Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Vegan yemek hakkında ne bilmeli

Vegan yemek ile ilgili ne bilmeli

 1. Veganlar bal, yumurta, jelatin veya süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal ürünler yemiyorlar. Hiçbir şekilde hayvansal kaynaklı giysiler, sabunlar veya diğer ürünler kullanmayacaklar.

 2. Bir vegan diyet, doymuş yağda düşük ve besin açısından zengin olduğu için oldukça besleyici bir seçim olabilir. Bununla birlikte, uygun bir planlama yapmadan hayvansız bir diyete başlamak bazı sağlık risklerine neden olabilir.

 3. Bütün proteinler, vitaminler ve mineraller hayvansal olmayan kaynaklardan gelmelidir, bu yüzden yiyecek seçimi ve hazırlığı önemlidir.

 4. 2016 tarihli bir anket, ABD’deki insanların yüzde 2,5’inin vegan yaşam tarzını takip ettiğini gösteriyor. [! 449 => 1140 = 1!

Vegan diyeti nedir?

 1. Bir vegan diyeti, yalnızca bitkilerden yapılan gıda ürünlerini yemeyi ve hayvan ürünlerinden uzak durmayı içerir. [! 449 => 1140 = 2!

 2. Evde taze ürünler hazırlanabilir. Bazı hazır vegan yemekler büyük marketlerde ve uzman satış noktalarında mevcuttur.

 3. Gıda ambalajı, içeriğin vegan dostu olduğunu veya tamamen etsiz bir mutfakta hazırlandığını belirtmelidir. Vegan seçenekleri birçok restoranda bulunur ve bazı özel restoranlar yalnızca vegan yemekler sunar.

Vegan ve vejeteryan

 1. Vegan ve vejeteryan diyetleri ile yemek seçimini ve besin alımını etkileyen önemli farklılıklar var.

 2. Başlıca fark, vejeteryanların et yememesi, ancak süt ürünleri ve yumurta tüketmeye devam etmesi. Veganlar hiç hayvansal ürün tüketmiyorlar.

 3. Bu, vejetaryenler için besin takviyesi yapmanın daha az gerekli olduğu anlamına geliyor. Mesela sütten kalsiyum alabilirler. Öte yandan, veganlar bitkisel kaynaklı bir kalsiyum kaynağı bulmak zorundalar.

 4. Veganizm aynı zamanda vejeteryanlık sadece bir diyet seçeneği iken hayvancılık ürünlerini dışlayan bir dizi yaşam tarzı seçimini ifade eder.

Faydaları

 1. Bir vegan diyetinin sağlık üzerinde son derece olumlu bir etkisi olabilir.

 2. Tamamen bitki bazlı bir diyetin sağlık için temel besinleri sağlaması mümkündür ve ayrıca potansiyel olarak zararlı hayvansal yağların tüketilme riskini de ortadan kaldırır.

Sıfır hayvansal yağlar

 1. Bunları diyetten keserek birçok sağlık sorununun riski büyük ölçüde azaltılabilir. Hayvansal yağlar ayrıca, kansere bağlı endüstriyel kimyasalları ve toksinleri çevrelerinden aktarabilir. Sağlıklı, bitkisel yağlar ve zeytinyağı gibi katı yağlar, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerini yükseltmeden gerekli yağ asitlerini sağlar.

Düşük kanser riski

 1. Et yiyenlerin kolorektal ve prostat kanseri riski daha yüksektir.

 2. Vegan diyeti, çok daha fazla miktarda bakliyat, meyve ve sebze, lif ve C vitamini içeriyor. Bunların çeşitli kanserlere karşı koruduğuna inanılıyor.

Kemik sağlığı

 1. Kalsiyum kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Ortalama bir Amerikan için, süt ve peynir iyi kalsiyum kaynaklarıdır.

 2. Bir vegan için incir, lahana, ıspanak, kara gözlü bezelye ve şalgam yeşillikleri mükemmel kalsiyum kaynakları olabilir.

 3. Soya sütü, badem sütü ve hatta vegan peyniri gibi Vegan süt alternatifleri daha yaygın bir şekilde sunuluyor.

 4. Kemiklerde ayrıca D ve K vitaminleri, potasyum ve magnezyum gerekir. Soya, meyve ve bazı sebzeler, hayvansal yağların sağlık riski olmadan, bu besin maddelerinin uygun miktarlarını içerir. Günlük güneşe maruz kalmak aynı zamanda vücudun D vitamini almasını sağlar.

 5. Veganlar ayrıca, yeni kemik dokusunun oluştuğu süreç olan kalsiyum ve kemik metabolizmasının daha etkin emilimini göstermiştir.

Kalp sağlığı

 1. Vegan diyeti yapan insanlar genellikle standart bir Batı diyetindekilerden daha az kalori alırlar. Bu daha düşük vücut kitle indeksine (BKİ) ve obezite riskinin azalmasına yol açabilir.

 2. Daha düşük bir BMI, genel süt LDL kolesterol konsantrasyonlarının düşük olmasına ve hayvan sütü içmeye devam eden vejetaryenler ile karşılaştırıldığında bile biraz daha düşük kan basıncına bağlıdır.

