Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Ton Balığı: Beyin Artırıcı, Protein Santrali veya Toksin Dolu Tehlike Yemi?

Son Düşünceler

 1. Sağlıklı besinler düşündüğünüzde, konserve ton balığı aklınıza ilk gelen şey olmayabilir. Ne yazık ki, ton balığı, yıllar boyunca kötü bir ün kazanmıştır. Çok sayıdaki sağlık yararına rağmen, besleyici bir diyette temel almak yerine kolaylık sağlayan bir öğenin veya hızlı bir akşam yemeği seçeneğinin olduğu düşünülmektedir.

 2. Ancak, orkinos balıkları, beslenme konusunda somon gibi diğer sağlıklı balık türlerinin yanındadır. Kalorisi düşüktür, ancak her porsiyona iyi miktarda protein ve kalp sağlığına sahip omega-3 yağ asidi içerir. Ayrıca, orkinos balıklarını beslenmenizin düzenli bir parçası yapmak için size daha fazla neden veren antioksidanlar ve önemli mikro besinler ile yüklenmiştir.

Ton Balığı Nedir? Orkinos Çeşitleri

 1. Ton balığı, uskumru balığı ve palamut balığı ile aynı aileye ait bir tür tuzlu su balığıdır. Onlar, 15 farklı ton balığı türü içeren Thunnini kabilesinin üyeleridir. En yaygın ton balığı türleri şunlardır:

 2. Orkinos balık büyüklüğü farklı türler arasında oldukça geniş ölçüde değişebilir; örneğin, sarı yüzgeçli orkinos üç kilonun altında olabilirken, kuzey yüzgeçli orkinos orkinos gibi daha büyük çeşitler 1.430 kiloya kadar çıkabiliyor.

 3. Ton balığı diğer balık türlerinden öne çıkıyor, çünkü inanılmaz derecede hızlılar ve vücut ısısını çevrelerinin üstünde tutabiliyorlar. Sarı yüzgeçli orkinos gibi bazı türler, köpekbalıkları gibi avcılara karşı korunma amacıyla Pasifik Okyanusu'ndaki yunusların yanında yüzmeye meyillidir. [! 3875 => 1140 = 2!

Ton Balığının Yararları

 1. Protein sağlığın birçok yönü için esastır. Saçınızın, cildinizin, tırnaklarınızın ve kaslarınızın temelini oluşturur; belirli enzimlerin ve hormonların sentezi için çok önemlidir; ve dokuların büyümesi ve onarımı için kullanılır. Sadece bu değil, aynı zamanda bir protein eksikliğinin sağlık üzerinde zararlı etkileri olabilir, bu da bağışıklık sistemi, yavaş yara iyileşmesi, düşük enerji seviyeleri ve iştah artışı gibi belirtilerle sonuçlanır.

 2. Ton balığı eti tam anlamıyla her kutuda 42 gram olan protein ile yüklenir. Sadece birkaç diğer yüksek proteinli gıda ile birlikte, beslenmenizdeki bir ton balık bile dahil olmak üzere vücudunuza ihtiyacınız olan proteini sağlamanıza yardımcı olabilir.

 3. Orkinos balıkları protein bakımından zengin fakat kalorileri düşüktür, bu da kilo verme diyetine mükemmel bir katkı sağlar. Özellikle yüksek protein içeriği sayesinde ton balığı iştahınızı azaltabilir, isteklerinizi önleyebilir ve daha uzun süre daha dolgun hissetmenize yardımcı olabilir.

 4. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir araştırma, yüksek proteinli bir öğün yemenin, açlık yemekten sorumlu olan hormon olan grelin seviyelerinde yüksek karbonhidratlı öğünlerden daha fazla azalmaya yol açtığını gösterdi. . Ayrıca mide boşalmasını yavaşlattı ve doymuşluğu arttırdı. (1) Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden yapılan bir başka araştırmada, protein alımının sadece yüzde 15 artırılmasının günlük kalori alımını 441 kalori azalttığı ve vücut ağırlığında ve yağ kütlesinde önemli bir azalmaya neden olduğu bulundu. (2)

