Filtre
Sıfırla
SıralaAlaka
vegetarianvegetarian
Sıfırla
 • Malzemeler
 • Diyetler
 • Alerjiler
 • Beslenme
 • Teknikleri
 • Mutfaklar
 • Zaman
Olmadan


Tilapia balıklarını yemek güvenli ve sağlıklı mı?

Tilapia balığı yemek güvenli ve sağlıklı mı?

 1. Bu makalede, tilapia'nın tarım, güvenlik, üreme ve besin değeri ile ilgili bazı ortak kaygıları yanıtlıyoruz.

Tilapia nedir?

 1. Tilapia hafif aromalı, yağsız bir balıktır ve hazırlaması kolaydır ve nispeten ucuzdur. 2016 yılında, Tilapia, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanların tüketmesi muhtemel olan deniz mahsulleri türleri listesinde dördüncü oldu.

 2. Tilapia balıkları çok iyi uyarlanabilir ve düşük kalitede su veya kalabalık koşullarda bile hayatta kalabilir. Çabuk büyürler, bu nedenle tarım için popüler bir seçimdir. En popüler tarım türleri, Kuzeydoğu Afrika'daki Nil nehrine özgüdür.

Tilapia tarımıyla ilgili endişeler neler?

 1. Dünyada tilapia çiftlikleri var. Balık soğuk suya tolerans göstermez, bu nedenle tarım genellikle ılıman iklimlerde gerçekleşir. Balık yetiştiriciliği standartları, ülkeye ve çiftliğe göre değişmektedir.

 2. Tilapia, çeşitli koşullarda hayatta kalabilen çok başarılı bir balıktır. Herhangi bir balık kaçarsa istilacı bir tür olabileceğinden bu sorunlara neden olabilir. ABD'de, balıkların kaçmasını önlemek için tilapia tarımı kapalı tanklarda yapılmaktadır.

 3. Sıkışık koşullarda tilapiyi yükseltmek hastalığa ve aşırı kalabalıklığa neden olabilir. Tilapia yosun yer ama çeşitli yiyeceklerde hayatta kalabilir. Kaliteli bir diyet ve temiz, ferah bir ortam genellikle daha sağlıklı bir balık üretecektir.

 4. Ocean Wise programı balık kaynaklarını sürdürülebilirliklerine göre etiketler. Bu, türlerin uzun süre hayatta kalmasını, sağlığını, çevre kirliliğini ve balıkçılığın daha geniş ekosisteme etkilerini dikkate alır.

 5. Sürdürülebilir olmayan tilapia kaynaklarına örnek olarak Çin ve Tayvan’daki gölet çiftlikleri ve Kolombiya’da açık net kalem çiftlikleri veriliyor.

 6. Sürdürülebilir tilapia kaynakları:

Tilapia yemek güvenli midir?

 1. Çiftlikler iyi koşullarda tilapiyi yönlendirdiğinde, balık yemek güvenlidir. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), tilapiyi hamile veya emziren kadınlar ve 2 yaşın üzerindeki çocuklar için en iyi seçeneklerden biri olarak listeler. Bu düşük cıva ve kirletici içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Tilapia genetik olarak tasarlandı mı?

 1. Seçici ıslah, çoğu çiftçi hayvanın ve balığın genlerinde zamanla değişikliklere neden oldu. Çiftliklerdeki türler genellikle vahşi olanlardan farklı görünür.

 2. Seçici ıslah, bir hayvandan elde edilen et miktarını artırabilir veya bir türün çiftleşmesini kolaylaştırabilir. Bunun genellikle et veya balık yiyen insanlar için olumsuz bir etkisi yoktur.

 3. Ancak, insanlar yiyecek etiketlerini aşağıdaki terimler için kontrol etmek isteyebilir:

 4. Bu terimler, bilim adamlarının laboratuardaki bir hayvan veya bitkinin DNA'sını değiştirdiği anlamına geliyor. Bu, bitkileri hastalığa, zararlılara veya glifosat gibi kimyasallara karşı dirençli hale getirmek için yaygın bir yoldur.