 3. Zararlı kolesterol seviyelerinin düşük olması, veganların inme ve iskemik kalp hastalıklarından ölüm riskinin et yiyen insanlardan daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kronik hastalıklara karşı koruma

 1. Bitki bazlı diyetler, bir bireyin tip 2 diyabet gibi kronik bir hastalık geliştirme olasılığını önleyebilir.

 2. 2008 tarihli bir çalışma, bitki gıdalarındaki biyoaktif bileşiklerin, bazı kronik hastalıklarla bağlantılı genetik faktörlere karşı çalışabilecek biyolojik faktörleri kontrol edebileceğini açıklıyor. Araştırmacılar, bitki bazlı gıdalardaki antioksidanların, hücre hasarına ve iltihabına neden olan serbest radikal hücrelerle savaşabileceğini savunuyorlar.

 3. Diğer bitki bileşikleri, kardiyovasküler hastalık, arteriyel plak ve tümör büyümesine bağlı farklı genleri kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Hususlar

 1. Tamamen bitki bazlı bir diyetin sağlık riskleri düşüktür, ancak beslenme dengesini korumak için dikkatli bir planlamaya ihtiyaç vardır. Veganlar yaşamsal besin sıkıntısına daha yatkın olabilir.

 2. Tamamen vegan beslenmeyi düşünen bir kişinin hayvan yemesini aşamalı olarak durdurması önerilir. Önce bir et alternatifini ekleyin, daha sonra diğer hayvansal olmayan ürünlere geçin, sonunda hayvansal ürünleri tamamen hariç tutun.

 3. Aşağıdaki besinlerin vegan diyetinde yetersiz beslenmesi muhtemeldir, ancak alternatifler mevcuttur. Diyet etinin sağlıksız yiyeceklerle değiştirilmemesi önemlidir. Gıda etiketlemesine çok dikkat edin ve diyet gereksinimlerinizin karşılandığından emin olun.

 4. Bir vegan diyetine geçişinizi dikkatlice planlayın ve aşağıdaki diyet değişikliklerinin etkisini düşünün:

 5. Bir vegan diyetine geçen ya da takip eden bir kişi, doktorlarına bazı besin maddelerinin yerine geçmesi için takviye alıp almayacaklarını veya daha fazla takviye yiyecekleri tüketmeleri gerektiğini sorabilir.

Yemekler

 1. Sınırsız bir diyet uygulamasındaki değişiklik göz korkutucu görünebilir, ancak ihtiyacınız olan besinlerle vegan diyetini hazırlamanın birçok basit, lezzetli ve besleyici yolu vardır.

 2. Ette oluşan besinlerin, dokuların ve tatların bazıları aşağıdakilerin bir kombinasyonunda bulunabilir:

 3. Orlando, FL’dan tescilli bir diyetisyen beslenme uzmanı olan Megan Ware, Medical News Today’e şunları söyledi:

 4. "Genel olarak vegan bir diyet ortalama Amerikan diyetinden çok daha fazla besin içeriyor."

 5. Megan ayrıca aşağıdaki vegan yemek fikirlerini denemenizi tavsiye ediyor:

 6. Biraz deneyebilir, ancak zevkinize uygun bir vegan yemek planı bulabilirsiniz.

Paket servis

 1. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’ndeki bir gözden geçirme, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski olan ve genel sağlık durumunun en az olduğu kadar iyi görünen genel bir sağlık durumu ile veganların daha zayıf olduğuna işaret etmektedir. yumurta ve süt ürünleri tüketen vejetaryenler.

 2. Eğer vegan yaşam tarzı dünya görüşünüze uygunsa, sağlığınıza zarar vermeden değişiklik yapılabilir.

 3. En son Adam Felman tarafından Çar 15 Kasım 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberleri almak için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 4. Yeşil kapak çiliğine sahip taze Texas salsa. (2014, 10 Ocak). Http://orlandodietitian.com/2014/01/10/fresh-texas-salsa-wreen-green-hatch-chiles/Healthy makarna salatası'ndan (vegan) alındı. (2016, 25 Temmuz). Https://www.hummusapien.com/healthy-pasta-salad/ ABD’de yetişkinlerin sayısı vejetaryen veya vegan nedir? (N.d.). Http://www.vrg.org/nutshell/Polls/2016_adults_veg.htmMangels, R. (n.d.) adresinden alındı. Vegan diyetinde demir. Http://www.vrg.org/nutrition/iron.phpParsons, R.'den alınmıştır (2017, 25 Mart). Et yerine kullanılan 10 sebze. Http://www.onegreenplanet.org/vegan-food/vegetables-that-can-substitute-for-meat/Plant- bazlı diyetler kronik hastalıkları giderebilir. (2012, 17 Ekim). Https://www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121017131546.htmSpencer, E.A., Appleby, P.N., Davey, G.K., Key, T.J. (2003, 28 Ocak). 38.000 EPIC-Oxford et yiyen, balık yiyen, vejeteryan ve veganlarda diyet ve vücut kitle indeksi. Uluslararası Obezite Dergisi, 27, 728-734. Http://www.nature.com/ijo/journal/v27/n6/full/0802300a.htmlVegan karabuğdaylı kreplerden elde edildi. (2016, 6 Ekim). Https://www.hummusapien.com/vegan-apple-buckwheat-pancakes/Vegan tarçın rulolarından (önceden yapılmış seçeneklerle!) Alındı. (N.d.). Http://ohsheglows.com/2017/05/09/vegan-cinnamon-rolls-with-make-ahead-option/Vegan diyeti'nden alındı: İhtiyacınız olan besinleri nasıl elde edersiniz. (2017, Şubat). Https://familydoctor.org/vegan-diet-how-to-get-the-nutrients-you-need/

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407