Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tuina Masajı: Yararları, Teknikleri ve Daha Fazlası

Alt satırda

 1. Tuina veya tui-na (telaffuz edilen twee-nah) masajı, antik Çin kaynaklı ve en eski kaporta sistemi olduğuna inanılıyor. Akupunktur, qi gong ve Çin bitkisel ilaçlarıyla birlikte geleneksel Çin tıbbının dört ana dalından biridir.

 2. Vücudun hayati yaşam gücü veya enerjisi olan qi dengesizliklerinin ağrı ve hastalık gibi semptomlara yol açan tıkanma veya dengesizliğe neden olabileceği teorisine dayanmaktadır.

 3. Tuina masajı, aynı akupunktur prensiplerinin birçoğunu kullanarak vücutta dengeyi ve uyumu arttırmak için qi akışını uyarır.

 4. Akupunktura özel akupunktur noktalarını hedefleme şekliyle benzer, ancak uygulayıcılar bu noktaları uyarmak için baskı uygulamak için iğneler yerine parmaklarını kullanırlar. Tuina masajı genellikle akupunkturla birlikte kullanılır.

Nasıl çalışıyor

 1. Tuina masajının felsefesi ve ilkeleri, bir insanın iyiliğinin duygusal ve fiziksel bileşenlerinin yanı sıra iklim, ilişkiler ve diyet gibi hususlara odaklanan geleneksel Çin tıbbına dayanmaktadır. .

 2. Tuina masajının altında yatan felsefe, kendinde ve çevrede uyum ve denge bulduğunda gerçek sağlığın elde edilmesidir.

 3. Tuina masajının amacı, hastalık, hastalık ve duygusal sorunlar olarak ortaya çıkan tıkanma ve rahatsızlıklardan kurtularak vücudun yin ve yangında uyum oluşturmaktır.

 4. Akupunkturla benzer şekilde, tuina masajı aynı enerjik meridyenleri ve akupunktur noktalarını kullanarak vücudunuzdaki qi ve kanı dengeler ve daha iyi bir sağlık sağlar. Yanlış akan Qi, etkilenen bölgedeki zayıf kan dolaşımı gibi tıkanmalara neden olabilir.

 5. Tuina masajının temel terapötik hedefi, qi durgunluğuna neden olan enerjik blokları çıkarmaktır.

Tekniği

 1. Bir seans sırasında, uygulayıcılar kuvvet ve hızda farklılık gösteren salınım ve basınç teknikleri kullanıyorlar. Tuina masajı daha güçlü bir derin doku masajı veya daha nazik, enerjik bir tedavi olarak yapılabilir.

 2. Bazı teknikler daha nazik, pasif ve meditatif olan daha yin. Yang yaklaşımı daha aktif, dinamik ve fizikseldir, derin tıkanıklıkları ve düğümleri uyararak daha yoğun duygular yaratır.

 3. Uygulayıcı kasları ve tendonları masaj yapar ve vücudu yeniden hizalamak için manipülasyon tekniklerini kullanır. Pasif eklem hareketleri, işlevi kaslara ve eklemlere geri döndürmek için kullanılır.

 4. Uygulayıcıya ve özel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir oturumda çeşitli teknikler kullanılacaktır. Tedavinin etkilerini arttırmak için bitkisel kümes hayvanları veya kompresleri, losyonları ve salıları kullanılır.

 5. Tuina masajı, akupunktur, myofasial salınım ve refleksoloji gibi masaj tekniklerini kullanıyor. Bazen, osteopati ve kayropraktikte yaygın olan ve örneğin germe ve eklem mobilizasyonları gibi teknikler de kullanılır.

 6. Tuina masajında ​​kullanılan sekiz temel teknik var:

 7. Diğer teknikler şunlardır:

 8. Bazı tuina masaj tekniklerinin tanıtımı için bu videoyu izleyin:

Neyi tedavi ediyor?

 1. Tuina masajı, belirli sağlık sorunlarını veya vücuttaki bölgeleri tedavi etmek için kullanılabilir. Tuina masajı alternatif bir tedavi olarak kabul edildiğinden, herhangi bir tıbbi durumu tedavi etmek için kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir.

