Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tip 2 diyabet hastaları için kahvaltı fikirleri

Tip 2 diyabetliler için kahvaltı fikirleri

 1. Kahvaltı çok önemli bir öğün. Araştırmalar diyabet hastalarının kahvaltı yemeklerini gün boyunca fazla tüketme ihtimalinin düşük olduğunu gösteriyor.

 2. Maalesef, kahvaltı seçeneklerinin birçoğunda kan şekeri artışına neden olabilecek işlenmiş karbonhidratlar ve şekerler var. Ek olarak, kilolarını kontrol etmeye çalışan tip 2 diyabetli kişilerin, yağ ve şekeri yüksek olan yiyeceklerden kaçınmaları veya sınırlamaları gerekir.

 3. Diyabet ayrıca yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini de arttırır, bu nedenle bu duruma sahip bir insan tuzlu gıdalar ve sağlıksız yağlar, özellikle hayvansal yağlar alımını en aza indirmelidir.

 4. Bununla birlikte, tatlı, yüksek yağlı veya tuzlu kahvaltıların birçok alternatifi var. İnsanlar onları uygun hale getirmek için klasik kahvaltılara birkaç tweaks yapabilirken, daha az geleneksel seçenekler şaşırtıcı derecede lezzetli ve tatmin edici olabilir.

 5. En iyi kahvaltı, lif bakımından yüksek ancak ilave şeker, karbonhidrat ve tuz bakımından düşük olandır. Besin yoğun gıdalar insanların sağlıksız atıştırmalıklara karşı koyabilmelerini kolaylaştıracak dolgunluk hissi sağlar.

 6. Bu yazıda diyabet hastaları için sağlıklı ve lezzetli kahvaltı seçeneklerine bakıyoruz.

Smoothies

 1. Hazır meyve suları genellikle vücudun hızla emdiği ilave şeker içerir. Bazıları, kan şekeri sıçramalarını tetikleyebileceğini veya insülin duyarlılığını ve bağırsak bakterilerini etkileyebileceğini öne süren yapay tatlandırıcılar içerir. [! 2776 => 1140 = 2!

 2. İşte bir smoothie içerisine farklı besinleri dahil etmenin bazı yolları:

 3. Elyaf: Ispanak, lahana veya avokadoyu bir smoothie içerisine ekleyerek ve ayrıca chia veya keten gibi bir avuç yulaf veya tohum içinde karıştırarak fiber üzerine yükleyin. Dondurulmuş meyveler, muzlar, elmalar veya şeftali ile karıştırılarak tatlılık eklenir.

 4. Çalışmalar, liflerin - özellikle tahıl liflerinin - glukoz emilimini azaltmaya yardımcı olabileceğini ve kan şekeri seviyelerinin etkin yönetimine katkıda bulunabileceğini göstermektedir. [! 2776 => 1140 = 2!

 5. Yağ ve protein: Bir miktar protein ve sağlıklı yağ eklemek, yüzünüzü daha tatmin edici hale getirebilir ve bir insanı daha uzun süre dolu hissetmesine neden olabilir. Protein ayrıca karbonhidratların sindirimini yavaşlatabilir. Sağlıklı yağ kaynakları arasında fındık, tohum ve avokado bulunur.

 6. Protein için, bir bardak az yağlı Yunan yoğurtunun yarısını eklemek kremsi ve tatmin edici bir doku yaratabilir. Alternatif olarak, bir kişi bir protein tozunda karışabilir.

Diyabet dostu yüzlü fikir

 1. Bu yüzlü tarif diyabet hastalarının çoğu için uygun olmalıdır:

Smoothies riskleri

 1. Bir yüzlü içecek bir içecek iken, bir öğünün tüm besinlerini ve kalorilerini sağladığını unutmayın. İçerdiği karbonhidrat ve kalorileri dikkate almak ve yanında tam bir yemek yemekten kaçınmak önemlidir.

 2. Meyveler ve diğer meyveler, harmanlama sırasında besin değerlerinin bir kısmını kaybeder. Herhangi bir işlem, lifleri parçalayarak, yiyeceklerin karbonhidrat içeriğinin vücudun hazmetmesini kolaylaştırır ve potansiyel olarak şeker sıçraması riskini arttırır.

