Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Trabzon Hurmasının En İyi 7 Sağlık ve Beslenme Faydaları

Alt satırda

 1. Aslen Çin'den, Trabzon hurması ağaçları, lezzetli meyveleri ve güzel odunları için binlerce yıldır yetiştirildi.

 2. Hurma denilen turuncu renkli meyveleri, tatlı bal benzeri lezzetleriyle bilinir.

 3. Yüzlerce tip var olsa da, Hachiya ve Fuyu çeşitleri en popülerler arasında.

 4. Kalp şeklindeki Hachiya hurmalarının büzücü olması, olgunlaşmamış meyveye kuru, acı bir tat veren tanen adı verilen bitki kimyasallarında çok yüksek olduğu anlamına gelir.

 5. Bu tür Trabzon hurması yemeden önce tamamen olgunlaşmalı.

 6. Fuyu hurma da tanen içerir, fakat büzücü değildir. Hachiya hurmalarının aksine gevrek, tomasliceto şeklindeki Fuyu çeşidi, tamamen olgunlaşmamış olsa bile tadını çıkarabilir.

 7. Hurma, taze yenebilir, kurutulabilir veya pişirilebilir ve dünyada yaygın olarak jölelerde, içecekler, turtalar, köriler ve pudinglerde kullanılır.

 8. Sadece Trabzon hurması lezzetli değil, sağlığınıza birkaç şekilde fayda sağlayabilecek besinlerle doludurlar.

 9. İşte, bunları diyetinize nasıl dahil edebileceğiniz de dahil olmak üzere, hurma yapmanın 7 faydası var.

1. Besinlerle Yüklendi

 1. Büyüklükte olmasına rağmen hurma, etkileyici miktarda besini içerir.

 2. Aslında, bir Trabzon hurması (168 gram) (1):

 3. Hurma, iyi bir tiamin (B1), riboflavin (B2), folat, magnezyum ve fosfor kaynağıdır.

 4. Bu renkli meyveler kalorileri düşüktür ve elyafla doludur, bu da kilo vermeyi önleyen yiyeceklerdir.

 5. Sadece bir Trabzon hurması, önerilen A vitamini alımının yarısından fazlasını içerir; bağışıklık fonksiyonu, görme ve fetal gelişim için kritik yağda çözünen bir vitamindir (2). [! 2929 => 1140 = 2!

 6. Trabzon hurması meyvesinin yaprakları aynı zamanda C vitamini, tanen ve lif, ve ayrıca terapötik çaylarda ortak bir bileşen olarak yüksektir (4). [! 2929 => 1130 = 3!

 1. Hurma, antioksidan özelliklere sahip faydalı bitki bileşikleri içerir.

 2. Antioksidanlar, serbest radikal denilen kararsız moleküller tarafından tetiklenen bir işlem olan oksidatif stresi önleyerek hücre hasarını önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

 3. Oksidatif stres, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve Alzheimer gibi nörolojik durumlar gibi bazı kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir (5). [! 2929 => 1140 = 3!

 4. Ciltte ve hurma etinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan güçlü antioksidanlar olan flavonoidleri yüksek diyetler, düşük kalp hastalığı, yaşa bağlı zihinsel düşüş ve akciğer kanseri oranlarıyla ilişkilendirilmiştir ( 6).

 5. Hurma, parlak renkli meyve ve sebzelerde bulunan bir pigment olan beta-karoten gibi karotenoid antioksidanlar açısından da zengin.

 6. Çalışmalar beta-karoten açısından yüksek diyetleri kalp hastalığı, akciğer kanseri, kolorektal kanser ve metabolik hastalık riskini daha düşük hale getirdi (7). [! 2929 => 1140 = 3!

3. Kalp Sağlığından Yararlanabilir

 1. Kalp hastalığı dünya çapında ölümün önde gelen nedenidir ve milyonlarca insanın hayatını olumsuz yönde etkiler (9).

 2. Neyse ki, çoğu sağlıksız diyet gibi risk faktörlerini azaltarak kalp hastalıklarının önlenmesi engellenebilir.

 3. Hurmalarda bulunan güçlü besin bileşimi, kalp sağlığını artırmak için mükemmel bir seçimdir.

 4. Hurma, kersetin ve kaempferol de dahil olmak üzere flavonoid antioksidanlar içerir.

 5. Flavonoidler açısından yüksek bir diyet tüketmek, birkaç çalışmada kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 6. Flavonoid yönünden zengin besinlerdeki yüksek diyetler kan basıncını düşürerek, "kötü" LDL kolesterolü azaltarak ve enflamasyonu azaltarak kalp sağlığını destekleyebilir (11).

 7. Üstelik olgunlaşmamış olgunlaşan tanenler, ağızlarını bıktırıcı acılarını kan basıncını düşürebilir.

 8. Pek çok hayvan çalışması, her ikisi de hurmalarda bulunan tanik asit ve gallik asidin, kalp hastalığı için ana risk faktörü olan yüksek kan basıncını düşürmede etkili olduğunu göstermiştir (12, 13, 14).