 2. Tuina masajı, ağrı ve hastalıkları tedavi etmek veya sağlığı korumak için kullanılabilir. Teknik, stresi azaltmada, gevşemeyi teşvik etmede ve uykuyu derinleştirmede etkilidir. Genellikle kas-iskelet sistemi ve sinir sistemleri ile ilgili durumlar ve yaralanmalar için kullanılır.

 3. Tuina masajının tedavi edebileceği bazı koşullar:

Faydaları

 1. Geleneksel tıbbın yanı sıra tuina masajı ve ayak banyosu alan kişiler, sadece geleneksel tıbbı alanlara kıyasla önemli gelişmeler gösterdiler.

 2. Tuina masajı, hastalık ve konvansiyonel tedavisi ile ilgili semptomları yönetmek isteyen kanserli kişiler için uygun bir seçenektir.

 3. 2016 tarihli bir meta-analiz, tuina masajının kanserli insanlar için semptomları ve yaşam kalitesini iyileştirme üzerindeki etkisini değerlendirmiştir. Meta-analiz ayrıca şu etkilere de baktı:

 4. Akupunktur ile birleştirildiğinde, tuina masajı, terminal kanserli kişilerde yaşam kalitesini arttırmada etkiliydi. Tuina masajının mide rahatsızlığını gidermede de etkili olduğu gösterilmiştir.

 5. Her ne kadar tuina masajı kanserli insanları tedavi etmek için bir terapi olarak vaat ediyor olsa da, çalışmaların çoğunda sınırlamalar olduğu için daha derinlemesine bir araştırma yapılması gerekiyor.

 6. Araştırmanın bir kısmı ön ve devam ederken, tuina masajının sağlık koşullarının tedavisinde etkinliğini destekleyen birçok kanıt var. Bazı çalışmaların faydaları hakkında neler söylediklerini görelim.

 7. Tuina masajının temel amaçlarından biri, vücudun enerji akışını uyararak kan dolaşımını artırmaktır.

 8. Küçük bir 2015 çalışması, BL 56 akupunktur noktasında yi zhi chan tuina manipülasyonunun dolaşımın iyileştirilmesinde etkili olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, 10 dakika boyunca orta kuvvet kullanan manipülasyonun, kısa sürelerde hafif veya ağır kuvvet kullanan tedavilerden daha etkili olduğu bulunmuştur.

 9. Bu bulguları genişletmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç var.

 10. Tuina masajı boyun ağrısını ve buna bağlı gerginliği, gerginliği ve tahrişi azaltır.

 11. Bir 2018 çalışması, tuina masajının kronik boyun ağrısı olan insanlarda ağrıyı azaltmak için uygun maliyetli bir seçenek olduğu sonucuna varmıştır. Üç hafta içinde altı tuina tedavisi alan insanlar, boyun ağrısının yoğunluğunu, tedavi görmemiş insanlardan daha fazla azalttı. [! 3722 => 1140 = 5!

 12. Tuina masajı, özellikle tedavi çekirdek egzersizlerle eşleştirildiğinde bel ağrısını hafifletebilir.

 13. 2016 çalışmasında araştırmacılar, tuina masajının bel ağrısı çeken kişilerde çekirdek stabilite egzersizleri ile birleştirildiğinde daha etkili olduğunu bulmuşlardır.

 14. Yalnız tuina masajı yapan kişiler, takiplerinde tedavilerine çekirdek egzersizler uygulayanlara kıyasla daha yüksek sırt ağrısı oranlarına sahipti.

 15. Tüm vücut iyileşmesine odaklanmak, depresyon hastaları için önemlidir, çünkü nedenler hem fiziksel hem de duygusal olabilir.

 16. 2015 çalışmalarında yapılan bir inceleme, tuina masajının depresyon üzerinde terapötik bir etkiye sahip olduğu sonucuna varmıştır. Depresyonun azaltılmasında konvansiyonel tedavilere göre anlamlı derecede daha etkili olduğu gösterilmiştir.