 5. Tiroidiniz, boynunuzda metabolizmanızı düzenlemekten, hormon üretmekten ve enerji seviyelerini korumaktan sorumlu kelebek şeklinde bir bezdir. Bozulmuş tiroid fonksiyonu; ağırlık, vücut ısısı, bağırsak alışkanlıkları, cinsel fonksiyon ve odaklanma değişiklikleri gibi ciddi semptomlara neden olabilir. (3)

 6. Selenyumda ton balığı beslenmesi, tiroid bezinizin sağlığında merkezi bir rol oynayan bir mineraldir. Aslında, tiroid bezi doku gramı başına en yüksek selenyum miktarına sahip organ olarak kabul edilir. Birçok çalışma selenyum takviyesinin otoimmün tiroidit, Graves hastalığı ve hipotiroidizm gibi durumlar için yararlı olabileceğini bulmuştur. (4)

 7. Yediklerinin sağlığın birkaç yönünü doğrudan etkileyebileceği bir sır değil. Ancak son yıllarda, beyninizin sağlığına gelince, diyetinizin ne kadar önemli olabileceğini göstermeye devam eden daha fazla delil ortaya çıkmaya başladı.

 8. Ton balığı, doğrudan beyin sağlığıyla bağlantılı bazı besinlerde yüksektir. Özellikle niasin, Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı düşüş riskinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir. (5) Ton balığı aynı zamanda bilişsel performansı artırabilen ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarına karşı koruyucu olabilen omega-3 yağ asitlerinde de yüksektir. (6, 7)

 9. Antioksidanlar, hücre hasarına ve kronik hastalıklara karşı korunmak için zararlı serbest radikallerin nötralize edilmesine yardımcı olan bileşiklerdir. Daha yüksek bir antioksidan alımının, kalp hastalığı, diyabet, kanser ve bazı otoimmün hastalıklar gibi durumların gelişmesini önlediği düşünülmektedir. (8)

 10. Ton balığı, her kutuda selenyum için günlük önerilen değerin yüzde 190'ını sağlayan antioksidan bakımından zengin selenyum ile doludur. Selenyum antioksidan özelliklere sahiptir ve oksidatif stresi azaltmaya ve hücrelerin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir. (9) World Journal of Biological Chemistry'de yayınlanan bir araştırmaya göre, ton balığı ayrıca serbest radikallerle savaşan ve hatta kronik hastalıklara ve yaşlanmaya karşı koruyabilen selenonin adlı bir selenyum içeren bileşikte yüksektir. (10)

 11. İltihap, yabancı istilacılarla savaşmaya ve vücudu hastalık ve enfeksiyondan korumaya yardımcı olan bağışıklık sistemi tarafından verilen normal bir cevaptır. Öte yandan, uzun süreli iltihaplanma, aslında kanser ve kalp hastalığı gibi bazı hastalıkların riskini arttırmaktadır. (11)

 12. Ton balığı, omega-3 yağ asitleri veya balık yağları açısından zengin olup, iltihabı hafifletebilir ve hastalık riskini azaltabilir. Aslında, balık yağının sağlığa fayda sağlamasının birincil yollarından biri, güçlü anti-enflamatuar özelliklerinden geçer ve yapılan birçok çalışma, Crohn hastalığı, lupus, romatoid artrit ve sedef hastalığı gibi otoimmün durumlar için terapötik olabileceğini göstermiştir. (12)

Ton Balığının Potansiyel Dezavantajları

 1. Ton balıklarının potansiyel faydalarının çoğuna rağmen, dikkate alınması gereken bazı dezavantajları da var.

 2. Neredeyse tüm balık türlerinde olduğu gibi civa içeriği de dikkate alınmalıdır. Civa zehirlenmesi hafıza problemleri, uyuşukluk, titreme ve çift görme gibi semptomlara neden olabilir. Bazı ton balığı türleri cıvada diğerlerinden daha yüksektir. Örneğin, konserve beyaz ton balığı, genellikle konserve hafif ton balığı içinde bulunan atlama ton balığı olarak cıva miktarının yaklaşık üç katını içerir. (13)

