Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tofu hakkında bilmeniz gereken her şey

Tofu hakkında bilmeniz gereken her şey

 1. Özellikle vejetaryenler için önemli bir protein kaynağıdır. Tofu sağlık mağazalarında ve çevrimiçi olarak satın alınabilir.

 2. Ayrıca fitoöstrojenler gibi izoflavonlar da içerir. İzoflavonlar hem östrojen-agonist veya östrojen-antagonist özelliklere sahip olabilir. Bunlar bazı kanserlere, kalp hastalıklarına ve osteoporoza karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, aşırı tüketim bazı riskler de ortaya çıkarabilir.

 3. Soya peyniri elde etmek için soya sütü pıhtılaştırılarak yapılır. Daha sonra lorlar preslenir ve tofu olarak bilinen jelatinimsi beyaz bloklar halinde sıkıştırılır.

 4. Bu MNT Bilgi Merkezi özelliği, popüler yiyeceklerin sağlığa yararları üzerine bir makale koleksiyonunun bir parçası.

 5. İşte tofu ile ilgili bazı önemli noktalar. Ana makalede daha fazla ayrıntı var.

Faydaları

 1. Çeşitli bitki bazlı yiyecekleri içeren bir diyet, genel sağlık ve refahın yanı sıra obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi daha düşük bir koşul riskine katkıda bulunur.

 2. Cildi ve saçları artırabilir, enerjiyi artırabilir ve sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

 3. Araştırmalar, yüksek izoflavon seviyeleriyle birlikte, soya ile yaş ve yaşam tarzı ile ilgili hastalıkların riskini daha düşük bir riskle ilişkilendirdi.

1. Kalp-damar hastalığı

 1. Soya izoflavinlerinin, HDL veya "iyi" kolesterol seviyelerini arttırmamış gibi görünseler de, LDL "kötü" kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğu bulundu.

 2. Çalışmalar, günlük soya tüketiminin, ağırlık, vücut kitle indeksi (BKİ) ve toplam kolesterol gibi kardiyovasküler hastalık riski markörlerini azaltabileceğini göstermiştir. FDA, kolesterol seviyelerini etkilemek için gereken minimum alım olarak günde 25 g soya proteini koymuştur.

 3. Hayvansal proteine ​​alternatif olarak tofu tüketmek, LDL kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir. Bu da, ateroskleroz ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

2.. Meme ve prostat kanseri

 1. Çeşitli klinik ve deneysel araştırmalar, soyada baskın izoflavon olan genisteinin, kanser hücrelerinin büyümesini engelleyebilecek antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 2. Geçmişte, meme kanseri teşhisi sonrasında soya tüketiminin güvenliği konusunda bir kafa karışıklığı ortaya çıktı. Bunun nedeni izoflavonların östrojene benzer kimyasal bir yapıya sahip olmalarıdır ve yüksek östrojen seviyeleri meme kanseri riskini artırabilir.

 3. Bununla birlikte, bütün soya yiyeceklerinin günde ortalama iki veya daha az porsiyonda tüketilmesi, tümör büyümesini veya meme kanseri riskini etkilemiyor gibi görünmektedir.

 4. Bunun yerine, düzenli soya alımının meme kanseri nüksünü azalttığına dair kanıtlar artıyor. Bununla birlikte, kanıtlar henüz tüm meme kanseri sağ kalanlarına soya önerecek kadar güçlü değildir.

 5. Araştırmacılar, genisteinin nasıl çalıştığını, terapötik olarak nasıl kullanılabileceğini ve biyoyararlanımını veya vücudun ne kadar iyi emebileceğini doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması çağrısında bulundu.

3. 2 tip diyabet

 1. Tip 2 diyabet hastaları sıklıkla böbrek hastalığına maruz kalır, bu da vücudun idrarda aşırı miktarda protein salgılamasına neden olur.

 2. Bir araştırmadan elde edilen kanıtlar, diyetlerinde sadece soya proteini tüketenlerin, sadece hayvansal protein tüketenlere göre daha az protein attığını göstermiştir.