 5. FDA'nın ABD'de satış için onayladığı ilk GE balığı, AquaBounty Technologies'in ürettiği AquAdvantage somonuydu. Bu balık, daha yüksek büyüme hormonu seviyelerinin bir sonucu olarak vahşi doğada olduğundan daha hızlı büyür. Bu GE somon balığı yemlerinde daha fazla antibiyotik ve gıda boyası da içerebilir.

 6. Bir soruşturmadan sonra FDA, AquAdvantage somonunun yemek için güvenli olduğuna ve pek çok kurum ve uzmanın endişelerini dile getirmesine rağmen çevreye tehdit oluşturmayacağına karar verdi. Her ne kadar AquaBounty Technologies, ticari olarak satmayı planladıkları GE alabalık, yayın balığı ve diğer balıkları geliştirmelerine rağmen, FDA henüz herhangi bir GE tilapisini onaylamamıştır.

 7. ABD Tarım Bakanlığı (USDA), GM gıdalarını etiketlemek için yeni bir şema yaratıyor. Bu, tüketicilerin hangi yiyeceklerin GM olduğunu bilmelerini kolaylaştıracaktır.

Tilapia dioksin içeriyor mu?

 1. Dioksinler çevreyi kirleten ve sağlığa zararlı toksik kimyasallardır. İnsanların yiyebileceği hayvanların, balıkların ve kabuklu deniz hayvanlarının dokusunda bulunabilirler. Çoğu ülke gıdaları dioksin kontaminasyonu açısından kontrol eder.

 2. Kirlenmiş hayvan yemi yaygın bir dioksin kaynağıdır. Çiftlikler güvenlik standartlarını karşılayan yem kullandıkları sürece, zararlı seviyelerde dioksin içermesi olası değildir.

 3. Tilapia'nın diğer balık türlerinden daha fazla dioksin içermesi olası değildir.

Tilapia hangi beslenmeyi sağlar?

 1. Tilapia bir protein kaynağıdır ve yağda nispeten düşüktür. Balık yemek genellikle kızarmış, işlenmiş veya kırmızı etten daha fazla protein tüketmenin daha sağlıklı bir yoludur. Tilapia ayrıca pastırma ve diğer işlenmiş etlere göre sodyum, kalori ve toplam yağ bakımından daha düşüktür ve onlardan farklı olarak, kansere neden olabilecek nitratlar içermez.

 2. Tilapia, omega-3 ve omega-6'nın esansiyel yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri kalp sağlığına, vizyona ve eklem kuvvetine katkıda bulunur. Omega-6 yağ asitleri, insanlar bunları fazla tüketirse, iltihaplanmaya neden olabileceği veya daha da kötüleşebileceği için sağlığa daha az faydalı olabilir. [! 5058 => 1140 = 7!

 3. Omega-6 / omega-3 oranının yüksek olması nedeniyle, tilapia somondan daha az sağlıklı. Ancak yine de çoğu etten daha fazla omega-3 sağlar. 2018 yılında yapılan araştırmalar, tilapia balıklarına zenginleştirilmiş yem vermenin omega-3 içeriğini daha da arttırdığını ortaya koydu.

Tilapia'nın sağlığa yararları nelerdir?

 1. İnsanlar sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak haftada en az iki kez yağsız balık yiyebilirler. Tilapia, ikisi de sağlık için önemli olan mükemmel bir omega-3 yağ asidi ve protein kaynağıdır.

 2. Sorumlu bir kaynaktan tilapia seçmek sağlık risklerini azaltabilir. Tüketiciler, balıklarının kaynağını kontrol etmek için menşei ülke veya Ocean Wise sembolünü arayabilirler.

Tilapinin alternatifleri nelerdir?

 1. Yağsız balık, nispeten daha az miktarda yağ ve kalori içerir, bu da daha sağlıklı bir seçimdir. Tilapia zayıf bir balıktır, ancak diğer balıklar daha fazla omega-3 yağ asidi içerir.

 2. Tilapyadan daha sağlıklı bir seçenek olabilecek iyi omega-3 içeriğine sahip diğer düşük, düşük cıvalu balıklar var. Bunlar:

Paket servis

 1. Birçok insan, yağ oranı düşük ve iyi bir protein kaynağı olan tilapiyi yemekten hoşlanır. Dünyada tilapia çiftlikleri var. Bu çiftlikler iyi koşullar sağlıyorsa, balıkları yemek güvenlidir.