 3. Diyabetli insanlar için smoothies hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yulaf

 1. Yulaf ezmesi lif açısından zengin, bu da kan şekeri emilimini yavaşlatabileceği, sindirimi kolaylaştıracağı ve açlıkla savaşabileceği anlamına geliyor. Besin yoğun bir kahvaltı seçeneği olabilir, ancak bir kişi nasıl hazırladığına ve hangi malzemeleri eklediğine dikkat etmelidir.

 2. Yulaf ezmesi karbonhidrat bakımından yüksektir, ancak 234 gram (g) su içinde pişirilmiş 234 gram (y) fincan yulaf ezmesinde bulunan karbonhidratlar 4 g lif ve sadece 1.08 g şeker içerir.

 3. Yulaf ezmesi aynı kısmı da içerir:

 4. Diğer besinler arasında 166 mikrogram (mcg) folat içeren A ve B vitaminleri bulunur.

 5. Şeker, bal veya kahverengi şurup yerine lezzet eklemek için taze meyve veya tarçın kullanılması, yulaf ezmesini tatmin edici, düşük şekerli bir seçenek haline getirecektir.

 6. Ceviz, badem ve diğer kuruyemişler, daha da besleyici bir kahvaltı için doku ve protein ve kalp sağlığına uygun omega-3 yağları ekleyebilir.

Yumurta

 1. Büyük bir haşlanmış yumurta yaklaşık içerir:

 2. Haşlanmış yumurta da yaklaşık 186 mg kolesterol içeriyor. Amerikalılar için Beslenme Kuralları 2015-2020 notu, çalışmaların düşük kolesterol alımını kardiyovasküler hastalık insidansı ile azalttığına dikkat çekiyor.

 3. Yumurtalar diyabetin önlenmesine de yardımcı olabilir.

 4. 42-60 yaşları arasındaki erkeklerde yapılan 2015 araştırmasına göre, en fazla yumurta yiyenlerin tip 2 diyabet geliştirme olasılığı en az yumurta alanlara göre% 38 daha azdı bu gıdanın kolesterol içeriği. Bu bulgunun açıklaması yumurtaların genel sağlığa fayda sağlayabilen ve daha yüksek karbonhidratlı veya daha fazla işlenmiş kahvaltı seçeneklerinin yerine yardımcı olabilecek temel besinleri sağlaması olabilir.

 5. Başka bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde iki yumurta yiyenlerin, bu süre içinde yumurta almayanlara kıyasla vücut yağları ve vücut kitle indekslerinde (BKİ) önemli bir azalma gördükleri bulundu.

Yumurta için kahvaltı fikirleri

 1. Yumurta yemenin birçok farklı yolu var. İnsanlar deneyebilir:

Tahıl

 1. Tahıllardaki lif, kişinin kan şekeri seviyesini kontrol etmesine yardımcı olabilir, ancak birçok popüler tahıl markası, üreticilerin sağlıklı olarak reklamını yapanlar da dahil, şeker bakımından yüksek ve lif bakımından düşüktür.

 2. Şekersiz badem sütlü şekersiz müsli, lif bakımından zengin, düşük şekerli bir alternatif sunar.

 3. İnsanlar, tahıl koridorunda gezinirken 5-5 kuralını kullanabilirler; bu, porsiyon başına en az 5 g elyaf içeren ve 5 g'dan az şeker içeren bir ürünü hedef alan anlamına gelir.

 4. Herhangi bir ambalajın üzerindeki etiketi kontrol ederken, bir kişi de ilave tuz ve şekerden sakınmalıdır.

Yoğurt

 1. Tatlandırılmış ve tatlandırılmış yoğurtlar, yağ ve şeker bakımından yüksek olabilir, bu da diyabet hastaları için genellikle iyi bir seçim olmadığı anlamına gelir, ancak şekersiz yoğurt, mükemmel bir sağlıklı kahvaltı seçeneğidir.

 2. Şekersiz, yağsız Yunan yoğurdu 100 g porsiyon:

 3. Ayrıca 7 mcg folat içeren A ve B vitaminleri de içeriyor.

 4. Lezzet, doku veya tatlılık eklemek için, bir kişi yoğurtu ahududu, yaban mersini veya diğer meyvelerin yanı sıra kabak çekirdeği veya kuruyemiş serpebilir.