 3. Araştırmacılar bunun tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayabileceğini öne sürüyorlar.

4. Böbrek fonksiyonu

 1. Protein ve özellikle soya proteini böbrek fonksiyonlarını artırabilir ve diyaliz ya da böbrek nakli geçiren insanlar için yararları olabilir.

 2. Dokuz denemenin bir meta analizi, soyanın kronik böbrek hastalığı olanların bazı biyobelirteçleri üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösterdi.

 3. Bu, protein içeriğinden dolayı, ancak kandaki lipid seviyeleri üzerindeki etkisinden dolayı da olabilir.

5. Osteoporoz

 1. Soya izoflavonları, özellikle menopozdan sonra kemik kaybını azaltmaya ve kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir. Ayrıca menopozun diğer bazı semptomlarını azalttığı da bildirilmiştir.

6. Menopoz belirtileri

 1. Bazı araştırmalar soya ürünlerinin tüketilmesinin, içerdikleri fitoöstrojenler nedeniyle sıcak basmalar gibi menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 2. Semptomlar kadınlar arasında farklılık gösterebilirken, insanların daha fazla soya tükettiği Asya ülkelerinde sıcak basmalar çok daha az görülüyor.

 3. Çakışan sonuçlar ortaya çıktı, ancak genisteinden zengin soya ürünleri tüketmenin sıcak basmaların sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.

 4. Ancak, tam olarak ne olduğunu ve nedenini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

7. Karaciğer hasarı

 1. Sıçanlardaki bir çalışma, çeşitli pıhtılaştırıcı maddelerle kesilmiş herhangi bir tofu türünün serbest radikallerin neden olduğu karaciğer hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

8. Yaşa bağlı beyin hastalıkları

 1. Nüfus çalışmaları, insanların daha fazla soya tükettiği bölgelerde, yaşa bağlı zihinsel bozuklukların görülme sıklığının daha düşük olduğunu göstermiştir.

 2. Ancak, sonuçlar karışık.

 3. Bir araştırma grubu soya izoflavonları ile tedavinin sözel olmayan bellek, sözel akıcılık ve diğer fonksiyonlarda daha iyi performansla bağlantılı olduğunu buldu.

 4. Aynı grup Alzheimer ile 60 yaş üstü 65 kişiyi içeren küçük bir çalışma yaptığında soya izoflavinlerinin bilişsel faydalar sunduğunu bulamadılar.

 5. Bununla birlikte, 2017'de yayınlanan bulgular soya ürünlerinin, Alzheimer'lı insanlara lesitin içerikleri nedeniyle, vücudun fosfolipitler fosfatidik asit (PA) ve fosfatidilserin (PS) üretmelerine yardımcı olması için yardımcı olabileceğini göstermiştir. PA ve PS, nöronların işleyişinde önemli bir rol oynamaktadır. [! 3098 => = 11 1130!

 1. Ayrıca az miktarda tiamin, riboflavin, niasin, B-6 vitamini, kolin, manganez ve selenyum sağlar.

 2. Soya, tofanın başlıca bileşenidir. Bu tam bir diyet proteini kaynağıdır, yani diyette ihtiyaç duyulan tüm temel amino asitleri sağlar. Soya fasulyesi sağlıklı çoklu doymamış yağlarda, özellikle de omega-3 alfa-linolenik aside de yüksektir.

 3. Soya gıdalarındaki izoflavonlar bir dizi sağlık faydası ile bağlantılıydı, aynı zamanda bazı riskler de vardı.

 4. Soyadaki kalsiyum ve magnezyum, kemikleri güçlendirmeye, PMS semptomlarını azaltmaya, kan şekerini düzenlemeye ve migren baş ağrısını önlemeye yardımcı olabilir.

Hazırlık ipuçları

 1. Tofu birkaç farklı kıvamda geliyor: Ekstra sert, sert, yumuşak veya ipeksi.

 2. Tofu, Asya mutfağında, özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya'da yaygın olarak bulunur. Nötr tadı, herhangi bir tarife kolayca dahil edilmesini sağlar.