 17. Bu bulguları doğrulamak ve genişletmek için daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç var.

 18. Doğum sonrası emzirmeyi teşvik etmek için tuina masajı kullanılır.

 19. Bir 2012 çalışmasının sonuçları, göğüslerdeki tuina masajının yalnızca geleneksel tedavi alan kadınlara kıyasla laktasyon miktarını arttırdığını gösterdi.

 20. Prolaktin seviyelerinin düşmesini geciktirme açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, araştırmacılar tuina masajının bu alanda olumlu bir etkisi olabileceğine inanıyor. Yeni annelerin daha fazla miktarda süt üretmesini daha hızlı sağlar.

 21. Tuina masajının terapötik faydaları osteoartrit semptomlarını hafifletmeye kadar uzanır.

 22. Küçük bir 2011 çalışmasına göre, diz osteoartriti olan kişilerde fleksör ve ekstansör kasların kas gerginliğini arttırır. Tedavi silah, an, na ve ca manevraları kullandı. Hastalar dokuz ay boyunca haftada üç kez tedavi gördü. [! 3722 => 1140 = 5!

 23. Bu 2010 çalışmasına göre, tuina masajı karpal tünel sendromundan semptomları hafifletebilir.

 24. Tuina masajına ek olarak ılık iğneleyici akupunktur alan karpal tünel sendromu olan kişiler, hormon bloğu tedavisi ve ilaç tedavisi ile tedavi edilenlere göre anlamlı derecede daha fazla gelişme gösterdi.

 25. Tuina masajı genellikle işlevi geliştirmek ve eklemleri, kemikleri ve kasları etkileyen ağrıyı azaltmak için kullanılır.

 26. Bir 2017 incelemesi ve meta-analiz, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde tuina masajının etkinliğine işaret ediyor. Tekniğin özellikle çekiş, ilaç ve fiziksel tedavilere kıyasla ağrının giderilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir.

 27. Daha iyi işlevi desteklediğine dair kanıt, ağrı azaltma kadar güçlü değildi. Bu bulguları genişletmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 28. Tuina masajı ayak sorunları olan diyabetliler için faydalı olabilir.

 29. Bir 2018 çalışması, Çin tıbbı ayak banyosu ile birleştirilmiş tuina masajının, erken evre diyabetik ayağı olan insanlar için terapötik olarak faydalı olduğunu buldu.

 30. Burada kanser tedavilerinin yan etkileri için kendi kendine masaj tekniklerinin bazıları hakkında bilgi edinin.

Yan etkiler

 1. Tuina masajı güvenli bir tedavidir ve genellikle iyi tolere edilir. Ancak, nazik veya rahatlatıcı bir masaj olmadığını ve bir seans sırasında veya sonrasında rahatsızlık hissedebileceğinizi unutmayın. Hafif morarma mümkündür.

 2. Kırık olan veya kırılmaya, damar iltihabına veya açık bir yara tipine yatkın kişiler için önerilmez. Ayrıca, ankilozan spondilit gibi daha önceki kronik sırt sorunları olan kişiler için önerilmez.

Doktora ne zaman bakılır

 1. Sağlık sorunlarınız varsa, tedavi planınıza tuina masajı eklemeden önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz tuina masajını konvansiyonel tedaviyi tamamlayıcı olarak kullanmanızı tavsiye edebilir.

 2. Ek olarak, tuina masajı ile birlikte kullanılmak üzere başka bir alternatif tedavi önerebilirler. Bir tuina tedavisinden sonra herhangi bir olumsuz etki veya durumunuzda değişiklik yaşarsanız, doktorunuzla konuşun.

Alt satırda

 1. Tuina masajı bir dizi avantaj sunan bir şifa tekniğidir. Denemekle ilgileniyorsanız, Amerikan Asya Karoseri Terapileri Örgütü aracılığıyla sertifikalı bir uygulayıcı ile iletişime geçin.

 2. Birçok iyileşme yönteminde olduğu gibi, tuina masajı diğer doğal tedaviler ve sağlıklı bir yaşam tarzı ile birlikte kullanıldığında iyi çalışır. Uygulayıcınız, her tedavinin yararlarını artırmak için kendi kendinize masaj yapmayı, esnetmeyi ve egzersiz yapmayı teşvik edebilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407