Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tip 2 diyabet için en iyi sebzeler

Tip 2 diyabet için en iyi sebzeler

 1. Tip 2 diyabet hastaları için hiçbir yiyecek kesinlikle yasaktır. Diyabetli insanlar için sağlıklı beslenme, porsiyon büyüklüğünü kontrol etmek ve dikkatli bir besin dengesi hazırlamakla ilgilidir.

 2. Tip 2 diyabet için en iyi sebzeler glisemik indeks (GI) ölçeğinde düşük, lif bakımından zengin veya kan basıncını düşüren nitrat bakımından yüksek.

 3. Bu makalede, tip 2 diyabet hastaları için en iyi sebzeleri inceliyoruz. Ayrıca, kan şekeri izleyen insanlar için sebzelerin neden bu kadar önemli olduğunu da açıklıyoruz ve çeşitli lezzetli yemek önerileri sunuyoruz.

Tip 2 diyabet için en iyi sebzeler

 1. Bazı sebzelerin bir karışımı da dahil olmak üzere çok çeşitli yiyecekler yemek, bir dizi öğünün tadını çıkarırken diyabetli kişilerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

Düşük GI sebzeleri

 1. Bir yemeğin GI sıralaması, vücudun o gıdadan glikozu ne kadar hızlı emdiğini gösterir. Vücut kan şekerini yüksek GI gıdalardan düşük GI gıdalardan çok daha hızlı emer.

 2. Şeker hastalığı olan kişiler kan şekeri sıçramalarını önlemek için düşük GI skoruna sahip sebzeleri yemelidir.

 3. Bütün sebzeler şeker hastalığı olan insanlar için güvenli değildir ve bazıları yüksek GI değerine sahiptir. Haşlanmış patates, örneğin, 78'lik bir GI'ye sahip.

 4. Bazı popüler sebzelerin GI puanları:

 5. Düşük GI sebzeler diyabetli kişiler için de güvenlidir, örneğin:

 6. GI'nin her bir gıda maddesine göreceli bir değer verdiğini ve spesifik şeker içeriğine göndermediğini not etmek önemlidir. Glisemik yük (GL), bir yiyeceğin bir porsiyonunda vücuda ne kadar glikoz gireceğini belirtir.

Yüksek nitrat içeriği

 1. Nitratlar, belirli sebzelerde doğal olarak bulunan kimyasal maddelerdir. Bazı üreticiler bunları yiyeceklerde koruyucu olarak kullanır.

 2. Doğal, nitrat yönünden zengin besinler yemek tansiyonu düşürebilir ve genel dolaşım sağlığını iyileştirebilir. İnsanlar, üreticilerin işlem sırasında ekledikleri nitratı değil, doğal olarak yüksek nitrat içerikli sebzeleri seçmelidir. [! 1411 => 1140 = 4!

Protein

 1. Protein bakımından zengin yiyecekler insanların daha uzun süre daha kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur ve öğünler arasında atıştırma dürtüsünü azaltır.

 2. Günlük protein önerileri, kişinin büyüklüğüne, cinsiyetine, aktivite seviyesine ve diğer faktörlere bağlıdır. İnsanlar ideal günlük protein alımlarının ne olması gerektiği konusunda en iyi içgörü için doktora konuşabilirler.

 3. Hamile veya emzikli kadınlar, yüksek oranda aktif insanlar ve büyük bedenleri olanların diğerlerinden daha fazla proteine ​​ihtiyacı var.

 4. Protein içerisindeki diğerlerinden daha yüksek sebzeler:

Lif

 1. Elyaf takviyelerden değil, glikoz kontrollü bir diyette gerekli olan sebzelerden elde edilen gerçek, doğal gıdalardan gelmelidir. Fiber, kabızlığı azaltmaya, "kötü" kolesterol seviyelerini azaltmaya ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

 2. Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi, kadınlar için günde doğru miktarda lifin 25 gram (g) ve erkekler için 38 gram olduğunu söylüyor.

 3. Bu tavsiye, beden büyüklüğüne, genel sağlık durumuna ve benzeri faktörlere bağlı olarak değişir.

 4. Lif içeriği yüksek sebze ve meyveler şunları içerir:

 5. Elyafın faydaları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Neden sebzeleri seçmelisiniz?

 1. İyi karbonhidratlar hem besleyici maddeleri hem de enerjiyi sağlayarak, onları diyabetli insanlar için güvenli, verimli ve besleyici bir gıda seçimi haline getirir.

 2. Havuç gibi düşük-orta dereceli GI sebzeleri kan şekeri kontrolünü iyileştirir ve kilo alma riskini azaltır.

 3. Pancar gibi nitrat bakımından zengin yiyecekler, normal kardiyovasküler hastalık riskinden daha yüksek olan tip 2 diyabet hastaları için en iyi sebzeler arasındadır. Yüksek karbonhidrat içeriğine rağmen bu gerçek geçerlidir.