4. Enflamasyonu Azaltmaya Yardımcı Olabilir

 1. Kalp hastalığı, artrit, diyabet, kanser ve obezite gibi durumların tümü kronik inflamasyonla bağlantılı.

 2. Neyse ki, anti-enflamatuar bileşiklerde yüksek olan gıdaları seçmek, enflamasyonu azaltabilir ve hastalık riskini azaltır.

 3. Hurma, güçlü antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Aslında, bir hurma, önerilen günlük alımın% 20'sini içerir.

 4. C vitamini hücrelerin serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korunmasına yardımcı olur ve vücuttaki iltihaplanmaya karşı savaşır.

 5. C vitamini bu kararsız moleküllere bir elektron bağışlayarak serbest radikal hasarını azaltır, böylece onları nötralize eder ve daha fazla zarar vermelerini önler.

 6. C-reaktif protein ve interlökin-6 vücutta iltihaplanma reaksiyonunda üretilen maddelerdir.

 7. 64 obez kişiden oluşan sekiz haftalık bir çalışma, günde iki kez 500 mg C vitamini takviyesi yapmanın C-reaktif protein ve interlökin-6 (15) düzeylerini önemli ölçüde azalttığını buldu. [! 2929 => 1140 = 5!

 8. Hurma, hepsi de vücutta iltihapla mücadele eden güçlü antioksidanlar olan karotenoidler, flavonoidler ve E vitamini içerir (19, 20, 21).

5. Elyaf açısından zengin

 1. Çok fazla kolesterol, özellikle de "kötü" LDL kolesterol, kalp hastalığı, felç ve kalp krizi riskini artırabilir.

 2. Meyve ve sebzeler gibi çözünür lifli yüksek gıdalar, vücudun fazla miktarlarını atmasına yardımcı olarak yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.

 3. Hurma, LDL kolesterol seviyesini düşürdüğü gösterilen yüksek lifli bir meyvedir.

 4. Bir çalışma, 12 hafta boyunca günde üç kez hurma lifi içeren çerez çubukları tüketen yetişkinlerin, Trabzon hurması içermeyen barları yiyenlere kıyasla, LDL kolesterolünde önemli bir azalma yaşadıklarını tespit etti. 22).

 5. Lif, normal bağırsak hareketleri için de önemlidir ve yüksek kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

 6. Hurma gibi karbonhidrat sindirimini ve şeker emilimini yavaşlatan lif gibi zengin besinler, kan şekerinin sivri oluşmasını önler.

 7. Diyabetli 117 kişide yapılan bir çalışmada, çözünür diyet lifi tüketiminin artmasının kan şekeri seviyelerinde önemli iyileşmelere yol açtığını gösterdi (23). [! 2929 => 1140 = 6!

6. Sağlıklı Vizyonu Destekleyin

 1. Hurma, göz sağlığı için kritik olan birçok A vitamini ve antioksidan sağlar.

 2. Aslında bir hurma, önerilen A vitamini alımının% 55'ini veriyor.

 3. Hurma, sağlıklı görmeyi destekleyen karotenoid antioksidanlar olan lutein ve zeaksantini de içerir.

 4. Bu maddeler retinada, gözün arkasındaki ışığa duyarlı bir doku tabakası olan yüksek seviyelerde bulunur.

 5. Lutein ve zeaksantin bakımından zengin diyetler, retinayı etkileyen ve görme kaybına neden olabilen yaşa bağlı maküler dejenerasyon da dahil olmak üzere bazı göz hastalıkları riskini azaltabilir (26).

 6. Aslında, 100.000'den fazla kişiden yapılan bir çalışma, en yüksek miktarda lutein ve zeaksantini tüketenlerin, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gelişme riskinin en az tüketenlere göre% 40 daha düşük olduğunu tespit etti. miktarlarda (27).

7. Lezzetli ve Diyetinize Eklemek Kolay

 1. Ekstra beslenmeyi sağlamak için çeşitli yemeklere hurma eklenebilir.

 2. Bu meyveler basit bir atıştırmalık olarak taze tadını çıkarabilir veya lezzetli tariflerde kullanılabilir. Aslında, hem tatlı hem de tuzlu yiyeceklerle mükemmel bir şekilde eşleşiyorlar.

 3. Diyetinize hurma eklemenin bazı yolları:

 4. Kurumuş hurma ürünlerini çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz.

Alt Çizgi

 1. Hurma, tatlı, çok yönlü, vitamin, mineral, lif ve faydalı bitki bileşikleri içeren meyvelerdir.

 2. Dahası, kalp sağlığını artırabilir, iltihaplanmayı azaltabilir, sağlıklı görüşü destekleyebilir ve sindirim sisteminizi sağlıklı tutabilirler.

 3. Ayrıca, lezzetliydi ve birçok yiyeceğe iyi uyuyorlar.

 4. Hurma makinesinin sunduğu tüm faydalarla, bu lezzetli meyvelerin diyetinize eklenmesi hiç akıllıca olmamalı.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407