 5. Bu eşliklerin eklenmesi, bir miktar lif ve bir miktar iyi yağ da sunan protein açısından zengin bir kahvaltı yapacak.

Meyve

 1. Bütün meyveler, özellikle yoğurt, müsli veya yulaf ezmesiyle, kahvaltı için mükemmel bir seçenek olabilir.

 2. Avokado dolduruyor ve 150 g fincan başına yaklaşık 10.10 g lif ve 1 g'dan az şeker sunuyor.

 3. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok temel besinleri sağlarlar

 4. Bununla birlikte, bir bardak avokado da 240 kalori içeriyor, bu yüzden kilo vermeye çalışan bir kişi bunları hesaba katmalı ve sadece ölçülü olarak avokado yemelidir.

 5. Diyabetli insanlar deneyebilir:

Pastırma ve sucuk alternatifleri

 1. Cızırtılı domuz pastırması ve sosisler çok güzel kokuyor, ancak yağ, tuz ve kanserojen maddeler var, bu da özellikle diyabet hastaları için sağlıksız seçimler yapıyor.

 2. Diyabetli bir kişi hoşgörülü bir kahvaltı isterse, bunun yerine şu seçeneklerden birini deneyebilir:

 3. Et ikameleri: Soya peyniri ve diğer bitkisel proteinler gibi bazı et ikameleri, özellikle bir kişi başka bir kabın içinde karıştığında, pastırma ve sucuğa benzer bir şekilde tadabilir. Ancak, bir et alternatifini denemeden önce, şeker hastalığı olan kişilerin tuz içeriğini kontrol etmeleri gerekir. Tavuk veya hindi pastırma da düşük yağlı bir seçenek olabilir, ancak sodyum içeriği hala yüksek olabilir.

 4. Veggie BLT: Klasik pastırma, marul ve domates kahvaltısı sandviçine daha sağlıklı bir şekilde katılmak için insanlar vejeteryan pastırma, marul ve olgun domatesleri filizlenmiş veya tam tahıllı ekmek üzerine yerleştirmeyi deneyebilirler.

Ekmek

 1. İşlenmiş beyaz un ve şeker içeren yiyecekler - beyaz ekmek, tarçınlı rulolar, İngiliz çöreği ve simitler gibi - besin bakımından düşük, ancak karbonhidrat oranı yüksek. Çok az besinsel fayda sağlarlar ve kan şekeri artışını tetikleyebilirler.

 2. Bununla birlikte, tüm ekmekler şeker hastaları için kötü değildir.

 3. Filizlenmiş tahıl ekmeği ve hamur mayası ekmeği lif ve probiyotik içerdiğinden daha sağlıklı seçeneklerdir.

 4. Hazır ekmek genellikle eklenmiş tuz ve şeker içerir. Bir kişi hazır ekmek satın almadan önce etiketi kontrol etmeli veya daha iyisi ekmek yapım makinesine yatırım yapmalı veya sıfırdan ekmek yapmalıdır. Evde ekmek yapmak, insanların dahil etmek istedikleri malzemeleri seçmelerini sağlar.

 5. Ekmeği biraz bademli tereyağı veya şekersiz yerfıstığı yağı ile yaymak, besin değerine katkıda bulunabilir.

 6. Diyabetli bir kişi ılımlı olarak ekmek yemeli ve bu gıdanın etkisini değerlendirmek için kan şekeri seviyelerini izlemelidir. Bir doktor veya diyetisyen, bireye ne kadar ve hangi tür ekmeğin en iyi olduğuna karar vermede yardımcı olabilir.

Sağlıklı ekmek seçenekleri

 1. Ekmeğin besin değerini arttırmak veya ikame etmek için bazı seçenekler:

 2. Simit yerine: Filizlenmiş tahıl ekmeğini kızartmayı ve şekersiz yer fıstığı veya badem ezmesi ile yaymayı deneyin. Ahududu veya ceviz üstte harika lezzetler.

 3. Avokado tatlı patates tostu: Bir tatlı patatesin boyunu bir inç kalınlığında çeyrek kalınlığında dilimler halinde dilimleyin. Dilimleri kızartın ve avokadoyu üzerine yayın. İstenirse üstüne haşlanmış yumurta ilave edin. Lezzeti jalapenos veya kırmızı biber ekleyerek ekleyin.

 4. Diyabetli bir insan hangi tür ekmekleri seçmelidir? Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Pasta alternatifleri

 1. İyi yönetilen diyabeti olan bir kişi, ara sıra kahvaltı hizmeti olarak küçük hamur işlerinin tadını çıkarabilir.

