Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Vejetaryenlik ve vejeteryanlık arasındaki fark nedir?

Veganizm ile vejeteryanlık arasındaki fark nedir?

 1. Hem vejeteryanlık ve vejeteryanlık popülaritesi artıyor. Bununla birlikte, bazı insanlar bu iki diyet arasındaki farkları biraz kafa karıştırıcı bulabilirler, özellikle vejetaryenliğin çeşitli varyasyonları vardır.

 2. Bu makalede, veganizm ile vejetaryenlik arasındaki benzerlik ve farklılıkları araştırıyoruz. Ayrıca, hangi diyetin daha sağlıklı, kilo vermek için daha iyi, riskler ve düşünceler için sağlık yararlarını da tartışıyoruz.

Vejetaryenlik nedir?

 1. Vejetaryen Derneğine göre, vejetaryenler, ürünleri veya hayvan kesimlerinin yan ürünlerini yemeyen insanlardır.

 2. Vejetaryenler tüketmez:

 3. Bununla birlikte, birçok vejeteryan hayvanların katledilmesini içermeyen yan ürünler tüketir. Bunlar:

 4. Vejetaryenler tipik olarak bir dizi meyve, sebze, kuruyemiş, tohum, tahıl ve bakliyat yanı sıra bu yiyecek türlerinden elde edilen "et ikameleri" kullanırlar.

 5. Vejetaryenlik, veganizmden genellikle daha az katıdır ve bu nedenle vejetaryen diyetinin bilinen çeşitli varyasyonları vardır. Bunlar:

Veganlık nedir?

 1. Veganizm, vejetaryenliğin daha katı bir şeklidir. Veganlar, hayvansal ürünleri veya yan ürünleri tüketmekten veya kullanmaktan kaçınırlar. Vegan Topluluğu, veganlığı “mümkün olduğu kadar uygulanabilir olduğu kadar uygulanabilir, mümkün olduğu kadar uygulanabilir, hayvanlara yiyecek, giyecek veya başka herhangi bir amaç için kullanılabilecek her türlü sömürü ve zulmü dışlamayı amaçlayan bir yaşam biçimi” olarak tanımlamaktadır. [! 446 => 1140 = 3!

 2. Sıkı veganlar da bu prensipleri diyetlerinin ötesine uzatır ve mümkün olduğunda hayvanların insan kullanımını doğrudan veya dolaylı olarak içeren herhangi bir ürünü önlemek için çalışacaktır. Bu ürünler şunları içerebilir:

 3. Birçok vejeteryan da bu ilkelerden bazılarını, örneğin deri testlerinden ve hayvan testlerini içeren ürünlerden kaçınarak yaşam tarzlarına uygular.

Sağlık yararları

 1. Bilimsel araştırmalar, vejetaryen ve vegan diyetlerin sağlık açısından birçok fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

 2. Bir 2017 çalışması, fazla kilolu veya obezitesi olan ve aynı zamanda aşağıdaki koşullardan en az birine sahip olan 49 yetişkinde bitki bazlı bir diyetin etkinliğini incelemiştir:

 3. Araştırmacılar, rastgele katılımcılara normal diyet ve bakım ya da kalorisi sayma ya da zorunlu düzenli egzersiz yapmayı gerektirmeyen düşük yağlı bütün yiyecekleri içeren düşük yağlı, bitki bazlı bir diyet programına atadı. Müdahale ayrıca katılımcılara doktorlar tarafından yemek pişirme eğitimi ve eğitimi sağlayan haftada 2 saatlik iki seans içeriyordu. Müdahalesiz grup bu oturumların hiçbirine katılmadı.

 4. 6 aylık ve 12 aylık takiplerde diyet grubundaki katılımcılar, vücut kitle indeksi (BKİ) ve kolesterol seviyelerinde normal bakım grubundakilere göre anlamlı düşüş gösterdi.