 2. Sorumlu bir kaynaktan tilapia seçmek, bir kişinin yediği balığın güvenli, sağlıklı ve sürdürülebilir olmasını sağlar. Tüketiciler, balıklarının kaynağını kontrol etmek için menşei ülke veya Ocean Wise sembolünü arayabilirler.

 3. Balık yerken, sardalye veya somon gibi omega-6 yağ asitlerinden daha fazla omega-3 içeren düşük cıvalu bir balık seçmek en iyisidir. Ancak, GE olmayan tilapia hala kırmızı et ve pastırma, sosisli sandviç ve burger gibi işlenmiş etlerden daha iyi bir seçimdir.

 4. En son Tue 17 Temmuz 2018 tarihinde incelendi. Bu konuyla ilgili en son haberler için Beslenme / Diyet kategorisi sayfamızı ziyaret edin veya Beslenme / Diyet hakkındaki en son güncellemeleri almak için bültenimize kaydolun. Tüm referanslar Referanslar sekmesinde mevcuttur.

 5. Genetik olarak işlenmiş balıklar hakkında. (N.d.). Https://www.centerforfoodsafety.org/issues/309/ge-fish/about-ge-fish

 6. Balık yemeyle ilgili tavsiyeler [!Bilgi sayfası

 7. Amerikan Su Ürünleri Birliği, su türlerinin tanıtımındaki pozisyonudur. (N.d.). Https://fisheries.org/policy-media/policy-statements/afs-policy-statement-15/

 8. AquAdvantage somon bilgi formu. (2017, 1 Aralık). Https://www.fda.gov/AnimalVeterinary/DevelopmentApprovalProcess/GeneticEngineering/GeneticallyEngineeredAnimals/ucm473238.htm

 9. Temel rapor: 15262, balık, tilapia, pişmiş, kuru ısı. (2018, Nisan). Https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/15262?fgcd= manu = format = count = max = 25 den ofset = sort = default order = asc qlookup = tilapia ds = qt = qp = qa = qn = q = ing =

 10. BE açıklama ve etiketleme. (N.d.). Https://www.ams.usda.gov/rules-regulations/be

 11. Dioksinler ve insan sağlığı üzerindeki etkileri. (2016, 4 Ekim). Http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dioxins-and-their-effects-on-human-health

 12. Genetiği değiştirilmiş yiyecekler hakkında sık sorulan sorular. (2014, Mayıs). Http://www.who.int/foodsafety/areas_work/food-technology/faq-genetically-modified-food/en/

 13. Genetiği değiştirilmiş çiftlik tilapisi (GIFT) [!Bilgi sayfası

 14. Kearns, M. (2017, 2 Kasım). NFI’nin Amerika’nın en sevilen 10 deniz ürünü türünün ilk 10’u, tüketim artış eğilimine işaret ediyor. Https://www.seafoodsource.com/news/supply-trade/nfi-new-top-10-list-of-americas-favorite-seafood-species-points-to-upward-consensive-trend

 15. Stoneham, T.R., Kuhn, D.D., Taylor, D.P., Neilson, A.P., Smith, S.A., Gatlin, D.M., ... O'Keefe, S.F. (2018, 11 Nisan). Yosun unu ya da balık yağı diyet kullanımı yoluyla omega-3 zenginleştirilmiş tilapinin üretimi: Geliştirilmiş besin değeri ve sakatat. Bir, 13 (4), e0194241. Http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0194241

 16. Tilapia. (N.d.). Http://seafood.edf.org/tilapia

 17. Tilapia. (N.d.). Http://seafood.ocean.org/seafood/type/tilapia/

 18. Tilapia. (N.d.). Https://www.asc-aqua.org/what-we-do//or-standards/farm-standards/the-tilapia-standard/ [! 5058 => 1140 = 10!

 19. Tilapia önerileri. (N.d.). Http://www.seafoodwatch.org/seafood-recommendations/groups/tilapia

 20. Lütfen bu makaleyi yazı, yazı veya raporunuzda belirtmek için aşağıdaki biçimlerden birini kullanın:

 21. Lütfen dikkat: Yazar bilgisi yoksa kaynak belirtilir.Donate - Crypto: 0x742DF91e06acb998e03F1313a692FFBA4638f407