 3. FDA, çocuklara ve hamile kadınların balık tüketimini haftada yaklaşık 12 ons ile sınırlandırmasını ve kral uskumru, büyük balık ton balığı, karo balığı ve kılıçbalığı gibi yüksek civa seviyelerine sahip balıklardan uzak durmalarını tavsiye ediyor. sağlık üzerindeki olumsuz etkileri önlemek için. (14)

 4. Ton suşi sipariş ediyorsanız, Hon Maguro veya Atlantic bluefin ton balığını da atlamalısınız. Bu tür orkinos, suşi restoranlarında temel bir malzeme olmasına rağmen, asla tükenmemesi gereken aşırı balık avına tabi tutulduğu için asla yememeniz gereken balık listesine girer. Ancak, bu kadar yoğun talep gördüğü için nüfusu azalmaya devam ettiği için ticari balıkçılık hedefi olmaya devam ediyor.

 5. Atlantik mavi yüzgeçli orkinosla ilgili çevresel ve ekolojik sonuçlara ek olarak, bu tip orkinos da cıvada daha yüksektir ve en iyi şekilde kaçınılmalıdır. (15) Ayrıca, domuz pastırmasından yemekten daha da kötü olabilen, çiftlik yetiştiriciliği; Bazı çiftliklerde yetiştirilen balık türlerinin, dioksinler ve böcek ilaçları gibi sağlığa zararlı olabilecek daha yüksek konsantrasyonlarda toksin ve kimyasal madde içerdiği gösterilmiştir. (16) Bunun yerine, en sevdiğiniz suşi rulolarında, örneğin Pasifik trolü veya direk ve olta tuna avı yöntemlerine yakalanan skipjack orkinos gibi diğer orkinosları seçin.

 6. Ton balığı konservesi kullanıyorsanız, sodyum içeriğini de göz önünde bulundurmalısınız. Konserve yapılan yiyeceklerin çoğu gibi, konserve ton balığı genellikle yüksek kan basıncı seviyelerine bağlı olabilecek sodyumda yüksektir. (17) Sodyum alımınızı azaltmak istiyorsanız, sudaki ton balığı en iyi konserve ton balığıdır. Konserve ton balığı balığının durulanması da sodyum içeriğini yüzde 80'e kadar azaltabilir. (18)

Orkinos Beslenme Değerleri

 1. Orkinosun beslenme profili, orkinosun türüne ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak biraz değişebilir. Örneğin, yağda konserve ton balığı içinde, suda konserve ton balığı kalori miktarına göre daha fazla kalori vardır. Ton balıklı biftek beslenmesi de sodyumda konserve ton balığı çeşitlerine göre daha düşük olma eğilimindedir. Ancak, genel olarak, ton balığı kalorisi düşüktür, ancak protein, selenyum, niasin ve B12 vitamini ile patlar.

 2. Sudaki bir kutu (yaklaşık 165 gram) hafif ton balığı yaklaşık olarak içerir: (19)

 3. Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, ton balığı ayrıca bazı tiamin, E vitamini, pantotenik asit ve bakır içerir.

Ton Balığa Karşı Somon

 1. Ton balığı ve somon en çok tüketilen balık türlerinden ikisi olarak kabul edilebilir, ancak onları birbirinden ayıran birçok farklılıklar vardır.

 2. Ton balığı daha hafif, daha az balıklı bir tada sahipken somon genellikle daha zengin, sulu ve yumuşaktır. Her iki balık türü de benzer şekilde pişirilebilir ve taze ve konserve formlarda bulunur.

 3. Pişirilmiş somon balığı ve ton balığı balıklarının beslenme profilini ons başına karşılaştırırsanız, ton balığı proteinde biraz daha yüksek ve kalorilerde daha düşüktür. Aynı zamanda, niasin, fosfor ve B12 vitamini gibi daha yüksek miktarda mikro besin içerir. Öte yandan somon, omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere folat ve sağlıklı yağlarda daha yüksektir.

 4. Söylendiği gibi, her ikisi de kolay bulunur, faydalı besinlerle dolu ve dengeli bir öğüne değerli eklemeler yapabilir. Diyetinizin sağlığa faydalarını en üst düzeye çıkarmak için haftada iki kez bir porsiyon tadını çıkarın.