 5. 2017 sistematik bir inceleme ve meta-analiz, bitki bazlı diyetlerin düşük kolesterol, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) seviyelerine yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar buldu. ) kolesterol. Araştırmacılar, kolesteroldeki değişimlerin kalp hastalığı sonuçlarını nasıl etkilediğini analiz etmedi. [! 446 => 1140 = 4!

 6. Bir 2019 incelemesi, bitki bazlı diyetlerin, dayanıklılık sporcuları için bir dizi kardiyovasküler sağlık yararı sunabileceğini gösteren kanıtlara işaret ediyor. Bu avantajlar şunları içerir:

 7. Bir 2019 çalışması aynı zamanda sağlıklı bir bitki bazlı diyet ile kronik böbrek hastalığı gelişme riski arasındaki ilişkiyi de buldu. İlginç bir şekilde, şekerli tatlandırılmış gıdaların ve rafine tahılların daha yüksek bir oranına sahip sağlıksız bir bitki temelli diyet uygulayanlar, kronik böbrek hastalığı riskini önemli ölçüde arttırdılar.

Hangisi daha sağlıklı?

 1. Her iki diyet de benzer sağlık yararları sunar ve genel olarak insanları daha fazla antioksidan bakımından zengin ve besleyici madde bakımından zengin tüm yiyecekler yemeye teşvik eder.

 2. Hangi diyetin daha sağlıklı olduğunu söylemek zordur, çünkü her iki diyetin de avantajları ve dezavantajları vardır.

 3. Örneğin, veganların aksine lakto-vejeteryanlar süt ürünlerinden kalsiyum, fosfor ve D vitamini alırlar. Ancak süt ve yumurtadan kaçınmak, organların kolesterol seviyelerini düşürmelerine yardımcı olabilir.

 4. Veganlar ayrıca, bu besinlerin bitki kaynaklarını tüketmiş olsalar bile, özellikle EPA ve DHA'da, temel bir omega-3 yağ asidi eksikliği için risk altındadır. DHA beyin fonksiyonu ve biliş için ve beyin sisi, hafıza zorluğu ve daha pek çok şeyden kaçınmak için gereklidir. Vejetaryenler ve peskatarlar EPA ve DHA'yı yumurta ve deniz ürünlerinden daha kolay elde edebilirler.

 5. Bir 2019 çalışmasına göre, Arjantinli vegan olarak tanımlanmış yetişkinler vejeteryanlardan ve vejeteryanlardan ziyade sağlıklı bir vegan yaşam tarzına daha sıkı bağlı kaldılar.

 6. Yazarlar sağlıklı vegan bir yaşam tarzı olarak tanımladılar:

 7. Ancak, bitki bazlı bir diyeti takip etmek sağlığın güvenliğini garanti etmez. Vejetaryenlerin ve veganların sağlıksız yaşam biçimlerine yol göstermesi veya işlenmiş "abur cubur" diyeti yemesi hala mümkün.

Kilo kaybı için hangisi daha iyi?

 1. Bu eğilim için olası bir açıklama, veganların yumurta veya süt ürünleri tüketmemesi nedeniyle olabilir.

 2. 2006 yılı çalışmasında, veganların 5 yıl boyunca hem vejeteryanlardan hem de et yiyenlerden daha az kilo aldığı tespit edildi. Bununla birlikte, hayvansal ürün alımını azaltmak için diyetlerini değiştiren insanlar, çalışma sırasında en az kilo aldılar.

 3. Aşırı kilolu 75 yetişkinin katıldığı 2018 bir çalışmada araştırmacılar rastgele katılımcılara ya az yağlı, vegan bir diyet izlemeleri ya da hayvansal protein içerebilecek mevcut diyetlerine devam etmeleri için rasgele atadılar. 16 hafta sonra, vegan grubundaki katılımcılar karın çevresinde kontrol grubundakilere göre anlamlı derecede daha fazla yağ kaybetti.

Riskler ve düşünceler

 1. Amerikan Diyetisyenler Birliği Dergisindeki bir makalenin yazarlarına göre (şimdi Beslenme ve Diyetetik Akademisi Dergisi), dikkatlice planlanmış vejetaryen ve vegan diyetleri "sağlıklı, besleyici olarak yeterli" ve bazı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde sağlık yararları sağlayabilir. " Bununla birlikte, vejeteryanların ve veganların beslenme gereksinimlerini karşılayan dengeli ve sağlıklı beslenmelerini sağlamaları önemlidir.