 3. Tofu, tofu sosisleri ve tofu burgerleri gibi birçok et yerine kullanılır. Bunlar tadı ve taklit ettikleri et gibi hissediyorum.

 4. Aşağıdaki sağlıklı yemekler tofu içerir:

 5. Güçlendirilmiş lazanya

 6. Yavaş pişirici Tayland hindistancevizi köri

 7. Tuzlu biber ve patates dolması

Riskler

 1. Soya yiyecekleri et ürünlerine sağlıklı bir alternatif olabilir, ancak bazı sağlık etkileriyle ilgili bazı tartışmalar var.

Meme kanseri riski

 1. Bazı araştırmacılar, yüksek bir soya alımının daha yüksek meme kanseri oranlarıyla ilişkili olabileceğini öne sürdüler.

 2. Bununla birlikte, coğrafi çalışmalar kadınların daha fazla soya tükettiği alanlarda meme kanseri oranının düşük olduğunu göstermektedir. Bu riski onaylamak için insan klinik denemelerinden yeterli kanıt yoktur.

 3. Üstelik, etkinin sadece östrojen reseptörü pozitif olan spesifik bir meme kanseri ile ilgili olduğu görülüyor.

 4. Bazı erken kemirgen araştırmaları, yüksek miktarda soya alımının tümör büyümesini artırabileceğini öne sürdü; [! 3098 => 1140 = 14!

 5. Aslında, diğer araştırmacılar, her gün en az 10 miligram soya tüketmenin meme kanseri tekrarını yüzde 25 azaltabileceği sonucuna varmışlardır.

 6. Diğerleri, soya izoflavonlarının çalışma şekilleri nedeniyle vücudun hastalıktan korunmasına yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Daha fazla soruşturma için çağrıda bulunuyorlar.

İşlemenin etkileri

 1. Hayvan modellerinden elde edilen bulgular, tümör büyümesi risk seviyesinin izoflavon içeren bir ürünün işlenme derecesine bağlı olduğunu da göstermiştir.

 2. Soya fasulyesi veya edamame, tofu, tempeh ve soya sütü gibi asgari miktarda işlemden geçirilmiş soya peyniri ve diğer soya gıdalarını tüketmek daha iyidir.

 3. Tofu sosları gibi tofudan üretilen ürünler, sodyum ve aroma maddeleri gibi maddeleri daha az sağlıklı hale getiren katkı maddeleri içerebilir. İşlenmiş gıda satın alırken beslenme etiketini kontrol etmek önemlidir.

Dişileştirme ve doğurganlık

 1. Yüksek bir soya alımıyla ilgili diğer bir endişe, soya ürünündeki fitoöstrojenin hafif bir dişileşme etkisine sahip olabileceği ve bunun jinekomasti (erkeklerde meme gelişimi) gibi komplikasyonlara yol açabileceği veya doğurganlığı etkileyebileceğini.

 2. Bununla birlikte, etki bebeklerde ve diğer yiyeceklerde soya kullanımını engelleyecek kadar ciddi değildir.

Genetiği değiştirilmiş soya

 1. Teixeira, S.R., Tappenden, K.A., Carson, L., Jones, J., Prabhudesai, M., Marshall, W.P. Erdman J. W. (2004, 1 Ağustos). İzole edilmiş soya proteini tüketimi, idrar albümin atılımını azaltır ve tip 2 diabetes mellitus ve nefropatili erkeklerde serum lipid profilini iyileştirir. Beslenme Dergisi, 134 (8), 1874-1880. Http://jn.nutrition.org/content/134/8/1874.long

 2. Toksik kimyasallar: Organik olarak yasaklanmış, ancak "doğal" gıda üretiminde yaygındır. (2010, Kasım). Https://www.cornucopia.org/hexane-guides/nvo_hexane_report.pdf

 3. Webb, D. (2010, Kasım). Soyaya ışık tutuyor. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/110310p28.shtml

 4. Webb, D. (2011, Eylül). Soya ürünleri kolaylaştı - bir soya astarı. Http://www.todaysdietitian.com/newarchives/090111p52.shtml

 5. Yakubu, N., Oboh, G., Olalekan, A.A. (2013). Farelerde asetaminofen ile indüklenen karaciğer hasarına karşı tofunun (kürekli soya sütü) antioksidan ve hepatoprotektif özellikleri. Uluslararası Biyoteknoloji Araştırmaları. Https://www.hindawi.com/journals/btri/2013/230142/

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.

