Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Valine: Atletik Performansı Destekleyen Temel Amino Asit

Kolesterolü Düşüren Yiyecekler Hakkında Son Düşünceler

 1. Amino asitler neden “temel” ya da sağlığımız için önemli? Proteinlerin yanı sıra, valin gibi amino asitlere genel olarak "hayatın yapı taşları" denir. Vücudumuz yalnızca amino asitleri bir enerji şekli olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda amino asitleri alır ve proteinleri sentezler, bu da beslediğimiz gıdaları büyütmemize, işlememize ve vücut dokusunu onarmamıza yardımcı olur. Amino asitler sınıflandırma seçenekleri, esansiyel, esastır veya şartlı olmayı içerir.

 2. Kesinlikle esansiyel bir amino asittir.

 3. Valin, dokuz temel amino asitten biridir. İnsan vücudu onu yaratamaz, bu yüzden yediklerinden elde edilmesi gerekir.

 4. Neyse ki, az miktarda kaynağa isim vermek için otlarla beslenen sığır eti, yabani yakalanmış somon, yoğurt ve kinoa gibi protein yönünden zengin yiyecekleri tüketerek diyetinize almak zor değil. . Bu amino asit ile takviye düşünmek isteyebileceğiniz bir zaman var mı? Bazı vakalara bir göz atmak üzereyiz, bir takviye yardımcı olabilirdi ve ayrıca sağlıklı, çok yönlü bir diyette nasıl kolay bir şekilde valine sahip olabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Valin Nedir? Vücuttaki Rolü

 1. 1901’de Alman kimyacı Emil Fischer, süt ürünlerini ve aynı zamanda anne sütünde bulunan bir protein olan kazeini izole eden ilk kişi oldu. Hem bitki hem de hayvansal proteinlerin yapı taşıdır.

 2. Çoğunlukla proteinlerin iç kısmında bulunur.

 3. L-valin ayrıca tüm memeliler ve kümes hayvanlarının yanı sıra insanlar için "esansiyel amino asitler" olarak adlandırılan birkaç taneden biridir. Memelilerin ve kümes hayvanlarının bedenleri onu yaratamaz, bu yüzden onu gıda kaynaklarından almaları gerekir. Valinin ilginç bir gerçeği, mikroorganizmalarda ve bitkilerde, karbonhidrat, protein ve yağların parçalanmasının bir ürünü olan piruvik asitten sentezlenebilmesidir.

 4. Amino asitler, proteinin yapı taşlarıdır ve esansiyel, esansiyel olmayan ve şartlı amino asitleri içeren üç gruba ayrılabilir. Bu gruplar nasıl farklılık gösterir?

 5. Valin polar değildir (şarjı yoktur) ve valin erime noktası 568 derece Fahrenheit'tir (298 santigrat derece). Hidrofobik bir amino asittir, bu yüzden su moleküllerini itmektedir ve kimyasal formülü C5H11N02'dir. Valin yapısı neye benziyor? Dallanmış zincirli bir amino asittir (BCAA). Bu, karbon yapısının bir dallanma noktası ile işaretlendiği anlamına gelir. Bir molekül olarak, "Y" harfi gibi görünüyor

 6. Bazı esansiyel amino asitler, özellikle lösin, izolösin ve valin, BCAA'lar olarak kabul edilir ve "dallanmış zincir", bu üç amino asidin benzer kimyasal yapısına referanstır. BCAA'ların kastaki protein yapısını teşvik etme ve muhtemelen kas parçalanmasını azaltma yetenekleriyle bilinir. Ayrıca, karaciğer hastalığı ve anoreksi dahil olmak üzere bazı ciddi sağlık koşullarına sahip kişilerde meydana gelebilecek problemli beyin hücre mesajlaşmasını da engelliyor görünmektedir.

 7. Kas büyümesini ve doku onarımını desteklemenin yanı sıra, başka bir valin işlevi, duygusal olarak sakin bir durumu geliştirirken hem kas koordinasyonunu hem de zihinsel gücü destekleme yeteneğidir. Aynı zamanda çocuklarda en uygun büyümenin anahtarıdır.

Valine Yararları

 1. Sporcular ve vücut geliştiriciler, kas parçalanmasını önleme ve atletik performansı artırma kabiliyetleri nedeniyle bu amino asit ile takviye etmek için en iyi biliniyor. Bunu nasıl başarır? Yoğun egzersiz sırasında enerji üretimi için kaslara ekstra glikoz sağlar.

 2. Hem insan denekleri hem de hayvan denekleri kullanan çalışmalar bu avantajı desteklemektedir. 2017'de yayınlanan bir klinik çalışma, BCAA'ların (0.087 g / kg) akut takviyesinin, diyet kontrollü, dirençli egzersizli sporcular arasında hipertrofi temelli bir antrenman seansından sonra plaseboya kıyasla izometrik kuvvetteki ve algılanan kas ağrısındaki iyileşme oranını arttırdığını ortaya koymaktadır.