 2. Örneğin, bitki bazlı yiyecekler doğal olarak sinir sistemini ve kardiyovasküler sağlığı destekleyen temel bir mineral olan B-12 vitaminini içermez. Vejeteryanlar ve vejetaryenler, kahvaltı gevrekleri ve bazı bitki türlerine dayanan "süt" gibi takviye edilmiş yiyeceklerden B-12 vitaminini alabilirler

 3. Vejetaryenler ve veganlar ayrıca B 12 vitamini takviyesi alabilirler. Bununla birlikte, bazı B-12 takviyeleri hayvansal ürünler içerebilir, bu nedenle ürün etiketlerini dikkatlice kontrol etmek ve sadece saygın üreticilerden satın almak önemlidir.

 4. İsviçre'den bir 2017 çalışmasına göre, bazı vejeteryanlar diyetlerinden yeterince B-6 vitamini ve niasin alamayabilirler; bazı hayvansal ürünleri yiyenler.

 5. Vejetaryenler ve veganlar için uygun bir dizi multivitamin takviyesi eczanelerden, sağlık mağazalarından ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 6. Yukarıda belirttiğimiz gibi, bitki bazlı bir diyet yemek, sağlığı sağlamaz. Büyük bir 2017 çalışmasında, sağlıksız yiyeceklerden oluşan bitki bazlı diyetlerin bir kişinin koroner kalp hastalığı riskini artırabildiği bulundu.

 7. Sağlıksız bitki gıdalarına örnekler:

 8. Bu sağlıksız bitki temelli yeme, daha fazla şeker ve işlenmiş içerik alımının yanı sıra daha az lif, sebze ve mikro besin alımı ile sonuçlanır.

Özet

 1. Hem vejeteryanlar ve veganlar et ve balık yememeyi seçiyorlar. Bununla birlikte, veganizm, süt ürünleri, yumurtalar, bal, deri ürünleri, yün ve ipek gibi hayvanlardan gelen ürünlerin tüketimini veya kullanımını yasaklayan daha katı bir vejetaryenlik şeklidir.

 2. Vejetaryenler süt ürünlerini, yumurtaları, balları ve hayvan kesimlerini içermeyen diğer yan ürünleri yiyebilirler. Bununla birlikte, vejeteryan diyetin birkaç çeşidi vardır. Örneğin, bazı vejeteryanlar yumurta yemeyi seçiyor, süt ürünleri değil.

 3. Vegan ve vejeteryan diyetleri genellikle bir dizi meyve, sebze, fındık, tohum, tahıl ve bakliyat ile bu yiyecek türlerinden elde edilen "et ikameleri" içerir.

 4. Hem vejeteryan hem ve vegan diyetler, vücut ağırlığının azalması, kolesterol seviyelerinin düşmesi ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalması gibi sağlık yararları sağlayabilir.

 5. Ancak, vejeteryanların ve veganların tüm besin gereksinimlerini karşıladıklarından emin olmaları önemlidir. Örneğin, bitkiler doğal olarak B-12 vitaminini içermez, bu nedenle veganların ve vejeteryanların güçlendirilmiş gıdalar tüketmeleri veya yeterli B-12 vitamini alabilmeleri için diyet takviyeleri almaları gerekebilir.

 6. En son Cuma 14 Haziran 2019 tarihine kadar ziyaret edilen makale .Bu konu hakkındaki en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 7. Craig, W.J., Mangels, A.R. (2009). Amerikan Diyet Birliği'nin konumu: Vejetaryen diyetleri [!Özet

 8. Schupbach, R., vd. (2017). İsviçre'de omnivorlarda, vejeteryanlarda ve veganlarda mikro besin durumu ve alımı [!Özet

 9. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki formatlardan birini kullanın:

 10. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407