 2. Bununla birlikte, tatlı bir kahvaltının lif, protein veya her ikisi de avokado ve badem gibi yiyecekleri dengelemesi gerekir. Yüksek karbonhidrat yemekten hemen sonra bir kişi yürüyüş yapmayı planlamalıdır. Bu stratejiler kan şekeri kontrolüne yardımcı olacaktır. [! 2776 => 1130 = 15!

 1. Diyabet hastası birinin kahvaltı tercihlerini sınırlamak zorunda değil.

 2. İnsanların tercihlerine göre yemek yemelerine yardımcı olabilecek birkaç ipucu:

 3. Protein alımını maksimize et: Protein insanların kendilerini tam hissetmelerine yardımcı olur ve sağlıklı doku ve kasların gelişmesini sağlar. Fındık, baklagiller ve az yağlı süt gibi hayvansal ürünler mükemmel bir protein kaynağıdır.

 4. Daha fazla lif tüketin: Lif, kan şekerini yönetmede yardımcı olabilir, dolgunluk duygularını destekleyebilir ve sindirim sağlığını teşvik edebilir. Fındık, tohum, buğday kepeği, yulaf kepeği, çoğu sebze ve birçok meyve lif bakımından zengindir. [! 2776 => 1140 = 15!

 5. Küçük, düzenli yemekler yapın: Küçük öğünler yemek, sağlıklı bir kiloyu desteklerken kan şekeri dalgalanmalarını en aza indirebilir. Günde beş ila yedi küçük öğün yemek, diyabetli bir kişi için faydalı olabilir, ancak kişi, bunların büyük öğün olmadığından emin olmalıdır.

 6. Limit sodyum: Çok fazla sodyum, her ikisi de diyabetin komplikasyonları olan zayıf kalp sağlığı ve yüksek tansiyon riskini artırabilir. Tuzların çoğu paketlenmiş yiyeceklerden gelir, bu nedenle taze ve ev yapımı yiyecekler genellikle daha iyi bir seçenektir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, pancar, tatlı patates, brokoli, kuşkonmaz, avokado ve muz gibi potasyum bakımından zengin gıdalar, sodyumun sağlık üzerindeki etkilerini dengelemeye yardımcı olur.

 7. Porsiyon büyüklüğünü izleyin: Kahvaltı, bir kişinin kilosunu kontrol etmesine yardımcı olabilir, ancak büyük porsiyonlarda yemek kilo alımına neden olabilir. İnsanlar doktorları veya diyetisyenleriyle en iyi porsiyon büyüklüğü ve onlar için yemek sıklığı hakkında konuşmalıdır.

Özet

 1. Kahvaltı diyabetli insanlar için önemlidir. Bir insanın kendini tam hissetmesini sağlar ve kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olur. İnsülin duyarlılığı genellikle sabahları akşama göre daha yüksektir, bu nedenle kahvaltı içeren ve gece geç saatlerde yemek yemeyi en aza indiren bir yemek programı tercih edilebilir.

 2. Pek çok geleneksel kahvaltı yiyecekleri şeker, yağ ve tuz bakımından yüksek, ancak birçok lezzetli ve çeşitli alternatifler sağlıklı lif ve diğer besinleri sağlıyor.

 3. Diyabet teşhisi konan bir kişi kendilerine uygun etkili bir diyet planı oluşturmak için doktoru veya diyetisyeni ile birlikte çalışmalıdır.

:

 1. Kahvaltı, bir kişinin kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olur mu?

:

 1. Kahvaltı yapmak kan şekeri yönetimi için potansiyel bir stratejidir. Araştırmalar, günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemek yemeyi önlemeye yardımcı olduğunu ve bazı insanlarda doygunluğu artırabileceğini göstermiştir.

 2. Bununla birlikte, kan şekeri yönetimi için zaman kısıtlı beslemenin ve oruç tutmanın yararları konusunda da araştırmalar artmaktadır, bu nedenle bir bireyin en iyi davranış ve yemek yeme kombinasyonlarını belirlemek için deney yapması gerekebilir. onlar.

 3. Birkaç hafta boyunca yeni bir alışkanlık deneyerek oruç ve yemek sonrası kan şekerlerini kontrol etmek bir kişinin vücudunun nasıl tepki verdiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

 4. En son Yvette Brazier tarafından 9 Mayıs 2019 tarihinde güncellenmiştir. Bu konuyla ilgili en son haberler için Diyabet Tip 2 kategori sayfamızı ziyaret edin veya Diyabet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun Tip 2.Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 6. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa, kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407