 3. Bioscience, Biyoteknoloji ve Biyokimya bilim dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir başka araştırmada, valine egzersiz sırasında valinin hayvan denekleri üzerindeki etkilerine özellikle bakıldı. Çalışmanın sonuçları, valinin akut takviyesinin lösin veya izolösin (diğer BCAA'lar) değil, "karaciğer glikojeni ve kan glikozunu korumak ve egzersiz sonrası spontan aktiviteyi arttırmak için etkili olduğunu, egzersiz sırasında yorgunluğun azalmasına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. . "

 4. Şube zinciri amino asitleriyle takviye, aşağıdakiler için de bir miktar başarı ile kullanılmıştır:

Valine Yan Etkileri

 1. Önerilen L-valine ürün dozlarına bağlı kalmak önemlidir, çünkü aşırı miktarlar halüsinasyonlara ve cilt taramasına neden olabilir. Aşırı valin, karaciğerde ve böbrek fonksiyonlarında azalma ile birlikte vücutta yüksek konsantrasyonlarda toksik amonyağa neden olabilir.

 2. Genel olarak BCAA'larla takviyenin olası yan etkileri ayrıca bulantı, kusma, ishal, karın şişkinliği, yorgunluk ve koordinasyon kaybını da içerir. Bu nedenle, L-valine ile takviye eden kişiler, araba kullanırken veya motor koordinasyon gerektiren diğer faaliyetlerde yer alırken özellikle dikkatli olmalıdırlar. Nadiren, dallı zincirli amino asitler yüksek tansiyon, baş ağrısı veya cilt beyazlamasına yol açabilir.

Valin Yemi ve Takviyeleri

 1. Kesinlikle, bu yüzden (daha önce öğrendiğiniz gibi) onu yiyeceklerden ve / veya takviyelerden almanız gerekir.

 2. Yüksek değerli yiyecekler şunları içerir:

 3. L-valin takviyeleri, egzersiz rutinlerinin bir parçası olarak halterciler ve performans sporcuları tarafından sıkça kullanılır. Takviyeleri kullanarak valin alımını artırmak isteyen insanlar için birkaç seçenek var. Bir seçenek L-valine'yi kendi başına almak. L-lösin, L-izolösin ve L-valin amino asitlerinin dengesini sağlayan BCAA takviyeleri de alabilirsiniz. Hem peynir altı suyu proteini hem de yumurta proteini takviyeleri de BCAA'lar içerir.

Nasıl Kullanılır + Dozaj

 1. Bir valin eksikliğinin en dikkat çekici belirtileri beyindeki nörolojik kusurlardır. Bununla birlikte, çoğu insan diyetleri yoluyla bu esansiyel amino asidin (vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 25-65 miligram) yeterli miktarda tüketir. Valininde eksik olması muhtemel olan bir kişi, genel olarak protein konusunda yetersiz olan bir kişi olacaktır.

 2. Yoğun antrenman faaliyetlerine katılan sporcuların, kas kaybını önlemek ve kas kazancını artırmak için günlük L-lösin, L-valin ve L-izolösin alımını destekledikleri bilinmektedir.

 3. L-valin tek başına alınabilir, ancak diğer BCAA'lar, lösin ve izolösin ile birlikte alınması önerilir. Yaygın bir öneri, 2: 1: 1 oranında lösin: izolösin: valin oranına sahip ürünleri aramaktır.

 4. Şu anda, optimal doz valin takviyesi desteği için yeterli kanıt yoktur. Ayrıca, hangi sağlık koşullarının bu amino asit ile takviye gerektirdiği açıkça belli değil.

Valine Tarifleri | [! 60121 => 1140 = 7!] Valin alımınızı arttırmak istiyorsanız, işte yıldız olarak yüksek valinli yiyecekler içeren lezzetli tarifler:

  Önlemler

  1. Özellikle tıbbi bir durumunuz varsa ve / veya halen ilaç kullanıyorsanız, l-valine eklemeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

  2. Tek bir amino asit takviyesi kullanılması negatif azot dengesine neden olabilir. Bu, metabolizmanızın ne kadar iyi çalıştığını azaltabilir ve böbreklerinizi daha da zorlaştırabilir. Çocuklarda, tek amino asit takviyesi almak büyüme sorunlarına neden olabilir. Genel olarak, uzun süre yüksek dozda tekli amino asit almanız tavsiye edilmez.

  3. Aşağıdaki şartlara sahip kişiler BCAA'lara destek vermekten kaçınmalıdır:

  4. Ayrıca, böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişilerin, önce doktorlarına danışmadan yüksek miktarda amino asit tüketmemeleri gerektiği de tavsiye edilir. Çocuklar, doktorları tarafından tavsiye edilmedikçe BCAA'lara destek olmamalıdır. Yaklaşan bir ameliyatınız varsa, en az iki hafta önce L-valine ile takviye etmeyi bırakın.

  Son Düşünceler

  1. Sonraki Oku: L-Glutamin Sızdıran Gut Metabolizmasının Yararları  Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407