Ton Balığı Nerede Bulunacak

 1. Çoğu bakkal ve süpermarkette yaygın olarak bulunan konserve ton balığı bulmak hiç olmadığı kadar kolay. Ton balığı tipik olarak somon ve sardalye gibi diğer konserve balıklarla aynı koridorda bulunur.

 2. Bununla birlikte, konserve ton balığı dışında yiyecek başka ton balığı türleri de var. Ayrıca çoğu markette dondurulmuş ton balığı bifteğini bulabilirsiniz veya yerel balık pazarınıza uğrarsanız onları taze bulabilirsiniz.

 3. Ton balığı fiyatı, satın aldığınız ton balığı türüne göre değişebilir. Konserve ton balığı genellikle en uygun fiyatlı seçenektir, taze mavi yüzgeçli orkinos en pahalı olanıdır, saat başına 12-14 dolar arasındadır.

Orkinos Kullanımı + Orkinos Tarifleri

 1. Birçok insan, buzul boşalmaya başladığında ton balığı son çare yemeği seçeneği olarak görse de, bundan çok daha fazlası olabilir. Ton balığı konservesi yapmak için kolayca ton balığı konservesi veya ton balığı salatası yapabilirsiniz. Ton balığı aynı zamanda suşi ruloları, makarna yemekleri, çorbalar, dürtme kaseleri ve elbette ton balığı güveçinde popüler bir bileşendir. Ton balığı bifteği, en sevdiğiniz yan yemeklerin yanında baharatlı, ızgaralı, kızartılmış veya pişmiş olabilir. [! 3875 => 1140 = 8!

Tarih

 1. Ulusal Su Ürünleri Enstitüsüne göre, ton balığı, karidesin ardından Amerika Birleşik Devletleri'nde en popüler ikinci deniz ürünü konumunda. Aslında, Amerikalıların her yıl yaklaşık bir milyar kilo konserve ve kıyılmış ton balığı ya da kişi başına yaklaşık 2,7 kilo ton balık yediği tahmin ediliyor. Ayrıca, tüm hanelerin yaklaşık yarısı ayda bir defa konserve ton balığı servisi yapmaktadır ve yüzde 17'si bunu her hafta tüketmektedir.

 2. En popüler ton balığı türü, genel olarak konserve ton balığı tüketiminin yüzde 75 ila yüzde 80'ini oluşturan su ve yağdaki hafif etlerdir. Özellikle Skipjack, konserve ve haşlanmış ton balığı tüketiminin yaklaşık yüzde 70'ini oluşturur. İlginç bir şekilde, ton balığı tüketimi yıl boyunca değişmektedir. Amerikalılar yaz aylarında daha fazla ton balığı yerler ve tüketim Ekim, Kasım ve Aralık aylarında düşer. (20)

 3. Balığın sağlığa faydalarının farkındalığı artmaya devam ettikçe, tüketim de sürekli artıyor. Amerikan Kalp Birliği gibi sağlık kuruluşları genellikle, doyurucu dozda önemli besinler ve omega-3 yağ asitleri dozu almak için haftada en az iki porsiyon yağlı balık porsiyonunu hedeflemeyi tavsiye eder (21)

 4. Balıklara alerjiniz varsa, ton balığı ve diğer deniz ürünleri türlerinden uzak durmalısınız. Ayrıca, ton balığı yedikten sonra herhangi bir gıda alerjisi semptomu yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve doktorunuzla konuşun.

 5. Cıvada düşük olan ton balığı balıklarına tutun ve mavi yüzgeçli orkinos ve büyük göz ton balığı gibi yüksek cıvalu balıklardan kaçının. Çocuklar ve hamile kadınlar cıva maruziyetini en aza indirmek için balık alımını makul oranda tutmalıdır.

 6. Hem çevre hem de sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek Atlantik mavisi yüzgeçli orkinostan da kaçınmalısınız çünkü aşırı avlanır ve çoğunlukla çiftlikte yetiştirilir. Pasifik trol veya direk ve çizgi yöntemleri kullanılarak yakalanan vahşi ton balığı türlerine bağlı kalın.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407