 8. ABD’de bulunan soya ürünleri genellikle genetik olarak modifiye edilir (GM). Soya ürünleri ayrıca soya fasulyesinden yağ çıkarmak için kullanılan bir çözücü olan heksan ile de işlenebilir. [! 3098 => 1140 = 17!

 9. İyi sağlığın anahtarı, bir diyet maddesine odaklanmak yerine, dengeli ve çeşitli bir diyet ve düzenli egzersiz ile sağlıklı bir yaşam tarzıdır.

 10. Çevrimiçi satın alınabilecek bir dizi tofu ürünü var.

 11. En son Yvette Brazier tarafından Çar 27 Eylül 2017 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun / Diyet.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 12. Barrett, J. R. (2006, June). Soya bilimi: Gerçekten ne biliyoruz? Çevresel Sağlık Perspektifleri, 114 (6), A352-A358. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1480510/

 13. Temel rapor: 16160, tofu, sert, nigari ile hazırlanmış. (2016, Mayıs). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/4887?fgcd= manu = lfacet = format = count = max = 50 offset = sort = default order = asc qlookup = tofu ds = qt = 'dan alındı qp = qa = qn = q = ing =

 14. Bolca, S., Bracke, M., Depypere, H. (2012). Menopoz döneminde soya tüketimi. ObGyn'deki gerçekler, görüşler ve görüşler, 4 (1), 30-37. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3991438/

 15. Gleason, C.E., Fischer, B.L., Dowling, N.M., Setchell, K.D.R., Atwood, C.S., Carlsson, C.M., ... Asthana, S. (2015, 11 Ağustos). Alzheimer hastalığı olan hastalarda soya izoflavonlarının bilişsel etkileri 47 (4), 1009-1019. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4657545/

 16. Soya yemeklerinde heksan. (2012, 1 Mayıs). Http://www.berkeleywellness.com/healthy-eating/food-safety/article/hexane-soy-food

 17. Izoflavonlar. (N.d.). Http://www.isoflavones.info/

 18. Lanou, A.J. (2011). Soya gıdaları: Optimum kemik sağlığı için faydalılar mı? Kas İskelet Hastalıklarında Terapötik Gelişmeler, 3 (6), 293-300. Https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3383497/

 19. Daha fazla, M. Rutenberg, D. (2017). Soya lesitin türevli fosfatidilserin ve fosfatidik asit: Alzheimer hastalığı ve demansı olan yaşlı hastalarda beyin fonksiyonları üzerine etkiler. Yaşlanma Bilimi Dergisi, 5 (3). Https://www.omicsonline.org/open-access/gender-differences-in-selfperceived-personal-resources-of-older-adults-with-generalized-anxiety-symptoms-2329-8847-1000179.pdf adresinden alındı. aid = 89128

 20. Ruscica, M., Pavanello, C., Gandini, S., Gomaraschi, M., Vitali, C., Macchi, C. ... Magni, P. (2016, Ekim 18). Soyanın metabolik sendrom ve kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisi: randomize kontrollü bir çalışma. Avrupa Beslenme Dergisi, 1-13. Https://moh-it.pure.elsevier.com/en/publications/effect-of-soy-on-metabolic-syndrome-and-cardiovascular-risk-facto

 21. Soya ve meme kanseri. (2013, nisan). Https://www.oncologynutrition.org/erfc/hot-topics/soy-and-breast-cancer/

 22. Taku, K., Umegaki, K., Sato, Y., Endoh, K., Watanabe, S. (2007). Soya izoflavonları insanlarda serum total ve LDL kolesterolü düşürür: 11 randomize kontrollü çalışmanın meta-analizi [!ÖzetDonate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407