 4. Etkili gıda yönetiminin anahtarı, sebze alımını artırmak ve diyetin herhangi bir yerinde karbonhidrat tüketimini ekmek veya şekerli atıştırmalıklar gibi yiyecekleri azaltarak azaltmaktır.

 5. Diyabetli bir kişinin diyetinde yeterli miktarda lif ve protein bulunmalıdır. Birçok koyu yeşil yapraklı yeşillik lif, protein ve diğer hayati besinler bakımından zengindir.

 6. Elyaf kan glukoz seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Sebzeler, meyveler, kuruyemişler ve baklagiller mükemmel lif içeriğine sahiptir.

 7. Sebzeler ayrıca gelişmiş seviyelerde sağlıklı kolesterol ve düşük tansiyonu destekler. Proteinde olduğu gibi, elyaf da insanların kendilerini daha uzun süre daha güvende hissetmelerini sağlayabilir.

Diyabetli vegan veya vejetaryen yemek

 1. Bir vegan veya vejetaryen beslenmenin kullanılması, diyabet hastaları için zorlayıcı olabilir. Hayvansal ürünler genellikle en fazla proteine ​​sahiptir, ancak veganlar süt ürünlerinden ve diğer hayvansal ürünlerden tamamen uzak durur.

 2. Protein bakımından zengin vegan seçeneklerinin bazıları şunlardır:

 3. Diyabeti olan vegan veya vejetaryen bir kişi dengeli bir diyet yapabilir. Kepekli tahıllar, kuruyemiş, tohum ve mercimek, genellikle düşük kalorili bol miktarda protein sunar. [! 1411 => 1140 = 8!

Sağlıklı diyabet yemekleri

 1. Yukarıdaki malzemelerin bir kaçını harmanlayan herhangi bir öğün mükemmel beslenme sunar.

 2. Yemekleri sağlıklı ve lezzetli tutmak için, şeker hastalığı olan kişilerin fazla miktarda tuz kullanmaktan veya sodyum içeriği yüksek önceden paketlenmiş bileşenlere güvenmekten kaçınması gerekir.

 3. Dikkatli kalori sayımı glikoz kontrolünü de destekleyecektir. Aşırı kalori fazla sağlıklı bir öğün aşırı kilo alımı ve kötüleşmiş insülin duyarlılığı için bir risk faktörüne dönüştürebilir.

 4. Bazı basit yemek seçenekleri şunlardır:

 5. Daha az sağlıklı yiyecekleri daha besleyici yiyeceklerle dengelemek, sağlıklı kalmanın bir yoludur, aynı zamanda tatlı bir dişi de tatmin eder. Örneğin, haftada bir veya iki kurabiye yemek, genellikle yüksek lifli, bitki açısından zengin bir diyetle dengelendiğinde iyidir.

 6. Diyabetli insanlar beslenmeye karşı dengeli, genel bir yaklaşıma odaklanmalıdır. Bazı yiyecekleri yasaklamanın, kendilerini daha çekici hissetmelerini sağlama riski vardır. Bu, yiyecek seçimleri üzerinde kötü kontrol yapılmasına ve zamanla kan şekeri artışına yol açabilir.

 7. Sebzeler beslenmeyle doluyor, ancak diyabetli bir yaşam tarzını yönetmenin sadece bir parçası.

 8. İnsanlar tüm yiyecek gruplarından çok çeşitli yiyecekler yemeli ve yatmadan önce 2-3 saat boyunca yemek yemeyi bırakmayı planlamalı, çoğu durumda, 12 veya daha fazla saat boyunca gece açlığı glikoz kontrolüne yardımcı olur.

 9. Bir doktor veya diyetisyen, durumu olan bir kişinin sağlıklı oranlarda yeterince geniş bir besin yelpazesi almasını sağlamak için kişiselleştirilmiş bir diyabet yemek planı sağlayabilir.

:

 1. Meyveler diyabet hastaları için sebzeler kadar iyi midir?

:

 1. Meyveler sindirilebilir karbonhidratlarda sebzelerin çoğundan daha yüksektir.

 2. Meyveler su, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengin olsa da, daha kolay, daha liberal olarak birinin diyetine dahil edilebilecek nişastalı olmayan sebzeler vardır. kan şekeri ile daha az sonuçlanan diyabet.

 3. Bu, bütün meyvenin kan şekerini daha az etkileyeceği için her zaman diğer şeker formlarına göre tercih edilen bir seçenek olduğunu belirtti. Diyabeti önlemek isteyenler için, araştırmalar meyve alımının diyabet riskini azalttığını sürekli olarak göstermiştir.

 4. En son Adam Felman tarafından Perşembe 18 Nisan 2019 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet Tip 2 kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diyabet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tip 2.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Yuan, S., vd. (2018). Çin yetişkinlerinde meyve ve sebze tüketiminin ağırlık ve vücut kitle indeksindeki değişikliklerle ilişkisi: Bir kohort çalışması [!Özet

 6. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 7. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407