek. (2013, 1 Ağustos). Http://meganwarerd.com/2013/08/01/blueberry-pumpkin-oat-muffins/

 14. Cassidy, A., Mukamal, K.J., Liu, L., Franz, M., Eliassen, A.H., Rimm, E.B. (2013, 15 Ocak). Yüksek bir antosiyanin alımı, genç ve orta yaşlı kadınlarda azalmış bir miyokard enfarktüsü riski ile ilişkilidir. Dolaşım, 127 (2), 188-196. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3762447/

 15. Devore, E.E., Kang, J.H., Breteler, M.M. B., Grodstein, F. (2012, Temmuz). Bilişsel gerileme ile ilgili meyvelerin ve flavonoidlerin diyet alımı. Nöroloji Annals, 72 (1), 135-143. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3582325/

 16. Yaban mersini, dondurulduktan sonra hala güçlü antioksidan destek sağlıyor mu? (N.d.). Http://whfoods.org/genpage.php?tname=dailytip dbid = 327 utm

 17. Houston, M. Harper, K. (2008, Temmuz). Postasyum, magnezyum ve kalsiyum: Hipertansiyonun hem nedeni hem de tedavisinde rolleri. Klinik Hipertansiyon Dergisi, 10 (7), 3-11. Http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1751-7176.2008.08575.x/full

 18. LaRue, K. (n.d.). Yaban mersini chia smoothies # trainingbites. Http://www.loveandzest.com/2014/09/blueberry-chia-smoothie-trainingbites.html

 19. Kremalı yabanmersini salatalı, acılı lahana salatası. (N.d.). Http://www.theroastedroot.net/massaged-kale-salad-with-creamy-blueberry-vinaigrette/

 20. Michels, A.J. (2011, Eylül). C vitamini ve cilt sağlığı. Http://lpi.oregonstate.edu/mic/health-disease/skin-health/vitamin-C

 21. Muraki, I., İmamura, F., Manson, J.E., Hu, F.B., Willett, W.C., van Barajı, R.M., Sun, S. (2013, 29 Ağustos). Meyve tüketimi ve tip 2 diyabet riski: Üç prospektif boyuna kohort çalışmasından elde edilen sonuçlar. BMJ, 347, f5001. Http://www.bmj.com/cgi/doi/10.1136/bmj.f5001

 22. Besin yoğunluğu rehberi. (N.d.). Http://www.micronutrients.com/wp-content/uploads/2015/07/ANDI-chart.pdf

 23. Palacios, C. (2006). Besinlerin kemik sağlığında rolü [!Özet

 24. Pandey, K.B. Rizvi, S. I. (2009, Kasım - Aralık). İnsan sağlığı ve hastalıklarında diyet antioksidanları olarak bitki polifenolleri. Oksidatif Tıp ve Hücresel Uzun Ömür, 2 (5), 270-278. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835915/

 25. Pearson, D.A (2007, Ekim). Kemik sağlığı ve osteoporoz: Antikoagülanlar tarafından K vitamini ve potansiyel antagonizmanın rolü [!Özet

 26. Subash, S., Essa, M.M., Al-Adawi, S., Memon, M.A., Manivasagam, T., Akbar, M. (2014, Ağustos). Meyvelerin nörodejeneratif hastalıklar üzerindeki nöroprotektif etkileri. Yapay Sinir Rejenerasyonu Araştırması, 9 (16), 1557-1566. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4192974/Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407